Teknik sorun - oyun kasıyor

Users who are viewing this thread

timsah_arena said:
Khergit42 said:
timsah_arena said:
Orası muamma :grin: herkezin bütçesi bir değil. Ben geçen yaz çlaışmıştım bilgisayarcıda kendi bilgisayarımı topladım( toptancı fiyatına  :lol: )
kendime biraz taşak geçtim ehee  :lol:

:grin: yani anlatmak istedigim 1milyar az para değil türkiye çapında

O zaman kalbine inmesin sıkı dur 3-4 milyarlık pcler topladım ama ne pc elim titriyordu toplarken  :lol:

Bilgin olsun kendi pc im 2 milyar ben sadece 1 milyarın az para değil çok para olduguna inanıyorum  :lol:

1 milyar bu özelliklere göre ucuz arkadaşlar. ramler harddisk ve ekran kartını piyasa fiyatının yarısına aldığım için bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

monitör fiyata dahil değil. 23 inç full hd monitörüm var. her oyunu full ayarda full hd çözünürlükte kasmadan oynadım ama warband böyle yapıyor işte. yine de idare ediyorum artık yeni patch gelmesini beklicez. cidden oyunda sorun var. çoğu kişide de varmış zaten bu sorun.

kullandığım monitör acer x233hbd . sıfırı 360 tl idi geçen sene. ikinci el 200 e fln bulabilirsiniz. almayı düşünürseniz de tavsiye ederim.

o sisteme o psu gitmez büyük ihtimalle yetersiz kalıyodur tam verim alamıyosundur. 650 wattlık bir psu tavsiye ederim. ayrıca; ati catalyst control centerdan fanın dönme hızına bakıp buraya yaz eğer güncellemediysen driverlarını güncelle.

İlk defa böyle bi sistemde oyunun kastığını duyuyorum benim pcde bu sistem yok ama ayarları full yapınca kasmıo :grin: Oyunu yeniden kurmayı denedinmi ?? Veya yönetici olarak çalıştır umarım en kısa zamanda düzelir :smile:

flk said:
İlk defa böyle bi sistemde oyunun kastığını duyuyorum benim pcde bu sistem yok ama ayarları full yapınca kasmıo :grin: Oyunu yeniden kurmayı denedinmi ?? Veya yönetici olarak çalıştır umarım en kısa zamanda düzelir :smile:

Arkadaşım bak bu bir kasılma değil, oyun hatasıdır. Bu konu ile ilgili detaylı olarak ben zaten bir konu açmış ve sorularımı sormuştum buyur istersen incele linkini veriyorum;

http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,125622.0.html

Sorun sistemde değil zaten. Sorun oyunda yani oyun hatalı ve bu sorun ancak oyun yapımcıları tarafından gerekli kodlamalarla düzeltilebilir. Sorun kasması değil, takılması. Ben PC'yi çok temiz kullanan birisiyim, tüm driverların en son sürümü yüklüdür, PC'yi içi (sistem) ve dışı (donanım) olmak üzere çok temiz tutarım. Sistemin günlük bakımınıda yapıp sorunları düzeltirim. Herhangi bir zararlı yoktur.

Şimdi bu bilgiyi senin bilip bilmemen beni ilgilendirmiyor o yüzden lütfen "ben bunu bilmiyordum sanki?" vs gibi cevap yazma. Sadece konu ile alakalı olarak bilgilendirmek amaçlı yazıyorum;

FPS: Saniyede ekrana yansıyan kare sayısı/ FPS'nin bir anlamı daha vardır ki oda: First Person Shooter; Birinci kişi kamerasından oynanan oyunların genel adıdır. Misal crysis, counter strike vs ve birde RPG oyun türü vardır buda "Rol yapma" oyun türüdür ve kamera açısı ise oyun karakterini dıştan gösterir ve bu oyunlarda oyun karakterinin gelişimi, iyi yada kötü olacağı, hangi safta yer alacağı vs oyuncuya kalmıştır (okçumu olacak, warrior'mu vs) misal; Mound&Blade, Oblivion vs gibi. Bu tür oyunlarında genel kategorisi "Action-Survivor-RPG (3rd Person)" olarak geçmektedir. Spor-Yarış, Simulasyon gibi kategorilerde varda onlarla bizim bi işimiz yok. Oyundaki karakterin gözlerinden oyunu oynuyorsanız o oyun bi fps oyunudur ama benim şimdi bahsedeceğim fps ise konumuzla alakalı olarak saniyede ekrana yansıyan kare sayısını belirten fps'dir.

