TaleWorlds önerilerimin listesi

Users who are viewing this thread

mehmet13

Recruit
    Ben strateji oyunlarını çok severim ve hemen hepsini oynamışımdır. Sevmesem bile. Hayran olduğum oyunları alta yazdım.
Total War serisi özellikle
Age of Empires serisi
Civilization 4-5
Europa Universalis 4
Battle for Middle-Earth

Geçen gün arkadaşım Mount & Blade Warband oyununu tavsiye etti bir deneyim dedim üçüncü saatin sonunda oynadığım en harika oyun olduğunu anladım. İnternette oyunu araştırdım ve oyunun Türk bir firma tarafından yapılması beni çok mutlu etti ve onur duydum.
Oyun çok büyük bir potansiyele sahip fakat yetersiz.Benim tavsiyelerim şunlar:

1) Deniz ve okyanusların eksikliği:
    a)küçük bir yelkenliyle limanlar arası ticaret
    b)krallıkların deniz kuvvetlerinde amiralliğe doğru bir hiyerarşi yolculuğu
    d)denizlerde korsanlık
    e)keşfedilmemiş adaları keşifler belki yeni bir kıta keşfi mükemmel olurdu.
    f)yelkenlimizi biz geliştirmeliyiz mesela daha büyük bir yelken daha fazla top alımı gemiyi genişletme(kamaralar, kaptan kamarası, kiler, hapis vs)daha fazla mürettebat, gemi aşçısı, gemi ustası vs. olmalı.
  g)gemi at gibi degilde ordu gibi idare edilmeli savaşlarda mesela f1 manevra talimatları(yelkeni indir, tam yol ileri falan)f2 ateş talimatları küçük toplar ateş, tüm toplar ateş gibi.
2) Oyunda kıymetli eşyalar eksik (ünlü tablolar,eski müzik besteleri,heykeller,vazolar,ünlü savaşçılardan kalma silahlar[miğferler,Kılınçlar,zırhlar,anılarını yazdığı bir günlük,vasiyetnamesi,bir şiiri vs] eski şairlerden kalma şiirler,kıymetli mücevher kaplamalı yumurtalar,altın ve mücevher kaplamalı kaşıklar,kadehler olabilir.Bu eşyaları ele geçirdiğimizde şehirlerin birinde olan yönetici odamıza ekleye biliriz.Bu yönetici odası ne kadar şaşalı pahalı ve değerli eşya varsa bizim ünümüzü ve şöhretimizi arttırmalı.
3) Her ele geçirdiğimiz kaleye kale komutanı atamamız inandırıcılığı artıracaktır. Kale geliştirmeleri yetersiz bence… surları, kileri, depoları, hapishaneyi, kabul salonu şeklini değiştirip genişlete biliriz buda kalenin ününü ve stratejik değerini arttırmalı. Savaş zamanı köylüler kalelere sığınsa ve bizde onları korusak iyi olurdu.
4) Aile ilişkileri bence yetersiz oyuna mutlaka çocuklar eklenmeli. Bu olay üzerine pek çok görev eklenebilir mutlaka olmalı. Bunun dışında
• Aile toplantıları olmalı
• Aile reisliği olmalı(koruyuculuğu)
• Eş ve Sevgililerle ilişkiler zorlaşmalı mesela eş veya sevgililer balolara götürülmeli,ünlü şehirlerde tiyatrolara falan götürülmeli. Eşlerin hoşnutlukları çeşitlenmeli mesela memnuniyetleri sadakatleri farklı derecelerle ölçülmeli ve hediye falan olmalı elmas kolye falan gibi
5) Oyundaki en büyük eksikliklerden at ve inek dışında hayvan olmaması mesela avcı şahin(düşmana yukarıdan saldırır),kurt köpeği,koyun sürüleri hoş olurdu.Tabi hayvan saldırıları olabilir kurt sürüsü saldırıları, aslan sürüsü saldırıları ve son olarak avcılık ordunun  ihtiyaçları ve ün için yapılabilir.Misal yanına beş adam alıp geyik, tavşan, kaz, tilki avcılığı iyi olabilirdi.
6) Savaş modunda küçük bir harita olabilirdi kendi askerlerinin ve düşman askerlerinin yerleri belli olurdu. Taktik planlamada oyuncunun işi kolaylaşırdı. kale kuşatma ve kale savunma yetersiz. Bir kaleye saldırırken yalnızca merdivenlerden saldırmak saçmalık.kapılarda koçbaşı, duvarlarda merdiven ve vurucu güç olarakta yürütülen kuleler olmalı.Oyuncu birini veya hepsini seçebilmeli.savunmada ise askerleri biz yerleştirmeliyiz kendileri yerleşmemeliler en iyi savunma oyuncunun yaptığı savunmadır.Başka bir sorunda bütün ordunun bir anda kullanılamaması eğer bir savaş varsa iki şey sizi sinir eder ve savaşı kaybettirir.Savaş alanından askerlerinizin kaçması ve savaş alanına askerlerinizin geç gelmesi.Bu nedenle askerlerin hepsinin kullanıla bilir olması gerekir. 
