Taleworlds Geliştiricileri İle Söyleşi

Users who are viewing this thread

Arkadaşlar merhabalar, tartışma konusunun altına ileti olarak atmıştım ama birkaç arkadaş konu açmamı istedi bu yüzden konu olarak açmak istedim... Yakın bir zamande Taleworlds ile söyleşi/podcast ayarlamak için tekrardan görüştük ve yakın zamanda çok güzel bir söyleşi gerçekleştireceğiz. Daha öncesinde topluluk yöneticisi MArdA ile güzel bir podcast gerçekleştirmiştik, şimdi ise developerleri sizlerle buluşturuyoruz!

Katılacaklar:
Kartal Birdar - Producer
Gökçen Karaağaç - Design Team Lead
Hakan Soyözen - Campaign Programmer
M. Arda Gündüz - Communications & Community Support

Kendilerine kendimizin hazırladğı ve sizlerden gelecek olan soruları sormaya çalışacağız, ek olarak yayın olacağı için interaktif bir söyleşi olacak canlı olarak da güzel soruları sizlerden de alabiliriz. Sorularla ilgili sizlerden tek ricamız mantıklı ve bu zamana kadar çok sorulmamış sorular olması! (: Soruları bu konu altına ya da bana özel mesaj üzerinden ulaştırabilirsiniz, altta da yayınla ilgili bilgiler yer alacak...

30 Ocak Cumartesi Saat 17:00'de canlı yayınımız başlayacaktır. Twitch (sight_tr) kanalı üzerinden yayına katılabilirsiniz... Ek olarak Spotify üzerinden de diğer podcastlerimize ulaşabilirsiniz! Ek olarak bu söyleşiyi yapmamıza imkan kılan saygıdeğer Taygun Arda ağabeyimize çok teşekkür ediyoruz ekipçe...

İyi forumlar

Last edited:
öncelikle böyle bir yayını ayarladığınız için teşekkürler.umarım diğerleri gibi olmaz ve güzel cevaplar alırız geliştiricilerden.ayrıca dizayn ekibinin liderininde olması güzel olmuş.ben sorularımı yazıyorum,içlerinde daha önce sorulmuş sorular var ancak net bir cevap alındığını görmedim daha önce.yayına katılacak kişiler farklı olduğundan pek bir sorun olmaz,zaten soruları siz seçeceksiniz.

-köy yönetimi gelecek mi?
-mevcut krallıkların içerisindeki bizde dahil olmak üzere klanların isyan etmesi ve yönetimi ele geçirmesi olacak mı?
-mevsimlerin savaşlara doğrudan bir etkisi olacak mı? örneğin soğuktan ya da sıcaktan asker kaybı gibi.
-oyundaki çeşitlilik artacak mı? mesela istersek haydut,çete lideri,tüccar olabilecek miyiz? şuan da oyun daha çok lord olma üzerine kurulu gibi.
-diyaloglar ile ilgili bir patch ne zaman göreceğiz? bu konuda neler düşünülüyor,karakterin namına göre değişen bir diyalog sistemi gelebilir mi?
-kral olduğumuzda çocuğumuzun bize isyan etmesi gibi taht kavgaları olabilir mi?
-oyunun kişisel olarak yüzde kaçının bittiğini düşünüyorlar?
-banner'ları oyunda ne zaman göreceğiz?
-warband'deki yardımcılar(muhasebeci,komiser vb)gibi yan karakterler oyuna eklenecek mi?
-evlilik,ziyafet gibi alanlara ne gibi yenilikler gelmesi planlanıyor? ayrıca evliliklerin doğrudan ittifak gibi siyasi bir önemi olacak mı?
-avcılık gibi yan etkinlikler düşünülüyor mu?
-daha önce bahsedilmemiş süpriz bir özellik var mı tam sürümde göreceğimiz?

-Diplomasi hakkında planlanan veya geliştirilen konseptler var mıdır? Varsa nelerdir?

-Krallar ve klanlar tam sürümde birbirinden farklı ve eşsiz hissettirecek mi? Yoksa karakterlerin derin olmasını oyun için çok önemli bulmuyorlar mı?

-Kişisel bir soru olarak oyunda savaş temposunun fazlalığı bir oyuncu olarak kendilerini boğmuyor mu?

-Klanlar arası çekişme,entrika,toprak edinme hırsını görebileceğimiz bir şey modellenmemiş oyunda. Beklemeleyiz mi bu tarz RP unsurları? yoksa bu konuya yönelik planları yok mu?

-Yukarıda Banner sorusuna ek olarak savaşların içeriği için(komut sistemi dahil) düşünülen şeyler var mı? Kafamda manyak şeyler var ama bir etkisi olacağını sanmıyorum söylemenin.

