Users who are viewing this thread

Oyun Versiyonu {Örn: v1.0.0]
e1.5.5
Oyun Sürümü
Ana Sürüm
Mod kullanımı
Hayır, mod kullanmadım.
Son Patch'ten birkaç gün sonra oyuna gireyim dedim oyun genel olarak 25 FPS çalışıyor şuan.
FPS göstergesinde göre genelde 30, ama ne olursa olsun, nereye bakarsam bakayım 30'u geçmiyor. Sabitleme falan da yapmadım ayarları tekrardan düşürdüm, olabilecek en düşüğe aldım her şeyi, ekran kartı driver'ımı güncelledim. Yine yok, 30'u geçmiyor!
Hissettirdiği ise genel olarak 20 falan. Bir el atarsanız sevinirim :smile: .

Sorun başka oyunlarda yok sadece Bannerlord'da oluyor diğer oyunlarda genel olarak 60+ FPS alırken Bannerlord'un 30'u geçmemesi sorunun oyunda olduğunu gösteriyor gibi.
@mexxico @MArdA TaleWorlds

Tam adını hatırlamıyorum ama dikey senkronizasyon ayarını yanlışlıkla yarıma çekmiş olabilirsin.
Öyle düşünmüştüm ama değildi, bazen ayar farklı gözüküp oyunda farklı olabiliyor (Çözünürlüğü 1024x768 ayarlamama rağmen görünen oyunda 1280x1024 olması gibi) bu yüzden ayarı değiştirip tekrar kendi istediğim haline getiriyordum düzeliyordu. Bu sefer denemediğim şey kalmadı yok! 30'u geçmiyor arkadaş...

Öyle düşünmüştüm ama değildi, bazen ayar farklı gözüküp oyunda farklı olabiliyor (Çözünürlüğü 1024x768 ayarlamama rağmen görünen oyunda 1280x1024 olması gibi) bu yüzden ayarı değiştirip tekrar kendi istediğim haline getiriyordum düzeliyordu. Bu sefer denemediğim şey kalmadı yok! 30'u geçmiyor arkadaş...
Oyun dosyalarında not defterinden değiştirebiliyorsun ayarları oradan değiştirmeye çalış. Nvidia denetim masasından da kontrol et sabitleme açıkmıymış.

Oyun dosyalarında not defterinden değiştirebiliyorsun ayarları oradan değiştirmeye çalış. Nvidia denetim masasından da kontrol et sabitleme açıkmıymış.
Onu da denedim. Dedim ya, denemediğim şey kalmadı. Sorun oyunla alakalı, çünkü normalde bilgisayarımın kaldırmadığı Dark Souls 3'ü bile denedim bazı yerler dışında çoğunlukla 35+ FPS. Son çare tekrar dosya bütünlüğünü doğrulamayı deneyeceğim müsait bir zamanda.

Dosya bütünlüğünü doğrulamayı da denedim, ama oyun yine kasıyor. İşin garip yanı Single'da çoğu ayar mediumdayken en az 30 FPS ve kasmadan oynarken; Multide kasıyor.
30 FPS yazıyor ama dediğim gibi hissiyatı en fazla 20!
Üstelik bildiğiniz üzere Bannerlord'da hasar almamak imkansız, ve ben en ufak bir hasar alsam, veya hasar versem dahi FPS 17'lere düşüyor, doğal olarak bu da oyunu oynanamaz kılıyor. Developerlar yakın zamanda bir el atarsa bu duruma sevinirim. Bu sorunu benim dışımda kimsenin yaşamaması sorunun bende olduğunu gösteriyor olsa da diğer hiçbir oyunda bu sorunu yaşamazken Bannerlord'da yaşıyor olmam garip bir tezatlık.
Oynadığım ve kasmayan diğer oyunlar:
+ Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Medium ayarlar)
+ Hearts of Iron IV
+ Tom Clancy's Rainbow Six Siege
+ Counter Strike: Global Offensive
+ Valorant
+ Outlast (High ayarlar)
Gördüğünüz üzere orta veya üstü bir sistem gerektiren ve gerektirmeyen bütün oyunları az çok oynayabiliyorum; ama Bannerlord sorunlu arkadaş! Cidden anlayabilmiş değilim ya, birçok günde 1-1,5 saat oyun keyfim var onda da bu sorun cidden bütün keyfimi baltalıyor.
@MArdA TaleWorlds

ve ben en ufak bir hasar alsam, veya hasar versem dahi FPS 17'lere düşüyor
Sadece sende yok bende de vardı ve cidden çok uyuz edici bir şey. Hdd kullanıyorken daha çok yaşıyordum bu sorunu. Ayarlardan şu ölüm animasyonu şeysini 0 yapmayı dene aklıma gelmedi ismi biliyorsundur.

