SSD'nin Bannerlord Oynanışında Yarattığı Fark

Users who are viewing this thread

Yaşadığım FPS droplar yüzünden oyunu oynayamadığımı ve çözüm için SSD veya RAM almayı düşündüğümü şu başlıkta paylaşmıştım.
https://forums.taleworlds.com/index.php?threads/ram-mi-almalıyım-ssd-mi.421961/

Daha sonra forumdaki dostların da önerileriyle SSD alma kararımı kesinleştirmiştim. Bugün gerekli performans testlerini yaptıktan sonra bütün sorunlarımın çözüldüğünü ve 2 saatlik deneyimimin ardından oyunun tek oyunculu modunu dropsuz ve gayet akıcı bir şekilde oynayabildiğimi belirtmek istiyorum. Benden SSD sonrası alacağım sonucu burada yazmamı isteyenler için SSD öncesi yaşadığım sorunları ve SSD sonrası deneyimlerimi oyun içinden aldığım ekran görüntüleri ile destekleyerek benimle benzer sorunlar yaşayan arkadaşlara yardımcı olmak istiyorum.

Öncelikle yaşadığınız problem her ne ise kaynağını kendiniz bulmalısınız. Mesela ben oyun açıkken diskin %100 kullanıldığını görene kadar sorunun RAM yetersizliği olduğunu düşünüyordum ama MSI Afterburner programından yararlanarak (viral değildir :mrgreen: ) sorunun RAM'de olmadığını anlayabildim. Öyle ki oyun RAM'in 6500 MB'ını kullanıyorken nasıl bir drop problemi yaşıyorsam 5900 MB'ını kullanırken de, 7100 MB'ını kullanırken de aynı problemi yaşıyordum. Daha sonra, bahsettiğim gibi HDD'min (3 aylıktır kendisi) %100'e çıktığı her an oyunda drop probleminin baş gösterdiğini gözlemleyip SSD almaya karar verdim. Yani diyeceğim o ki benim sorunumu SSD çözdü ama sizin probleminiz başka olabilir. Ha şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki sistemimde belirttiğim RAM'e yakın veya bir tık daha iyi RAM'iniz varsa ve problem yaşıyorsanız bu problem RAM'den kaynaklanmıyor. :smile:

SSD Öncesi ve SSD Sonrası Disk kullanımı:

Oyun HDD'ye kurulu iken karakter yaratma aşamasından eğitim ekranına geçilirken disk kullanımı
https://hizliresim.com/OkFMy6

Oyun HDD'ye kurulu iken yaşadığım FPS droplara sitem edip oyunu kapattıktan sonra bilgisayarın kilitlenmesi ve o esnada disk kullanımı
https://hizliresim.com/GcyFDz

Oyun SSD'ye kurulu iken en yüksek grafik ayarlarında 500vs500 bir savaşta en yüksek disk kullanımı
https://hizliresim.com/uOwcBS

HDD'nin %100 olmasında Windows 10'un o HDD'ye kurulu olmasının da etkisi büyük bu su götürmez bir gerçek bu yüzden Win10 SSD'ye kurulu iken oyunu HDD'ye taşıyıp sadece Bannerlord çalışıyorken test ettim. Droplar büyük oranda azaldı ama durum şuydu:
https://hizliresim.com/UjK4Y9

Yani gördüğünüz gibi drop büyük oranda azaldı ama işletim sistemi+Bannerlord'un HDD'de birarada olmayacağını da görmek lazım maalesef. Ayrıca HDD'min 2-3 aylık bir ürün olduğunu ve performans ve sağlık testlerinde 0 hata ve %100 sonuç verdiğini de eklemek istiyorum. E burada da mı %100 be kardeşim :meh:

SSD Öncesi ve SSD Sonrası Kaplamaların Yüklenmesi ve Ses Gecikmesi Durumu

Oyun HDD'ye kurulu iken sürekli karşınıza çıkabilecek garabetlerden biri (Çoklu oyuncu modunda oyuna yeni girdiğimde bütün birimler ilk tıklamada bu halde oluyordu.)
https://hizliresim.com/ezgcOm

Oyunu SSD'den HDD'ye taşıdığımda test ederken karşılaştığım durum (2-3 saniye böyle kaldı)
https://hizliresim.com/H8hBs8

Oyun HDD'de iken rahatsız eden sorunlardan biri de disk %100'e geldiğinde seslerin birkaç kez 2-3 saniye sonra gelip düzelmesi idi. Pek önemli değil gibi gözükse de oynanış kalitesine çok etki ediyordu.

