[SP] - Freelancer - Askerlik Modu

Users who are viewing this thread

Evet. Neredeyse aralıktan beri var. Yanlış hatırlamıyorsam bu konuyu Mexxico ele almıştı. Lordlar ışınlanma kullanabiliyor. Bu sayede snowballingi ciddi derecede azalttıklarındanda söz etmişti. Warbandda da böylemiydi bilmiyorum ama çok garip ve gerçekçiliği öldüren bir olay. Aynı şekilde yanlış hatırlamıyorsam lordlar paralarınıda arttırabiliyor.
Işınlanma olsa da lordların savaş kaybettikten sonra uzun süreler kalelerine çekilip mangal yapmaları sanki 1.5.8de yoktu. @Royalus benden daha çok SP oynamıştır, o denk gelmediyse ve ben de denk gelmediysem Aralıktan beri olmadığını düşünüyorum. 1.5.9 içinde gelmiş gibi.

Lordların paralarını arttırması durumu biraz anlaşılabilir - yani uzun süreli test yapıp bunu dengelemek cidden zor. Aynı şekilde Ludus modunda ben de küçük AI yönünde ek destekler getiriyorum - öteki türlü çok fazla isyan çıkıyor vs çünkü. Para konusu da aynı şekilde, isteseler ayarlarlar ama bunun ayarını çekmek çok uzun sürer ve oyunun bu değişken yapısında bu tarz ince ayarları yapmak zor. Yine de ışınlanma ve lordların kalede beklemesi pek mantıklı gelmiyor bana.

Işınlanmadan kast ettiğim şey savaşı kaybedince ana şehrine ışınlanması değil bu arada. Onu yapsın, yoksa yolda çapulcular kevgire çevirir lordları. O konuda sıkıntı yok. Ama ana şehrine gittikten sonra da kendi sahibi olduğu yerlerde rastgele ışınlanmalar oluyor. Mesela X kalesinde duruyorken hiç kaleden çıkmadan bir anda Y şehrine gitmiş oluyor vs. Bunlar sıkıntı durumlar. Halbuki X kalesinden garnizon alıp Y şehrine gidebilir. Gitmemesi için hiçbir sebep göremiyorum

Işınlanma olsa da lordların savaş kaybettikten sonra uzun süreler kalelerine çekilip mangal yapmaları sanki 1.5.8de yoktu.

Işınlanmadan kast ettiğim şey savaşı kaybedince ana şehrine ışınlanması değil bu arada. Onu yapsın, yoksa yolda çapulcular kevgire çevirir lordları. O konuda sıkıntı yok. Ama ana şehrine gittikten sonra da kendi sahibi olduğu yerlerde rastgele ışınlanmalar oluyor. Mesela X kalesinde duruyorken hiç kaleden çıkmadan bir anda Y şehrine gitmiş oluyor vs. Bunlar sıkıntı durumlar. Halbuki X kalesinden garnizon alıp Y şehrine gidebilir. Gitmemesi için hiçbir sebep göremiyorum
Evet biliyorum. Bende senin kast ettiğini kast ettim. :smile: Warbandda da zaten lordlar yenildikten veya serbest bırakıldıktan sonra ortada 1 hafta görünmez sonra sahip olduğu yerleşkeye ışınlanırdı. Burda direk ctrl+spaceyi basıyorlar. Bende iki şehir arasında giderken fark ettim. Belli bir ülkenin bütün şehirlerindeki turnuvalara katılmak için şehir şehir gezerken lordları ya turnuvada yada kalede görüyordum. O mesafeyi yürüyerek gelmesinin imkanı yok. Sonrada zaten forumda okudum. Ama uzun süre kalede vs. beklemelerinin sebebini bilmiyorum. Lordları ışınlanmalarını mantığı sanırım güçsüz lord tam yakalanacakken veya yenilecekken ortamdan kaçmasını sağlıyor. Esir veya ölüm olmazsa lord sayıları dengede olacağından ülkeler kolayca çökmüyor. Ama cidden rahatsız edici bir olay. Sonuçta arka planda hile yapılıyor. Keşke başka bir çözüm yolu olsaydı.

