Snowball Effect Çözüm Önerileri (Sadece öneriler için lütfen.)

Users who are viewing this thread

Kale kuşatması için bile düzinelerce lord eşlik ediyor. Wartband'da kalede kalıp savunma yaparsan asker kaliten ve taktiğine göre kaderini belirleyebiliyordun. Ama şimdi 100 kişilik bir kaleye bile haritanın bir ucundan 600 kişilik ordu geliyor. Yolda karşılayıp hızlı lordları peşine takıp orduyu böylemeye çalışsan da nafile. Küme halindeler. Yukarıdaki anlatılanlara katılıyorum. Bir de ben eklemiş olayım. Ziyafetlerin olmaması nedeniyle de sürekli bir sefer halindeler.

Yani şöyle bir şey düşündüm. Mantıklı geliyor mu size de? Dün açtığım oyunda yine Vlandiya ve Kuzait ezdi oyunu daha 150. günde...

Kuzey ve ortadaki krallıkların bu kadar güçsüzleşmesinde orman(Togaroving) ve deniz yağmacılarının çok güçlü olmasının etkisi olabilir mi? Yani şöyle ki ben kuzeye gittiğimde oyunun ilerleyen döneminde Sturgiya çevresinde 40-50 kişilik deniz yağmacıları geziyor, yani ölmeyerek ve öldürerek büyüyorlar. Malum bunlarla çok kapıştıysanız bilirsiniz oyundaki en güçlü haydutlar deniz yağmacıları. Hem kalkanları çok iyi kullanıyorlar hem de kolay ölmüyorlar. Keza orman haydutları(Togaroving) ve ok kullanma becerileri aynı şekilde.

Yani demek istediğim şu ki: Oyunda kuzey ve ortadaki krallıkların lordları savaş kaybettiklerinde yeni asker toplamak için sağa sola giderken sürekli bu yağmacılara da dalıp savaşıyor. Dağ haydutu yada bildiğiniz çapulcuları öldürmek daha kolayken bu sayıları yüksek olan deniz ve orman yağmacıları bu lordların ordularını daha kıdemli askerler yokken yorup eritmeye başlıyor. Buna oyunda çok kez şahit oldum. Dolayısıyla kuzey ve ortadaki krallıklar çok fazla gelişmiş asker bulamıyorlar. Hatta bunun şöyle bir ekonomik problemi de oluyor; bu yağmacılar sürekli köylülere saldırıp onların da oyun içindeki trafiğini bozuyorlar ve ekonomik problem olmaya başlıyor. Yine kuzeyde şehrim ve kalem olduğunda savaşı bırakıp etraftaki haydutları temizlemekle uğraşıyordum çünkü asker toplamaya giden yoldaşlarımın ordusu sürekli etraftaki sayısı çoğalmış haydutlarla uğraşmaktan büyüyemiyordu.

Şu görsel var elimde redditten aldığım ama buna çok benzer anlar yaşamışsınızdır oyunda.

Bilemedim sizin kulağınıza nasıl geliyor ama bana bu bir sebep gibi geliyor.

bu konuda aklıma ilk gelen çözüm farklı haydut gruplarının birbirini düşman görüp saldırması böylece kuzeye kadar gelen çöl haydutlarını filanda görmeyiz (farklıdan gruplardan kastım deniz-çöl gibi)

Yani şöyle bir şey düşündüm. Mantıklı geliyor mu size de? Dün açtığım oyunda yine Vlandiya ve Kuzait ezdi oyunu daha 150. günde...

Kuzey ve ortadaki krallıkların bu kadar güçsüzleşmesinde orman(Togaroving) ve deniz yağmacılarının çok güçlü olmasının etkisi olabilir mi? Yani şöyle ki ben kuzeye gittiğimde oyunun ilerleyen döneminde Sturgiya çevresinde 40-50 kişilik deniz yağmacıları geziyor, yani ölmeyerek ve öldürerek büyüyorlar. Malum bunlarla çok kapıştıysanız bilirsiniz oyundaki en güçlü haydutlar deniz yağmacıları. Hem kalkanları çok iyi kullanıyorlar hem de kolay ölmüyorlar. Keza orman haydutları(Togaroving) ve ok kullanma becerileri aynı şekilde.

