Sizce 1 Yıl sonra sorunsuz ve içeriği zengin bir Bannerlord görebilir miyiz?

Sizce 1 yıl sonra içeriği zengin sorunsuz bannerlord görebilir miyiz?

• Ben inanıyorum, göreceğimize şüphem yok

• Kararsızım

• Pek sanmıyorum.

Results are only viewable after voting.

Users who are viewing this thread

Bence Bannerlord öyle basite alınacak bir oyun asla değil. Zamanla üzerinde çalışarak güzelleşebilecek bir oyun. Zaten Warband oynayanlar bilirler. İlk çıkan Warband neydi ki? Küçücük bir harita vardı. İki kere bitirdim. Bir kere Kergitlerdne oldum bir kere de kendi krallığımı kurdum. Ondan sonra genelde hep mod haritalarında oynadım ve modlarla beraber bir sürü yenilikler gelmişti, hatırlarsanız.

Yani işim özü şu eğer oyun yapımcıları derlerse ki: Biz bu oyunu son noktasına kadar bu harita üzerinde geliştirmeyi düşünüyoruz. Oyun geliştirilmeye oldukça açık yapabilirler. Fakat şöylede diyebilirler: Biz belirli bir yere kadar geliştireceğiz ondan sonrasında modculara fırsat tanıyacağız.

Hatta ve hatta bazı oyunların yaptığı gibi modcuların geliştirdiği modlardan yola çıkarak oyuna yeni ek paketler veya updateler getirmeyi düşünebilirler.

Kısacası Bannerlord gibi bir oyun göze dokunur veya dokunmaz bir kaç hata oldu diye umut kesilecek bir oyun değil.

Bence Bannerlord öyle basite alınacak bir oyun asla değil. Zamanla üzerinde çalışarak güzelleşebilecek bir oyun. Zaten Warband oynayanlar bilirler. İlk çıkan Warband neydi ki? Küçücük bir harita vardı. İki kere bitirdim. Bir kere Kergitlerdne oldum bir kere de kendi krallığımı kurdum. Ondan sonra genelde hep mod haritalarında oynadım ve modlarla beraber bir sürü yenilikler gelmişti, hatırlarsanız.

Yani işim özü şu eğer oyun yapımcıları derlerse ki: Biz bu oyunu son noktasına kadar bu harita üzerinde geliştirmeyi düşünüyoruz. Oyun geliştirilmeye oldukça açık yapabilirler. Fakat şöylede diyebilirler: Biz belirli bir yere kadar geliştireceğiz ondan sonrasında modculara fırsat tanıyacağız.

Hatta ve hatta bazı oyunların yaptığı gibi modcuların geliştirdiği modlardan yola çıkarak oyuna yeni ek paketler veya updateler getirmeyi düşünebilirler.

Kısacası Bannerlord gibi bir oyun göze dokunur veya dokunmaz bir kaç hata oldu diye umut kesilecek bir oyun değil.
Bannerlord'a baktığımızda zaten içerik olarak oyun motoru sorunlarıyla uğraştıklarından oyunun yarısından fazlası olmamasına rağmen çok çok önde Warband'a göre.
Bu sorunları aştıkları zaman neler bekler bizi bilemem ama warband gibi ufak ek gelişimler eklemezler düşüncem.

Bol içerikli bir oyun göremezsiniz 1 sene sonra üzgünüm. Hatta yeni içeriklere gerek var mı bilmiyorum. Şu an için odaklanmaları gereken konu bence oyunun simülasyon tarafı, oyunun halihazırda tüm problemleri işin simülatif kısmından kaynaklanıyor ya da yapay zeka simülasyondan gelen veriyi okuyamayacak şekilde tasarlanmış. Yani yapay zeka bir lordun köyü yağmalansa bu durumu sadece bir köy yağmalaması olarak kabul ediyor, simülasyondan akan diğer verileri hesaba katmadan durumun tek bir tarafını okuyor. Diyaloglarda çeşitlilik için ve evrenin canlılığı için yapay zekanın o sırada yaptığı işinde farkında olması gerekiyor örneğin ‘’x kişisiyle y kalesini kuşatacaktık tımarlarımla uğraştığın haberini aldım. Bu köyün bir Ulak karakolu olduğunu unutmuş olmalısın’’ oyun köy geliştirme ile ilgili bir şey barındırmasa bile ekleneceğini umuyorum bu tarz küçük şeylerin. Kısacası simülasyon problemleri çözülür ise yapay zekanın sahip olduğu karakteristik detaylar (ki onurlu,cömert gibi sıfatları oyunda görünce çok heyecanlanmıştım warbandın en eksik kaldığı nokta lordların birbirleri ile aşırı benzerliğiydi) diyaloglara ve benimsedikleri eylem türüne entegre edilirse ve turnuva, köy geliştirme ve çocuk dinamiğine küçük dokunuşlar ile çok güzel bir oyun elde ederiz. Ana hikaye umrumda değil ama lordların geçmiş hakkında konuşup üzerinden geçtiğimiz toprakların bir hikayesi olduğunu hissetmek çok heyecan verici. Söylemeden edemeyeceğim mevcut durumda savaş yapmak çok keyifli ama banner, savaş borusu ve savaş sonrası sevinç gibi dokunuşlar gerekli gibi duruyor.