- ve sadece işin teknik kısmını merak ettiğimden soruyorum;
Kuşatmalar için yapay zekanın yol bulma sorunu niye çözülmüyor/çözülmedi? Önemli mi görülmüyor( sanmıyorum )? Erteleniyorsa neden bu kadar oyunu berbat eden bir durum olmasına rağmen erteleniyor? 9 aydır neden merdivenlere çıkamıyor askerlerim?

Sorular için teşekkür ediyorum arkadaşlar, sorabileceklerimi alıyorum ek olarak da dediğimiz gibi yayına da gelerek kendiniz de ek sorular sorabilirsiniz...

Oyunun kaynak dosyalarında bir ara eklenecekler sızmıştı redditte içinde at yarışı falan vardı muhabbetleri dönüyodu bunları görecek miyiz?

Oyunun kaynak dosyalarında bir ara eklenecekler sızmıştı redditte içinde at yarışı falan vardı muhabbetleri dönüyodu bunları görecek miyiz?
aynen bunu bende merak ediyorum.hatta yeraltı dövüşlerinden falanda bahsediliyordu sanırım bu da sorulabilir.

Sadece at yarışı değil, mızrak(kargı) dövüşü ve okçuluk yarışı da düşünülüyor/muş çünkü kaynak kodları içinde var hala
C#:
 IMission OpenTournamentHorseRaceMission(
      string scene,
      TournamentGame tournamentGame,
      Settlement settlement,
      CultureObject culture,
      bool isPlayerParticipating);

IMission OpenTournamentJoustingMission(
      string scene,
      Settlement settlement,
      CultureObject culture,

IMission OpenTournamentArcheryMission(
      string scene,
      Settlement settlement,
      CultureObject culture,
Okçuluk şu şekilde işliyor - bir sıra şeklinde diziliyorsunuz, kilden çömlekler veya ok hedefleri var, onları kırıp puan alıyorsunuz. En hızlı kıran kazanıyor gibi bir durum var.
Kargı kısmı da anladığım kadarıyla orta çağda olan karşılıklı iki noktadan başlayıp birbirine vurmak üstüne ikili roundlar şeklinde. Sancaklı kargılar kullanılıyor.
At yarışını zaten açıklamaya gerek yok sanırım.

Kodun içinde olmaları hala eklenecek olduklarını göstermiyor ama, o yüzden soru olarak eklenip sorulmasını ben de isterim :smile:

Sorulan soruların neredeyse hepsine yuvarlak ağız cevap verileceğine eminim ama maalesef.

Saldırmazlık anlaşması, ittifak gibi temel diplomasi özelliklerini tam sürümde görebilecek miyiz?

Geçen yaptıkları röportajda bu soruyu çok bekledim ama diplomasi ile ilgili çok genel bir soru soruldu ve haliyle genel bir yanıt verildi. Eğer imkan varsa spesifik olarak temel diplomasi ögeleri ile ilgili yukarıda sorduğum soruyu iletirseniz çok sevinirim.

Gökçen Bey'e sorularım olacak, öncellikle yeni eklediğiniz savaş sahneleri ve genel sahneler muhteşem görünüyor ellerinize sağlık, sorularım ise daha fazla savaş sahnesi eklenecek mi, eklenecekse ne sıklıkla bekleyebiliriz. Oyuncuların genel olarak oyunda en çok yaptığı şey düz savaşmak olduğu için köy veya şehir sahnelerinden önce oyuna bol bol savaş sahnesi eklenmesini çoğu kişinin tercih edeceğini düşünüyorum (her ne kadar onlarda teknik olarak bir savaş sahnesi olsada, oranladığımızda düz savaşlar kuşatmalar veya köy savaşlarından çok daha fazladır)

Böyle bir yayın yaptığınız için teşekkürler bu arada.

Sorularım :

-M&B serisinde yakın bir zaman da veya gelecek oyunlar için hiç oyun evrenini derinleştirme planlarınız oldu mu (hikayeler, kitaplar, veya oyun ile ilgili canon vasıtalar üzerinden) ? veya oldu da caydığınız/vaz geçtiğiniz oldu mu ?

- Neredeyse her hafta sunulan güncellemeler ile hem oyun toplanıyor hem de yenilikler ekleniyor, peki (1.5.7 sürümü itibari ile) hâlâ tam sürümüne göre oynadığımız Bannerlord ham halinde mi ? Tam sürümüne varana kadar bizi şaşırtacak yenilikler ile karşılaşmaya hazırlıklı olmamız gerekir mi ?

Basit ama benim için aşırı tat kaçıran iki durum var;

-Bu Kalradya'da kalkanlar vibranyumdan mı yapılıyor?
-Crush Trough mekaniği çalışır hale getirilecek mi?

