Tek Oyunculu ve Oyun Motoru ile İlgili Planları Kapsayan Açıklama 2

Users who are viewing this thread

Kalradya'nın Cengaverleri,

Bugün sizlere tek oyunculu ve oyun motoru ile ilgili şu an için geçerli olan önceliklerimizi içeren bir liste paylaşacağız.

Genel bir not olarak, stabil bir oyun deneyimi ve iyi bir performans, bizim için en büyük öncelik olmaya devam edecek. Bunun sonrasında, aşağıda diğer hedeflerimizi göreceksiniz. Lütfen bu listenin çok geniş ve spesifik, aynı zamanda, kısa vadeli ve uzun vadeli öncelikler içerebileceğini unutmayınız.

Sefer
  • Krallık & Politika
    • İsyanlar - Bu biraz zaman alacak ama üzerinde çalışıyoruz
    • Kale ve Şehir Bağışlamak/Feragat Etmek
    • Krallık Kararları Kısmında Geliştirmeler
  • Karakter Sistemi
    • Kalan yetenek ağaçları için eksik ya da yeniden oluşturulan perk'leri eklemeye devam edeceğiz. Doğal olarak, bug'lı/hatalı perk'leri de düzelteceğiz.
    • Oyuncuların, klandaki çocukları erişkinliğe erişmeden istedikleri gibi şekillendirebilecekleri bir çocuk eğitimi özelliği eklenecek.
    • Doğumu, ölümü ve yaşlanmayı kapatan bir seçenek eklenecek.
    • Yetenek gelişimi ve etkileri dengelenecek.
  • Sorunlar ve Görevler
    • Yeni görevler eklenecek
    • Sorun oluşturma algoritmasına geliştirmeler yapılacak
  • Ana Hikaye İçeriği
    • Komplo İlerleme Görevleri
    • Sahne Bildirimleri
  • Esirleri birliğe alma mekaniğinde değişiklikler
  • Sakat at özelliği ve başka eşya değiştirici değişiklikler
  • Oyuncular için zindanlardan esirleri kaçırma yetisi
  • Fethedilen kale ve şehirlerin yağmalanması
  • Oyuncu klanındaki partilere yönlendirmeler yapabilme özelliği
  • Demircilik geliştirmeleri
  • Simülasyon Durumu
    • Klan seviyelerinin düzenlenmesi
    • Güvenlik ve Sadakatin dengelenmesi
    • Otomatik gerçekleşen savaşların geliştirilmesi
    • Ekonomi
Dövüş, Kamera, Animasyon ve Dahası
  • Sefer haritası kamerasına bazı geliştirmeler
  • Dövüş için performans iyileştirmeleri ve optimizasyonu
  • Meydan savaşlarında ve kuşatmalarda, bireysel ve formasyonel dövüş yapay zekası iyileştirmeleri
  • Fizik motoru iyileştirmeleri ve bug düzeltmeleri
  • Savaş Emirleri sistemi için iyileştirmeler
  • Bazı kuşatma makineleri için çoklu mühimmat fırlatabilme desteği
  • Mızrak Duvarı
    • Yapay zekaya eklenmesi
  • Kalenin Dışında Kuşatmacılar ile Savaşma özelliğinin eklemesi
  • Animasyon İyileştirmeleri
    • Dengelenmiş ve dengelenmemiş animasyonları bir arada harmanlamak (Bu kısmı tam anlamadım)
    • Eğitim kısmı için yeni animasyonlar ve pozlar, ara sahneler ve dahası
  • Otomatik yüze yaratma ile ilgili düzenlemeler ve geliştirmeler
  • At üstünde, yerdeyken sahip olduğumuza göre daha kısıtlı hareket kabiliyeti
  • Kapalı ortamlar için gerçekçi sesler
  • Tavernalar için yeni müzikler
Kullanıcı Arayüzü / Kullanıcı Deneyimi
  • Performans İyileştirmeleri
  • Modlama için İyileştirmeler
  • Demircilik, Envanter ve Parti Ekranı Geliştirmeleri
  • Oyun Başlatma Ekranı Haberleri, Savaş Durumu Çizelgesi, Savaş Emirleri Arayüzü ve Öğretici Kutucuğu Geliştirmeleri
  • Gamepad kullanımı iyileştirmeleri
Tasarım
  • Yeni sahnelerin eklenmesi ve var olanların geliştirilmesi
  • Demircilik parçalarının optimizasyonu
  • Silah kınlarının geliştirilmesi
  • Yeni zırhlar ve giysiler
  • Yeni taverna çizimleri
Oyun Motoru
  • Stabil&Beta Sürümleri için çökme ve bug sorunlarının düzeltilmesi
  • Performans geliştirmeleri ve daha akıcı bir oyun deneyimi için iyileştirmeler
    • Alt segment bilgisayarlar için optimizasyonlar (Özellikler düşük RAM ve hard disk kullananlar için)
    • Dünya haritası için arazi performansı geliştirmeleri
  • Yeniden Oynatma Editörü
  • Modlama araçları bug'larının düzeltilmesi & kullanıcı geribildirimlerine yönelik geliştirmeler
  • Modlama araçları dokümantasyonunun geliştirilmesi
Diğer
  • Çeviri ile ilgili meseleler
  • Kayıtlı Oyunların Gruplandırılması

