[SP] - Salgınlar ve Hastalıklar Modu

Users who are viewing this thread

Hiç beğenmedim.Korona yetmezmiş gibi birde oyundamı hasta olcaz şimdi bıktım şu hastalıktan yetti artık :smile: Emeğinize sağlık tabi orası ayrı

Teşekkürler arkadaşlar.

Bu arada yeni bir güncelleme getirdim 1.5.7 için. Maalesef 1.5.6'e dönük bir güncelleme değil çünkü bazı şeyler değişmiş. Bununla beraber küçük bir hatayı da düzelttim.

1.0.4 Güncellemesi
  • Şehirlerin refah seviyesine olan hasar dengelendi - artık kısa sürede sıfırı görmeyecekler
  • Şehirlere yeni "ekonomik destek" modeli eklendi. Eğer şehirler hastalık sonrası bağışıklık dönemine girdiyse ekstra refah kazanacaklar. Bu onları ilk refah seviyelerine ulaştırmayacak yüksek ihtimalle fakat ekonomik olarak kalkınmaları açısından yardımcı olacaktır.
  • Yüzde yirmilik bir şans ile her hafta herhangi bir kültürün "tedavi" bulması özelliğini ekledim. Böylelikle herhangi bir devlet tedavi bulabilecek. Tedavi bulan devletin tüm hastaları anında bağışıklık dönemine girecek. Diğer tüm Kalradyadaki hastalar ise bir hafta sonra "tedavi"yi alabilecekler. Bu tedaviyi bulan devlete küçük de olsa bir avantaj sağlayacak.
  • Kayıt yükleme sonrası bazı yerleşim yerlerinin birkaç dakika hasta gibi gözükmesi sıkıntısı giderildi.

1.0.4 Güncellemesi
  • Şehirlerin refah seviyesine olan hasar dengelendi - artık kısa sürede sıfırı görmeyecekler
  • Şehirlere yeni "ekonomik destek" modeli eklendi. Eğer şehirler hastalık sonrası bağışıklık dönemine girdiyse ekstra refah kazanacaklar. Bu onları ilk refah seviyelerine ulaştırmayacak yüksek ihtimalle fakat ekonomik olarak kalkınmaları açısından yardımcı olacaktır.
  • Yüzde yirmilik bir şans ile her hafta herhangi bir kültürün "tedavi" bulması özelliğini ekledim. Böylelikle herhangi bir devlet tedavi bulabilecek. Tedavi bulan devletin tüm hastaları anında bağışıklık dönemine girecek. Diğer tüm Kalradyadaki hastalar ise bir hafta sonra "tedavi"yi alabilecekler. Bu tedaviyi bulan devlete küçük de olsa bir avantaj sağlayacak.
  • Kayıt yükleme sonrası bazı yerleşim yerlerinin birkaç dakika hasta gibi gözükmesi sıkıntısı giderildi.
Umarım bu modu desteklemeye hep böyle devam edersin reis, en hoş modlardan biri

Umarım bu modu desteklemeye hep böyle devam edersin reis, en hoş modlardan biri
Biraz popülerliğe bakıyor o. Şu an için indirme sayısı az - TW çok fazla şeyi bozarsa ilerleyen güncellemelerde ve eğer indirme sayısı pek değişmezse üstünde daha fazla çaba harcamam diye düşünüyorum. Gerçekçilik düşündüğüm kadar cezbetmiyor insanları sanırım :smile:

Biraz popülerliğe bakıyor o. Şu an için indirme sayısı az - TW çok fazla şeyi bozarsa ilerleyen güncellemelerde ve eğer indirme sayısı pek değişmezse üstünde daha fazla çaba harcamam diye düşünüyorum. Gerçekçilik düşündüğüm kadar cezbetmiyor insanları sanırım :smile:
İngilizce foruma ve Modding forumuna da attın mı reis?

Fantazi ve zor olan daha fazla lazım bize. Gerçekçilik ve basitlik bir yere kadar kesiyor ancak.

Var mı bilmem ama şöyle kılıcı savurdugumda kılıcımin 5 rakibe birden deymesini ama hızını kaybetmemesini isterdim. Kılıçla temas eden 5 rakibin ise; kılıc değer değmez normalden birkaç kat fazla bir biçimde savrulmasini + kılıcın değdiği uzuvlarınin kopnasini isterdim. Attığım cidanin 4-5 düşmanı birden sürükleyerek 50-100 metre öteye götürmesini isterdim. Vs.. Bunlari ve benzerlerinin olacağı bir ileri seviye deneyimi normal oyunda değil, güçlendirilmiş bir oyunda; yani ozel modda gormek isterdim paket olarak.. Yapabilir misin boyle bir gerçeklik dışı isteğe bağlı güzel mod paketi?

