Sturgiya hakkında önemli bir konu.

Users who are viewing this thread

Niho

Recruit
Oyunu satın aldığımdan beri Sturgiya ile oynuyorum lakin birliklikleri ve konumu o kadar zayıf ki yaklaşık 600 saat oynadığım halde hiç bir save de krallık ne bir göze çarpar ilerleme kaydettim ne de eşit sayıda bir meydan savaşını kazanabildim. Karşılaştığım sorunları yazıyorum.
-Şehirler arasında ki ormanlık alandan başka geçiş ve güzergah seçeneği olmaması kurulan orduların veya ilerleyen lordların hızlarını aşırı derecede yavaşlatıyor ve kuşatmaya uğrayan şehirlere veya kaleleri kurtarmaya gitmeleri imkansızlaşıyor.(Özellikle Tyal, Sibir, Varnovapol arası)
-Özel asker ağacı diğer krallıklara göre çok zayıf. Sturgiya Druznik'inin herhangi bir zırhlı süvari biriminden hiç bir farkı yok. Özel bir birlik olduğunu hissettirmiyor hatta özel birlik olmayan süvarilere karşı bile kazanamıyor.
-En can alıcı kısmı ise maalesef burası. Piyadeleri Kuzait dahil tüm krallıkların piyadeleri karşısında diz çöküyor! Viking ve kuzey kültürü barından bir krallığın piyadelerinin bu kadar zayıf olması, Orta Asya kültürlü tarihinde piyadeleri olmayan bir kültürden bile piyadelerinin zayıf oluşu. (Gerek zırhlı, kalkanlı piyadeler(baltacı, mızrakçı) gerek ise skirmisher olan (saf yaran ve saf yaran kahramanı) diğer tüm krallıklardan çok daha zayıf haldeler. Eski yamalarda olan Ulfhednar ve Berserker birlikleri ile kalkanlı piyadeler çarpışırken arkadan saldırıp düşman birliğini yok etme gibi taktikler veyahut kalkanlı piyadelerin arasından saldırarak çok daha fazla zaiyat verdiriyordu düşmanlara saf yaranlardan.
-Bu kadar zayıflığı bir arada bulunduran bu krallığın bir de iç çekişmesi olması işi daha da çıkmaz hale getiriyor. Yakın bölgeler de olan Olek ve Raganvad'ın ve klanlarının ve destekçilerinin aynı orduya katılmaması. Olek bir ordu kuruyor onu destekleyen lordlar haritanın diğer ucundan gelene kadar ordu dağılıyor zaten. Raganvad için de aynı durum geçerli. Sturgiya gerek haritadan gerek ise iç çekişmelerden dolayı ordu kurup doğru düzgün hareket bile edemiyor. Oyun da olan %20 bonusta hiç bir şekilde bu durumu kurtarmıyor.
-Tüm bunlar bir araya geldiğinde (gerçekçi yani bannerlord zorlukta oynayanlar) için yapabildiğimiz tek şey Sturgiya'nın yok olmaması için çabalamak ve ilerleyen yıllarda bu durumun önüne geçememek. 15'er gün de Batanya ve Vlandiya krallığı ile aynı çaba ile oynadığımda haritanın yaklaşık yarısını ele geçirdim lakin Sturgiya ile bu denli hiç bir şekilde ilerleme kaydedemedim.
-Kuzey kültürünün ve Vikinglerin ve Rusların bu kadar zayıf yansıtılması (özellikle piyadeleri) beni oyundan çok soğutuyor ve oyunun gerçekçiliğini büyük oranda kırıyor.
Benzer veya aynı tecrübeleri yaşamış olan Sturgiya ile oynayanlar da tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.

O kadar tartıştık yine de şunu ekleyeyim: Eski yamalarda Batanya oynamak da aynı derecede zordu. Özellikle okçu birliklerin zor bulunma gibi bir durumu vardı ve ordularda okçu sayısı çok az oluyordu. Şimdi elit birliklerin orduya alımı kolaylaştı ve bana göre Batanya askeri olarak en güçlü krallık oldu (Aserai de çok güçlü ama askeri olarak en güçlü Batanya). Belki ilerleyen zamanlarda Sturgiya'ya da düzenlemeler gelir. Eminim ki geliştirici ekip bu kadar şikayetin, hayıflanmanın farkındadır. Dediğiniz Raganvad - Olek olayı da iyiymiş. Batanya'da da lord çekişmeleri var (Pendraic görevlerinden anlaşılıyor), 500 saate yakın oynamama rağmen bunu hissedemedim ama. Belki diyolog sayıları artarsa veya Warband gibi arkadan iş çevirme, iş bozma, çomak sokma görevleri olursa daha net hissedebiliriz.

O kadar tartıştık yine de şunu ekleyeyim: Eski yamalarda Batanya oynamak da aynı derecede zordu. Özellikle okçu birliklerin zor bulunma gibi bir durumu vardı ve ordularda okçu sayısı çok az oluyordu. Şimdi elit birliklerin orduya alımı kolaylaştı ve bana göre Batanya askeri olarak en güçlü krallık oldu (Aserai de çok güçlü ama askeri olarak en güçlü Batanya). Belki ilerleyen zamanlarda Sturgiya'ya da düzenlemeler gelir. Eminim ki geliştirici ekip bu kadar şikayetin, hayıflanmanın farkındadır. Dediğiniz Raganvad - Olek olayı da iyiymiş. Batanya'da da lord çekişmeleri var (Pendraic görevlerinden anlaşılıyor), 500 saate yakın oynamama rağmen bunu hissedemedim ama. Belki diyolog sayıları artarsa veya Warband gibi arkadan iş çevirme, iş bozma, çomak sokma görevleri olursa daha net hissedebiliriz.
Umarım gelir. Gerçekten çok zor oynamak şu an da ve Druznik'lerin hiç bir artısı yok.

Batı imparatorluğunda oynuyorum batanya ile savaşırken askerler eşit sayıda olunca güç dengede gözüküyor ama aseray ile savaşırken asker sayım aseraylılardan fazla olunca zor yeniyorum. Asker sayısı eşit olsun güç barı onlarda yüksek oluyor. Aseray orduları bayağı güçlü. Atlı okçular oyunun dengesini bayağı değiştiriyor. Dün Sturgiya ile savaş yaptım 1000 vs 1600 lük savaş adamların ordusunda atlı sayısı az, okçu yok gibi bir şey geri kalan piyadeydi. Piyadeleride o kadar güçlü değil gibi geldi bana. Dediğiniz gibi strugiyanın askeri birimleri biraz güçlendirilmeli.

Back
Top Bottom