Modu indirip save açmayı düşünüyorum , ilk posta baktım ama pek bununla ilgili birşeu göremedim , asker olaeak girdiğimiz yere bir yoldaşımızla beraber girmek mümkün mü ? Eğer değilse bile aklınızda olsun hocam yoldaşımızla omuz omuza askerlik yapmak çok güzel olabilir.

Bir ışınlanma durumu var evet. Ve kaybeden lordların uzun zamanlar savaşa girmekten korkması gibi. Emin olmamakla beraber bunun "snowballing"i durdurmak için alınmış bir karar olabileceğini düşünüyorum çünkü 1.5.8 de sanki bu durum yoktu.
Oyunda Snowballing'i durdurmak için aldıkları berbat bir karar vardı. Her krallıkta belirli sayıda kişi parti kurup gezebiliyor artık. Biri partisini kaybedinc yerine başkası mı geçiyor anlamış değilim ama KRALLAR BİLE partisiz kalabiliyor. Aynı konuyu birimizin teknik destek bölümünde açması lazım bence.

Oyunda Snowballing'i durdurmak için aldıkları berbat bir karar vardı. Her krallıkta belirli sayıda kişi parti kurup gezebiliyor artık. Biri partisini kaybedinc yerine başkası mı geçiyor anlamış değilim ama KRALLAR BİLE partisiz kalabiliyor. Aynı konuyu birimizin teknik destek bölümünde açması lazım bence.
Bunu şu an bilse bilse sanırım mexxico bilir ama kendisi şu an trekking yaparak son iznini bitiriyor ve döndüğü zaman şirketten ayrılacak gibi o yüzden burada kendisini taglemek istemiyorum. Yine de garip bir çözüm bu eğer gerçekten buna karar verildiyse.

Bunu şu an bilse bilse sanırım mexxico bilir ama kendisi şu an trekking yaparak son iznini bitiriyor ve döndüğü zaman şirketten ayrılacak gibi o yüzden burada kendisini taglemek istemiyorum. Yine de garip bir çözüm bu eğer gerçekten buna karar verildiyse.
Klanları kendi tarafına çekerken envanterini kullanabilmen için parti halinde ana haritada geziyor olmaları lazım. modsuz bir şekilde milyona yakın dinar kazanmak İMKANSIZ olduğundan klan liderlerinin etrafta gezinmesini bekliyordum. Malesef yıllarca bekledim ama o gemi gelmeyecekti :smile: Pencereden atlamalık bir durum cidden ama maalesef böyle bir şey var; Parti sayısı sabit, belirlenmiş bir sayıyı geçemiyor. Snowballing güncellemesiyle ortaya çıktı bu.

Sevindim, tekrar tekrar uğraştırmayacak demektir bu 1.5.10 çıktığı zaman.

Bu arada yeni versiyon yayınladım
  • Versiyon 1.2.0.5​

• Artık lordunuz 10 gün boyunca ordu kurmazsa sistem olarak onu ordu kurmaya zorluyorum. Uzun bekleyişler sona erdi
    • Haydut olduğunuz zaman askerlerinizin canının artmaması hatası düzeltildi
    • Orduya geri dönme sohbeti için "Birisiyle görüşmeyi iste" seçeneği kullanıldığı zaman çökmeye sebep olan bir hata düzeltildi
    • Haydut olduğunuz ve bir ülkeye saldırmama sözü verdiğinizde haydutlar yine de o ülkeye saldırdığı zaman ekranda kilitli kalma sorunu düzeltildi
    • Koruma kontrolünde 1.5.9 yaması ile ortaya çıkan hata bir daha ayarlandı ve düzeltildi çökme olmaması lazım artık.

TaleWorlds duymasın beyim. Onların bilerek bozduğunu düzeltmek..
Bu konuda fark ettiğim bir başka sorun var aslında. Bu şekilde lordları çıkmaya zorlayınca fark ettim daha doğrusu. Lordların atı savaşta öldüğü zaman yenisini almıyorlar. Hatta daha doğrusu hiçbir şey almıyorlar.