Lütfen bu önceliklerin tüm yapılacakları kapsamadıklarını ve değişime açık olduklarını unutmayın. Gerekli görüldüğünde değişim yapacağız.

Orijinal Konu Linki:

Orijinal Konunun Yorumlar Kısmında Duh_TaleWorlds'ün Ek Açıklamalarından Derlemeler
  • Bu liste oyunda olacak her şeyi içermiyor. Ana görevin ve aile görevlerinin olmadığı daha özgür ve açık oyun deneyimi (sandbox mode) halen kendi yapacaklar listelerinde mevcut ancak şu an için bir öncelik değil.
  • Bu listedeki kuşatma savaşları yapay zekası, kuşatma kulesi ve merdivenlerdeki tırmanma sorununu da içeriyor, yani bu da bir öncelik ve bunun üzerinde de çalışılıyor.
  • Oyundaki karakterler kendi aralarında evlenebilecek ama bunu engelleyen bug gibi bir şey, bunun çözülmesi gerekiyor.
  • Sahne bildirimlerinden kastedilen, birisini idam edeceğimizde sonuçlarını önceden görmemiz gibi düşünülebilir. Bunu diğer önemli olaylar için de genişletmek istiyoruz.
  • İsyanlar yerleşim yerlerinde gerçekleşen ve güvenlik ve sadakat puanlarının etkisini ortaya çıkaran bir özellik olacak.
  • Birisiyle evlenebilmek için ona göz koyan kişi ile dövüşmek şu an için planlarda yok.
  • Haydut kralı tarafından yönetilen bir haydut ordusuna yönelik bir plan da yok.
  • Dövüş yapay zekası seviyesi karakterin elinde tuttuğu silahtaki yetenek seviyesi ile belirleniyor. Erken erişimin başında bu sadece karakter seviyesine bağlıydı ve yüksek seviyeli bir tüccarın bir savaş gazisi kadar iyi dövüşebilmesini sağlıyordu. Turnuvalar şu anda kişiden kişiye değişen bir deneyim sunuyor çünkü katılımcılar şehrin garnizonundan ya da şehirde mevcut olan partilerden seçiliyor. Turnuvaların daha istikrarlı bir zorluğa sahip olabilmesi için turnuvalara özgü birlik tipleri eklemeyi düşünüyoruz.
  • Düşük yetenek değerine sahip savaşçıların yetenekli savaşçılarla aynı veya daha fazla dövüş yapay zekası seviyesinde olması istenmeyen bir durum. Bu hem savaşların sonuçlarını hem de oyuncunun belirli bir birliğe karşı bireysel savaş deneyimini etkiliyor.

Last edited:
Çeviri için teşekkürler, bence sabitlenmeli çoğu insan ingilizce bilmiyor.
Bazı kuşatma makineleri için çoklu mühimmat fırlatabilme desteği
Acaba buradaki plan ney merak ettim hwacha ile kale savaşı yapmayı isterdim.
Fethedilen kale ve şehirlerin yağmalanması
Bir süredir yazmayı düşündüğüm büyük bir öneri listesi var burada görmüşken bir maddesini yazmak istiyorum, bence burada farklı kararlar olmalı total war oyunları gibi olabilir "yağmala - işgal et - yok et" (yok edilen yerler ahşap, taş, para vs kullanılarak geri inşa edilebilecek) gibi kale ve şehirleri tamamen yok edebilmek güzel olurdu bunlara bağlı olarak da "halkı öldür - gitmelerine izin ver - paralarına el koy ve gitmelerine izin ver" gibi seçenekler ile rol play kısmını güçlendirebilirler tabi ki yaptığımız seçimlere göre diyaloglarla desteklenmesi de gerekir.

