Taleworlds neyin peşinde gerçekten merak ediyorum

Users who are viewing this thread

Bizim "derinlik" diye tabir ettiğimiz şeyi taleworlds hiç bir zaman getirmeyecek arkadaşlar, warband'ın native modu nasıldı hatırlayın, oda bomboş bir moddu
warbandın native modu kesinlikle bomboş değildi bannerlordda olmayan birsürü özellik vardı kale içinde savaşın devam etmesi
bile 1.5 yıl sonra geldi daha o oyunda olup bu oyunda olmayan ziyafetler,düğün sahnesi,kavgacı sarhoş,gece suikaste uğrama,şiirler öğrenip leydilere okuyoduk bizim leydiye göz diken başka bi lord olursa onunla düello yapıyoduk kamp kurabiliyoduk vs vs bomboş dediğin warbandın native modunda var olan özelliklerle çıkabilseydi bannerlord tabiri caizse 1.5 yıldır forum ağlama duvarına dönmezdi bence :smile: ayrıca paralı mod konusunda yüzüklerin efendisi modu falan gibi oyunu baştan aşağı değiştiren mod yapsan bile 2 3 dolardan fazla vermem açıkçası :smile:

bana her şeyi de ama warbanda bomboş deme abi :smile:

kamp kurabiliyoduk
Sırf bu sebepten oynamıyorum uzun süredir. Demircilik yapacağım ancak yapamıyorum. Oyun başında üzerimde o kadar malzeme birikiyor ki harita hızım hep 1...
Çer çöp kömür kereste hiç birisini atamıyorsun. Kereste üreten yerlerde ucuza buluyorsun mecbur alıyorsun falan filan oyun boş yani bir sığınak bile yok... haydutun var ama 0 dan kalradya ya kral talibinin talim yapmaya alanı yok.
Ha bi de koca dünyada bizden başka gezgin neden yok abi 30 50 20 40 bilmem ne askerle gezen bizim gibi soylu olmaya çalışan kendi klanını kurmaya çalışan kişiler mesela? Kendilerine sığınak kursalar bizimkine birbirlerine yağma atsalar biz onlara atsak sığınak kurulan alandaki kültüre bağlı köyler üzerinde köyün sahibi krallık kadar bazı soyluların da söz sahibi olsa, soylu olarak veya paralı asker olarak mevcut krallıklara katılsalar, kendileri krallık kursalar, kalradya hakimiyeti gütseler de biz onlara katılabilsek ya da onlardan bize katılan olsa? Ve ilerleyen sürelerde yenileri neden çıkmıyor?
Oyuna yeni klanlar yeni yüzler neden dahil olmuyor yıllar geçtikçe köylerde şehirlerde nüfuz toplayan şahıslar haydutlar tüccarlar yeni soylu klanı oluşturamıyor? Sargot isyan ediyor diyelim ordaki klan sargotun asilleri ama kimseye katılmıyor adıda aynı mal mal dolanıyorlar haritada oyun boyunca...

Neden bu oyun bu kadar boş...

Ha bi de koca dünyada bizden başka gezgin neden yok abi 30 50 20 40 bilmem ne askerle gezen bizim gibi soylu olmaya çalışan kendi klanını kurmaya çalışan kişiler mesela?
warbandda bu dediğine benzer taht talipleri vardı mesela dustum han incili arwa falan ve evet bu oyunda talim yapamıyoruz askerlerimizle senin mesajını okuyunca aklıma geldi bu özellikler ilk mesajda yazmayı unutmuşum :smile:

dustum han incili arwa
Şunu ne zamandır bekliyorum ama geleceğini de hiç zannetmiyorum..
Şimdi biz madem bir seri oyunun 2 sini oynuyoruz bunda eski olayın tamamı üzerine ilaveler olmalı diye düşünüyorum. Şu bahsettiği şahıslar üzerine bir de yılda 3 ilâ 10 arasında random sayıda random noktada random isim ve ırkta karakterler haritada peydah olabileceği gibi savaş meydanlarında 3-5-10 gibi yüksek sayıda asker öldüren askerlerden de sivrilebilir. İlk oyunda taht salonunda işlevsiz vaziyette olan taht talibi değil de haritada bizim gibi kasan, gelişen talipler olmalı. Yoldaşları da bu adamlardan toplamalıyız. Kalifiye adamı hana gidip 500 akçeye değil... kimsin ulan sen derler adama?