Zamanında birisi bana sormuştu lordlara zırh hediye etmek mümkün mü diye. Bunun cevabı da hayır. Gördüğüm kadarıyla oyunda lordlar kendileri için bir şeyler alıp satmıyorlar hiçbir zaman. Yani bir lord Sargoth'a girince zırhçıdan kendisine kaliteli bir zırh almıyor Savaş sonrası loot alınan şeyleri bile otomatik paraya çevirip yollarına devam ediyorlar. Maksimum aldıkları şey yemek oluyor o da ordu için. Bu kişinin bana bunu sorma sebebi, koruma olduğu lordun "yeni" bir lord olması, yani late game'de oluşan doğmuş büyümüş bir lord. Böyle olduğu için ve kendilerine bir şey olmadıkları için çok dandik bir ekipmanı var. Koruması da zor oluyor iki oka ölen bir lordu tabi.

Bu aslında NPC sisteminin sığ düşünülmüş olmasının bir örneği. Işınlanmalar vs bir yana, ne kadar "Lordlar da oyuncu gibi X yapabilecek" deseler de bunların kartondan bina modeli gibi gerçek olmadığını anlamak çok kolay oluyor oyunu biraz oynadığınız zaman. Lordun "cömert" gibi özellikleri olmasına rağmen para verme, kendisine bir şeyler alma, herhangi bir temel "hırslı" planının olmaması gibi yapılması çok zor olmayan ama oyuna ruh katan ayrıntılar oyunda yok. Yoldaşlara isim atarken yapılan rastgele sistemin bir versiyonunu lordlara atayıp lordların hepsinin "savurgan", "gösterişçi", "tutumlu", "fevri", "soğukkanlı" vs gibi normal davranışlarında da görebileceğimiz karakteristik özellikleri lazım. Modla çok alakası olmasa da bunu da bir not olarak paylaşayım dedim :smile: Lordunuz atsız bir şekilde 200 kişi toplarsa bunun sebebi bu yani

Bu konuda fark ettiğim bir başka sorun var aslında. Bu şekilde lordları çıkmaya zorlayınca fark ettim daha doğrusu. Lordların atı savaşta öldüğü zaman yenisini almıyorlar. Hatta daha doğrusu hiçbir şey almıyorlar.

Zamanında birisi bana sormuştu lordlara zırh hediye etmek mümkün mü diye. Bunun cevabı da hayır. Gördüğüm kadarıyla oyunda lordlar kendileri için bir şeyler alıp satmıyorlar hiçbir zaman. Yani bir lord Sargoth'a girince zırhçıdan kendisine kaliteli bir zırh almıyor Savaş sonrası loot alınan şeyleri bile otomatik paraya çevirip yollarına devam ediyorlar. Maksimum aldıkları şey yemek oluyor o da ordu için. Bu kişinin bana bunu sorma sebebi, koruma olduğu lordun "yeni" bir lord olması, yani late game'de oluşan doğmuş büyümüş bir lord. Böyle olduğu için ve kendilerine bir şey olmadıkları için çok dandik bir ekipmanı var. Koruması da zor oluyor iki oka ölen bir lordu tabi.

Bu aslında NPC sisteminin sığ düşünülmüş olmasının bir örneği. Işınlanmalar vs bir yana, ne kadar "Lordlar da oyuncu gibi X yapabilecek" deseler de bunların kartondan bina modeli gibi gerçek olmadığını anlamak çok kolay oluyor oyunu biraz oynadığınız zaman. Lordun "cömert" gibi özellikleri olmasına rağmen para verme, kendisine bir şeyler alma, herhangi bir temel "hırslı" planının olmaması gibi yapılması çok zor olmayan ama oyuna ruh katan ayrıntılar oyunda yok. Yoldaşlara isim atarken yapılan rastgele sistemin bir versiyonunu lordlara atayıp lordların hepsinin "savurgan", "gösterişçi", "tutumlu", "fevri", "soğukkanlı" vs gibi normal davranışlarında da görebileceğimiz karakteristik özellikleri lazım. Modla çok alakası olmasa da bunu da bir not olarak paylaşayım dedim :smile: Lordunuz atsız bir şekilde 200 kişi toplarsa bunun sebebi bu yani
Bunu mexxico ya bildirmek gerekir mi acaba