Not: SSD sonrası bu problemlerin hiçbiri yaşanmadı.

Oyunlarda yükleme ekranlarının kısalması, bilgisayarın hızlanması gibi konulara hiç girmeyeceğim çünkü bunlar zaten bilinen şeyler diye düşünüyorum...

Toparlayacak olursam:
Oyunun bu aşamasında 8 GB RAM nasıl şartsa, SSD de öyle şart gözüküyor maalesef. Özellikle de FPS drop problemi yaşayanlar için.

Son olarak tamamen şahsi tespitimdir:
Bannerlord sağolsun günlerce PC ile güreş tuttum ve optimizasyon konusunda çıkardığım sonuç asıl sorunun VRAM kullanımı ile ilgili olduğu. Teknik konulara daha hakim arkadaşlar belki daha net değerlendirir ama kıt bilgimle benden bu kadar.

Kalın sağlıcakla...

Sistemim
GTX 1650 Super 4 GB VRAM
Ryzen 5 1600 AF
Corsair Vengeance LPX 8 GB, 3000 Mhz RAM
WD Blue HDD + Lexar SSD

Last edited:
mobilden yazıyorum linki konuya eklerim ama önden yazayım. Ram kesinlikle dual olmalı. Sisteminizde 8gb ram varsa 4+4 olmalı 16 varsa 8+8 olmalı. 8+4 ile 12 yapanlar ciddi sorunlar yaşıyor. İşin teknik detayına girmeden belirteyim. 8 gb rami tek parça 8 kullanıyorsanız da performansa etkisi olumsuz. 4+4+4+4 ile 16 ve 2+2+2+2 ile 8 de performansa olumlu etki ediyor.

Uzun lafın kısası single channel kullanmadığınıza emin olun. En basit kontrol içinde görev yöneticinden bellek sekmesinde basitce görebilirsiniz.

ram kullanımına gelecek olursak medium ve üstü ayarlarda 9gb ram kullanımına ulaşılıyor. -Ramlerin kendi kullanımının farkı da dahil tabi.- Sisteminizde 8 gb ram varsa 6-7 aralığında kullanır %100 kullanım görmezsiniz. high için 11-12gb ram kullandığını da belirteyim. Kafa karıştırmak gibi olmasın 8 gb ile de high açabilir yüksek fps alabilirsiniz ama ihtiyacı olan kapasiteyi sunarsanız fps değerleriniz en az %20 artar.

NOT: Oyunu 2-3 saat sonra kapatıp açarsanız fps artışınız olacak bunu da ekliyeyim. Çünkü tw'nin cpu vram ve ram için birden fazla leak fixlediğini biliyorsunuz ama hepsi tespit edilmiş değil. Hatta pc başından uzun süreli ayrılıyorsanız oyunu açık bırakmak yerine save alın restart atın. FPS artışı olmazsa da gelin beni bulun :smile:

Last edited:
İleride belleği yükseltmeyi düşünebilirsin. Çünkü SSD'e göre daha fazla etkisi var.

mobilden yazıyorum linki konuya eklerim ama önden yazayım. Ram kesinlikle dual olmalı. Sisteminizde 8gb ram varsa 4+4 olmalı 16 varsa 8+8 olmalı. 8+4 ile 12 yapanlar ciddi sorunlar yaşıyor. İşin teknik detayına girmeden belirteyim. 8 gb rami tek parça 8 kullanıyorsanız da performansa etkisi olumsuz. 4+4+4+4 ile 16 ve 2+2+2+2 ile 8 de performansa olumlu etki ediyor.

