Tartışma Konusu: Bağımsız Şehir Devletleri

Users who are viewing this thread

Tartışma Konusu: Bağımsız Şehir Devletleri

Bildiğiniz üzere yerleşim yerlerinde sadakat 25'in altına düşünce bölge halkı isyan ediyor ve kendi kralını seçiyor. Bunun akabinde bu yeni kurulan krallık gün geçtikçe kendini meşrulaştırıyor ve bu süreç yaklaşık 1-2 hafta sürüyor. Krallık meşruiyet kazandıktan sonra rastgele bir krallığa katılıyor. İşte tamda buna karşıyım ve konumuz tamda bunun üzerine olacak çünkü ben isyan eden şehirlerin bağımsız kalmasından ve buna binaen oyuna renk katacağı kanısındayım. Global forumun müdavimi olan arkadaşlar beni hatırlayacaktır çünkü orada da bu konu hakkında başlık açmıştım fakat İngilizce'de kendimi anadilim gibi rahat ifade edemediğimden dolayı kendi başlığımı doğru dürüst savunamadım. Bende kendimi daha rahat ifade edeceğimi düşündüğüm Türkçe foruma taşıdım konuyu, olumlu veya olumsuz dönüşlerinizi veyahutta bu görüşü destekliyorsanız neler eklenmeli, bekliyorum.

Büyük Mantık Hatası: İsyancı krallar ile karşılaştığınızda size "I'm King "X". I have been chosen by the people of "Y" to lead them in their struggle against tyranny." der. Yani çevirisi şudur "Ben Kral X. "Y" şehrinin insanlarını onları tiranlığa karşı mücadelelerinde onlara liderlik etmek için seçildim." Yani adam açıkça masaya yumruğunu vurup ben meşru bir kralım diyor. Bunları söyleyen bir kralın 2 hafta sonra devlet meşruiyet kazandıktan sonra 500 mil ötede başka bir krallığa katılması ya hipokratlıktır, ya da TaleWorlds'ün "Amaan bu da böyle olsun." diyerek oyuna renk katacak bir eklentiyi baltalamasıdır.

Öncelike, bu eklentinin bize neler kazandıracaklarından bahsedelim.
1- Oyunda devamlılık ve çeşitlilik kazandıracaktır. Şehir devletleri yeterince güçlenirlerse, bazı yerleşim yerlerini ele geçirirse ve bazı klanları tarafına geçirmeyi başarırsa işte o zaman yeni bir fraksiyon doğar. Şehir devleti bir devletçiğe dönüşür ve ondan sonra şansı yaver giderse Kalradya'nın büyük krallıkları arasında yerini alır.

Bu konuyu global forumda açtığımda başka herkes sıcak baktı fakat sonra haklı olarak insanların kafasında soru işaretleri doğdu. Soruları cevaplıyorum.

Soru: "Bağımsız şehir devletleri kralın birliği dahil olmak üzere sadece 4 birliğe sahip. Bu 4 birliği yendiğin zaman şehir ve çevresindeki köyler savunmasız kalıyor. Hal böyleyken büyük devletler bu küçük devletçikleri hedef alıp, akabinde büyüyüp kartopu etkisi yaratmaz mı?"
Cevabım: "Dört bin saatlik oyun tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki devletler zayıf ve dağılmak üzere olan devletlere savaş açmaya meyilliler. Bu nedenle evet bu yeni ortaya çıkan şehir devletleri birçok devletin gözünde zayıf halka olarak gözükecek ve bu devletçikleri yemeye çalışacaklar. Bunun tek çözümü şehir devletlerinin kendi birlikleri dışında paralı asker gruplarını kiralamaya hakları olmalıdır."

Soru: "Şehir devletlerinin diğer majör devletler tarafından yutulmadan büyüyebileceğinden emin misin?"
Cevap: (Hiçbir müdahalem olmadan ve TaleWorlds'ün diplomasi sistemine rağmen büyüyüp gelişebilen Kral Ecard'ın devleti, buyrun)
eG0SR6.png