Useful Companions isimli modda klanınızdaki partilerin envanterini inceleyebiliyorsunuz. Maalesef genelde 1-2 katır ve küçük bir miktar erzakla bi sağa bi sola koşuşturan Yapyapay zekalar kendileri :smile: Ben sonraki kuşağı görmeden içi boş yeni bir güncelleme geliyor oyuna ve bırakıyorum oyunu. O yüzden nasıl bir eşya setine sahip olduklarını bilmiyorum. Işınlanan lordlar hakkında konuşmak bile istemiyorum :smile:. Karakteristik özelliklerin de NPC'lere katkısı yok henüz. Yıllar sonra da olmayacaktır ama "Vardır T-TaleWorlds'ün bi bildiği."

Ayrıca lordların atının savaşta ölebildiğini bilmiyordum. Sadece kendi atımız ölebiliyor sanıyordum.

Şu oyunda artık görmek istediğim tek şey; Herhangi bir krallık süpergüç haline gelmeden çocuğum olarak oyuna devam edebilmek.

kartondan bina modeli gibi gerçek olmadığını anlamak çok kolay oluyor oyunu biraz oynadığınız zaman.
Çok yerinde bir tanım olmuş. Maalesef oynadıkça özelliklerin altının dolu olmadığını anlıyorum ve oyundan daha da soğutuyor. At konusu ise warband ve with fire and swordda da vardı. Atlar savaşta ölünce hemen ölmüyor sakatlanıyor vs. Üst üste savaşlarda ölünce artık gerçek oyunda da ölüyor ve lord yaya kalıyor.

Oyunun arka planını bilmediğim için çok yorum yapamayacağım ama şöyle bir sistem TW için faydalı olabilir. Warbandda soylular için zırh, at ve silahlar vardı. Örneğin bir npc grubunuzdayken köylü elbisesiyle yaya ve elinede silah vermeden toprak sahibi yaptığınızda(derebey) oyun tarafından tek tip kılıç, zırh, at veriliyordu. Eğer daha lüks itemler ile yaparsanız o şekilde kalıyordu. İtemler bu şekilde kategorize edilebilir ve lord şehirdeyken parası çoksa zırhını vs değiştirebilir. Bunlar için lordlara item saklayacak envanterde eklenebilir.

Bunu mexxico ya bildirmek gerekir mi acaba
Bildiğim kadarıyla kendisi son iznini kullanıyor o bitince de ayrılacak doğrudan. Pek konular ile alakası olduğunu sanmıyorum.

Ayrıca lordların atının savaşta ölebildiğini bilmiyordum. Sadece kendi atımız ölebiliyor sanıyordum.
Sistem otomatik işliyor gibi. Detayına bakmadım ama atlı olduğuna emin olduğum lordun atsız bir şekilde etrafta gezdiğini gördüm ki Aserai lordları hep at üstünde olur.

Oyunun arka planını bilmediğim için çok yorum yapamayacağım ama şöyle bir sistem TW için faydalı olabilir. Warbandda soylular için zırh, at ve silahlar vardı. Örneğin bir npc grubunuzdayken köylü elbisesiyle yaya ve elinede silah vermeden toprak sahibi yaptığınızda(derebey) oyun tarafından tek tip kılıç, zırh, at veriliyordu. Eğer daha lüks itemler ile yaparsanız o şekilde kalıyordu. İtemler bu şekilde kategorize edilebilir ve lord şehirdeyken parası çoksa zırhını vs değiştirebilir. Bunlar için lordlara item saklayacak envanterde eklenebilir.
Bannerlord içinde de durum aşağı yukarı bu şekilde. Doğarlarken otomatik "lord" setleri içinden rastgele ekipman ataması yapılıyor. O şekilde kalıyorlar. O yüzden Caladog'un veya başka bir lordun çok parası olsa da hep aynı ekipmana sahip olduğunu göreceksiniz.