Uzun lafın kısası single channel kullanmadığınıza emin olun. En basit kontrol içinde görev yöneticinden bellek sekmesinde basitce görebilirsiniz.

ram kullanımına gelecek olursak medium ve üstü ayarlarda 9gb ram kullanımına ulaşılıyor. -Ramlerin kendi kullanımının farkı da dahil tabi.- Sisteminizde 8 gb ram varsa 6-7 aralığında kullanır %100 kullanım görmezsiniz. high için 11-12gb ram kullandığını da belirteyim. Kafa karıştırmak gibi olmasın 8 gb ile de high açabilir yüksek fps alabilirsiniz ama ihtiyacı olan kapasiteyi sunarsanız fps değerleriniz en az %20 artar.

NOT: Oyunu 2-3 saat sonra kapatıp açarsanız fps artışınız olacak bunu da ekliyeyim. Çünkü tw'nin cpu vram ve ram için birden fazla leak fixlediğini biliyorsunuz ama hepsi tespit edilmiş değil. Hatta pc başından uzun süreli ayrılıyorsanız oyunu açık bırakmak yerine save alın restart atın. FPS artışı olmazsa da gelin beni bulun :smile:

Gayet güzel açıklamışsın.

Güzel konu.Eline sağlık

Teşekkürler...

Hayırlı olsun, ram de alırsanız, performans olarak en az 15-20 fps artış sağlayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.Asagidaki konuda ssd'nin fps droplari kaldırdığını, oynanışa etki ettiğini söylediğimde yemediğim laf kalmamıştı ?Neyse arkadaşlar da umarım konuya yorum yapıp değerlendirmede bulunurlar.
RAM'i de ileriki bir zamanda alırım umarım ama şimdilik yüksek ayarlarda rahat bir şekilde oynayabildiğimi söyleyebilirim. FPS artışı sağlamasa da pek çok kişinin muzdarip olduğu drop sorununun HDD'lerden kaynaklanabileceğini kanıtlarıyla sundum. Bana da söylenmezler umarım ?

Tamda SSD PC almıştım. Senin bu konunu görünce içime su serpildi.:xf-smile:

Hayırlı olsun. SSD gerçekten büyük fark yarattı bende.

8x1 GB RAM kullanıyorum ama SSD ile bütün sorunlarımın çözüldüğünü söyleyebilirim. SSD sonrası oynanışı test edebilmek için uzun süre en yüksek grafik ayarlarında oyunu oynadım hiç drop yemedim ama en son özel savaş modunda 500vs500 açtığımda gördüğüm en düşük FPS değeri 21'di o da adamlar ölmeye başlayınca geri oynanabilir hale döndü. Söylediğiniz gibi dual RAM veya fazla RAM de Bannerlord özelinde burada fark yaratıyor sanırım. 1000 kişilik savaşları FPS düşmeden rahat bir şekilde oynayabiliyorsunuz.

İleride belleği yükseltmeyi düşünebilirsin. Çünkü SSD'e göre daha fazla etkisi var.

Yakın bir zamanda belleği de yükseltmek istiyorum tabi ama ekstra RAM'in Bannerlord özelinde bana katkısı yüksek boyutlu savaşlarda FPS düşmesini önlemek olacaktır. Çünkü zaten SSD sonrası başka bir sorunum kalmadı.

Win 10 disk %100 sorunu var. Maalesef ssd şart, hayırlı olsun. Bu arada oyundayken bellek gösterebilir misin ? ama yüzde olarak değil. Kendi sistemimle karşılaştıracağım.

Win 10 disk %100 sorunu var. Maalesef ssd şart, hayırlı olsun. Bu arada oyundayken bellek gösterebilir misin ? ama yüzde olarak değil. Kendi sistemimle karşılaştıracağım.
Teşekkürler... İlk postta attığım resimlerde sol üstte baştan 3. resimde en yüksek grafiklerde 500vs500 savaşta iken oyunun kullandığı RAM'i görebilirsin. Orada 6800 MB civarı bir şey yazıyor ama anlıkta olsa o savaşta 7000'leri gördüğümü hatırlıyorum.

Yakın zamanda ssd + ram takviyesi yapacağım ben de geri dönüşümü mutlaka yaparım ama bu kadar detaylı olur mu bilmiyorum şimdiden merak edenler için +8gb ram bir de 240 gb m2 ssd alıcam. Eline sağlık güzel konu.