Var mı bilmem ama şöyle kılıcı savurdugumda kılıcımin 5 rakibe birden deymesini ama hızını kaybetmemesini isterdim. Kılıçla temas eden 5 rakibin ise; kılıc değer değmez normalden birkaç kat fazla bir biçimde savrulmasini + kılıcın değdiği uzuvlarınin kopnasini isterdim. Attığım cidanin 4-5 düşmanı birden sürükleyerek 50-100 metre öteye götürmesini isterdim. Vs.. Bunlari ve benzerlerinin olacağı bir ileri seviye deneyimi normal oyunda değil, güçlendirilmiş bir oyunda; yani ozel modda gormek isterdim paket olarak.. Yapabilir misin boyle bir gerçeklik dışı isteğe bağlı güzel mod paketi?
Yapılabilir ama öyle bir planım yok hayır. Gerçekçiliği tercih ederim ben bunlara zaten - Calradia Awakens diye bir mod vardı hala devam ediyorsa ona bakabilirsin. Senin aradığın tarzda fantastik şeyler vardı. Bunun dışında sırf buna özel paket çıkarmaz bence kimse.

Zaten önceden yazdığım birkaç kodu zaman bulursam düzeltip yayınlamak dışında aklımda bundan sonra mod yapma planı yok. Taleworlds'ün kendi oyununa göstermediği eforu modcu olarak ben göstermek istemiyorum. Oyunun gidişatı da ortada zaten.

Intrigues modu son ayın en popülerlerine girmişti ve bir Youtuber'ın videosua çıkmıştı sanırım. Erken erişim süreci bittikten sonra da yapmama kararında tutucu musun? Öyleyse üzülürüm ya, Intrigues modu ne kadar bolca texture ekleyen modlar da olsa gerçekçiliğe uyduğu ve Bannerlord beklentimi tam olarak karşıladığı için benim favori modumdu. Nexus Mod'daki en çok indirilen modlar belliyken yapımcıların şu basitlikteki inadından dolayı klavyeyi eline aldığında kod yazasın gelmiyorsa elbette anlarım. Yine de uzun süre sonra oyuna girme nedenim olan Intrigues modu aynı zamanda tacirliğe anlam katıyordu. İnanılmaz para kazandıktan sonra o parayı mantıklı bir kaynağa harcamaya imkan sunduğu için de keyifle oynuyordum. Her Nexus Mod'a girdiğimde yapımcılar arasında Bloc var mı diye bakıyordum hatta, o kadar güzel bir moddu. Her neyse:

Intrigues modu son ayın en popülerlerine girmişti ve bir Youtuber'ın videosua çıkmıştı sanırım. Erken erişim süreci bittikten sonra da yapmama kararında tutucu musun? Öyleyse üzülürüm ya, Intrigues modu ne kadar bolca texture ekleyen modlar da olsa gerçekçiliğe uyduğu ve Bannerlord beklentimi tam olarak karşıladığı için benim favori modumdu. Nexus Mod'daki en çok indirilen modlar belliyken yapımcıların şu basitlikteki inadından dolayı klavyeyi eline aldığında kod yazasın gelmiyorsa elbette anlarım. Yine de uzun süre sonra oyuna girme nedenim olan Intrigues modu aynı zamanda tacirliğe anlam katıyordu. İnanılmaz para kazandıktan sonra o parayı mantıklı bir kaynağa harcamaya imkan sunduğu için de keyifle oynuyordum.
Beğenmene sevindim. Bunu zaman gösterecek. Şu an için Taleworlds'ün oyun için aldığı basitlik kararları can sıkıcı. Böyle giderse zaten tam sürüme çıkacak olan oyun da aşağı yukarı bu gördüğünüz oyun olacak. Warband'da olan özellikleri bile ekleme düşünceleri yok. Haliyle oyun sıkıcı olmaya başladı. Oyunun sıkıcı olduğu bas bas bağırılırken Taleworlds'ün bunu takmaması, geliştiricilerin ne yaptığını bilmemesi/oyunu oynamaması, alınan basitleştirme kararları vs bu oyuna modlama yapan birisi olarak benim bu oyuna bir satır bile ekleme yapma isteğimi ortadan kaldırıyor. Neden başka AAA oyunlarını keyifle oynamak varken yine AAA parası verip boş bir kabuk satın alayım ve üstüne zamanımı/emeğimi harcayarak şirketin bile takmadığı oyunu geliştirmeye çalışayım - kendi emeklerimin bana bir getirisi olmazken oyuncu olarak bizi kaale almayan bir şirketin oyununa değer katayım? Ki zaten oyunu oynamamaya başlarsam oyunu da sileceğim için oyuna mod yapmam gibi bir durum söz konusu olmayacak.