At konusu oyun ilk çıktığında yoktu. O yüzden sonradan eklendiği için atın ölmesi durumu, bunun lordları etkileyebileceğini ön görmediler büyük ihtimalle. Zaten late game testi yapılmadığı için bunu görmelerine de pek imkan yok. Fakat lordların bir şey alma huyu olmaması zaten otomatik olarak buna sebep veriyor. Lordların "üstümdeki X kadar, ama zırhçıdaki Y kadar, satayım alayım" tarzı rastgele bile olsa ticaret yapması aynı zamanda şehirler içinde lordların özel zırhlarının ortaya çıkmasını da sağlar aslında. Veya senin yapıp sattığın bir kılıç günün sonunda Ira'nın eline geçip senin yoldaşının kellesini alabilir.

Belki zamanım ve isteğim kalırsa bu tarz bir al-sat mekaniğini lordlar için ekleyebilirim. Teknik olarak düşünüldüğü zaman çok zor bir olay bile olmaması lazım bunun.

Version 1.2.1.0

- Savaş / barış göstergesi eklendi. Artık asker olarak katıldığınızda kimin kiminle savaştığını anlayacaksınız. Ve ne zaman savaş ilan ederlerse, göstergeleri de hemen ana haritada göreceksiniz. Fakat bu onlarla klan seviyesinde savaşacağınız anlamına gelmez yani klanınız bu devletlerle savaşta olmayacak. Ama zaten savaştaysanız o da aynı kalacaktır. Hizmetinizden ayrıldıktan sonra, her şey eski haline dönecektir (yani Klanınız Battania ile savaş halindeyse, özgür barış elde edemezsiniz)
- Artık tüm haydut birliklerinin hepsine doğrudan katılamazsınız. Yüzde 80 şansla bu seçeneği görebileceksiniz.
- Haydutlar ve karavanlar için bazı satın alma seçenekleri ayarlandı
- Bazı şeyleri cilaladım ve bazı küçük hataları düzelttim

Haydut Kariyer Eklentisi
Artık Kalradya'da kendi haydut organizasyonunuzu oluşturabilirsiniz. Bir sığınağa sahip olup - kirli işleri yapmanızı isteyen lordlardan teklifler ve çok daha fazlasını alabilirsiniz.
i7MtE.jpg

Kendi çetenizi oluşturmak için haydutlar arasında en az 95 şöhrete ve 40 öldürmeye( kille) ihtiyacınız var.
Uygun olduğunuzda, "Kendi çetenizi oluşturun" seçeneğinin değiştiğini göreceksiniz. Herhangi bir nedenle menü değişmiyorsa, kaçakçı ile ticaret ekranını açıp çıkmanız yeterlidir.

kEHUD.jpg

Tıkladığınızda aşağıdakiler gerçekleşir:
- Tüm krallıklara düşman olursunuz.
- Tüm haydut tipi ordular ile dost olursunuz - çöl haydutları, yağmacılar vb. Ama bu onları arkadan bıçaklayamayacağınız anlamına gelmez. Yani en nihayetinde sen bir haydutsun, değil mi? Hala onlarla konuşma talep edebilir ve sonrasında onlarla savaşabilirsin.
- Yakınlarda uygun bir sığınağa sahip olacaksın. Bu "yakınlarda" biraz uzakta olabilir oyun anlamında - yani sistem olarak o an uygun olan en yakın sığınağı seçtiğim için bazen uzaktan yerler seçilebiliyor
- Çete / haydut organizasyonunuz için bir isim eklemeniz istenecektir. Bu aynı zamanda saklandığınız yerin adında gözükecektir.
- Lider olarak tanınacaksınız. Sığınak kontrolünüz altında olacak. Saklanma yerlerinden yeni insanlar da toplayabilirsiniz.