Last edited:
Kalradya'nın Cengaverleri,

Bugün sizlere tek oyunculu ve oyun motoru ile ilgili şu an için geçerli olan önceliklerimizi içeren bir liste paylaşacağız.

Genel bir not olarak, stabil bir oyun deneyimi ve iyi bir performans, bizim için en büyük öncelik olmaya devam edecek. Bunun sonrasında, aşağıda diğer hedeflerimizi göreceksiniz. Lütfen bu listenin çok geniş ve spesifik, aynı zamanda, kısa vadeli ve uzun vadeli öncelikler içerebileceğini unutmayınız.

Sefer
  • Krallık & Politika
    • İsyanlar - Bu biraz zaman alacak ama üzerinde çalışıyoruz
    • Kale ve Şehir Bağışlamak/Feragat Etmek
    • Krallık Kararları Kısmında Geliştirmeler
  • Karakter Sistemi
    • Kalan yetenek ağaçları için eksik ya da yeniden oluşturulan perk'leri eklemeye devam edeceğiz. Doğal olarak, bug'lı/hatalı perk'leri de düzelteceğiz.
    • Oyunculara, klandaki çocukları erişkinliğe erişmeden istedikleri gibi şekillendirebilecekleri bir çocuk eğitimi özelliği eklenecek.
    • Doğumu, ölümü ve yaşlanmayı kapatan bir seçenek eklenecek.
    • Yetenek gelişimi ve etkileri dengelenecek.
  • Sorunlar ve Görevler
    • Yeni görevler eklenecek
    • Sorun oluşturma algoritmasına geliştirmeler yapılacak
  • Ana Hikaye İçeriği
    • Komplo İlerleme Görevleri
    • Mekan Bildirimleri
  • Esirleri birliğe alma mekaniğinde değişiklikler
  • Sakat at özelliği ve başka eşya değiştirici değişiklikler
  • Oyuncular için zindanlardan esirleri kaçırma yetisi
  • Fethedilen kale ve şehirlerin yağmalanması
  • Oyuncu klanındaki partilere yönlendirmeler yapabilme özelliği
  • Demircilik geliştirmeleri
  • Simülasyon Durumu
    • Klan seviyelerinin düzenlenmesi
    • Güvenlik ve Sadakatin dengelenmesi
    • Otomatik gerçekleşen savaşların geliştirilmesi
    • Ekonomi
Dövüş, Kamera, Animasyon ve Dahası
  • Sefer haritası kamerasına bazı geliştirmeler
  • Dövüş için performans iyileştirmeleri ve optimizasyonu
  • Meydan savaşlarında ve kuşatmalarda, bireysel ve formasyonel dövüş yapay zekası iyileştirmeleri
  • Fizik motoru iyileştirmeleri ve bug düzeltmeleri
  • Savaş Emirleri sistemi için iyileştirmeler
  • Bazı kuşatma makineleri için çoklu mühimmat fırlatabilme desteği
  • Mızrak Duvarı
    • Yapay zekaya eklenmesi
  • Kalenin Dışında Kuşatmacılar ile Savaşma özelliğinin eklemesi
  • Animasyon İyileştirmeleri
    • Dengelenmiş ve dengelenmemiş animasyonları bir arada harmanlamak (Bu kısmı tam anlamadım)
    • Eğitim kısmı için yeni animasyonlar ve pozlar, ara sahneler ve dahası
  • Otomatik yüze yaratma ile ilgili düzenlemeler ve geliştirmeler
  • Atlı birlikler için yaya birliklere göre daha kısıtlı hareket kabiliyeti
  • Kapalı ortamlar için gerçekçi sesler
  • Tavernalar için yeni müzikler
Kullanıcı Arayüzü / Kullanıcı Deneyimi
  • Performans İyileştirmeleri
  • Modlama için İyileştirmeler
  • Demircilik, Envanter ve Parti Ekranı Geliştirmeleri
  • Oyun Başlatma Ekranı Haberleri, Savaş Durumu Çizelgesi, Savaş Emirleri Arayüzü ve Öğretici Kutucuğu Geliştirmeleri
  • Gamepad kullanımı iyileştirmeleri
Tasarım
  • Yeni sahnelerin eklenmesi ve var olanların geliştirilmesi
  • Demircilik parçalarının optimizasyonu
  • Silah kınlarının geliştirilmesi
  • Yeni zırhlar ve giysiler
  • Yeni taverna çizimleri
Oyun Motoru
  • Stabil&Beta Sürümleri için çökme ve bug sorunlarının düzeltilmesi
  • Performans geliştirmeleri ve daha akıcı bir oyun deneyimi için iyileştirmeler
    • Alt segment bilgisayarlar için optimizasyonlar (Özellikler düşük RAM ve hard disk kullananlar için)
    • Dünya haritası için arazi performansı geliştirmeleri
  • Yeniden Oynatma Editörü
  • Modlama araçları bug'larının düzeltilmesi & kullanıcı geribildirimlerine yönelik geliştirmeler
  • Modlama araçları dokümantasyonunun geliştirilmesi
Diğer
  • Çeviri ile ilgili meseleler
  • Kayıtlı Oyunların Gruplandırılması

