SSD'nin Bannerlord Oynanışında Yarattığı Fark

Users who are viewing this thread

Sadece ssd kullanıyorum oyun ssd ye kurulu 8 gb ram ile oynarken disk %100 ve drop sorununu bende sık sık yaşıyordum. Ram imi 16 gb ye çıkardığımda ortadan kalktı bu sorun. Hdd bu hatanın sorumlusu değil bence.

Edit: Birde bilgisayar donanımcılarının tamamı ssd nin oyun performans artışına etki etmediğini bilir ve söyler ama kullanıcılardan herzaman aksini idda edenler olur. Bu anlaşmazlığında oyunun sahne geçişlerindeki akıcılık, yükleme hızları gibi sdd avantajları kullanıcılarda sanki oyun performansı artmış gibi hissettirmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Last edited:
Bendeki ürün bu tabi çiftlemek istersem galiba 16gb ve aynı ghz almam lazım yoksa sorun çıkarır mı? https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_corsaır-vengeance-16gb-ddr4-2400-mhz-ram-1190521.html?rbtc=||||p||&gclid=EAIaIQobChMIgtHptbau6QIVVsayCh2YKgQzEAQYASABEgKz1vD_BwE&gclsrc=aw.ds

Bu arada ben de en fazla 13gb ram kullanımı gördüm genelde disk %100 de oluyor bunun da tek sebebi ssd mi?
Tabi ki çıkartır. Ram MHz değerleri , CL değerleri aynı olmalıdır. Hatta farklı model olması bile sorun çıkarabiliyor.Ama şans eseri -aynı özellikte olmak şartıyla- iki farklı model RAM bellek,aynı Ram modüllerini kullanmışsa sorun çıkarmaz.Diğer RAM Belleğinizle aynı model olanından almalısınız.Bu arada linkteki ürün 2400 MHz 16 gb olmasının da bir anlamı kalmıyor

Sadece ssd kullanıyorum oyun ssd ye kurulu 8 gb ram ile oynarken disk %100 ve drop sorununu bende sık sık yaşıyordum. Ram imi 16 gb ye çıkardığımda ortadan kalktı bu sorun. Hdd bu hatanın sorumlusu değil bence.

Edit: Birde bilgisayar donanımcılarının tamamı ssd nin oyun performans artışına etki etmediğini bilir ve söyler ama kullanıcılardan herzaman aksini idda edenler olur. Bu anlaşmazlığında oyunun sahne geçişlerindeki akıcılık, yükleme hızları gibi sdd avantajları kullanıcılarda sanki oyun performansı artmış gibi hissettirmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.
zaten herhangi bir FPS artışı olmadığını belirtmiş.Sadece drop sorunlarının çözüldüğünü anlatmak istemiş.Düşük FPS alıyorsanız SSD almak çare değil.Yüksek FPS alıp drop giriyorsa çözüm olabilir demek istemiş. zaten 8 gb ramin %80 - %85 ini kullanıyormuş RAM dan kaynaklı sorun görünmüyor.Disk kullanımı %100,sizce sorun RAM Belleklerde mi ? :mrgreen:

@perscro Başlık sahibi arkadaş fps artışı elde ettim dememiş zaten bende elde ettim demişsin, etki etmiyor demedim.Bu ssd konusu bu forumda çok tartışıldı bende aklıma gelmişken editleyip bu konu ile ilgili düşüncelerimi paylaştım. Asıl konu ile ilgili mesajımda da arkadaşın hdd ile ilgili yaşadığı sorunları ben ssd ile yaşadım ram yükseltmeden önce, ram artışı sonrası bütün droplarımdan kurtuldum şimdi burada sorunumu çözmüş olan donanım başından beri kullandığım ssd mi yoksa eklediğim yeni ram mi ? Sorun ram belleklerde mi ? Hayır sorun oyunun optimizasyon sıkıntılarında.

Ben dropsuz bir Bannerlod a inanmıyorum. Oyun ssd ye kurulu 8gb ram ve gtx1650 yi sürekli drop yiyorum. Multi de yediğim drop ayrıca can sıkıcı.

