Tarih İle İlgili Sorular

Users who are viewing this thread

Eğer Attila'nın hükümdarlığı döneminde bir dizi çekilse ve ana tema Hunlar olsaydı o dönemler ekranlara nasıl aktarılırdı? Hunlar, Vikings dizisindeki gibi yağmacılar olarak mı işlenirdi acaba? Hunların inançları ve sosyal yaşamı nasıl olurdu?

Bu konunun aklıma gelme nedeni TRT'de yayınlanan Diriliş dizilerinin dini ve milli açıdan gerçeği yansıtmadığı, belli bir kitleyi ayartmak için üzerinde fazla oynandığı gibi bir kanı bulunmasıydı. Eğer Attila dizisi çevrilecek olsa nasıl olmalıydı sizce?

Senaristler reyting için her naneyi yemek zorundadır. Atilla'nın dizisi veya filmi çekilse benim gibi Osmanlı ve Selçuklu'dan önceki Türk tarihine meraklı insan sayısı yüzde 10'u, 15'i geçmeyen ülkede fazla tutmaz. Fatih Sultan Mehmed dizileri bile tutmuyor ve bu Atilla'ya göre daha yakın tarih olmasına rağmen o dönemin şartları doğru düzgün çekilemiyor dizi-film sektörümüzde maalesef. Göktürk üçlemesi diye bir film çekecekler şimdi Börü'nün yapımcıları. Orada bütün bu söylediklerimi müşahede edeceğiz.

The White Wolf said:
Eğer Attila'nın hükümdarlığı döneminde bir dizi çekilse ve ana tema Hunlar olsaydı o dönemler ekranlara nasıl aktarılırdı? Hunlar, Vikings dizisindeki gibi yağmacılar olarak mı işlenirdi acaba? Hunların inançları ve sosyal yaşamı nasıl olurdu?

Bu konunun aklıma gelme nedeni TRT'de yayınlanan Diriliş dizilerinin dini ve milli açıdan gerçeği yansıtmadığı, belli bir kitleyi ayartmak için üzerinde fazla oynandığı gibi bir kanı bulunmasıydı. Eğer Attila dizisi çevrilecek olsa nasıl olmalıydı sizce?

Bunun planlamasını ben bir yıldır yapmıştım. Animasyon olarak yapsam böyle bir şey nasıl olurdu diye. Türk televizyonlarında böyle şeyleri görmek çok zor. Fakat Vikings gibi bir şey yapılabilse tadından yenmezdi.

Edit: Fatih Sultan Mehmet dizileri tutmadı çünkü götüm gibi diziler. Boktan senaryolar ve çekimler ile heba ettiler. Şaşırtıcı değil ki batmaları.

Ben de onun için diyorum işte. Atilla'ya göre daha yakın bir tarihi sahneye aktaramayan dizi/film sektöründen hayır gelmez. Fakat ben Alper Çağlar'ın Göktürk Üçlemesi'nden çok umutluyum. Tanıtım videosu bile tüyleri diken diken eden cinsten.
İzlenmeye bak Aleyna Tilki filan olsa on milyonlar izliyor 2 günde. İlgi yok işte. Bizim halka da müstehak.

Müstahak ile alakası yok. Kaliteli iş yapan kaç kişi var? Bizim dizi yapımcılarımız her zaman parayı düşünüyor. Bu yüzden de hep aynı şeyleri izliyoruz. Farklı iş yapmak çünkü risk. Aleyna Tilki örneği falan olmaz yani. O ergenlerin dinleyeceği şeyler artı sen temiz 50 milyon izlendi mi zannediyorsun? Ona sen paralı askerleri de kat.

Ülkenin ergenleri bu hâldeyse zaten umut yok. Recep İvedik'in çeyreği kadar izlenmeyecek şu yapım. Boş beleş şeyleri izlemeyi seven bir millete müstehak tabi. Yapımcılar halktan destek görmezse böyle dandik şeyler hep çıkacak.

Aslında soru bir nevi Attila dönemi Hunlarının Vikingler gibi yağma ve katliam yapıp yapmadığı ve bunun senaryolaştırılabilmesinin ihtimali idi. Böyle bir yükün altına girecek biri bulunsa bile, Hunların kötü olarak sahnelenmesi en başta Türkler tarafından ağır eleştiri ve karalama alacaktır. Halk alıştı çünkü zalime boyun eğmeyip mazluma kucak açan oba beylerine.

Kara Bey said:
Ülkenin ergenleri bu hâldeyse zaten umut yok. Recep İvedik'in çeyreği kadar izlenmeyecek şu yapım. Boş beleş şeyleri izlemeyi seven bir millete müstehak tabi. Yapımcılar halktan destek görmezse böyle dandik şeyler hep çıkacak.

Sen nasış bir destek bekliyorsun? Halk sokağa dökülüp yapımcı uyuma güzel dizi yap diye slogan mı atacak? Vatanım Sensin izlendi çünkü dizi güzeldi. Muhteşem Yüzyıl güzeldi çünkü dizi güzeldi. Fatih Sultan Mehmet dizileri izlenmedi çünkü diziler dandikti. Durum bu kadar basit. Milyonlarca lirayı heba etmek laf üzerinde kolay olsa da yapımcı için kolay değil.

Bjorn The Baker said:
adsız.png said:
Forumda biri var Hulagu diye pp'si de Cengiz bir Türk neden Moğol sevici olur ki :smile:

Hmm, neden olmasın?
Cengiz ve Hülagû gibi Ortaçağ'da Türklere ve Müslümanlara böylesine zulümler yapan adamların Türk gençleri tarafından sevilmesi ve "ata" olarak görülmesi çok abes. Böyleleri bu milletin asla mefâhir-i milliyesi olamazlar lâkin bâzı şuursuz arkadaşlar moğolsevici. Benim tenkidim de buna.

The White Wolf said:
Tarih sevdiği için? Ben de Erwin Rommel'i seviyorum diye Alman sevici miyim?
Erwin Rommel ile Cengiz aynı şey mi kardeşim ne diyorsun sen :dd

Back
Top Bottom