Sadece sende yok bende de vardı ve cidden çok uyuz edici bir şey. Hdd kullanıyorken daha çok yaşıyordum bu sorunu. Ayarlardan şu ölüm animasyonu şeysini 0 yapmayı dene aklıma gelmedi ismi biliyorsundur.
Ragdoll sayısını diyorsun da o zaten 0. HDD ile de alakası yok, en azından bu kadar yok. Çünkü önceden de zaten HDD ile oynuyordum. Değişen bir şey yok yani.

Ragdoll sayısını diyorsun da o zaten 0. HDD ile de alakası yok, en azından bu kadar yok. Çünkü önceden de zaten HDD ile oynuyordum. Değişen bir şey yok yani.
Evet hdd ile yok ama ilginç bir şekilde bütün droplarım ssd ye geçtikten sonra neredeyse bitti bende ondan söyledim :grin: Tek sebebi oyunun optimizasyonundan dolayı sanırım

Ben de zamanında Crysis 2'yi oynarken pc 60+ fps verebilecekken max 50 veriyordu. Kendi kendine bir anda olmuştu. Nedenini çözemedim, ama 50 fps batmamıştı. Fakat 30 düşük bence. Ben de nedenini merak ediyorum, takipteyim.

Dosya bütünlüğünü doğrulamayı da denedim, ama oyun yine kasıyor. İşin garip yanı Single'da çoğu ayar mediumdayken en az 30 FPS ve kasmadan oynarken; Multide kasıyor.
30 FPS yazıyor ama dediğim gibi hissiyatı en fazla 20!
Üstelik bildiğiniz üzere Bannerlord'da hasar almamak imkansız, ve ben en ufak bir hasar alsam, veya hasar versem dahi FPS 17'lere düşüyor, doğal olarak bu da oyunu oynanamaz kılıyor. Developerlar yakın zamanda bir el atarsa bu duruma sevinirim. Bu sorunu benim dışımda kimsenin yaşamaması sorunun bende olduğunu gösteriyor olsa da diğer hiçbir oyunda bu sorunu yaşamazken Bannerlord'da yaşıyor olmam garip bir tezatlık.
Oynadığım ve kasmayan diğer oyunlar:
+ Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (Medium ayarlar)
+ Hearts of Iron IV
+ Tom Clancy's Rainbow Six Siege
+ Counter Strike: Global Offensive
+ Valorant
+ Outlast (High ayarlar)
Gördüğünüz üzere orta veya üstü bir sistem gerektiren ve gerektirmeyen bütün oyunları az çok oynayabiliyorum; ama Bannerlord sorunlu arkadaş! Cidden anlayabilmiş değilim ya, birçok günde 1-1,5 saat oyun keyfim var onda da bu sorun cidden bütün keyfimi baltalıyor.
@MArdA TaleWorlds
PC sisteminiz nedir? Bannerlord'u başka oyunlar ile kıyaslamak doğru bir yaklaşım değil. O oyunların ihtiyaçları ile henüz bitmemiş olan ve çok çok farklı ihtiyaçlara sahip bir oyunu karşılaştırmak yanlış.

Sorunu yaşayan arkadaşlar için genel bir çözüm.
ALT+TAB yapıp oyuna geri döndüğünüzde yaşanıyorsa veya oyuna ilk girdiğinizde yaşanıyorsa şöyle bir şey çözüyor bende de benzer sorun vardı. Oyunu aşağıya alın(ALT+TAB) Masaüstünde boş bir yere sağ klik yapıp "Yenile", sağ klik yapıp "Yenile" deyin böyle iki üç defa. Sonra oyuna girin tekrar ALT+TAB ile, bakın artıyor mu FPS (30sa 50 60 veya 30sa PC'nize göre daha mantıklı bi düzeye artış) bunu gözlemliyor musunuz?
@Wattman @CeyXiong

