[SP] - Derebeyleri Ünvanları - Mod

Users who are viewing this thread

"Imperator" Latincedir fakat burada baz alınan devlet Doğu Roma İmparatorluğu yani Yunanca bir terim kullanmak daha doğru olur diye düşünüyorum. Ben "Basileus" (βασιλεύς) kelimesinin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Latince bir kelime kullanılacak ise adam akıllı kullanılsın İngilizce versiyonuna çevrilmeden. Bazı Latince title önerileri; Autokrator, Caesar (Kaezar diye okunur) veya Princeps, birinci vatandaş anlamına gelmektedir. (Caesar'ı pek tavsiye etmem çünkü oyunu gerçek dünya ile tamamen entegre etmek istemeyiz ama diğerleri olabilir)

"Imperator" Latincedir fakat burada baz alınan devlet Doğu Roma İmparatorluğu yani Yunanca bir terim kullanmak daha doğru olur diye düşünüyorum. Ben "Basileus" (βασιλεύς) kelimesinin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Latince bir kelime kullanılacak ise adam akıllı kullanılsın İngilizce versiyonuna çevrilmeden. Bazı Latince title önerileri; Autokrator, Caesar (Kaezar diye okunur) veya Princeps, birinci vatandaş anlamına gelmektedir. (Caesar'ı pek tavsiye etmem çünkü oyunu gerçek dünya ile tamamen entegre etmek istemeyiz ama diğerleri olabilir)
İmparatorluk sadece Doğu Roma İmparatorluğunu baz almıyor oyunda. Genel hatları ile Roma İmparatorluğunun parçalanmış yapısını baz alıyor. MS 400 civarı - Doğu/Batı yani. Çünkü bazı noktalarda Bizans bazı noktalarda Batı Roma örnekleri mevcut.
Empire ünvanları için ana temel oyun dosyalarıydı. M&B'nin bolca ekisiği olan Lore'unda ekstra bir eksiklik yaratmak istemedim açıkçası. İlerleyen zamanlarda belki İmparatorluklar içinde de kendilerine özel ünvanlar kullanılmasını sağlayabilirim.

İmparatorluk sadece Doğu Roma İmparatorluğunu baz almıyor oyunda.
Şimdi "Khuzaits are Turks" demek gibi birşey bu. Ne zaman böyle bir tartışma yapılsa TaleWorlds hep "Biz hangi ülkeyi baz aldığımızı açıkladıysak; o ülkeyi baz almışızdır, tartışmak lüzumsuzdur." şeklinde açıklamalar yapıyor.

Doğru yapıyorlar.
Konuyu anlamadın herhalde.
giphy.gif

Şimdi "Khuzaits are Turks" demek gibi birşey bu. Ne zaman böyle bir tartışma yapılsa TaleWorlds hep "Biz hangi ülkeyi baz aldığımızı açıkladıysak; o ülkeyi baz almışızdır, tartışmak lüzumsuzdur." şeklinde açıklamalar yapıyor.
Taleworlds'ün kesin çizgiler ile "biz şu ülkeyi yaptık" diye açıklamasını görmedim. Kimlerden esinlendiğini söylüyor sadece artwork olarak genelde. İmparatorlukta Bizans örnekleri olduğu kesin. Esinlendiklerini söyledikleri demeçler de var. İmparatorluk Bizanstır diye bir açıklaması yok. Karışık bir esinlenme olduğunu görüyorum ben. Legionary diye birlik var - Bizansta kullanılan bir terim değil - ilk zamanlarında belki en fazla. Legion of the Betrayed diye Early Roman Republic döneminden askerler var. Oyunda da ana yönetici isimleri İmparator ve İmparatoriçeyken bunu değiştirmeye çalışmak anlamsız olur.

Taleworlds'ün kesin çizgiler ile "biz şu ülkeyi yaptık" diye açıklamasını görmedim. Kimlerden esinlendiğini söylüyor sadece artwork olarak genelde. İmparatorlukta Bizans örnekleri olduğu kesin. Esinlendiklerini söyledikleri demeçler de var. İmparatorluk Bizanstır diye bir açıklaması yok. Karışık bir esinlenme olduğunu görüyorum ben. Legionary diye birlik var - Bizansta kullanılan bir terim değil - ilk zamanlarında belki en fazla. Legion of the Betrayed diye Early Roman Republic döneminden askerler var. Oyunda da ana yönetici isimleri İmparator ve İmparatoriçeyken bunu değiştirmeye çalışmak anlamsız olur.
Şu ülke diye yapılmamış ki hocam zaten etnik kültürleri harmanlamışlar, bu kadar.

