[SP] - Salgınlar ve Hastalıklar Modu

Users who are viewing this thread

Küçük not: Mod tamamen Türkçedir. Zaten bu açıklamanın üstüne çok fazla Türkçe yazı yok modda. Bu yazıyı da ingilizce yazdığım yerden çevirdim. Çeviri biraz dandik olabilir. Mazur görün. Hızlı ve Google Translatevari bir çeviri oldu. İlerleyen zamanlarda hataları düzeltirim.

IX16f.jpg

"Bu hastalık, köylüleri, şehirleri, kaleleri ve kasabaları tamamen yok etti, öyle ki buralarda neredeyse hiç kimse yaşayamazdı artık. Veba o kadar bulaşıcıydı ki, ölüye ve hatta hastaya dokunan bile hemen enfekte olur ve ölürdü. Dokunan da dokunulan da birlikte mezara götürülürdü ... " - Friar John Clyn, Ağustos 1348, Kara Ölüm Hakkında

Buradan İndirin

Ne bu tam olarak?
Bu mod oyuna salgınları ve hastalıkları ekliyor. Şu an için 7 tane farklı hastalığı farklı yayılım ve ölüm oranlarına göre ekliyorum. Eğer daha fazla bilgi almak istiyorsanız okumaya devam edin. Mod 3-4 günde yapıldı o yüzden bug çıkması olası - Türkçe bugları buradan belirtebilirsiniz.

Neden?
Ben de dahil çoğunuz rastgele olaylar ve daha karmaşık bir dünya sistemi istiyordunuz. Bu yüzden ben de böyle bir mod yapmaya karar verdim. Dediğim gibi oyuna salgınları ve hastalıkları ekliyor ve etkilerini en olabilir şekilde oyun içinde hissettirmeye çalışıyor. Detaylarını aşağıda açıklayacağım.

Tarihi Referanslar
Antik dönemlerde hayat çok tatlı geçmiyordu. Birçok kaynakta salgınlar ve hastalıklara rastlamak mümkün o dönemler için. İmparatorlukların çöküşünü hızlandıran hastalıklardan tutun da orduları dağıtan hastalıklara kadar. Normal hastalıklar çok yaygınlaşmasa da bazı vebalar ve pandemiler gerçekten tarih sahnesinde etkili olmuştur. Bunlardan birkaçı:
  • Atina Vebası
  • Antonine Vebası
  • Cyprian Vebası
  • Justinian Vebası
  • Roman Vebası
  • Yakın Doğu Vebaları
  • Kara Veba

Hastalık Çeşitleri
Mod birçok hastalığı ekliyor. Bunları tek tek de açıklayacağım ama önce tablo şeklinde koyarsam daha kolay anlaşılır sanırım.
İsim BulaşıcılıkOluşma OlasılığıHasarÖldürme OlasılığıHasta Etme Süresi (gün)Salgın SüresiBağışıklık
Kara Veba95%1%-7090%1010060
Tüberküloz30%1.2%-3080%90150110
Kalradya Kızamığı60%3%-2090%185040
Geroian Tifüsü50%4%-4060%144030
Frengi50%8%-2080%424055
Çiçek Hastalığı50%15%-3050%248040
Jumne Gribi50%50%-510%32015

Her hastalığın özel göstergesi bulunmakta. Bunların üstüne tutunca isimleri yazmadığı için bunları bilmek zorundasınız. Bu göstergeleri partilerde veya şehirlerde görebilirsiniz.

Kara Veba
Gösterge:
lEwYT.png

Hakkında
: Bu Kalradyadaki en ölümcül hastalık. Bulaşıcılık oranı çok yüksek ve ölüm oranı da aynı şekilde yüksek.
900lerin sonunda Vlandia topraklarında bu hastalığın adı geçmektedir, orduları ana karaya geri çeken ve toprakların Batanyalılar tarafından alınmasına olanak sağlayan bir hastalıktır. Vlandiyalılar bu hastalığı hiç unutmadılar ve halk arasında bu hep bilinmiştir.
Z1AICn.jpg

Jumne Gribi
Gösterge:
Law_q.png

Hakkında:
Nordland, veya diğer adıyla Jumne, Kuzey Kalradyada bir bölgedir. Söylenene göre bölge Deniz Yağmacılarının ve Nordların memleketi, buzlu bir yerdir. Jumne Gribinin adı buradan gelmektedir ama aslında burası ile doğrudan bir bağlantısı yoktur. Grip soğuk algınlığına benzediği için soğuk bir alan olan Jumne halk arasında bu gribe verilen isimdir.