Yani demek istediğim şu ki: Oyunda kuzey ve ortadaki krallıkların lordları savaş kaybettiklerinde yeni asker toplamak için sağa sola giderken sürekli bu yağmacılara da dalıp savaşıyor. Dağ haydutu yada bildiğiniz çapulcuları öldürmek daha kolayken bu sayıları yüksek olan deniz ve orman yağmacıları bu lordların ordularını daha kıdemli askerler yokken yorup eritmeye başlıyor. Buna oyunda çok kez şahit oldum. Dolayısıyla kuzey ve ortadaki krallıklar çok fazla gelişmiş asker bulamıyorlar. Hatta bunun şöyle bir ekonomik problemi de oluyor; bu yağmacılar sürekli köylülere saldırıp onların da oyun içindeki trafiğini bozuyorlar ve ekonomik problem olmaya başlıyor. Yine kuzeyde şehrim ve kalem olduğunda savaşı bırakıp etraftaki haydutları temizlemekle uğraşıyordum çünkü asker toplamaya giden yoldaşlarımın ordusu sürekli etraftaki sayısı çoğalmış haydutlarla uğraşmaktan büyüyemiyordu.

Şu görsel var elimde redditten aldığım ama buna çok benzer anlar yaşamışsınızdır oyunda.

Bilemedim sizin kulağınıza nasıl geliyor ama bana bu bir sebep gibi geliyor.
Doğru tespit hocam. 1 e 30 çapulcuyu rahat öldürürüm. Ama deniz yağmacılar warband'ta da çok fenaydı. Faktör olabilir aslında.
Ama nordlar ve vaegirler yine güçlüydü warbandta. Her iki krallık ta bu yağmacıların bulunduğu bölgedeydi.

Her lord ordu kuramasın çünkü ordular sürekli aç kalıp TOPLU şekilde esir düşüyorlar ee neredeyse lordların yarısı esir düşüncede diğer krallık kaleleri kolay kolay fethediyor. Bence ordu kurmak için şartlar olmalı mesela, klan seviyesi, nam, yüksek miktarda nüfuz, orduya uzunca bir süre yetecek çoğunlukta yemek (Orduya çagırma sayfasında bir lordu seçtikçe yemek ihtiyaç seviyesinin belli miktarda artması mesela 100 askeri olan bir lordun çagırılacağı zaman onun askerlerinin yemeğini de orduyu oluşturan lordun karşılaması) VE ATEŞKES hemen anlatıyım ateşkesin neler katabileceğine şimdi diyelim büyük bir şehir fethedildi veya büyük bir ordu bozguna uğradı bütün lordlar esir alındı. Şehri düşen veya lordları esir alınan krallık belli şartlar altında ateşkes önerse daha sonra herşeyi toparlayıp tekrar savaşacaksa taaruz savaşmayacaksa kalıcı barış yapsa ? böylece oyun süresi hem artar hem de yenildikten sonra acemilerle meydana dalan lordlar ortadan kalkar. Bunlar şimdi aklıma geldi diğer arkadaşlar üstüne düşünüp + ve - söyler üstüne birşeyler katarsa daha iyi olur ben de arada uğrarım.

Ordu olayı için 2.çözüm yemek bitince ordu uyumu 0a inip ordu dağılsın.

Last edited:
Doğru tespit hocam. 1 e 30 çapulcuyu rahat öldürürüm. Ama deniz yağmacılar warband'ta da çok fenaydı. Faktör olabilir aslında.
Ama nordlar ve vaegirler yine güçlüydü warbandta. Her iki krallık ta bu yağmacıların bulunduğu bölgedeydi.
Ben warband'i geçen sene oynamaya başladım hayatımda ilk kez. Oynamadan önce youtubeda izlediğim tüm yorumlarda veagir en güçsüz krallık diye anlatılıyordu ve onların topraklarının denize yakın kısmı da aşırı güçlü deniz yağmacılarıyla doluydu. Yoksa askerlerin kalitesi olarak güçlüydü, hatta en iyi okçular onlardaydı fln filan. Nordlar kısmen daha az muhattaptı deniz yağmacılarına.