Bannerlord epik savaşlar için:
Ram ve diskinizde sorun yoksa, ekran kartınız en kötü gtx 1060 ise 1000 kişilik savaşlarda büyük bir fps artışı için para harcarım diyorsanız ryzen 3600X ve üzeri bir CPU alabilirsiniz.En büyük artışı işlemci sağlıyor.Bundan sonra ram'ın dual kit olması ve frekansının işlemcinizin maksimum desteklediği hızda olması önemli.Ekran kartı bakımından gtx 1060 yeterli daha iyisini CPU ve rami hallettikden sonra düşünebilirsiniz.Sıralama yapacak olursak:

1. İşlemci

2. ram hızı ve kit sayısı( İşlemciyi maksimum verimde kullanmak için önemli.Ben dual kit ve işlemcinizin max desteklediği hıza sahip ram almanızı öneriyorum.Hafızasını yazmıyorum kapasitesi yeterliyse daha fazla GB olması fps arttırmaz)

3.ekran kartı( oyun epik savaşlarda cpu bond bir oyun olduğundan ekran kartı 3. sıraya girebilir.Ekran kartınız gtx 1060'dan kötü ise işlemcinizin besleyebileceği bir ekran kartına yükseltmek ilk önceliğiniz olabilir.Ama bannerlord için işlemciyi halletmeden ekran kartını halletmenizi önermiyorum.En azından 1000 kişilik savaşlar için.)

4.SSD( harddisk %100 falan oluyorsa önceliğiniz ssd olmalı.Olmuyorsa anca 4. sıraya girer)

Last edited:
Bende 1x16gb ram ve 250gb ssd var disk kullanımı özellikle npclerle diyaloga girerken vs. %100 ü buluyor tabi okuma hızları da etkilidir mutlaka sistemi 4 sene evvel toplamıştım sizce 16gb rami satıp okuma hızı daha yüksek 2 adet 8gb mi almalı yoksa aynı ramden bir adet daha mı almam lazım(32gb biraz abartı duruyor)
Ayrıca ssd nin birden fazla çeşidi oluyor en verimlisi hangisi sizce)

Not: ikinci olarak elimde şuan kardeşimin kullandığı eski bir laptop var 4gb ram i3 işlemcili ve 500gb hdd var bu sistemi windows 8 den 10 a mı yoksa 7 ye mi alırsam performans yükseltebilirim. Windows 8 e türlü alışamadı format atmamı istiyor hdd bilgisayarlar için win10 un bir avantajı yok sanırım

Bende 1x16gb ram ve 250gb ssd var disk kullanımı özellikle npclerle diyaloga girerken vs. %100 ü buluyor tabi okuma hızları da etkilidir mutlaka sistemi 4 sene evvel toplamıştım sizce 16gb rami satıp okuma hızı daha yüksek 2 adet 8gb mi almalı yoksa aynı ramden bir adet daha mı almam lazım(32gb biraz abartı duruyor)
Ayrıca ssd nin birden fazla çeşidi oluyor en verimlisi hangisi sizce)

Çift kanal bellek her oyunda performans artışı sağlar. Aynı şekilde Mhz yükselirse FPS artar. SSD hızlı yükleme ve takılmalar için işe yarayabilir.

Çift kanal bellek her oyunda performans artışı sağlar. Aynı şekilde Mhz yükselirse FPS artar. SSD hızlı yükleme ve takılmalar için işe yarayabilir.
Bendeki ürün bu tabi çiftlemek istersem galiba 16gb ve aynı ghz almam lazım yoksa sorun çıkarır mı? https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_corsaır-vengeance-16gb-ddr4-2400-mhz-ram-1190521.html?rbtc=||||p||&gclid=EAIaIQobChMIgtHptbau6QIVVsayCh2YKgQzEAQYASABEgKz1vD_BwE&gclsrc=aw.ds

Bu arada ben de en fazla 13gb ram kullanımı gördüm genelde disk %100 de oluyor bunun da tek sebebi ssd mi?

Bu kadar fark yaratıyorsa windowsu kurduğum ssd var , 120 gblik bos alan vardı ona atayım umarım dediğin gibi artış görebilirim yada şu droplardan kurtulabilirim.
YCMzlu.png

Back
Top Bottom