Tarihteki En İyi Keskin Nişancı

Tarihteki en iyi keskin nişancı sizce kimdir?

• Simo Häyhä

Votes: 37 37.0%
  • Vassili Zaitsev

Votes: 33 33.0%
  • Frederik Zoller

Votes: 5 5.0%
  • Juba

Votes: 20 20.0%
  • Carlos Hathcock

Votes: 5 5.0%

• Total voters
    100

Users who are viewing this thread

Ellerimde_Kan said:
Abdülhamiti yakinda mesih ilan edecekler.O herifin hiç bir halt ettiği yok alayi yalan...

:mrgreen:  (ilk bay yeşilimi sana kullandım)

okla tüfeği mi karşılaştıralım? saçma olurdu böyle bir şey.

Ellerimde_Kan said:
Abdülhamiti yakinda mesih ilan edecekler.O herifin hiç bir halt ettiği yok alayi yalan...
Tarihi bilmeyenlerin yorumuna cevap vermeye bile lüzum yoktur. Çünkü "bilmeyen bilmediğinin her zaman düşmanıdır." Aristo

En dahi insanları tartışırken 1-2 defa Einstein, Tesla gibi mainstream isimlerden bahsettikten sonra Timurlenk ve Fatih Sultan Mehmet arasında gidip gelen güruhtan beklenen manzaralar.

Oğlum adamlar keskin nişancı demiş bare Çanakkale Savaşı'ndan Bandırmalı bilmemne çavuş falan bulsaydınız, padişah 2. Abdülhamid ne lan? "Gadanağına kurban olduğumun, Allahın yer yüzündeki gölgesi hünkarım bir oturuşta 2 kuzu yemeden kalkmaz, ön sevişmesi bile 2,5 saat sürer" tarzındaki rivayetleri nasıl 600+ confirmed killi olan bir adamla bir tutarsın?

Allegro said:
En dahi insanları tartışırken 1-2 defa Einstein, Tesla gibi mainstream isimlerden bahsettikten sonra Timurlenk ve Fatih Sultan Mehmet arasında gidip gelen güruhtan beklenen manzaralar.

Oğlum adamlar keskin nişancı demiş bare Çanakkale Savaşı'ndan Bandırmalı bilmemne çavuş falan bulsaydınız, padişah 2. Abdülhamid ne lan? "Gadanağına kurban olduğumun, Allahın yer yüzündeki gölgesi hünkarım bir oturuşta 2 kuzu yemeden kalkmaz, ön sevişmesi bile 2,5 saat sürer" tarzındaki rivayetleri nasıl 600+ confirmed killi olan bir adamla bir tutarsın?

ateizme olan saygımı bitiren bir insansın.

konu dağılmasın;

bu simo yu ilk defa sizden duydum ve merak ettim, bu adamla ilgili film falan varsa söyleyin bi zahmet veya belgesel, belgesel olursa daha iyi olur.

Arkadaşlar fikirlerinizi ve ileri sürdüğünüz düşüncelerinizi takdir etmemek elde değil. Herkes gönlünde olanı samimi olarak ifade ettiğine inanıyorum. Ancak "haksız olanlar genellikle hakaret edenlerdir." Sözüne inanmakta tereddüt ediyorum(!) Saygılarımla

bu simo'yu araştırdım ama pek bir şey bulamadım. öldürme olayına göre verdiyseniz juba daha iyi görünüyor, şartlara göre verdiyseniz juba'nın durumu daha kritik. juba'nın düşmanlarıda diğerlerine göre daha güçlü, kuvvetli. simo'nun bu denli oy almasına şaşırdım.

O adam Zeitsev falan değil.
Bu arada, konu kaç tane adam öldürmek değil, bilgisayar oyunu değil bu. Simo Hayha Finlerin "silent sentry" mantığı ile avlanmış bir adam, bir pozisyonda, hareketsiz en az 1-2 saat bekliyor, soğukta. Bölgedeki her şeyi not aldıktan ve rapor ettikten sonra Carl Gustav Emil Mannerheim'ın subayları tarafından günün hedefleri çıkartılıyor. Buna göre işlerini yapıyorlar. Aşırı soğukkanlı bir adam Simo Hayha.
Düşmanları daha güçlü ve kritik? Adamlar hem Ruslarla, hem de sonra Almanlarla savaşıyorlar.
Peh:
Finlandiya:
346,500 asker
32 tank
114 uçak
70,000 kayıp
Sovyet Rusya:
998,100 asker
6,541 tank
3,880 uçak
323,000 kayıp

Ha, Almanlarla savaştıkları Lapland Savaşlarında Almanlar çekilirken bunlar da taaruz ediyordu. Ama saldırılarını içki dolu bir Alman deposu bulunca kesiyorlar :grin:

Alın size Rusların çektiği Turkish Gambit ( Türk Hamlesi ) filminden Türk keskin nişancı.İsmini hatırlayamadım filmi izlemedim tam fakat büyük bir paşa olduğunu hatırlıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=k6BlFFeRD5E

Bu da filmin trailerı

http://www.youtube.com/watch?v=NGu-_7PnBgA

"rus sinema tarihinin en pahalı filmlerinden biri olan ''türk gambiti'' gösterime girdiği ilk iki günde hasılat rekoru kırdı. film, ilk iki gün içerisinde 2 milyon hasılat elde ederek, harry potter'ın rekorunu geçti. film, 1877-1878 osmanlı-rus savaşı'nı konu ediyor. boris akunin'in aynı adlı romanından uyarlanan filmde, enver efendi'nin sultan abdülhamit'in talimatıyla yanlış istihbarat yaymak için rus hatlarına sızması anlatılıyor.

Allegro said:

Ateşli silah kullanan snipercılar ile osmanlı yay nişancıları bir tutulmaz tamam ama, söylediği şeyler doğru, çok iyi geliştirmişlerdir bizim askerlerimiz.Ok kullanmada bizden daha iyi nişancı varmıydı ? O uydurma olan rivayet de işte hastalıklı ruha sahip insanların ürettiği şeyler oluyor canım.Gelip illa dayayacak bir din arıyorsunuz ya siz iflah olmazsınız.Ondan sonra dalga geç sonra saygı bekle.

Ve sana tavsiyem çok muhteşem yüzyıl izleme birde senin kim olduğunu söyleyim.Sen bu ideolojinin bir ürünüsün, bilinçaltına ve yetiştirilme tarzın bunu gerektiriyor herhalde.Yeşilcamda izlediğin o aptal, beyin sulandıran filmleri çok izlemişsin sanırım.Tarihimiz dansöz oynatılan, kuzuyu hayvangibi yiyip, aptal salak, sığ cahil bir şekilde gösterilip sizingibi boş beyinlere aktarılmış.Herneyse bunları sende biliyorsun kalkıp birdaha böyle bir mesaj atma, yatağına mı girdin lan PEZ.. deyeceğimde neyse.Sonra da saygı bekler bunlar.

Ellerimde_Kan said:
Ulan bir b.k bilmeden konuşmaktan sıkılmadınız, nereden laf soksak diye kıvranıyorsunuz. Abdülhamit hakkında ne biliyorsun da cahil cahil konuşuyorsun? Hay aptal!

En iyi keskin nişancılar konuşuluyorsa, ok, tüfek farketmiyor. 4. Murat da bu kategoriye konulabilir bence;
-Bir cirit mızrağı ile arka arkaya konan dokuz kalkanı bir atışta deldiği...
-Ve İstanbul Okmeydanı'ndaki kemankeşlik müsabakalarda 10705 gez (706. 5 m) mesafeye okunu ulaştırıp rekor kırdığını ve okun düşdüğü yere rekorunu belgeleyen menzil taşı dikildiği...
-Musul'da bulunduğu bir sırada oraya gelen Hint elçisinin "tüfek ve kılıç kar eylemez" diye hediye ettiği fil kulağından yapılma üzeri gergedan postu kaplı çok sağlam siperi (kalkanı) el mızrağı ile ortasından deldiğini ve içini altın ile doldurup elçiye geri hediye ettiği...
(Tarih-i Naima, I-IV, haz. mehmet İpşirli, Ankara 2007, Vahid çubuk, Sultan IV. Murat Han, İstanbul 1994 , Erhan Afyoncu, sorularla osmanlı İmparatorluğu, İstanbul 2010 vs...)
tarihi kaynaklarda belirtiliyor.

timsah_arena said:
Flecha said:
tarafsız anlatım mı var peki filmde ?

Evet Türkleri kötüleme yok kesinlikle.Savaş sahneleride var izle işte traileri. :smile:

Konusunu açtım.
http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,218081.0.html
Ben o filmi izledim güzeldi, tavsiye ederim.

Steelo said:
Allegro said:

Ateşli silah kullanan snipercılar ile osmanlı yay nişancıları bir tutulmaz tamam ama, söylediği şeyler doğru, çok iyi geliştirmişlerdir bizim askerlerimiz.Ok kullanmada bizden daha iyi nişancı varmıydı ? O uydurma olan rivayet de işte hastalıklı ruha sahip insanların ürettiği şeyler oluyor canım.Gelip illa dayayacak bir din arıyorsunuz ya siz iflah olmazsınız.Ondan sonra dalga geç sonra saygı bekle.