Ama bu allahın belaları yüzünden dengeler bozuluyorsa eğer hahaha

_120 saate dayandım oyun suresi olarak, her seferinde gordugum en buyuk husus lordların surekli umarsızca savasması bu belirtilmiş zaten ve oyunda oyun omrunu kısaltan en buyuk sorunda savasların bi sure sonra asırı kolaylasması. 0 save en zorda dahi 1. gun krallık kuruyorsun herkesi yeniyorsun cunku sana saldıranlar hep dusuk birliklerle geliyorlar. Bende ise 100 küsür 4-5. seviye okcu oluyor kimse yanına yaklasamıyor. Cogu kişi bu sorunları belirtmiş zaten. Bu problemler oncelikli olarak cozulurse ve diplomasi olayı gelişirse oyunun bitmeme süresi ciddi oranda artar.
_ İlk basta asker kaybetmemek icin ne kadar kasılarak savaslara giriyorsak ileri ki asamalarda da heyecan ve zorlukla savaslar olmalı ki hem keyif alınsın hem oyun uzun soluklu olsun. Suan icin 120 kişi savasa girip 500 kişiye karsı sırası ile F3 F3 yap okcuları diz git sigara ic gel savası kazanmıssın durumu mevcut.
_ Oyunla cok guzel ilgileniliyor, oneriler dikkate alınıyor eminim bu oneriler de dikkate alınacaktır. Ancak bi an önce olmasında fayda var cünkü günümüz de insanların tuketim hızı cok fazla. Kullanıcı kaybettigin zaman geri donusu cok fazla oluyor. Tek dilegim bu guzel oyunun gelişmesi ve daimi olması. Tum calısanların emeklerine tesekkur ediyorum bu sıkıntılı gunlerde sıkı calısmalarından oturu. Herkese iyi oyunlar

-Haydut sığınaklarına bağlı haydutların sayısının ve birlik boyutunun sınırlandırılması. Haydutların kendi arasında savaşması şart çapulcular hariç :smile:
-Lordların ne zaman saldırıp ne zaman kaçacağının daha kararlı hale getirilmesi şart.
-Krallığın saldırmadan önce savunmaya ihtiyacı varsa ordulardan birini oraya yönlendirmesi.
-Kuşatma yapan büyük orduyu görüp dışarıda bekleyen ordu kurmamış düşman lordların garnizon kuvvetleriyle birlikte hareket etmesi.
-Ordu toplayamaz hale gelen lordların temel sorunu para değil. Acemi toplamaları ve tek seferde az birlik bulabilmeleri.Kendi kültüründen +1 asker toplamaya yarayan bir perk eklenebilir. Hatta perk +2 asker de eklyebilir. Böylece oyuncu da perk açtığında asker toplarken iş yükünden kurtulur. Perk açmak için zaten kasmak gerecek oyun başındaki dengeyi de korumuş oluruz.

Ya bu snowball efekt öyle birşey ki en ufak bir değişiklilik bile azaltabilir örneğin kuzaitler çoğunlukla atlı birlik,imparatorluksa genellike piyadeden oluşuyor nadirde olsa katafraktları falan oluyor.Şimdi İmparatorluk lordlarının bu yüzden yürüme hızı düşük kuzaitlerinde yüksek.

İmparatorluk Kuzeitlileri yakalayamıyor sayıca üstünlük sağlasa bile
Kuzeitliler ise İmparatorluk çok sayıda olmasına rağmen rahatça yakalıyor sırf bu bile sürekli imparatorluğun kuzeite ezilmesini sağlıyor.
Bugün gelen güncelleme ile artık o haydut durumu kalmıyor çünkü lordlar artık 30 40 kişi spawnlanıyor.Bu durum 500 günde biten oyunu şuan için 700 güne çekti.Şuan en çok ülkeyle savaşta olan devlet,en iyi paralı asker parasını verdiği için daha çok adam çekiyor bu da snowballı bir nebze engellemiş ama bu sefer çok aşırı kuvvetli devletler çok daha rahat bitiriyor birden fazla ülkeyle savaş içindeyse.

-Benim tavsiyem oyunda örneğin batı imparatorluğu tamamen yok oldu.Onun büyük ve çok yatırım yaptığı şehirlerde halk imparatorluk adına isyanlar çıkarsın ve ufakta olsa bir kale bile olsa feth etsin ki bir ülke yok olmasın.
-Kesinlikle barış süreleri arttırılmalı,sürekli bir kaos hakim 80 saattir oynuyorum bir ülkenin barışta kaldığını görmedim.
-Lordlar kalelerinde takılmalı Warband'deki gibi bunun için ziyafet sistemini geri getirebilirsiniz.

Back
Top Bottom