Eğer bir oyun ekrana, saniyede max 24 kare görüntü yansıtıyorsa; insan o görüntüyü ard arda geçen bi foroğraf karesi olarak algılayabilir ama araya 1 tane daha fps konur ve fps sayısı 25'e çıkarsa işte o zaman insan o görüntüyü bir film şeridi olarak görmeye başlar. (FPS 24'den de daha düşükse o zaman o oyundan hiç bir zevk alamassınız zaten) Oyunlardaki fps'nin en az 30,40'dan çok olmasıda sisteminin o oyunu oynanılabilir derecede desteklediğini gösterir.  Ve oyunlarda performans testi yapıldığında ise birim olarak fps baz alınır. Temelde sadece fps vardır. Çoğu oyunda ideal fps 40,50 olurken bazı oyunlarda, oyunu akıcı bi şekilde oynaman için 70,80fps gerekir. Misal ben crysis (bir fps oyunudur)'de 50fps alıyordum ve oyun bana akıcı geliyordu. Gerçekçi bi şekilde takılma olmadan oynayabiliyordum (tabi ekranı, grafiğin çok yoğun olduğu bazı yerlere çevirdiğimde, o yerden ekranı tekrar çekene kadar fps 20'ye felan düşebiliyordu) ama aynı durumu warband için söyleyemem çünki warband'da oyunu gerçek anlamda rahatça oynayabilmen için en az 100fps'ye ihtiyaç vardır.

Misal ben şu anda aşşağıda yazacağım sistem ile mound blade warband v1.127'de full özelliklerde çoğu yerde 120fps alırken ara sıra asker sayısının ve grafiğin yoğun olduğu yerlerde 50,60 fps'ye iniyor ki bu performans düşüşü gözle çok rahatlıkla farkedilebiliyor ve okçu olup attığım hedefleri 12'den vurmama rağmen fps 120'den 60'a düştüğü anda okla nişan alamamaya ve ıskalamaya başlıyorum ki bunun nedeni kare sayısının düşmesi. Mouse'yi çevirdiğim anda ekranın reel (gerçek) zamanda dönememesi. Oyunda grafiğin yoğun olmadığı (misal: gökyüzü) yere kamerayı çevirdiğinde fps çok artar ama önemli olan her noktada yüksek fps alabilmendir. FPS'ye "Fraps" programı yardımı ile bakabilirsin. Fraps'ı indirir, oyuna girmeden önce açarsın kendi sağ alt köşede arka planda çalışır oyuna girdiğin anda ekranın sağ üst köşesinde oyunun verdiği fps yazar.

İşlemci: Intel Core 2 Duo E6400 2.13GHz 1066MHz 2MB Cache 64BIT 775p (%8 oc'li kullanıyorum)
Anakart: ASUSTEK P5BVM 965G DDR2
Ekran Kartı: Palit 9800GT Super 1 GB 256Bit GDDR3 16X (%10 oc'li kullanıyorum)
Bellek (ram): 3 GB 800 Mhz HI-LEVEL (%30 oc'li kullanıyorum)
Hard Disk: 1TB 7200RPM 32MB Cache WD1001FALS Caviar Black HDD
Power: HIGH POWER 460W High Performance

Ama bizim sorunumuz oyunun kasılması yani fps düşümü değil, takılması/donması'dır. Bu sorunun fps ile bi alakası olmadığı gibi sadece oyun kodlamasıyla alakalı bir sorundur. Ve bizde yetkililerden herkesin muzdarip olduğu bu sorunu biran önce teşhis edip düzelmelerini rıca ediyoruz... Umarım yardımcı olabilmişimdir...

radyoaktif said:
flk said:

Arkadaşım bak bu bir kasılma değil, oyun hatasıdır. Bu konu ile ilgili detaylı olarak ben zaten bir konu açmış ve sorularımı sormuştum buyur istersen incele linkini veriyorum;

http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,125622.0.html

Sorun sistemde değil zaten. Sorun oyunda yani oyun hatalı ve bu sorun ancak oyun yapımcıları tarafından gerekli kodlamalarla düzeltilebilir. Sorun kasması değil, takılması. Ben PC'yi çok temiz kullanan birisiyim, tüm driverların en son sürümü yüklüdür, PC'yi içi (sistem) ve dışı (donanım) olmak üzere çok temiz tutarım. Sistemin günlük bakımınıda yapıp sorunları düzeltirim. Herhangi bir zararlı yoktur.

Şimdi bu bilgiyi senin bilip bilmemen beni ilgilendirmiyor o yüzden lütfen "ben bunu bilmiyordum sanki?" vs gibi cevap yazma. Sadece konu ile alakalı olarak bilgilendirmek amaçlı yazıyorum;

FPS: Saniyede ekrana yansıyan kare sayısı/ FPS'nin bir anlamı daha vardır ki oda: First Person Shooter; Birinci kişi kamerasından oynanan oyunların genel adıdır. Misal crysis, counter strike vs ve birde RPG oyun türü vardır buda "Rol yapma" oyun türüdür ve kamera açısı ise oyun karakterini dıştan gösterir misal; Mound&Blade, Assassin's Creed, Gears of War vs gibi. Bu tür oyunlarında genel kategorisi "Action-Survivor-RPG (3rd Person)" olarak geçmektedir. Spor-Yarış, Simulasyon gibi kategorilerde varda onlarla bizim bi işimiz yok. Oyundaki karakterin gözlerinden oyunu oynuyorsanız o oyun bi fps oyunudur ama benim şimdi bahsedeceğim fps ise konumuzla alakalı olarak saniyede ekrana yansıyan kare sayısını belirten fps'dir.