Ya eklenebilecek o kadar çok senaryo varki...
Ama bizimkiler şu kalitede şehir adam at bilmem ne görüntüsü verdik diye övünüyor... ya abicim git o zaman temple run gibi bişey yap görüntü kas. Bu oyunu kimse iyi grafik diye oynamıyor herkes içerik bekliyor !!!

Bizim "derinlik" diye tabir ettiğimiz şeyi taleworlds hiç bir zaman getirmeyecek arkadaşlar, warband'ın native modu nasıldı hatırlayın, oda bomboş bir moddu, Taleworlds'ün şu anda yaptığı şey içerik üretmek değil, oyunu kusursuz hale getirmek ve modlama olayını kolaylaştırmak. Oyun tam sürüme geçtikten sonra muhtelemen offical modlar görmeye başlayacağız ve native oyunda olmayan bir çok özellik bu modlarda olacak, Bu güzel bir şey mi ? tartışılır. bu adamların pazarlama stratejisi böyle, yazılımcı kafasıyla oyun yapıyorlar, önce bir ortam sağlayıp, bunun çeşitli özelliklerini para ile satacaklar, istersek biz de özellik geliştirebileceğiz, 10 yıldır bu sektördeyim ve yazılım sektöründe bu iş böyle, bu yüzden oyunun kaynak kodları açık, bu yüzden isteyen istediği gibi modlama yapabiliyor, yeteri kadar uğraşırsanız istenilen bütün özellikler harici bir şekilde oyuna eklenebilir bence.

Eğer bu şekilde bir iş modelleri varsa modderları desteklemeleri gerek, modderların para kazanması gerek, bir modder bu oyunu modlamak için harcadığı sürede bir iş bitirebilir ve parasını kazanabilir, şu anki durumda deneyimli yazılımcıların bu oyuna mod yapması için hiç bir sebep yok. Modderlara para kazanma imkanı tanımak zorundalar, aksi takdirde oynanışı derinden etkileyen modları görmemiz olanaksız, Grafik bazlı modları görüyor olma sebebimiz de o modları üreten insanların, ürettikleri içerikleri portföyüne ekleyebilmesi kariyerlerine katkı sağlayabilmesidir. Bir yazılımcı bu oyuna mod geliştirdiği zaman onu muhtemelen portföyüne eklemeyecektir ve bu yazılımcı için boşa geçen vakit olacaktır. (ben şahsen iş görüşmelerinde bannerlord için geliştirdiğim modları açıklayamam)

Modları satabilmemiz için bir platform kurulsun, modderlar para kazansın, emin olun istediklerimize daha erken ulaşırız, Cebimizden daha çok para çıkacak bu durumda ama serbest piyasa bu sonuçta, unoffical paralı modları satın almama hakkı bizim elimizde.
Bruh warbandın nativesi ile bannerlordun nativesini ayni kefeye koymak