Çiçek Hastalığı
Gösterge:
32t46.png

Hakkında
: Çiçek hastalığının kökeni bilinmemektedir. Çiçek hastalığının 3. yüzyılda Darshian İmparatorluğu'na kadar uzandığı düşünülmektedir. Çok ölümcül değil ama yine de Darshin olarak da bilinen insanlara gerçekten kötü bir iz bırakıyor. Özellikleri nedeniyle çoğunlukla fakir insanları etkiler.

Frengi
Gösterge:
ZJQ-7.png

Hakkında
: İmparatorluk dönemlerinde adı ile Morbus Gallicus, bakteriyel bir enfeksiyondur. Hastalık ağrısız bir yara olarak başlar. Frengi, kişiden kişiye bu yaralarla deri veya mukoza zarı teması yoluyla bulaşır.

Geroian Tifüsü
Gösterge:
4zEFU.png

Hakkında:
Geroia Kalradyanın dışında, kahramanları ile meşhur bir yerdir. Ama aynı zamanda Tifüsü ile de bilinir.Geroia içinde tam nerede olduğu hakkında çok bilgi bulunmasa da hastalığın Geroiadan geldiği bilinmektedir. Geroialı tüccarların bu hastalığı Kalradyalılara taşıması olasılığı her zaman daha fazla olmuştur. Bunun dışında pek bir bilgi bulunmamaktadır hastalık hakkında. Geroialıların hastalığa çare bulup bulunmadığı da bilinmemektedir.

Kalradya Kızamığı
Gösterge
:
FXSRO.png

Hakkında: Kalradya Kızamığı ilk olarak Aseray cerrahları tarafından farkedilmiştir. Bu yüzden ilk adı Aseray Noktaları olarak halk arasında geçmektedir. Fakat sonraları bu hastalık tüm Kalradyaya yayılınca adı Kalradya Kızamığı olarak tekrardan tanımlanmıştır. Kara veba kadar bulaşıcı olmasa da, bulaştığı zaman ölümcüllük oranı yüksektir.

Tüberküloz
Gösterge
:
NIsXj.png

Hakkında: Bu hastalık yeni bir hastalık değil. Yıllardır insanlar bu hastalıktan muzdarip olmuşlar, kuşatmaların kalkmasına, orduların dağılıp kaçmasına sebep olmuştur.

Bağışıklık
Gösterge
:
KwzFb.png

Hakkında: Bu gösterge hastalıklara karşı belli bir süre bağışıklık kazandığınız anlamına geliyor. Tam süre için tabloya bakın.

Mod Mekanikleri ve SSS
Sanırım oyun mekaniğini ve bu hastalıkların nasıl ortaya çıktığını / ortadan kaldırıldığını açıklama zamanı. Hesaplamaları sevmiyorsanız ve sadece moda dalmak istiyorsanız bunları okumanıza gerek yok.

Askerlere Etkisi
Her hastalığın kendi ölüm oranı ve hasarı vardır. Partiniz veya herhangi bir grubunuz enfekte olursa, sistem her saat, ciddiyetine göre birliklerinizden bazılarını kontrol edecek ve yaralayacaktır. Mesela, grip, büyük partiler için çok fazla soruna neden olmaz. Seçim sistemi tamamen rastgeledir, yani T5 birimleriniz de bu hastalığı kapabilir.
Her günün sonunda - sistem her yaralı birim için ölüm olasılığını hesaplayacaktır. Aynı zamanda sağlıklı birimleri de öldürebilir, ancak bu son derece düşük bir olasılıktır. Ana karakter ve diğer kahramanlar da ölebilir. Triage Tent veya Physician Of People avantajlarınız/perkleriniz varsa, kahramanlarınızı kurtarabilirsiniz - yoldaşlarınız bundan etkilenmez. Ya da Cheat Death yeteneğiniz varsa, sadece kendinizi ölümden kurtarabilirsiniz.