Not: Bizans da lejyonlar vardı ama bilinen Roma cumhuriyetindeki kadar yoğun askeri popülerlik seviyesinde değildi. Katalan lejyonları diye türk akıncılarını püskürtmek amacı ile kullanılan birlik mevcuttu. Lejyon eş anlam olarak zaten paralı asker. Köken olarak sadece Roma cumhuriyetinden çıkmıştır.

Last edited:
Oyunun içinde TaleWorlds'ün "Biz şu devleti baz aldık" demesine rağmen o devletin kültürü dışında "artifact" bulmak harikulade mümkün. Örneğin Aserai için İslam öncesi Arap devleti diyorlardı ama 12.-13. yüzyıllara ait "Memlük" askeri organizasyonu var. Bunun gibi tonlarca şey var, örneğin ben yay çeşitleri üzerinden Khuzaitlerin hangi millet esas alınarak oluşturulmuştur desem kan çıkar. Yani uzun lafın kısası, TaleWorlds baba ne diyorsa o, onlar hangi devleti baz aldıklarını söylüyorlarsa, biz de üyeler olarak o devleti baz alaraktan konuşmalıyız.

Oyunun içinde TaleWorlds'ün "Biz şu devleti baz aldık" demesine rağmen o devletin kültürü dışında "artifact" bulmak harikulade mümkün. Örneğin Aserai için İslam öncesi Arap devleti diyorlardı ama 12.-13. yüzyıllara ait "Memlük" askeri organizasyonu var. Bunun gibi tonlarca şey var, örneğin ben yay çeşitleri üzerinden Khuzaitlerin hangi millet esas alınarak oluşturulmuştur desem kan çıkar. Yani uzun lafın kısası, TaleWorlds baba ne diyorsa o, onlar hangi devleti baz aldıklarını söylüyorlarsa, biz de üyeler olarak o devleti baz alaraktan konuşmalıyız.
Bunun benim dediğim ile alakası ne peki? Sen Bizans isimleri kullanma önerisi vermişsin. Gayet güzel, mantıklı bir öneri. Ama ben de diyorum ki oyunun içinde Taleworlds bu dediğini yapmamış, yönetici ünvanı olarak bunu kullanmamış - çünkü sadece Doğu Romayı baz almamış - ben de o yüzden yapmadım diyorum. Taleworlds ne derse odur diyorsun. Ben de TW ne yapmışsa onu yapmışım zaten? :smile:

Modu sen yaptığında dediğin şeyleri kullanırsın o zaman dostum neden kasıyorsun ki? Adam mod yapmış ister kralı kullanır, ister diktatörü kim ne diyebilir?

İlk fırsatta deneyeceğim. Elinize sağlık. Geçenlerde bir konuda bu olayın eksikliğinden bahsetmiştim üzerine iyi denk geldi ☺️?

+ Oyun bize ünvan verecek kadar bizi tanıyabiliyorsa ileride bunlara göre diyaloglar da düzenlenebilir. Umarım böyle modlarda görürüz.

1.0.1 Güncellemesi
- Battania'daki yönetici klan çocuklarının kendilerinden bahsederken ki isimlerinde bir hata düzeltildi.
- Konuşmalarda konuşan kişinin ünvanında olan sıkıntı giderildi. Artık herkesin ünvanı konuşurken yazacak beklenen şekilde.
- Haritada orduya katılmak için yola çıkan birliklerin isimlerinin değişmemesi sıkıntısı giderildi. Herkesin ünvanı yazıyor olmalı haritada.

Modu sen yaptığında dediğin şeyleri kullanırsın o zaman dostum neden kasıyorsun ki? Adam mod yapmış ister kralı kullanır, ister diktatörü kim ne diyebilir?
Arkadaşın önerisi ile bir derdim yok, güzel de bir öneri bence ama dedikleri arasında tutarlılık kuramadım ben. Anlamaya çalıştığım kısım oydu.

Last edited:
Bu kadar basit.

1.5.7 için update geldi. Geriye dönük değil maalesef çünkü bazı kütüphanelerde değişim olmuş - yani 1.5.6'da oynanamaz.
- Bazı görevlerde çökme hatası düzeltildi
- Aserai'de iki ünvan değiştirildi. Şeyh gibi İslami ünvanlar yerine Sassani ünvanları ekledim. Vuzurgan ve Vuzurgani

Back
Top Bottom