Tarih İle İlgili Sorular

Users who are viewing this thread

https://www.history.com/topics/middle-east/ottoman-empire
Osman I, a leader of the Turkish tribes in Anatolia, founded the Ottoman Empire around 1299. The term “Ottoman” is derived from Osman’s name, which was “Uthman” in Arabic.

" 'Ottoman' ifadesi Arapça'da 'Uthman' olan Osman'ın adından gelir"
Bu ne demek şimdi?

Bjorn The Baker said:
https://www.history.com/topics/middle-east/ottoman-empire
Osman I, a leader of the Turkish tribes in Anatolia, founded the Ottoman Empire around 1299. The term “Ottoman” is derived from Osman’s name, which was “Uthman” in Arabic.

" 'Ottoman' ifadesi Arapça'da 'Uthman' olan Osman'ın adından gelir"
Bu ne demek şimdi?
Kelimenin etimolojik kökeninden bahsediyor işte. Osman isminin Uthman/Othman'ın Persleştirilmiş ve Türkleştirilmiş formu olduğunu okumuştum

Arapça'daki bazı seslerde sorun çıkabiliyor. "رمضان" kelimesindeki "dat" harfinin telaffuzu değişiktir. Biz "z"ye yakın bulmuşuz, batılılar "d"ye yakın bulmuş olmalılar ki biz "ramazan" derken onlar "ramadan" diyor. Oysa o sesi ikisi de tam olarak karşılamıyor. Osman'daki "s" sesinde de aynı durum söz konusu. "Peltek s" sesini "s" sesine yakın bulmuşuz, onlar da "t"ye yakın bulmuş olmalılar. Yüzlerce yıl devam etmiş bir soya mensup olanların, kendilerini Atamanoğulları değil de Osmanoğulları olarak adlandırmaları çok gülünç olurdu.

Ataman ne demek ki zaten? Tamam kulağa Türkçe geliyor ama ne bu isimde bir tarihi karakter biliyorum ne de elle tutulur bir anlam yükleyebiliyorum. Man pekiştirici anlam yüklüyor, kocaman, toraman, karaman gibi, ataman ne?

Kazak(Cossack) ve Leh tarihinde ünvan olarak bir Hetman/Ataman var ama bu Almanca kökenli bir kelime.

Üstelik sonradan bir İslamlaşma çabası içine girseler niye diğer bütün karakterlerin isimlerin Türkçe kalsın, oğullarının bir kısmının adı Türkçe, babasının adı Türkçe, yoldaşlarının adı çoğunlukla Türkçe.

Kazaklar uzun yıllar Kuman-Kıpçak Türklerinin hegemonyası altında yaşadılar. Oradan geçmiş olabilir, anlamı:"Lider" idir. Şöyle bir şey de olabilir; Belki de Osman Bey Kayı Boyunun "Atmanıydı"

Back
Top Bottom