B99KI6y.jpg
Dz8gK61W0AApV2U.jpg:large

Last edited:
(Yazdım yazdım tel kapandı, gitti güzelim mesaj)
Uzun lafın kısası, yapay zeka savunmada kazanabileceği savaşlardan kaçıyor. Kuşatmaya gelen orduyu görünce sehire girmek yerine etrafa saçışıyorlar, kuşatma başlayınca da uzaktan oturup izliyorlar. Oysa şehre girseler o gelen ordu kuşatma yapamaz, yapsa bile garanti alamaz. Demin başıma gelen bir olay. Güney impatorluguna paralı asker olarak katıldım, aseray 1200 kişilik ordu ile danusticayi kusatmaya geliyordu, sehirde 540 milis + garnizon var bende de 107 asker kuşatmayı kazanamayacaklarini düşünüp sehre girip bekledim, aseray acliktan ölene kadar bekledi ve cekip gitti. Ben bunu yaparken 5-10 lord belki daha fazlası orduyu görünce şehre girmek yerine kaçıp gittiler ve kuşatmayı uzaktan izlediler. Oysa şehre girseler kuşatma bile olmazdi.. asilerde de bu mantık, 4 lord var + isyan edilen yer şehir. Yani savunma avantajı oldukça yüksek olması gerekir. İsyancılar ilk saldırıyı şehirde karsilasalar düşmanı büyük bir bozguna ugratabilirler. Sonrasında yavaş yavaş güçlenebilirler, özellikle zayıf kralliklara karşı büyüme şansları yüksek.
+ Her kurulan isyancı elbette büyümez ama aradan 1-2 tane çıksa oyun zevkini olumlu yönde etkiler diye düşünüyorum
++ Güçlü büyük kralliklarda da mantıken buyuyebilmeleri gerekir ama. Çünkü büyük coğrafyaya yayılmış krallık, birkaç krallikla savaşta olduğu zamanlarda krallığın diğer ucundaki bir isyan kolay kolay bastirılacak birşey olmaması gerekir. Hatta aynı kültürden lordları kendine çekip hızlıca güçlenebilirler..
(Bir işim var aceleyle yazdım, ve bir kere tel kapandı tekrar açtım, baştan yazdım, anlatmak istediklerim biraz devrik olabilir, eğer anlasilmıyorsa musait zamanda daha ayrıntılı yazabilirim )

Uzun lafın kısası, yapay zeka savunmada kazanabileceği savaşlardan kaçıyor. Kuşatmaya gelen orduyu görünce sehire girmek yerine etrafa saçışıyorlar, kuşatma başlayınca da uzaktan oturup izliyorlar. Oysa şehre girseler o gelen ordu kuşatma yapamaz, yapsa bile garanti alamaz. Demin başıma gelen bir olay. Güney impatorluguna paralı asker olarak katıldım, aseray 1200 kişilik ordu ile danusticayi kusatmaya geliyordu, sehirde 540 milis + garnizon var bende de 107 asker kuşatmayı kazanamayacaklarini düşünüp sehre girip bekledim, aseray acliktan ölene kadar bekledi ve cekip gitti. Ben bunu yaparken 5-10 lord belki daha fazlası orduyu görünce şehre girmek yerine kaçıp gittiler ve kuşatmayı uzaktan izlediler. Oysa şehre girseler kuşatma bile olmazdi.. asilerde de bu mantık, 4 lord var + isyan edilen yer şehir. Yani savunma avantajı oldukça yüksek olması gerekir. İsyancılar ilk saldırıyı şehirde karsilasalar düşmanı büyük bir bozguna ugratabilirler. Sonrasında yavaş yavaş güçlenebilirler, özellikle zayıf kralliklara karşı büyüme şansları yüksek.
Yapay zeka ve diplomasinin sefer haritası üzerinde yetersizliğini bu örnek ile bir kez daha görebiliyoruz. Bu da oyuna eklenebilecek birçok eklentinin öünü kapatıyor. Yalnız bu bizim değilde TaleWorlds'ün düşüneceği bir husus. Biz ne developer'ız ne de tester. Biz eksikleri veya düşüncelerimizi söylemekle yükümlüyüz.
+ Her kurulan isyancı elbette büyümez ama aradan 1-2 tane çıksa oyun zevkini olumlu yönde etkiler diye düşünüyorum
Kesinlikle aynı fikirdeyim. Herkes isyan etti diye zafere ulaşacak diye bir kaide yok. Başı ezilen isyanlar olacağı kadar, aradan sıyrılmayı başaran şehir devletleride olacaktır.
++ Güçlü büyük kralliklarda da mantıken buyuyebilmeleri gerekir ama. Çünkü büyük coğrafyaya yayılmış krallık, birkaç krallikla savaşta olduğu zamanlarda krallığın diğer ucundaki bir isyan kolay kolay bastirılacak birşey olmaması gerekir. Hatta aynı kültürden lordları kendine çekip hızlıca güçlenebilirler..
Bu yüzden büyük krallıkların birden fazla cephede savaşması gerekir ki küçük krallıkların doğmasına fırsat verilsin.

Kesinlikle aynı fikirdeyim. Herkes isyan etti diye zafere ulaşacak diye bir kaide yok. Başı ezilen isyanlar olacağı kadar, aradan sıyrılmayı başaran şehir devletleride olacaktır.
Kendi krallığını oluşturma fikrini sanırım mexxico yapımcılara sunacaktı, yanlış hatırlıyor olabilirim.