Eğer işlemci, ekran kartı, RAM yeterli düzeyde ise kurtulacağını düşünüyorum. En azından öyle umuyorum :xf-smile:

12 gb ram, gtx 870m , i7-4712MQ 2.3 ghz

ssd yükledim yükleme ekranları oyuna ilk giriste item yükleme hızı vs. kısaldı, droplar biraz azaldı gibi fps de abartı bi degisim görmedim yine 300 vs 300 lerde min 20 max 40 , ayarlar medium-high.

iyileşme var ama ciddi fark yaratacak cinsten değil

fakat windowsla aynı yerde olduğundan sanırım tam bilemiyorum, sistem ara sıra dondu pcye reset attım, neyse kalsın ssd de iyi gibi bir süre kullanayım çok etkisi olmazsa hissetmezsem hddye tekrar atarım

Last edited:
@perscro Başlık sahibi arkadaş fps artışı elde ettim dememiş zaten bende elde ettim demişsin, etki etmiyor demedim.Bu ssd konusu bu forumda çok tartışıldı bende aklıma gelmişken editleyip bu konu ile ilgili düşüncelerimi paylaştım. Asıl konu ile ilgili mesajımda da arkadaşın hdd ile ilgili yaşadığı sorunları ben ssd ile yaşadım ram yükseltmeden önce, ram artışı sonrası bütün droplarımdan kurtuldum şimdi burada sorunumu çözmüş olan donanım başından beri kullandığım ssd mi yoksa eklediğim yeni ram mi ? Sorun ram belleklerde mi ? Hayır sorun oyunun optimizasyon sıkıntılarında.
Haklısın,Ben bu konu üzerinden örnek verdim.Sistemden sisteme fark edeceğini düşünüyorum.Ama buradaki sorun diskteydi.

Ben dropsuz bir oyun oynayacağımı düşünmüyorum. Ekipmandan ziyade direk oyunla alakalı olduğunu düşünüyorum.
32gb Ram, 2.6Ghz, ssd, rtx2060 ekran kartım var drop yaşıyorum yani gayette. Bence oyun özelinde bütçenizi bu zor zamanlarda zorlamayın.
Koronanın arifesinde işsiz kaldım. Şuan iş bulamıyorum. Durum kötü. Temkinli olmakta fayda var derim eğer bütçenizi zorlayacaksa.

Bannerlord epik savaşlar için:
Ram ve diskinizde sorun yoksa, ekran kartınız en kötü gtx 1060 ise 1000 kişilik savaşlarda büyük bir fps artışı için para harcarım diyorsanız ryzen 3600X ve üzeri bir CPU alabilirsiniz.En büyük artışı işlemci sağlıyor.Bundan sonra ram'ın dual kit olması ve frekansının işlemcinizin maksimum desteklediği hızda olması önemli.Ekran kartı bakımından gtx 1060 yeterli daha iyisini CPU ve rami hallettikden sonra düşünebilirsiniz.Sıralama yapacak olursak:

1. İşlemci

2. ram hızı ve kit sayısı( İşlemciyi maksimum verimde kullanmak için önemli.Ben dual kit ve işlemcinizin max desteklediği hıza sahip ram almanızı öneriyorum.Hafızasını yazmıyorum kapasitesi yeterliyse daha fazla GB olması fps arttırmaz)

3.ekran kartı( oyun epik savaşlarda cpu bond bir oyun olduğundan ekran kartı 3. sıraya girebilir.Ekran kartınız gtx 1060'dan kötü ise işlemcinizin besleyebileceği bir ekran kartına yükseltmek ilk önceliğiniz olabilir.Ama bannerlord için işlemciyi halletmeden ekran kartını halletmenizi önermiyorum.En azından 1000 kişilik savaşlar için.)

4.SSD( harddisk %100 falan oluyorsa önceliğiniz ssd olmalı.Olmuyorsa anca 4. sıraya girer)
Dediğin gibi işlemciye çok yük bindiriyor oyun. Ben de gtx1070 olmasına rağmen i5 6600k onu yeterince destekleyemiyor. Zaman zaman işlemci kullanımı 100 ekran kartı 80 gibi değerleri görüyorum. Bunu diğer oyunlarda görmüyordum oysaki.