Beuuuuuh

warband'ın nativesi ile bannerlordu aynı kefeye koymadım, tabi ki de warband daha doluydu, fakat çokta fazla dolu değildi yani, eğri oturalım doğru konuşalım, ayrıca şu anda bile bannerlordun warband'a üstün noktaları var, bakın tekrar söylüyorum, içerik olarak warband daha doluydu, dostum oyunda katana vardı bi kere, silah filan vardı,

ama en nihayetinde warband da çok sığ bir yapımdı, taleworlds bu oyun için içerik üretmiyor, bu oyunda hiç sağlam içerik olmadı, kamp kurmayla evlenirken scriptted sahneler görmeyle içerik oluşturabileceğinizi zannetmeyin, warbandda şehirde suikaste uğrayabiliyorduk, bannerlordda da haydut sığınağı var mesela, yada ne bileyim, warbandda evlenme sahnesi varsa bannerlordda da demircilik var (birinde olan şey diğerinde yok hesabı)

bunları içerikten sayıyorsanız işimiz iş arkadaş, ayrıca arkadaşın biri hayvan gibi mod yapsan da 2-3 dolardan fazla vermem demiş, sen verme kardeşim veren verir.

unoffical modlara taleworlds'un destek vermesi şart

Destek verir mi bilemem de , mod araçlarına update geliyorsa belki bu destek olarak satılabilir. Atıyorum bir şehir eklemek/silmek için gereken emek 5 dakikadan 3 dakikaya düşürülürse bu bile çok zaman kazandırır. Umarım uzun bekleyişler böyle kolaylıklar getirir modlar iyi olur.

Benim çok da umudum kalmadı , içerik dlcsi gelip native üzerine yamalayabilirler belki , derin bir hikaye falan beklerim ama şu an zaman kalmadı artık.

Tek umudum olan ihtimal , şu an birsürü özellik , içerik , yenilik hazır ve test ediliyordur tam sürümde bir anda hepsini eklerler , tam sürümden sonra birkaç ay bug fixlerler ve oyun bitirilir tabi düşük ihtimalle.

warband'ın nativesi ile bannerlordu aynı kefeye koymadım, tabi ki de warband daha doluydu, fakat çokta fazla dolu değildi yani, eğri oturalım doğru konuşalım, ayrıca şu anda bile bannerlordun warband'a üstün noktaları var, bakın tekrar söylüyorum, içerik olarak warband daha doluydu, dostum oyunda katana vardı bi kere, silah filan vardı,

ama en nihayetinde warband da çok sığ bir yapımdı, taleworlds bu oyun için içerik üretmiyor, bu oyunda hiç sağlam içerik olmadı, kamp kurmayla evlenirken scriptted sahneler görmeyle içerik oluşturabileceğinizi zannetmeyin, warbandda şehirde suikaste uğrayabiliyorduk, bannerlordda da haydut sığınağı var mesela, yada ne bileyim, warbandda evlenme sahnesi varsa bannerlordda da demircilik var (birinde olan şey diğerinde yok hesabı)

bunları içerikten sayıyorsanız işimiz iş arkadaş, ayrıca arkadaşın biri hayvan gibi mod yapsan da 2-3 dolardan fazla vermem demiş, sen verme kardeşim veren verir.

Warband 2010da 6 kisi tarafinsan yapildi bannerlord dedigin sey hem daha geliis bir ortamda hem yuz kisiden fazla bir ekip tarafindan yapildi. Neyi üstün?

Grafik falan mi? O bile ustun değil

Üstünlük ve başarı zorluğuna ve bu cekilen zorlugun sonucunda ortaya cikan eserin kalitesiyle olusur. Boyle degil