Sonunda TR forumumuzun içinden biri soru-cevap yapacak çok güzel.Sorularımı akşam düşünüp yazayım o zaman :smile:
Görüşme ayarlayabildik alabildiğimiz kadar mantıklı soruları alıyoruz umarım güzel bir söyleşi olacak... Tekrarlıyorum arkadaşlar sorularınızı yayın esnasında da sohbet üzerinden bizlere de sorabileceksiniz...

Merhabalar bir sorum var kılıçlarımıza kozmetik olarak daha fazla şey ekleyebilcek miyiz?Mesela ortasına rünik yazılar(sadece kozmetik) yazılması gibi.

2.Sorum ise sivil ekipmanlara el atmayı düşünüyorlar mı?Çünkü göze güzel gelen sadece imparatorluk cübbesi var,o da renklerinden dolayı.Krallara layık bir ipekten sivil kıyafet gibi.

@Rumil

Sorularım
1) TaleWorlds'den yeni bir IP görür müyüz? Sonraki hamleleri ne olacak?
2) Modlamanın sınırı ne? Modlama ile oyuna alev atan ejderhalar eklenebilir mi mesela?
3) DLC'ler yeni içerik odaklı mı olacak yoksa sadece tema değişikliği mi yapacak?
4) Küçük ama hoş özellikler/yenilikler gelebilir mi?
5) Daha fazla diyalog (özellikle de eş, dost, yoldaş, kardeş ve çocuklar ile) eklenecek mi?
6) Oyun size göre içerik olarak ne durumda?
7) Bannerlord temalı (merch) ürünler görebilir miyiz?
8] Oyun bir süre sonra size sadece savaş yapma imkanı sunuyor, late game için yenilikler olacak mı? Ya da savaşçı olarak oynamayanlar için? Örneğin, tüccar olmak istersek kendimiz bizzat başı olacağımız bir kervan oluşturabiliriz, ya da haydut olup sığınıklara girebiliriz, diğer devletlerde isyan çıkartabiliriz, kalemiz veya kalacak yerimiz yoksa şehirlerden para ile ev alabiliriz (eve girme olayı olsun demiyorum para ile alıp bedava bekleyebiliriz)
9) Topluluk yapımı modları DLC olarak görebilir miyiz? Örneğin bir ekip CO-OP modu yaoıyorsa ve iyi yol kat etmişse TW buna destek olur mu?
10) Türkçe Dublaj ne seviyede olacak? Savaşlarda emir verirken de dublaj olacak mı? Yoksa sadece karşılıklı diyaloglara başlarken basit sesler (hey, merhaba, dur!, evet?) mi çıkacak?

BONUS : TaleWorlds'ün hedefi ne?

(Bir de lütfen şu foruma yanıtları beğenme özelliği gelsin, bir şeyi beğendiğimizi belli etmek için illa yazı yazmamız gerekiyor, bize like atıp geçmek için bir buton lazım)

Last edited:
@Rumil

Sorularım
1) TaleWorlds'den yeni bir IP görür müyüz? Sonraki hamleleri ne olacak?
2) Modlamanın sınırı ne? Modlama ile oyuna alev atan ejderhalar eklenebilir mi mesela?
3) DLC'ler yeni içerik odaklı mı olacak yoksa sadece tema değişikliği mi yapacak?
4) Küçük ama hoş özellikler/yenilikler gelebilir mi?
5) Daha fazla diyalog (özellikle de eş, dost, yoldaş, kardeş ve çocuklar ile) eklenecek mi?
6) Oyun size göre içerik olarak ne durumda?
7) Bannerlord temalı (merch) ürünler görebilir miyiz?
:cool: Oyun bir süre sonra size sadece savaş yapma imkanı sunuyor, late game için yenilikler olacak mı? Ya da savaşçı olarak oynamayanlar için? Örneğin, tüccar olmak istersek kendimiz bizzat başı olacağımız bir kervan oluşturabiliriz, ya da haydut olup sığınıklara girebiliriz, diğer devletlerde isyan çıkartabiliriz, kalemiz veya kalacak yerimiz yoksa şehirlerden para ile ev alabiliriz (eve girme olayı olsun demiyorum para ile alıp bedava bekleyebiliriz)
9) Topluluk yapımlı modları DLC olarak görebilir miyiz? Örneğin bir ekip CO-OP modu yaoıyorsa ve iyi yol kat etmişse TW buna destek olur mu?
10) Türkçe Dublaj ne seviyede olacak? Savaşlarda emir verirken de dublaj olacak mı? Yoksa sadece karşılıklı diyaloglara başlarken basit sesler (hey, merhaba, dur!, evet?) mi çıkacak?

BONUS : TaleWorlds'ün hedefi ne?
Dublaj sorusunu geçenki yayında sadece tipik selamlaşma kısa kısa şeylerde olması yüksek demişlerdi. Bence komutlarda da olur.

Back
Top Bottom