Türk Forumcularının Tartışma Seviyesi

Users who are viewing this thread

Oyunu çıktığı yıllardan beri oynamama rağmen forumu 1-2 haftadır yeni keşfettim. Foruma ilk üye olduğumda genellikle global forumda takılıyordum. Acaba kendi insanım neler yazmış diye Türkçe foruma baktım. İlk başta Bannerlord odaklı postlarda takılıyordum fakat sonra "Zendar Tavernası" yani off-topic (konu dışı) tartışma bölümünü, burayı keşfettim. Açılan birkaç konuyu inceledim ve aşırı etkilendim. İnsan fenotiplerinden; ideolojilerden tutun dinlere kadar seviyeli bir şekilde tartışan insanlar gördüm.

Global forumun off-topic (konu dışı) bölümünde ise saygısızlık, aşağılama ve ciddiyetsizlik spazmı geçirdim. Bazen orada bulunan moderatörler bile bu güruha katılabiliyorlar. Geçen iki moderatör global forumda postumun altına gelip dalga geçip hakaret ettiler ve hiçbir ceza almadılar. yine orada da Türk moderatörün, forumdaşlara karşı seviyesini ve kalitesini görebiliyoruz.

Global forum tahminimce hayatında stres yaşayan kişilerin nefretini rastgele insanların üzerine kustuğu ciddiyetsiz ve berbat bir halde. Türkçe forumda ise en ufak tartışma dahi seviyeli ve konu kişiselleştirilmeden tartışılıyor. Eklemek isterim, global forumda insanlar tartışmaktan ziyade forumu bir çocuk eğlence ve "meme" merkezi olarak görüyorlar. Yani ciddi bir post atarsanız bilin ki ciddi bir cevap alamayacaksınız. Lunaparka dönüşmüş durumda.

Global forumda çok kaliteli insanlarda tanıdım ama yanlış anlayacaklarından dolayı etiketlemek istemiyorum. Ancak çoğunluk böyle, yapabilecek birşey yok. İnsanların kimlikleri gizli olduğu için ekranın arkasından sırıtarak her türlü pisliği söylüyorlar forumda.

Arada içimizden sadece onunla aynı fikirden olmadığı için "aptal, salak, gerizekalı" şeklinde hitap eden çürükler çıkıyor ancak bu gördüğüm kişiler banlanmıştı, Türk moderatörü iş başında. :smile:
Ben Türkçe forumu yeni keşfetmiş biri olarak dışardan görüşlerimi yazdım. Ancak yine de ağırlıklı olarak global forumda olmaya devam edeceğim çünkü çoğunluk orada.

Saygılarımla,
Tulag

Edit: Yönetim çok bedhah ve koğuş ağası üslubu bir ağızla konuşuyor. İnsiyatif tamamen adminlerin elinde ve adminler birbirini kolluyor. Olumlu geri dönüşüm, artık negatiftir.

Last edited:
Alt forumlar kontrolün daha yüksek olduğu yerler doğal olarak. Şahsen global forumda ileti atmamaya çalışıyorum, attığım 10 iletinin 9'u ceza olarak dönüyordu eskiden :grin:

Alt forumlar kontrolün daha yüksek olduğu yerler doğal olarak. Şahsen global forumda ileti atmamaya çalışıyorum, attığım 10 iletinin 9'u ceza olarak dönüyordu eskiden :grin:
Global forum çöplüğe dönüşmüş durumda. Aşırı ilgisiz ve forum trolleri cirit atıyor. Umarım forum yönetimi bir an önce el atar.

Bu forumun özelliği aslında kısmen de olsa küçük bir üye grubuna sahip olması. Dolayısıyla çoğu insan artık kuralları, tartışma raconlarını falan az buçuk öğrendi herkes. Tabii eskiden böyle değildi, sürekli yönetim ve üyeler arasında gerginlik olurdu. @Courage ve @Goker en az 2-3 tel saçı beyazlatmıştır bu forumda.