Yerleşimlere Etkisi
Yerleşim garnizonları üzerindeki etki partilerdeki ile aynıdır. Yerleşiminizde Su Kemerleri varsa, hastalığın refahınıza olan etkisini azaltacaktır. Yerleşim yerinizde aşağıdakiler varsa, yerleşim yerinizdeki hastalığın yayılma oranını artıracaktır: Pazar Yeri, Forum, Fuar Alanları veya Festivaller ve Oyunlar.
Yerleşiminizde Castellan Ofisleri varsa, o zaman lordlarınız güvendedir ve hastalıktan ölmezler. Aynı şey tüm kahramanlar için geçerli. Her hastalık yerleşim yerinin vergi gelirini, gıda stoklarını ve refahı etkiler.
Yerleşim yerinize (köy, kale veya şehir) ölümcül bir hastalık bulaşmışsa, şehre girdiğiniz anda ölüm sesleri duyacaksınız ve yollarda çürük domates gibi fırlatılan ölüleri göreceksiniz. Oyun renginin daha yeşil bir renge doğru kaydığını da fark edeceksiniz. Bunların hepsi hastalığın görsel etkileridir. Alandan çıktığınız zaman eski haline dönecektir.

Bazı sorular:
Hastalıklar nasıl başlıyor?
Oyun, her 10 günde bir, devam eden bir salgın hastalık olup olmadığını kontrol eder. Değilse, yeni bir hastalığı tetikler. Ancak bu, her 10 günde bir hastalık göreceğiniz anlamına gelmez. Temelde olayı tetikleyeceği anlamına gelir. Hastalığın gerçekten olması şansınıza kalmış.
Bu ne anlama geliyor? Bu, rastgele yerleşim yeriniz seçilse bile, muhtemelen şanslı olduğunuz için Kalradya'da herhangi bir hastalığa yakalanmamış olmanızın çok muhtemel olduğu anlamına gelir. Tetikleyici gerçekleştiğinde, aşağıdaki kontroller gerçekleştirilir
  1. Rastgele bir yerleşim seçer. Bu bir kasaba veya kale olabilir. Her iki durumda da, bu yer 3500'den daha az Refaha sahip olmalıdır. Aksi takdirde, şehir / kale hastalığa neden olamayacak kadar refah içinde olacaktır ve hastalık tetiklenmez. Kasaba ise 250'den fazla Gıda Stokuna sahip olmamalı veya Aquaduct/Su Kemeri yaptırmamalıdır. Bunlar sanitasyon önlemleridir. Yerleşim yerinizin güvenli olmasını istiyorsanız, Su Kemerleri inşa edin veya Refahınızı / Yiyecek Stoklarınızı yüksek tutun.
  2. Yerleşimin bir hastalığa yakalanacak kadar şanssız olup olmadığını kontrol ettikten sonra sistem zar atar ve olasılığa göre hastalığı yaratır.
  3. Tüm kontroller tamamsa, kullanıcıyı konum bilgisiyle bilgilendirir ve hastalığı izlemeye başlar. Göstergeyi de haritanızda göreceksiniz.

Hastalıkları veya ölümleri nasıl önleyebilirim?
Bu, birkaç faktöre bağlıdır. Hastalıkları önleyerek partiniz için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Ancak şehirler için Su Kemeri inşa edebilirsiniz. Bununla birlikte, hastalığı yine de karavanlardan ve diğer varlıklardan alabilir şehirleriniz. Bunun etkisini azalatmak için yukarıda bahsedilen binalar yaptırmalısınız.

Hastalık nasıl yayılır?
Hastalıklar çeşitli şekillerde yayılır. Hastalığa hemen yakalanmazsınız bu bulaşıcılık düzeyine bağlıdır.
- Hasta bir orduyla savaşmak - veya birine savaş ile sizin tarafından bulaştırmak
- Hasta bir yerleşime girmek (kaleler için de geçerlidir, sizi kapılarda bekletse bile, hala o bölgenin etrafındasınız) - veya bir yerleşime bulaştırmak
- Hasta bir yerleşimi yerini kuşatmak - eğer siz hastaysanız kuşatma altındaki yerleşime bulaştırmazsınız
- Günlük karşılaşmalar, lordlarla yapılan görüşmeler hastalığı yaymaz.