Ayrica yukarda bir arkadas bayagi siralamis iyicene okunabilir

Bir aralar C&B diye bir oyunu oynuyordum. Kimine göre M&B çakmasıydı kimine göre For Honor çakmasıydı şahsen umrumda değildi. Baştan söyleyeyim bu oyunlara nazaran M&B serisi benim için her zaman daha özel bir yere sahiptir ancak orta çağ savaş temasını seven biri olarak gerçekten Bannerlord'un geleceği hakkında ne düşünülüyor bilmiyorum. Mesela C&B' de bir kale kuşatması yapıyorsun senin takımında 1000-1500 asker ve bunları yöneten 15 player karşı takımda da aynı şekilde bir bu kadar daha asker ve player var. Şuna da değineyim askerlerin tipleri ve zırh texture'ları elbette bir M&B değil ancak o kadar kişi bir savunma yapmak askerleri tak tak yönlendirmek, her birimin kendine özel bir kaç özel dizilişi kıytırıktanda olsa o kadar zevk veriyordu ki anlatamam. Ha şuan oynamıyorum sebebi hatrı sayılır fiyatlarda pc alsanız bile gördüğünüz fps 30 40 falan ve bunu geliştirmek için bir şey yapmadılar benim gibi bir çok oyuncu da rafa kaldırdı oyunu. Ancak Bannerlord'da ki potansiyel bana kalsa inanılmaz ve gerçekten yeteri kadar kullanılamıyor. Bir oyunu var eden şey gerçekten temiz hatasız bir oynanış mıdır sizce? Fallout New Vegas, Skyrim, Witcher gerçekten mükemmel bir oynanışa sıfır hatasız bir oyun deneyimi mi sundu? Oyun geliştirme üzerine bir çalışma hiç yapmadım ancak bazı şeylerinde gerçekten zor olmayacağını da biliyorum. Akşam oturun çay kahve içerken düşünün oyuna lore ekleyin. Bölgelerde satılan kitaplar ekleyin, uydurma Calradia kahramanlarını anlatsın. Ekstra kaynağa gerek yok her şey kafanın içinde. Multiplayer' da yap güzel modlar, getir oraya Bannerlord dinarı falan mikro ödemelerle alsın insanlar bunları da çeşitli zırh-silah kozmetikleri için kullansınlar. Hiç azımsanmayacak kitle var bu kozmetikleri almak için. İki üç tane zırh ekleyeceğine çıkar erken erişimden oyunu ilerleyen dönemlerde dlc olarak uygun fiyattan sat. Güzel yaptıysan desteklemek için alırız biz, hemde gelecek büyük modlamaların da önünü açmış olursun erkenden.

Ne bileyim şuan boş vaktim olmasa bunları da yazmazdım cidden. Uzun süredir de forumda iki üç başlığa girip çıkmakla yetiniyordum içimi dökmek iyi geldi. Bende bir çok arkadaş gibi erken erişimin kısa sürmeyeceğini biliyordum ve kafadan 1 küsür sene verdim buna da artık biraz sancılı geçmeye başladı.

Bu forumda bu sözden daha haklı bir söz görmedim gerçekten eline sağlık :smile:

CeyXiong isimli şahısa yazıyorum MB Bannerlord asla hantal değil ,warband dan asla hantal değil. Bannerlordaki gerçekçi vuruş animasyonları sebebiyle siz öyle zannediyorsunuz. warbandda silahların ağırlığı sadece yazıdan ibaretti. Bannerlordda ise kılıcı veya kargıyı savururken kılıcın ağırlığını hissediyorsunuz , hafif bir silahı ağır olana göre daha hızlı savururken, daha ağır bir silahı daha yavaş ve zorlanarak savuruyor. warbandda silahlar oklava savurulur gibi aşırı hızlı savuruluyordu ayrıca. bannerlord vuruş hissiyatı ve animasyonları bakımından % 100 daha iyi ve kaliteli.​

Dostum, bunları bana mı anlatıyorsun?
Evet sana anlattım .Bannerlord’a haksız eleştiri de bulunmuşsun . Bannerlord gerçekçi vuruş ve dövüş mekaniklerine sahiptir , vuruş hissiyatı var ve silahın ağırlığını oyuncuya hissettiriyor. Warband ise vuruş hissiyatından yoksun ve silahın ağırlığı yazıdan ve rakamdan ibaret.