Lütfen bu önceliklerin tüm yapılacakları kapsamadıklarını ve değişime açık olduklarını unutmayın. Gerekli görüldüğünde değişim yapacağız.

Orijinal Konu Linki:
gayet umut vaad eden bir yazı olmuş tek sorun oyunda bunları ne zaman göreceğimiz.

Çevirinin sonuna "Orijinal Konunun Yorumlar Kısmında Duh_TaleWorlds'ün Ek Açıklamalarından Derlemeler" kısmı eklendi. Önemli bilgi girişi oldukça, bu başlık altında eklemeler yapabilirim.

Çeviri için teşekkürler, bence sabitlenmeli çoğu insan ingilizce bilmiyor.
Rica ederim ve ben de teşekkür ederim desteğiniz için.

Ben de bugün yazayım diyordum güzel çeviri olmuş eline sağlık. Ayrıca bu yazılanların ilk 3 yamada filan geleceğini düşünüyorum ben yoksa bu yazıyı yayınlama topuna girmezlerdi.

Beyler ben diyalog ve seçenekler yani sandbox kısmına dair bir geliştirme hedefi göremedim sizce diyaloglar geliştirilip yenileri eklenir değil mi ?

Beyler ben diyalog ve seçenekler yani sandbox kısmına dair bir geliştirme hedefi göremedim sizce diyaloglar geliştirilip yenileri eklenir değil mi ?
Kendilerinin dediği gibi, bunlar gelecek olan tüm güncellemeler değil. Onlar geliştirilir bence.

Ben de bugün yazayım diyordum güzel çeviri olmuş eline sağlık.
Teşekkür ederim.
Ayrıca bu yazılanların ilk 3 yamada filan geleceğini düşünüyorum ben yoksa bu yazıyı yayınlama topuna girmezlerdi.
Yazılanlar bayağı kapsamlı şeyler ve bazıları ilk konuda da mevcut olan maddeler. Bazıları hiç kolay iş değil açıkçası. İlk konu bu konudan tam 5 ay önce açılmıştı o yüzden beklentiyi ona göre kurmak mantıklı olabilir. Tabi arada code-refactoring olayı vardı 2 ay süren, belki de o yavaşlattı oyunun gelişimini bu kadar. Oyun şu an en stabil halinde olduğu için, geçmişe göre daha hızlı da gidebilirler diye umuyorum.

Yazılanlar bayağı kapsamlı şeyler ve bazıları ilk konuda da mevcut olan maddeler. Bazıları hiç kolay iş değil açıkçası. İlk konu bu konudan tam 5 ay önce açılmıştı o yüzden beklentiyi ona göre kurmak mantıklı olabilir. Tabi arada code-refactoring olayı vardı 2 ay süren, belki de o yavaşlattı oyunun gelişimini bu kadar. Oyun şu an en stabil halinde olduğu için, geçmişe göre daha hızlı da gidebilirler diye umuyorum.
Refactor ve mod toolsun yoğun gündem olduğunu artık daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyorum ben de

Kahramanların kervanlar yan yatınca kesinlikle yanımıza gelmesi lazım veya bizim herhangi bir yerleşkemize sığınmış olması lazım.
Ticari anlaşmalar vs ayrıntılı bir biçimde lazım.
Kervan yolları savaş barış durumuna göre değişmesi lazım veya savaş şartları vs vs ayrıntılar lazım.
Diplomasi hareketleri olarak kral davetleri lazım güzel bir animasyonla şehir kutlamaları vs lazımda lazım yani umarım bu tarz planları vardır.
Oyuna tek gereken ruh hayat sosyal yaşam geri kalan herşey güzel zaten.

Çok umut verici vaatler var gerçekten. Spesifik olarak belirtmemişler ama umarım krallık ve diplomasi alt başlığındaki vaatler ittifaklar, savunma anlaşmaları, diğer krallıklarla etkileşimler gibi gelişimleri kapsıyordur.