Ve sana tavsiyem çok muhteşem yüzyıl izleme birde senin kim olduğunu söyleyim.Sen bu ideolojinin bir ürünüsün, bilinçaltına ve yetiştirilme tarzın bunu gerektiriyor herhalde.Yeşilcamda izlediğin o aptal, beyin sulandıran filmleri çok izlemişsin sanırım.Tarihimiz dansöz oynatılan, kuzuyu hayvangibi yiyip, aptal salak, sığ cahil bir şekilde gösterilip sizingibi boş beyinlere aktarılmış.Herneyse bunları sende biliyorsun kalkıp birdaha böyle bir mesaj atma, yatağına mı girdin lan PEZ.. deyeceğimde neyse.Sonra da saygı bekler bunlar.
Hayır düşündüm bu Osmanlı'nın yüksek kültür seviyesini müdafa eden, antiteizm karşıtı cevaplara mahal verecek ne söylemiş olabilirim diye, ben ne Osmanlı ile ilgili birşey söylemişim ne dinle ilgili arkadaş? İçinde padişah adı ve Allah geçmeye görsün, zamanında yediğiniz ayarlardan sonra "fırsat çıksa da söylesem" diye hazırladığınız lafları ancak bu kadar yanlış bir zamanda kullanabilirdiniz. Ulan oradaki tasvirler bana mı ait? Abdülhamit dansöz oynatmış mı dedim ben? Kaldı ki oynatsa ne olacak, sen olayı çok yanlış anlamışsın bir kere, ben efsaneleştirilmiş tarihin resmi kabul edilmesini, bilginin aktarılış biçimini eleştiriyorum Abdülhamid'in etik anlayışını değil yoksa isterse eşcinsel seks partisi versin bu onun iyi bir keskin nişancı olamayacğı anlamına gelmez. Bi de kim olduğumu söyleyecekmiş, niye belli değil. İçinde ne kaldıysa artık. Kendini çok entellektüel, çok bir bok sanıp beni Muhteşem Yüzyıl diplomalı yerine koyan adamladan ta ilkokulda yaptığımız, hem içindekini kusup hem de kabahatten kaytardığını zanneden "sana ****** çocuğu derdim ama demiyorum" şeklindeki ucuz pasif agresyonlar geliyor. Hayatta Türk dizisi izlemem, bilhakis filmlerinden de dizilerinden de nefret ederim. Kaldı ki Türk kültürünün indoktrinasyonuna uğramış olsam zaten bu tartışmaları benle yapmazdınız.

Konuya dönecek olursak, ben Türkler'in okçuluğu ile ilgili birşey söylemedim, bizim askerlerimiz derken de hangi tarihi, kimleri kastettiğini bilmiyorum fakat bu düşüncenin sırf zamanında süvariye dayalı bir savaş kültürü vardı diye Türkler'in iyi binici olmaları durumunu bütün tarih skalasına yaymaya benzer bir düşünce olduğu kanısındayım. Türkler zamanında okçuluğa dayalı savaş taktikleri kullanmış olabilir fakat bunun için nişancı olmak zorunda değiller, okçuluk 2 kaşının ortasından vurmak değildir karşıdaki grubun savaş disiplinini bozmak, hareketini kısıtlamak için de kullanılır ben de zaten öyle bir Agincourt, bir Crecy gibi okçuların üstün başarıları sayesinde kazanılan bir savaş bilmiyorum biliyorsanız siz söyleyin.

Allegro'ya konu ile alakasız olarak, ateist olduğu için bel altından girmeniz ironik olmuş. Adamın dediği bir şey olsa neyse.

war300 said:
Ellerimde_Kan said:
Ulan bir b.k bilmeden konuşmaktan sıkılmadınız, nereden laf soksak diye kıvranıyorsunuz. Abdülhamit hakkında ne biliyorsun da cahil cahil konuşuyorsun? Hay aptal!

En iyi keskin nişancılar konuşuluyorsa, ok, tüfek farketmiyor. 4. Murat da bu kategoriye konulabilir bence;
-Bir cirit mızrağı ile arka arkaya konan dokuz kalkanı bir atışta deldiği...
Kalkanlar duruyor mu hala?

Edit: war300 şimdi allegro'nun tüm cümlelerini quote edip cevap verecek, ahan da buraya yazıyorum.

alegro'nun tavrını aşalayıcı buldum, ayrıca sadece bu konuda söylediği şeyler içinde demedim genel konuştum ve hala öyle düşünüyorum.

alegro da 2. paragrafta katılıyorum ama okçunun görevi de savaşa bağlı, kimi zaman dediğin gibi disiplin bozmak için kimi zamanda yok etmek için varlar ve bunun içinde attığını vurmak önemli.

Back
Top Bottom