Türkçe forumda çok iyi durumda değildi 6 yıldır falan forumdayım şu aktiflik ölene kadar (2 yıl öncesi falan) pek çok dışlama otekileştirme hakaret vs gibi hoş olmayan davranışı gördüm ve tecrübe ettim. Şuan böyle bi şey yok ama. Forum whatsapp grubu gibi bi şeye dönüştü zaten herkes birbirini tanıyor ve aktif üye sayısı da çok az.
-mobil

Yabancıların sarcasm adı altında yaptıkları şeylerin, bizim saygı çizgimizle örtüşmemesinden kaynaklanıyorç Kabul edilmiş çaresizlik de dıyebiliriz moderatörler için konuşmak gerekirse. Müdahale eden de sert tepki aldığı için oradaki kurallar bazı noktalarda daha gevşek, bazı noktalarda ise daha sert olabiliyor. Fikir özgürlüğü kavramı da buna dahil. Bu sebepten bazı ulusal başlıklara girince bizim üyelerimiz sert cezalarla karşılaşabilirken, çok daha ters davranan insanlar sıyırabiliyor vs.
Yine de Türkçe Forum da süt dökmüş kedi değil. Farklı dertler burada mevcut. Konu dışı ölmüş olsa da aktiflik olan bölgelerde kan davalarını görebilirsiniz.

@Courage @Goker ve @Kiron yukarda da bahsedildiği üzere çok saç beyazlatmışlardır forumda. Birbirine "tanrı hamurunu necasetten doğurmuş" vesaire diye sallayan, küfür eden insanlar da vardı forumda. Ama genel olarak sabit bir kitleye sahipti Taleworlds'ün Türkçe forumu. Zendar'da takılanlar da belliydi her zaman, Dörtyol Hanı'nda takılanlar da, modçular da, MP'ciler de.. Çok uzun süre boyunca çok güzel insanlar tanıma fırsatı buldum forumda. Foruma girdiğim ve sonrasındaki 3-4 yıl boyunca (çocukluğuma veriniz, 13 yaşındaydım zira) çok sorunlu ve salak bi üye olmuştum. Şimdi de keşke şu halimdeyken forum aktif olsaydı ve çok daha güzel zamanlar geçirebilseydim diye sızlanıyorum arada bir.

@Courage @Goker ve @Kiron yukarda da bahsedildiği üzere çok saç beyazlatmışlardır forumda. Birbirine "tanrı hamurunu necasetten doğurmuş" vesaire diye sallayan, küfür eden insanlar da vardı forumda. Ama genel olarak sabit bir kitleye sahipti Taleworlds'ün Türkçe forumu. Zendar'da takılanlar da belliydi her zaman, Dörtyol Hanı'nda takılanlar da, modçular da, MP'ciler de.. Çok uzun süre boyunca çok güzel insanlar tanıma fırsatı buldum forumda. Foruma girdiğim ve sonrasındaki 3-4 yıl boyunca (çocukluğuma veriniz, 13 yaşındaydım zira) çok sorunlu ve salak bi üye olmuştum. Şimdi de keşke şu halimdeyken forum aktif olsaydı ve çok daha güzel zamanlar geçirebilseydim diye sızlanıyorum arada bir.

Bu postu paylaşmamdan itibaren maalesef forum hakkında fikirlerim değişti dostum. Sanırım ölü bir forumun off-topic bölümü beni yanıltmış olacak ki yaşadığım olaylar akabinde aslında forumu bırakmıştım ancak son patchler hakkında bilgi alayım derken senin bildirimi gördüm. Maalesef TaleWorlds forumu tamamıyla adminlerin insiyatifine göre yönetiliyor. Ne zaman kendimi savunmaya kalksam adminlerden koğuş ağası üslubunda geri dönüşler aldım (Homeros'u harici tutuyorum)

...NW bölümü...
40nzpd.png

Back
Top Bottom