Hastalıktan nasıl kurtulursunuz?
Her hastalığın sistemde hasta olma süresine karar veren bir zaman çizelgesi vardır. Bunlar tabloda görülebilirler. Enfekte olduktan sonra ne yaptığınız şu an için çok önemli değil. İki kez enfekte olamazsınız. Yani hastalığın bitmesi için o süre boyunca beklemeye ihtiyacın var.

Snowballing ve denge ne olacak?
Birkaç test yaptım ve bu modun snowballing oranını artırdığını gösteren hiçbir şey görmedim. Hatta benim görebildiğim kadarıyla snowballing oranını daha da dengeli hale getiriyor. İşte 1100 yılına kadar yapılmış bir test
gCAzhY.jpg
Salgın nedeniyle orduların kuşatmaları kaldırdığına birkaç kez tanık oldum - çünkü bu hastalık yüzünden orduları sabit kalamayacak hale geldiler.

Hileler
Eğer beklemek istemiyorsanız
Sol Ctrl + Sol Shift + S ( Önce ikisine basın ve basılı tutun CTRL+Shift, S tuşuna bir kez basıp çekin daha kolay olur) - Bu herhangi bir yerde yeni bir hastalık yaratacak. Abartısız kullanırsanız daha iyi olur sizin için.
CTRL + I - Şu an olan hastalık hakkında bilgi verecek ( Normalde haftalık olan bir şey )

NOT: Bu mod, save dosyanızı değiştirir. Şu ana kadar bunun oyunu bozduğunda hiçbir örneğe şahit olmadım. Bu modu oyunun herhangi bir aşamasında herhangi bir sorun olmadan oyuna ekleyebilir veya istediğiniz zaman tıklayıp devre dışı bırakabilirsiniz. Bir problem yaratmamalı.
Ancak gelecekte sorunlar yaratabilir. Hiçbir şeyi garanti etmiyorum. Kendi sorumluluğunuzdadır. Save game gitti diye mesaj atmayın sonra :smile:

Last edited:
Büyük emek görüyorum. Modderlar cidden son zamanda büyük atak yaptılar. Israrlarımıza rağmen developerların getirmediği birçok özelliği modderlar getiriyor. Bize de tebrik edip kolaylık dilemek düşer.

Büyük emek görüyorum. Modderlar cidden son zamanda büyük atak yaptılar. Israrlarımıza rağmen developerların getirmediği birçok özelliği modderlar getiriyor. Bize de tebrik edip kolaylık dilemek düşer.
TW böyle şeyler getirmesin zaten. Bu tür spesifik özelliklerin mod olarak gelmesi daha iyi. İsteyen oynar istemeyen kullanmaz.

TW böyle şeyler getirmesin zaten. Bu tür spesifik özelliklerin mod olarak gelmesi daha iyi. İsteyen oynar istemeyen kullanmaz.
Aynen ya böyle şeyler gelmesin. Oyun "Kalradya'yı fethetme simülatörü" olarak devam etsin. 4000 saat gömdüm, her dakikası Kalradya'yı fethetmekle veya savaşmakla geçti. Oyunda hiçbir spesifik özellik olmasın köylerden adam toplayıp şehir kuşatalım aynen.

Aynen ya böyle şeyler gelmesin. Oyun "Kalradya'yı fethetme simülatörü" olarak devam etsin. 4000 saat gömdüm, her dakikası Kalradya'yı fethetmekle veya savaşmakla geçti. Oyunda hiçbir spesifik özellik olmasın köylerden adam toplayıp şehir kuşatalım aynen.
sürekli savaşma kısmına katılsam da yukarıdaki arkadaşa katılıyorum.bence de böyle bir özellik mod olarak gelmeli.çünkü benim hoşuma gitse de belki de çoğu kişi bunu oyunda istemeyecektir.böyle bir özellik yerine oyunda çoğu kişinin ortak şikayetçi olduğu ve öneri verdiği,late game'in sıkıcılığını giderici şeyler eklenmesi daha isabetli olur bence.