Evet sana anlattım .Bannerlord’a haksız eleştiri de bulunmuşsun . Bannerlord gerçekçi vuruş ve dövüş mekaniklerine sahiptir , vuruş hissiyatı var ve silahın ağırlığını oyuncuya hissettiriyor. Warband ise vuruş hissiyatından yoksun ve silahın ağırlığı yazıdan ve rakamdan ibaret.
Oyun geliştirme hakkında ne biliyorsun da bana anlatıyorsun kanka? "Haksız eleştiri" falan diyorsun bir de. Hiçbir eleştiri haksız olamaz, "eleştiri" denen şeyin amacı eleştirilen şeyi yermek değil, daha iyi olmasını sağlamak içindir, sorunlar göz ardı edildikçe büyür ortada olan bir sorunu görmezden gelip "Bir sorun yok" dersek bu gittikçe büyük ve sorun olmaktan çıkıp felakete döner. Oyun dünyasında Bannerlord bu konunun en güzel örneklerinden birisi, başta ben dahil olmak üzere herkes "Oyun daha erken erişim, olur öyle" dedi, ama o da bir yere kadar tabi. Biz burada oyunu eleştirirken gidip de TaleWorlds'e aksilik olsun diye yapmıyoruz, bunu benim yazdığım iletilere bakarak da görebilirsin (Gerçi bana yanıt verdiğin iletimi bile okumamışsın ki diğer iletilerimi okuyasın "Haksız eleştiri" ithamında bulunuyorsun :grin: ) .

Oyun geliştirme hakkında ne biliyorsun da bana anlatıyorsun kanka? "Haksız eleştiri" falan diyorsun bir de. Hiçbir eleştiri haksız olamaz, "eleştiri" denen şeyin amacı eleştirilen şeyi yermek değil, daha iyi olmasını sağlamak içindir, sorunlar göz ardı edildikçe büyür ortada olan bir sorunu görmezden gelip "Bir sorun yok" dersek bu gittikçe büyük ve sorun olmaktan çıkıp felakete döner. Oyun dünyasında Bannerlord bu konunun en güzel örneklerinden birisi, başta ben dahil olmak üzere herkes "Oyun daha erken erişim, olur öyle" dedi, ama o da bir yere kadar tabi. Biz burada oyunu eleştirirken gidip de TaleWorlds'e aksilik olsun diye yapmıyoruz, bunu benim yazdığım iletilere bakarak da görebilirsin (Gerçi bana yanıt verdiğin iletimi bile okumamışsın ki diğer iletilerimi okuyasın "Haksız eleştiri" ithamında bulunuyorsun :grin: ) .
şu yazı çoğu yerde halkımıza da okutulmalı sadece burada kalmamalı diline sağlık

Harita üzerinde kamp kurma, ava çıkma festival düzenleme gibi hem buga sebep olmayacak hem çok basit olabilecek içerikleri en sona saklıyorlar battle terrain system dedikleri komplike bir sisteme entegre ederler diye umuyorum .

bir de meydan savaşında daha çok fps alırken kale içinde ufacık yerde çok drop giriyor bu sebeple yeni gelecek savaş maplerinden korkuyorum açıkcası.

yani basit ama eğlenceli görevler önerin orta çağ ile ilgili etkinler ve önerilerde bulunun diye konu açsalar kolları sıvasalar yapmak için zaten orayı öneriye boğarız. Kaldı ki oyun nasıl yapılır fikri olmayan insanlardan abi işte şu da olsun ya diyecekleri önerileri duymak istemiyorlarsa diğer oyunlar gibi beta tester oyuncular seçsinler.

Mesela hangi oyunları oynadınız ? Yazılım konusunda bilgi ölçecek bir iki soru? Hangi modları yaptınız / kullandınız ? Orta çağa dair bilginiz nedir ?
Şu sorulara bannerlord oynayan ve tatmin edecek cevaplar verecek 50 kişi bulunur bence koca dünyada. Gönüllü olarak yeni içerik ve içerik değiştirme önerisinde bulunabilir bu insanlar. Hem kendileri gelen yorumların içinden elemek zorunda kalmaz hem de daha Hollywood tarzı göze hoş gelecek basit dokunuşlarla tatmin seviyesini artıracak bir içeriğe yükseltilebilir bannerlord.

Back
Top Bottom