Ama sonuçta son çare ben değilim nasılsa - elbet güzel yaratıcı modlar yapacak çok arkadaş olacaktır. Eğer onların da enerjisini böyle yok etmezse TW, o zaman daha birçok mod görülür elbette.

çeşitlilik katmıyor ve oyunu daha kompleks hale getirmiyor.
Oyuna oyunda olmayan ve gerçek tarihte olan bir şeyi katıyor - ve bunu tek tip olarak eklemiyor, çeşitlilik ile beraber ekliyor. Oyunu daha kompleks hale getiriyor çünkü hastalığın yayılması ile şehir sahibi olarak alacağın kararlar değişiyor. Ordu sahibi olarak alacağın kararlar değişiyor. Kervan sahibi olarak alacağın kararlar değişiyor. O yüzden cümleni yanlış buluyorum.
İnsanlar gerçekçiliği sevmiyor bu kadar fazla. Onların zararına olacak şeyler hoşuna gitmiyor insanların. Hastalıklar benim Roma Total War'da da CK içinde de hoşuma giden bir şeydi, o yüzden ekledim. Fakat oyuncular hastalığa yakalanıp ordusunun yarısını kaybetmek istemiyor ve haliyle indirmiyor bu yüzden. Dediğin şeyin ana sebep olmadığına örnek: https://www.nexusmods.com/mountandblade2bannerlord/mods/2708 oyunu kompleks bir hale getirmediği ortada olan bir mod - çeşitlilik de katmıyor ama indirmesi daha fazla. Neyin tercih edildiği aşağı yukarı belli oluyor.

Söylemekte fayda var, neden mod az indirildi daha fazla indirin diye yazmıyorum bunu, böyle anlayan olursa diye açıklayayım. Gözlemlerimden yaptığım bir tespit sadece. İnsanların oyun keyifi kendilerine kalmış bir şeydir. Ben Truck Simulator oyununu çok anlamsız bulan birisiyim ama seveni çok. Oturup sen niye seviyorsun sevme diyecek halim yok, tercihtir sonuçta :smile: Kullanılmayan bir modu da sürekli güncel tutmanın anlamı yok zaten.

Söylemekte fayda var, neden mod az indirildi daha fazla indirin diye yazmıyorum bunu, böyle anlayan olursa diye açıklayayım. Gözlemlerimden yaptığım bir tespit sadece. İnsanların oyun keyifi kendilerine kalmış bir şeydir. Ben Truck Simulator oyununu çok anlamsız bulan birisiyim ama seveni çok. Oturup sen niye seviyorsun sevme diyecek halim yok, tercihtir sonuçta :smile: Kullanılmayan bir modu da sürekli güncel tutmanın anlamı yok zaten.
Truck sim Direksiyonla oyna bir görürüsün neden oynandığını :grin:

Gerçekçilik modları bence hep tutar strateji oyunlarına sarmış insaların çoğu Orta çağ hastası ve gerçekçilikten başka bir şey istediklerini sanmıyorum. Sorun şu ki hastalıklar biraz insanların umursamadığı nokta da kalıyor bunun yerine NPC lerin saygı gösterdiği diyaloglar ekleseydin belki daha çok indirilirdi :grin: CK 3 ten örnek al hastalıkları görmekten kim hoşnut ki? Tek varisim Cüzzam olmuştu ne yıkılmıştım öyle ki save i salyordum. Etkilendim çünkü bekleyerek ve yetiştirerek özellikle büyütmüştüm her baktığımda bu devleti sen imparatorluk yapacaksın diyordum. Gerçi amca oğlundan devam edeceğimi anlayınca bütün ünvanlarını aldım varisliklerini kıstım sonra amca oğlu iken de bir kaç öldürme teşebbüsü de yapmış olabilirim ama amca oğluydu o yapar öyle şeyler. :grin: Güzel eklenti ve ayrıntı olsada umursanmayan bir konu bence.

Last edited:
Back
Top Bottom