7) Haritanın komple açık olması bence yanlış gezerek ve sorarak kaleleri, köyleri şehirleri, bulmalıyız.Böylece küçük kasabadan ibaret olan dünyamızı giderek büyüte biliriz.Tabi büyük bir harita olmalı daha fazla ırk daha fazla şehir ve köyler, derin ormanlar, dağ yolları patikalar,anayollar…
:cool: Şehirler ve köyler gerçeğe daha yakın olmalı rakip tüccarlar aynı şehirde olabilir bizde en ucuz malı gezerek bulabiliriz ve tabi ki zenginlik fakirlik farkı bir şehre girdiğimizde kale duvarlarına yakın olan evlerde yaşayanlar fakirdir merkezde yaşayanlar  zengindirler ve şaşalı bir şehirde gezerken bunun farkına varmak güzel olurdu. şehirler geniş olmalı rome tatol war şehirleri gibi olabilir. total war şehirleri genellikle geniş oluyor. Bence taleword firmasınında güzel şaşalı şehirleri olmalı ve karmaşık Pazar yerleri falan iyi olurdu…
9) Dil farklılıkları oyunu renklendirecektir. Biz Türkçe konuşurken kültürümüz dışına çıkınca ayrı bir dil konuşulsa mesela karşımızdaki ile konuşurken manasız yazılar olabilir dili öğrendikçe misal %20 %80 o karmaşık karakterler mana kazansa gerçekçi olurdu.Ticaret yapmak için görev almak için dili öğrenmek gerekse ve dili de okullarda,handa bizim dilimizle karşı tarafın dilini bilen yabancı ile veya cami veya kilisede öğrene bilir olsa,kız arkadaşımızdan da öğrenrbiliriz.
10) Asker toplamak sadece hanlar ve köylerden değil camiler kiliselerden de olabilir iyi olurdu.
11) Haçlı seferleri ve cihat olsa iyi olurdu. Sıradan asker, komutan, general veya kral olarak katıla biliriz kazanırsak büyük üne kavuşur gibi bir şey olabilir.
12) Köy yamalamak zorlaştırılmalı ve onur kaybetmeliyiz. Bence en büyük kötülük masumdan çalıp masumları öldürmektir. Bu nedenle ödüllendirilmemiz yanlış…
13) Bir keresinde Anno oyununda evler arasında bir erkeğin bir kadına evlenme teklif ettiğini gördüm. Bu çok hoşuma gitmişti. En az bir gün fazladan oynamışımdır oyunu bence böyle bir ayrın oyunu güzelleştirecektir.Misal köylüler bizi düğünlerine davet edebilirler.Şeref misafirleri oluruz.
14) Oyuna halk dansları eklene bilir düğünlerde balolarda dans şiir ve enstrüman çalma gibi faaliyetler popülaritemizi artıra bilir.Halk dansları köylerden modern danslar şehirdeki hocalardan öğrenilebilir…
15) Tabi oyunda balolar düğünlere katılmak için şık giyinmek gerekecektir giysi dükkanları ticaretle gelen şaşalı kumaşlar özel terziler olabilir. Tabi berberlerde olmalı oyunun başında bir saç sitiliyle oyunu tamamlamak saçma her şehirde ayrı bir giyim ve saç sitili olabilir buda oyuna değişik bir hava katacaktır.
16) Uzun zamandır yanımızda olan güvenilir adamlara al bu yirmi adamı git şu görevi yap diye bilmeliyiz.
17) Bize bağlı tüccarlar olabilir bize karlarından pay verirler.
1:cool: Oyunda din adamları olmalı din mensuplarına moral vermeliler.
19) Oyunda yolların dışına çıkılamasın çıkmak için bellibir zeka ve güç gereksin.
20) Tarih sahnesinde yer almış ünlü kişilerle karşılaşmalız..
a. Generaller
b. Krallar
c. Kaptanlar
d. Amiraller
e. İsyancılar
f. Hırsızlar(robin hood)
g. Yalakalar
h. Özgürlük savaşçıları
    Tabi bu şahıslar bizden yardım isteye bilir, görev verebilir, asker veya levent olarak yanına alabilir…
21) Oyunda kader seçimi çok hoşuma gitti. çocukluk ve yetişkinken nerde neler yapıtımız dahiyane olmuş fakat şöyle de olabilirdi.Misal bir tüccarın kalfası olarak işe girdin seçeneğini seçtiğinde aynı oyundaki silah ustası sana her seviye için üç adam yen dediği gibi sende usta tüccardan her seviye için üç görevi yerine yetirirsin.Şöyle olabilir: ustasına refakat edebilir.Yakın yerleşimlerle ufak ticaretler sonra uzaklara kervanla ticaretle usta olursun.Bir başkası şu şekilde olabilir bir sokak çocuğu olmayı seçtin evlere getir götür yaparsın sonra yiyecek çalma falan olabilir. Bir başkası öğrenci olmayı seçerse yabancı dilleri öğrenir ve haritayı daha iyi okuyup yolunu bulabilir.