Çok umut verici vaatler var gerçekten. Spesifik olarak belirtmemişler ama umarım krallık ve diplomasi alt başlığındaki vaatler ittifaklar, savunma anlaşmaları, diğer krallıklarla etkileşimler gibi gelişimleri kapsıyordur.
Diplomasi bence en son eklenecek benim de hak verdiğim gibi oyunun dengesini bozacağını düşündükleri için ya en son yada hiç ( yani modlarla ) belki 1 aylık süre için güzel gelişmeler ama 4 ay gibi bir zaman için yetersiz belki eklerler bir şeyler daha ama çarpıcı şeyler olacak olsaydı bu listede olurdu. Oyunun en büyük sorunu hissizliği Lord olsan lord gibi hissetmiyorsun Kral olsan keza aynı , bu sorunu çözmek basit tek yapmaları gereken gerçekçi mekanikler ve dialoglar bu konuda fikir bulmak çok kolay mesela bir muhafıza şehirde gezerken peşimden gel gibi maalesef düşününce çok güzel şeyler geliyor ama imkansız en azından böyle basit şeyler eklenmeli.

Diplomasi bence en son eklenecek benim de hak verdiğim gibi oyunun dengesini bozacağını düşündükleri için ya en son yada hiç ( yani modlarla ) belki 1 aylık süre için güzel gelişmeler ama 4 ay gibi bir zaman için yetersiz belki eklerler bir şeyler daha ama çarpıcı şeyler olacak olsaydı bu listede olurdu. Oyunun en büyük sorunu hissizliği Lord olsan lord gibi hissetmiyorsun Kral olsan keza aynı , bu sorunu çözmek basit tek yapmaları gereken gerçekçi mekanikler ve dialoglar bu konuda fikir bulmak çok kolay mesela bir muhafıza şehirde gezerken peşimden gel gibi maalesef düşününce çok güzel şeyler geliyor ama imkansız en azından böyle basit şeyler eklenmeli.
Katılıyorum

RPG öğeleri çok sınırlı ama oyunun dinamikleri de tam bir RPG'ye izin vermiyor zaten. Bannerlord tam anlamıyla bir RPG oyunu olsaydı sandbox özelliğini kaybederdi, nitekim bir-iki adet hikaye görevini bile görmek istemeyen oyuncular var.

Her NPC'den farklı görevler alalım, oyunda düzinelerce görev olsun, küçük hikayeli yan görevler olsun gibi taleplerimiz yok, belirttiğin gibi lord olunca lordluğunu, kral olunca kral olduğunu, paralı askersen paralı asker olduğunu hissettirecek diyaloglar ve statüne göre görevler olabilir. 100 birimlik koca bir lordun ordusuna 4 tane çapulcu ölüme koşarak taş atmasın bir zahmet yani.

"Orijinal Konunun Yorumlar Kısmında Duh_TaleWorlds'ün Ek Açıklamalarından Derlemeler" kısmına aşağıdaki maddeler eklendi.
  • Sahne bildirimlerinden kastedilen, birisini idam edeceğimizde sonuçlarını önceden görmemiz gibi düşünülebilir. Bunu diğer önemli olaylar için de genişletmek istiyoruz.
  • İsyanlar yerleşim yerlerinde gerçekleşen ve güvenlik ve sadakat puanlarının etkisini ortaya çıkaran bir özellik olacak.
  • Birisiyle evlenebilmek için ona göz koyan kişi ile dövüşmek şu an için planlarda yok.
  • Haydut kralı tarafından yönetilen bir haydut ordusuna yönelik bir plan da yok.
  • Dövüş yapay zekası seviyesi karakterin elinde tuttuğu silahtaki yetenek seviyesi ile belirleniyor. Erken erişimin başında bu sadece karakter seviyesine bağlıydı ve yüksek seviyeli bir tüccarın bir savaş gazisi kadar iyi dövüşebilmesini sağlıyordu. Turnuvalar şu anda kişiden kişiye değişen bir deneyim sunuyor çünkü katılımcılar şehrin garnizonundan ya da şehirde mevcut olan partilerden seçiliyor. Turnuvaların daha istikrarlı bir zorluğa sahip olabilmesi için turnuvalara özgü birlik tipleri eklemeyi düşünüyoruz.
  • Düşük yetenek değerine sahip savaşçıların yetenekli savaşçılarla aynı veya daha fazla dövüş yapay zekası seviyesinde olması istenmeyen bir durum. Bu hem savaşların sonuçlarını hem de oyuncunun belirli bir birliğe karşı bireysel savaş deneyimini etkiliyor.

Back
Top Bottom