@MArdA TaleWorlds

PC sisteminiz nedir? Bannerlord'u başka oyunlar ile kıyaslamak doğru bir yaklaşım değil. O oyunların ihtiyaçları ile henüz bitmemiş olan ve çok çok farklı ihtiyaçlara sahip bir oyunu karşılaştırmak yanlış.
Sistemim normalde Bannerlord'u ucu ucuna kaldıran bir sistem.
Daha önce de belirtmiştim; NVIDIA GTX 650 1 GB VRam Ekran kartı, I3-3220 3.30 GHz İşlemci (3. Nesil), 10 GB (8+2) DDR3 Ram 1 TB 7200 RPM HDD
Ama bugün bir şey denedim. Oyun medium ayarlarda 30 fps sabit verip yine 30 fps hissettirirken, en low ayarlarda 30 yazıp 17 falan hissettiriyor.
Yine aynı şekilde Single'da FPS 50'lere çıkabiliyor 100 kişilik savaşlarda (Mediumdayken). Gerçekten çok ilginç geldi bana :grin: . Son patch ile bazı şeylerin garipleştiği ortada :grin: . Bir sonraki patchi bekleyeceğim anlaşılan, iyi tarafından bakmak gerekirse 1 saat fazla ders çalışabileceğim :grin: .

Aynı sorun bende de var i5 4570- gtx 950- 8 gb ram le orta ayarlarda 40-60 fps arası alırken şimdi aşırı drop yiyor oyun. Son güncelleme sıkıntılı geldi

Merhaba. Geri dönüşte yaşanan gecikme için üzgünüm. Bu sorunu hala yaşıyor musunuz?

Merhaba. Geri dönüşte yaşanan gecikme için üzgünüm. Bu sorunu hala yaşıyor musunuz?
Cevap için teşekkür ederim :smile: .
Evet, birkaç haftanın ardından bugün tekrar girdim oyuna ve hâlâ sebebini anlamadığım bir kasma mevcut. Eskiden aynı ayarlarda 70-95 FPS alabilmeme rağmen oyunu 60'a sabitliyordum ki drop yemeyeyim; ama şimdi düz yürürken vs. 30-35 civarı olup (Hissiyatı 20 FPS gibi), hasar alınca 10-17 FPS'lere düşmesi çok tutarsız. Umarım yakında düzeltilir.

Edit: Güncelleme gelmiş 14,6 GB, daha yeni gördüm. Umarım sorun düzelmiştir.

Edit2: Güncellemeyi kurdum ilk müsait zamanda girdim; İlk 20 dakika gerçekten güzeldi. 40-50 FPS alıp yine 40-50 FPS hissediyordum ama sonrasında droplar yemeye başladım. Feint atmak için mouse'umu hızlıca sağa-sola çevirdiğimde drop giriyor. 28+ dakikalarda ise hasar yedikçe yine drop da giriyor, oyun ara ara 22 FPS'lere düşüyor. 1600 MHz 10 GB Ram'im var memory leak olduğunu düşünmüyorum ama öyle gibi hissettiriyor. Yine de 2 yama önceden bu yana iyi, gözle görülür bir rahatlama var. Sorun kökünden düzelirse, en azından eski haline dönerse sevinirim. Kolay gelsin, teşekkürler :smile: !

Last edited:
Steam üzerinden Telemetry sürümüne geçtikten sonra, performansınızı test edip çıkan veriyi bize gönderebilirseniz inceleyebiliriz.
1- Steam 'de Bannerlord'un beta sekmesinde "perf_test" adlı betaya
2- Oyunu normal açtığınız gibi açıp performans sorunu yaşadığınız yerlere ilerleyin.
3- Performans sorunları başlamadan önce, performans izleme aracını etkinleştirmek için "sağ shift" tuşuna basılı tutarken "t" tuşuna basın.
4- 20-30 saniye boyunca kayıt yaptıktan sonra aynı tuş kombinasyonu ile kaydı kapatın. Ne kadar çok kayıt alırsanız, yükleme süresi o kadar uzun olacaktır.
5- Oyunun yüklendiği klasör içerisinde ‘\Mount & Blade II Bannerlord\bin\Win64_Shipping_Client’ klasörü altında "test.tmcap" dosyasını bulun.
6- Bu dosyayı upload.taleworlds.com adresine yükleyin. Yükleyeceğiniz dosyayı bulabilmem için lütfen açıklama bölümüne bu konunun linkine yer vermeyi unutmayın. Şimdiden teşekkürler!

Back
Top Bottom