Bir eleştirim var firmanın sloganı eksik mesela şöyle olabilir
Taleworlds: senin kaderin senin hayatın
Taleworlds: Tarihi sen yaz
Taleworlds: senin dünyan senin kuralların

TEŞEKKÜRLLER…

Bu önerileri oyunun ilk sürümlerinde yapsan daha mantıklı olurdu dostum. Bunlar 5 yaşını doldurmuş bir oyun için pek yeni öneriler değil. Bannerlord adında yeni bir oyun çıkacak, bu mesajını "Bannerlord için öneriler" konusuna yazabilirsin.

mehmet13 said:
    Ben strateji oyunlarını çok severim ve hemen hepsini oynamışımdır. Sevmesem bile. Hayran olduğum oyunları alta yazdım.

Popülerlerin hepsini demek istedin sanırım.

Bazılarını okudum, buram buram total war kokuyor. Oyunu total war'a benzetmek yerine daha özgün bir şeyler önersen keşke. Ama yine de oyun için gösterdiğin ilgi için tebrik ederim ben,

evet haklısın oyunlar içinde en çok sevdiğim total war oyunlarıdır.Bende warband'ın kendi tarzını yansıtmasının en iyisi olacagının farkındayım, amacım bu fikirlerden bir yada bir kaçının oyunun hoş bir bölümünü oluştura bileceğidir. Oyun listesinde yalnızca hoşuma giden ve ikinci defa oynadığım oyunları yazdım.

SilentDurdt said:
Bu önerileri oyunun ilk sürümlerinde yapsan daha mantıklı olurdu dostum. Bunlar 5 yaşını doldurmuş bir oyun için pek yeni öneriler değil. Bannerlord adında yeni bir oyun çıkacak, bu mesajını "Bannerlord için öneriler" konusuna yazabilirsin.
Bannerlord oyununa baktım grafikleri ve mekan tasarımları hoşuma gitti. Fakat daha demosu yayınlanmamış yayınlanınca tavsiye ve yorum yapmak daha mantıklı. Haklısın beş yaşını doldurmuş bir oyun keşke bir yaşını doldurmadan haberim olsaydı.. :roll:

1)deniz ve korsanlık önemli bir eksiklik
2)Yüksek fiyata satmak güzelolur :grin:
3)kale komutanı olabilir ama lonca başkanı veya köy yaşlısından fazla bi şey olmamalı
4)kuşatmanın ortasında seni özledim diyor daha ne olsun :mrgreen:
5)Av ve hayvanlar lazım.
6)haritayı backspacele açabilirsin
7)gta da var ve haritanın ortasında bir karartı hoş durmaz
8 )aslında mantıklı ama 50 dinar için o kadar uğraşmaya değmez
9)doğru şekilde yapılırsa olabilir ama görevin en önemli kelimesinin lkjlfdjg olmasını istemem
10-11-18 )krallıklararası gruplaşmaya yol açar oyunda din olması eğer ki tüm krallıkların dini ortak veya kendine özgü olursa olabilir
12)En fakir köyden bile binlerce dinar çıkıyor nesi kötü :mrgreen:
13)değişik olaylar oluyor çeşitleri arttırılabilir
14)Dans edem adamın bug verdiğini düşündüm bi an  :lol:
15)Saçını değiştirebiliyorsun ayrıca savaşta kullandığım zırh benim için daha değerli  :cool:
16)Saçma sapn görev yapmak sıkıcı bu olabilir
17)İşletme açabiliyoruz
19)Sebep?.
20)Gerçek karekterler olursa oyunun tüm özgünlüğü gider
21)oyunda Senaryo olmamalı

Back
Top Bottom