Bendeki sorunun diskin %100 kullanımı olduğunu anlayabilmek için Windows SSD'ye kuruluyken sadece Bannerlord'u HDD'ye taşıdım. Sonucu da başlık postumda belirttim. Disk sürekli %100 kullanılmadığı için drop konusunda hatrı sayılır bir iyileşme gördüm ama işletim sistemi HDD'de olsa muhtemelen aynı sorun sürerdi. Burada önemli olan sorununuzun ne olduğunu iyi tespit edebilmek şu anda sadece epik savaşlar için RAM eklemesine ihtiyaç var o da @UgurDis arkadaşın dediği gibi bu dönemde biraz lüks benim için.

Bannerlord epik savaşlar için:
Ram ve diskinizde sorun yoksa, ekran kartınız en kötü gtx 1060 ise 1000 kişilik savaşlarda büyük bir fps artışı için para harcarım diyorsanız ryzen 3600X ve üzeri bir CPU alabilirsiniz.En büyük artışı işlemci sağlıyor.Bundan sonra ram'ın dual kit olması ve frekansının işlemcinizin maksimum desteklediği hızda olması önemli.Ekran kartı bakımından gtx 1060 yeterli daha iyisini CPU ve rami hallettikden sonra düşünebilirsiniz.Sıralama yapacak olursak:

1. İşlemci

2. ram hızı ve kit sayısı( İşlemciyi maksimum verimde kullanmak için önemli.Ben dual kit ve işlemcinizin max desteklediği hıza sahip ram almanızı öneriyorum.Hafızasını yazmıyorum kapasitesi yeterliyse daha fazla GB olması fps arttırmaz)

3.ekran kartı( oyun epik savaşlarda cpu bond bir oyun olduğundan ekran kartı 3. sıraya girebilir.Ekran kartınız gtx 1060'dan kötü ise işlemcinizin besleyebileceği bir ekran kartına yükseltmek ilk önceliğiniz olabilir.Ama bannerlord için işlemciyi halletmeden ekran kartını halletmenizi önermiyorum.En azından 1000 kişilik savaşlar için.)

4.SSD( harddisk %100 falan oluyorsa önceliğiniz ssd olmalı.Olmuyorsa anca 4. sıraya girer)
Aslında sıkıntınızın ne olduğunu kendiniz bulun derken bunları yazmak istedim ama konunun uzamasını istemedim. İmzamı bırakıyorum buraya...

12 gb ram, gtx 870m , i7-4712MQ 2.3 ghz

ssd yükledim yükleme ekranları oyuna ilk giriste item yükleme hızı vs. kısaldı, droplar biraz azaldı gibi fps de abartı bi degisim görmedim yine 300 vs 300 lerde min 20 max 40 , ayarlar medium-high.

iyileşme var ama ciddi fark yaratacak cinsten değil

fakat windowsla aynı yerde olduğundan sanırım tam bilemiyorum, sistem ara sıra dondu pcye reset attım, neyse kalsın ssd de iyi gibi bir süre kullanayım çok etkisi olmazsa hissetmezsem hddye tekrar atarım
SSD oyun kalitenizi arttırmış olabilir ama FPS artışı sağlamaz... Ayrıca yaşadığınız sorunların temel kaynağı işlemcinizin yetersiz kalması olabilir.

SSD oyun kalitenizi arttırmış olabilir ama FPS artışı sağlamaz... Ayrıca yaşadığınız sorunların temel kaynağı işlemcinizin yetersiz kalması olabilir.

SSD'nin oynanışta yarattığı fark başlığı altında "dropsuz ve gayet akıcı bir şekilde oynayabildiğimi belirtmek istiyorum. " cümlesi birleşince bir ciddi fark beklemedim değil. Sizin olay biraz nokta atışı olmuş gibi, bir şansımı denedim hazır ssd varken, neyse taş atıpta kolum yorulmadı yer değiştirdim az buçuk iyileşme gördüm tavsiye için teşekkürler .

Benim sistemim oyunun gereksinimlerini karşılamayan, tam anlamı ile potato pc, zaten diğer oyunlardan da düşük fpslere alışkınım (25-30) ancak bu oyunda fps droplar oyunu oynanmaz hale getiriyordu özellikle 1 saatlik oyundan sonra ciddi droplar yaşıyordum. SSD'ye geçtikten sonra drop sorunum %90 oranında çözüldü, stabil şekilde oynayabiliyorum, eğer fps drop sorununuz var ise kesinlikle önceliğiniz SSD olmalı.

Back
Top Bottom