AKIOK.jpg

Sığınma Yeri Yönetimi
Saklanma yerinizde birkaç şeyi yönetebilir ve içindekiler ile etkileşim kurabilirsiniz.
- Bir kaçakçı ile ticaret yapabilirsiniz: Bu, temelde bir haydut ordusunda yaptığınızla aynıdır. Ancak, bu kaçakçı daha çok mal getiriyor ve daha çok paraya sahip olacaktır. Ayrıca, bulunabilirliğe bağlı olarak daha iyi ürünler de kaçıaracak. Envanteri her gün yeni şeyler ile değişir.
- Suç faaliyetlerini AÇIK veya KAPALI olarak ayarlayabilirsiniz. Suç faaliyetleri, ne kadar kazanacağınıza ve suç faaliyetlerinizin diğer ülkelere ne kadar zarar vereceğine karar verecektir. Mevcut sürüm pek test edilmedi ancak şu anda değerler haftada 5 ve 2'dir. yani. Suç faaliyetlerine izin verdiyseniz, diğer devletler ile -5 suç oranınız olacak ve KAPALI duruma getirdiyseniz -2'ye sahip olacaksınız. Bu haftalık olarak gerçekleşir ve gelir de haftalık olarak gelir. Bu gelir, tamamen sığınağınıza kaç birim eklediğinize ve onların seviyelerine bağlıdır.
- Mahkumlarınızı satabilirsiniz. Onları satmak istemiyorsanız mahkumlarınızı birlik ekranının içinde de tutabilirsiniz.
- Her gün rastgele sayıda lokal kişiler gelip katılma talebinde bulunacak. Yeterli miktarda askeriniz varsa bunu görmezden gelmeyi seçebilirsiniz.

gMwht.jpg

Kirli İş
İki taraf savaşa girdiğinde, en zayıf taraf, işleri kendi iyiliği için dengelemek için size biraz para ödemeye karar verebilir. Kimin sorduğunu, nereye saldıracağını ve ne kadar teklif ettikleri hakkında size bilgi veren bir bildirim alacaksınız. Eğer bir haydutsan bu oldukça iyi bir anlaşma olabilir çünkü bahsi geçen altın miktarları az değil. Yine de anlaşmayı öneren devletin orduları sizi gördükleri zaman saldıracaklar ve sizi kovalayacaklar - çünkü yaptığınız şey resmi bir ülke anlaşması olmayacak. Bu yüzden yardım ettiğiniz ülkenin size saldırmayacağını düşünmeyin. Ordularından kaçınmaya çalışın.

Dikkat edilecek şeyler
- İstediğin zaman haydutluğu bırakabilirsin. Bu, saklanmayı kontrolünüzden çıkaracak ve içerideki askerleri kaybedeceksiniz. Ancak artık diğer gruplar tarafından avlanmayacaksınız. Bu gruplarla ilgili sabıka kaydınız varsa bu otomatik olarak silinmeyecek. Devletler ile aranızdaki suç sıkıntıları sizinle alakalıdır.
- 65 günden fazla uzaklaşırsanız, sığınak yeni bir lider bulur ve kontrolünüzden çıkarılır. Bu yüzden zaman zaman halkınızı ziyaret etmeye çalışın.

Ne kadar dengeli olur bilmiyorum ve haydut mekaniğini test etmedim ama eğer bir haydut olarak lordu avlayabildiysek (zor olacağını tahmin ediyorum) bizim olmayan bir haydut grubuna götürüp teslim etsek ilişkimiz lordlarla idam nedeniyle düşmeden lordu öldürmüş olsak nasıl olur? Bu bir orana baglanabilir mesela, eğer haydutlarda yeniysek veya daha önce ihanet ettiysek lordu salıp (veya esirleri olarak tutup) bizim lordu idam etmemiz için teslim ettiğimiz haberini yaysa (kısacası sadakat puanı düşükse karakterin idam edilme oranı düşük olsun, bizim ifşa etme orani yüksek olsun) mümkün mü? Mümkünse böyle bir şey yapar mısın?

Back
Top Bottom