Eğer bir oyun ekrana, saniyede max 24 kare görüntü yansıtıyorsa; insan o görüntüyü ard arda geçen bi foroğraf karesi olarak algılayabilir ama araya 1 tane daha fps konur ve fps sayısı 25'e çıkarsa işte o zaman insan o görüntüyü bir film şeridi olarak görmeye başlar. (FPS 24'den de daha düşükse o zaman o oyundan hiç bir zevk alamassınız zaten) Oyunlardaki fps'nin en az 30,40'dan çok olmasıda sisteminin o oyunu oynanılabilir derecede desteklediğini gösterir.  Ve oyunlarda performans testi yapıldığında ise birim olarak fps baz alınır. Temelde sadece fps vardır. Çoğu oyunda ideal fps 40,50 olurken bazı oyunlarda, oyunu akıcı bi şekilde oynaman için 70,80fps gerekir. Misal ben crysis (bir fps oyunudur)'de 50fps alıyordum ve oyun bana akıcı geliyordu. Gerçekçi bi şekilde takılma olmadan oynayabiliyordum (tabi ekranı, grafiğin çok yoğun olduğu bazı yerlere çevirdiğimde, o yerden ekranı tekrar çekene kadar fps 20'ye felan düşebiliyordu) ama aynı durumu warband için söyleyemem çünki warband'da oyunu gerçek anlamda rahatça oynayabilmen için en az 100fps'ye ihtiyaç vardır.

Misal ben şu anda aşşağıda yazacağım sistem ile mound blade warband v1.127'de full özelliklerde çoğu yerde 120fps alırken ara sıra asker sayısının ve grafiğin yoğun olduğu yerlerde 50,60 fps'ye iniyor ki bu performans düşüşü gözle çok rahatlıkla farkedilebiliyor ve okçu olup attığım hedefleri 12'den vurmama rağmen fps 120'den 60'a düştüğü anda okla nişan alamamaya ve ıskalamaya başlıyorum ki bunun nedeni kare sayısının düşmesi. Mouse'yi çevirdiğim anda ekranın reel (gerçek) zamanda dönememesi.

İşlemci: Intel Core 2 Duo E6400 2.13GHz 1066MHz 2MB Cache 64BIT 775p (%8 oc'li kullanıyorum)
Anakart: ASUSTEK P5BVM 965G DDR2
Ekran Kartı: Palit 9800GT Super 1 GB 256Bit GDDR3 16X (%10 oc'li kullanıyorum)
Bellek (ram): 3 GB 800 Mhz HI-LEVEL (%30 oc'li kullanıyorum)
Hard Disk: 1TB 7200RPM 32MB Cache WD1001FALS Caviar Black HDD
Power: HIGH POWER 460W High Performance

Ama bizim sorunumuz oyunun kasılması yani fps düşümü değil, takılması/donması'dır. Bu sorunun fps ile bi alakası olmadığı gibi sadece oyun kodlamasıyla alakalı bir sorundur. Ve bizde yetkililerden herkesin muzdarip olduğu bu sorunu biran önce teşhis edip düzelmelerini rıca ediyoruz... Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Linki inceledim bu sorunu başkalarıda yaşıyormuş bence bi çözüm bulunması lazım millet o kadar para verip oyunu alıyor böyle sistemlerde böyle bi sorunun çıkması insanı şoke ediyor. Umarım en yakın zamanda bi patch türü birşey çıkardırlarda sorununuz çözülür :smile:

@YAHYA@ said:

Birader anlıyorum yardım etmeye çalışıyorsun ama senin o açtığın konuda tavsiye ettiğin yöntem, hiç bir şekilde takılma sorununu çözmüyor. Bu sorun senin yönteminle çözülecek bir sorun değildir. Bu sorun oyun kodlaması ile alakalı bir sorundur ve bu sorunu sadece oyun yapımcıları yani bu oyunu kodlayan kişiler çözebilir... Ha senin yöntemin belki oyun hızını bi kaç fps arttırır o kadarlada kalır ama asıl sorunu sen çözemessin...

Arkadaşlar aynı şey bendede vardı.

İlk Önce Launcher'den ayarlara tıkla,
Sonra Ekran yazan sekmeye

Orda Direct X Bölmesi var ona tıkla Direct X 9 sa 7 ye getir kasma sorunu hoop yokolduu :grin:  :twisted: :twisted:

Konuya mesaj atmadan önce diğer mesajları gözden geçir istersen..

Düzeltebildiniz mi acaba?Eğer düzelttiyseniz nasıl? (:

kardeş ben dx 7 yaptım ama hala kasıyor
bilgisayarım önceden windows 7 di şimdi 8 yaptım kasıyor 7yken kasmıyordu
ne yapmalıyım :???: :???: :???: :???: :???: :???: :???: :???: :???: :???: :???: :???: :???:

Back
Top Bottom