Hayal gücüne, emeğine sağlık. Oyuna renk katacak müthiş bir mod olmuş. Güncellemeler ve yeniliklerle oyun için çok önemli olacaktır. Cüzzam gibi yeni hastalıklar da ekleyebilirsin. Cüzzam deyince Kingdom Of Heaven'daki Hristiyan ordusunun Kerak'a geliş sahnesi canlanıyor zihnimde. Tam bir orta çağ hastalığı.

Eline sağlık süper olmuş. Tam sürümü sadece modlar için bekliyorum, bu da umut oldu güzel modların çıkacağına.

1-Sembollere fareyi getirince orada hangi hastalık olduğu(hastalık adı), o an ne kadar kişiye yayıldığı ve kaç kişinin öldüğü gözüküyor mu? (sembol üzerine gelince) ?

2-Bina inşa etmek dışında;
>hastaları izolet et [yerleşkede astronomik bakım maliyet artışı]
>hastaları öldür [sadakat puanı azaltır]
gibi seçenekler de eklenebilir mi?

Bu ikisi de olur mu diye merak ettim, olsa tam süper olurmuş. Güzel mod.

"İsteyen oynar istemeyen kullanmaz. " Cümlesinden senin bu modu ya da herhangi başka bir özelliği mod ile oyuna eklemenin engellenmediğini anlamak çok zor olmamalıydı.

Oyuna mücadele edilebilir zorluktan ziyade, düzenli olarak asker kaybedeceğimiz ve bir saatten sonra yine mi a** diyeceğimiz bir özellik. Bence iyi bir fikir değil. Ama mod olduğu için verilen emeğe "helal olsun ama ben almayım " deyip geçebiliyorum.

Şimdi senin dediğin gibi bunun TW tarafından eklendiğini düşünelim:
-Bu özellikten rahatsız olanlar bunu kaldırmak için mod arayacaktı.
-Oyun her güncelleme aldığında modun da güncelleme almasını bekleyecekti.

Taş çatlasa 10000 kişinin zevk alacağı bir özelliği neden oyun yapımcısı oyuna eklesin. Mod dediğin şeyin zaten spesifik insanların spesifik isteklerini karşılamak için var olduğunu anlamakta neden bu kadar çok zorlanıyorsun.

Mod için düşüncelerim : Bloc, advanced custom battle modundan beri çok taktir ettiğim bir modcu. Yine üzerine iyi uğraşılmış bir mod olduğu belli ama fikir kötü olduktan sonra mod çok da iyi olamıyor. Bu mod oyuna yeni bir mekanik getiriyor ama oyuncunun bu mekanik ile (bina yapmak) dışında etkileşime geçmesine izin vermiyor. Oyuncuyu negatif olarak etkileyen constant bir sistem var ama oyuncu bu sistem karşısında pasif kalıyor.

Anlamayanlar için örnek:
Ahmet = hastalık
Mehmet = oyuncu

Bu modda ahmet, mehmete bazen kılıçla, bazen sopayla (farklı öldürme ve hasta etme olasılıkları) vuruyor. Mehmet ise yaptığı tek şey duvar inşa etmek.

Şimdi bunun neden ana oyunda olmasını istemediğimi anlamayan var mı?

Hayal gücüne, emeğine sağlık. Oyuna renk katacak müthiş bir mod olmuş. Güncellemeler ve yeniliklerle oyun için çok önemli olacaktır. Cüzzam gibi yeni hastalıklar da ekleyebilirsin. Cüzzam deyince Kingdom Of Heaven'daki Hristiyan ordusunun Kerak'a geliş sahnesi canlanıyor zihnimde. Tam bir orta çağ hastalığı.
Mantıklı. Aslında hastalığı seçerken Cüzzam hiç aklıma gelmedi, CK2'nin hastalıklar listesinde de görmedim sanıyordum ama varmış. Ekleyebilirim belki ilerde.