Kendi krallığını oluşturma fikrini sanırım mexxico yapımcılara sunacaktı, yanlış hatırlıyor olabilirim.
Kendisine 1 hafta önce konu hakkında mesaj iletmiştim fakat henüz geri dönüş yapmadı. Eğer Mexxico'nun aklında da şehir devletlerini özgürleştirmek gibi bir plan varsa başlık kaldırılabilir.

şehir devletlerini özgürleştirmek gibi bir plan varsa başlık kaldırılabilir.
Bu cümleden kastınız eğer isyan çıkartan klan başarılı olur da, şehri kendi eline alırsa; Aynı Batanya, Vlandiya gibi kendine özgü bir krallık olabilmesi için fikir sundu. Şuanda başka bir krallığa geçiyorlarya hani, öyle olmak yerine bağımsız bir krallık olması için.

Bu cümleden kastınız eğer isyan çıkartan klan başarılı olur da, şehri kendi eline alırsa; Aynı Batanya, Vlandiya gibi kendine özgü bir krallık olabilmesi için fikir sundu. Şuanda başka bir krallığa geçiyorlarya hani, öyle olmak yerine bağımsız bir krallık olması için.
Kesinlikle aynı kanıdayım.

Kesinlikle aynı kanıdayım.
Umarım yönetim ekibi bu fikri kabul ederler. Developer bile olmasını istiyor ama işte her şey Armağan abiye bağlı olduğundan dolayı yönetimden onay gelmezse olmayacak maalesef, umarım olur renk katar oyuna.

Armağan Yavuz bence artık CEO koltuğuna kurulmuş şirketin finans ve yönetim işleriyle uğraşıyor. Oyunla haşır neşir olduğunu sanmıyorum ama dediğin gibi yönetim kararına bağlı herşey.

Armağan Yavuz bence artık CEO koltuğuna kurulmuş şirketin finans ve yönetim işleriyle uğraşıyor. Oyunla haşır neşir olduğunu sanmıyorum ama dediğin gibi yönetim kararına bağlı herşey.
Geçenki canlı yayından dediklerine göre mesela forumdan bir kişinin fikrini alıyorlar, sonra bu süzgeçten geçiriliyor 1 ekip tarafından. Ondan sonra sanırım 1 veya 2 kez daha süzgeçten geçirildikten sonra en son olarak Armağan Yavuz'a sunuluyor fikir. Eğer o kabul ederse yapıyorlar etmezse yok.

Geçenki canlı yayından dediklerine göre mesela forumdan bir kişinin fikrini alıyorlar, sonra bu süzgeçten geçiriliyor 1 ekip tarafından. Ondan sonra sanırım 1 veya 2 kez daha süzgeçten geçirildikten sonra en son olarak Armağan Yavuz'a sunuluyor fikir. Eğer o kabul ederse yapıyorlar etmezse yok.
Demek kral hala sahalarda, ha? İyi o halde. Bekleyip göreceğiz bağımsız şehir devletlerinin eklenip eklenmeyeceğini.

Lafını ettikleri süzgeç mikroskobik boyuttaki önerileri geçirdiğinden kapsamlı önerileri oyunda görebileceğimizi düşünmüyorum. Bazı şeyler hem casuallık hem de komplekslik bahanesiyle güme gidiyor. mexxico da ayrıca yeterli iş gücü olmadığını belirtti. Karar yine onlara kalmış, ama artık bırak köklüyü, normal yenilik bile göreceğimizi pek sanmıyorum.

Lafını ettikleri süzgeç mikroskobik boyuttaki önerileri geçirdiğinden kapsamlı önerileri oyunda görebileceğimizi düşünmüyorum. Bazı şeyler hem casuallık hem de komplekslik bahanesiyle güme gidiyor. mexxico da ayrıca yeterli iş gücü olmadığını belirtti. Karar yine onlara kalmış, ama artık bırak köklüyü, normal yenilik bile göreceğimizi pek sanmıyorum.
Ben de öyle düşünüyorum. Ellerindekini stabil, sorunsuz bir hale getirmeye çalışacaklar, 2 de optimizasyon yaparlar. Her köy, kale ve şehir tasarımları birbirinden farklı olur (Tabi ne kadar farklı orası tartışılır :grin:), süvari yapay zekasında güncelleme görürüz -belki diğerlerinde de-, gelirse bi yukarıdaki konuştuğumuz özellik gelir ve tam sürümü görürüz bence.

Anlaşılan sevgili oyunumuz bir süre sancılı bir süreçten geçecek ama o süreç bitince ortaya muhteşem birşey çıkacağına eminim. Bu süre zarfında bizim görevimiz sık sık geri dönüşte bulunup, oyuna eklenmesini istediğimiz şeyleri söylemek. Bugün eklenmez, yarın eklenmez ama gelecek yıl kesin eklenir.

Back
Top Bottom