1-Sembollere fareyi getirince orada hangi hastalık olduğu(hastalık adı), o an ne kadar kişiye yayıldığı ve kaç kişinin öldüğü gözüküyor mu? (sembol üzerine gelince) ?
Gözükmüyor, bunu yapmanın kolay bir yolu yok çünkü oyun içinde bu sistem tam yok. Üç boyutlu objelerin üstüne gelince açılan tooltip var ama diğer şeylerin yok (mesela oyundaki iconların üstüne mouse tuttuğun zaman ne olduğu yazmıyor) o yüzden sistem bu şekilde kalacak şu an için. Mantıken düşündüğün zaman bir hastalığı -eğer "eğitimli" değilsen- ilk bakışta anlaman zor. Haliyle kurukafaların rengine ilk bakışta ne olduğunu anlamamalısın eğer gerçekten ne olduklarını bilmiyorsan. Mini bir gerçekçilik olarak düşün :smile:
2-Bina inşa etmek dışında;
>hastaları izolet et [yerleşkede astronomik bakım maliyet artışı]
>hastaları öldür [sadakat puanı azaltır]
gibi seçenekler de eklenebilir mi?
Bunlar eklenebilir evet. Yine bu tarz sistemler için ekstra ekranlara falan ihtiyaç var ama belki ierleyen zamanlarda bunları ekleyebilirim hasta yönetim ekranı gibi bir yer içine.

Mod için düşüncelerim : Bloc, advanced custom battle modundan beri çok taktir ettiğim bir modcu. Yine üzerine iyi uğraşılmış bir mod olduğu belli ama fikir kötü olduktan sonra mod çok da iyi olamıyor. Bu mod oyuna yeni bir mekanik getiriyor ama oyuncunun bu mekanik ile (bina yapmak) dışında etkileşime geçmesine izin vermiyor. Oyuncuyu negatif olarak etkileyen constant bir sistem var ama oyuncu bu sistem karşısında pasif kalıyor.
İyi düşüncelerin için teşekkür ederim ama fikrin kötü olduğu konusuna katılmıyorum ( zaten katılsam modu yapmazdım sanırım :smile: )- daha doğrusu genel olarak fikrin kötü olmadığını düşünüyorum, yoksa mod içinde eksik şeyler elbet vardır.

Bunun sebebi, Crusader Kings II'yi oynayan çok insan olması ve bu insanların hepsinin oyundaki mekanikleri sevmesi. Şu sayfaya bir bak. CK2de daha da ağır hastalıklar ve durumlar var. Son 10 yılda bir karaktere emek verip sonra kanserden ölmesini izleyebilirsin o oyunda. Bu oyunun oynanabilirliğini azaltmıyor. İnsanlar oynamaya devam ediyor. Kanser durumu da rastgele. Hastalık vurduktan sonra yapılabilecekler var sadece. Aynı durum Rome Total War oyununda da mevcut. Eğer kanalizasyon sistemi yapmazsan hastalık çıkması olasılığı var. Hastalık çıktıktan sonra yapabileceğin bir durum yok. Senin bahsettiğin etkileşim bu oyunlarda da olmamasına rağmen ne kadar başarılı oldukları ortada. İlerde daha etkileşim içine geçebileceğin şeyler ekleyebilirim tabi ama ana demek istediğimi anladın bence sen.
Kaldı ki Bannerlord içine bu özellik getirilirse, çok kolay bir şekilde checkbox ile bunu kapatma şansı ekleyebilirler - ölümleri kapatmada olduğu gibi.

"İ will send you my Physician."

Mod gerçekten güzel görünüyor eline sağlık. Büyük emek...

Korona gelirse çipli aşı üretebilme olsun, aşı uzmanları ve büyük oyunu gören npcler de oyuna tat katar. Kalradya'da yeni dünya düzeni :smile:

Oyundaki şehir ve kalelerdeki refah, sadakat vs. gibi durumlar hala tam kontrol edilebilir olmadığından bence mod oyunu can sıkıcı hale getirebilir. Zaten refah ve erzak birbirini (-)'liyor. Kötü durumdaki bir yeri aldığınızda düzeltmesi çok zor oluyor. Bununla hiç olmayacak gibi geldi. Ama mantık ve emek harika eline sağlık. Oyun da daha sağlıklı bir hale geldiğinde oynanabilir bence.

Crusader fanı olarak ordaki featureların bannerlord ile birleşmesi beni çok heyecanlandırdı. Eline sağlık, kolay gelsin.

Back
Top Bottom