Yeni içeriklere gerek var ama dediğiniz gibi önce diğer sorunları çözmeleri lazım. Yaklaşık iki aydır bu sorunlar tam olarak çözülmedi. O yüzden yenilik gelmiyor.

Çoğu kişi bu oyunu sırf savaşları için oynuyor. O yüzden Steam üzerinde olumlu geri dönüşler aldı. Benim beklentim Görev ve diğer alanlarda büyük sıçrayışlar olması idi. Ama bu şimdilik olmadı. Umarım tam sürümde buralarda güzel gelişmeler olur.

Yapay zekada ciddi sorunlar var. Bunların tam sürümde bile tamamen çözülmeme olasılığı var.

Banner - Savaş Borusu - Savaş Sonrası Sevinç gibi özelliklerin hepsini modlar ile tam sürümden önce deneyimleyebilirsiniz. Yoksa vanilya oyun sevdasına devam mı?

Yeni içeriklere gerek var ama dediğiniz gibi önce diğer sorunları çözmeleri lazım. Yaklaşık iki aydır bu sorunlar tam olarak çözülmedi. O yüzden yenilik gelmiyor.

Çoğu kişi bu oyunu sırf savaşları için oynuyor. O yüzden Steam üzerinde olumlu geri dönüşler aldı. Benim beklentim Görev ve diğer alanlarda büyük sıçrayışlar olması idi. Ama bu şimdilik olmadı. Umarım tam sürümde buralarda güzel gelişmeler olur.

Yapay zekada ciddi sorunlar var. Bunların tam sürümde bile tamamen çözülmeme olasılığı var.

Banner - Savaş Borusu - Savaş Sonrası Sevinç gibi özelliklerin hepsini modlar ile tam sürümden önce deneyimleyebilirsiniz. Yoksa vanilya oyun sevdasına devam mı?

Modlar şu süreçte ciddi eklentiler sağlasa bile saydığım eklentiler oyunun içinde zaten var olan şeyler, eklenmemesinin nedeni ise teknik problemler yani yapımcı ekip tarafından eklenmesini beklemek daha uygun gözüküyor bana. Optimizasyon kısmı bir tarafa her patch sonrası yaşayacağım mod uyumluluğu ayrı dert yaratır. Modlara karşı hiç bir zaman hoş bir tutumum olmadı gerçi, Yapımcı ekinin çıkaracağı her şeyi daha cazip buluyorum problemli olsa dahi bana sunulan saf fanteziye sadık kalıp gerçeklik kriterlerimi oyuna uyarlamak daha keyifli geliyor nedense, Warband’de dahi 1-2 mod anca yüklemiş göz gezdirmişimdir. Tabii modlanabilirlik tüm kapsamıyla sunulduğu zaman neler çıkacak çok merak ediyorum, oyun bu konuda iddialı gibi duruyor belki modlara olan tutumum değişir o zaman, yani umarım..

Modlu ve modsuz oyun arasındaki farkı Puzzle benzetmesi açıklayabilir. Oyun yapımcıları bir özelliği eklediklerinde bütüne bakarlar, resme uymuyorsa çıkarırlar, mod yapımcıları mod eklediğinde sadece parça oluyor mu olmuyor mu ona bakarlar oluyorsa ekle , bütün kimin umrunda ki ? ?

bence bu 2 ayı çok önemsememek lazım sonuçta home office çalıştılar.stüdyoda çalışmakla evde çalışmak arasında verim farkı vardır.

bence bu 2 ayı çok önemsememek lazım sonuçta home office çalıştılar.stüdyoda çalışmakla evde çalışmak arasında verim farkı vardır.
Katılıyorum bunu geliştiricilerin kendi ağzından da okudum ve ben bu bir buçuk aylık performanslarını da gayet beğendim. Ve insanların isteklerini dinlemeleri buna göre değişiklik yapmaları anlayışı warbanddan beri bu markanın oluşmasını sağladıktan sonra bannerlordda da devam etmiş. Para bozmamış bu güzel. Ve bir diğer sevdiğim özellikleri şeffaf olmaları yani o 8 sene muhabbeti baya bir baskı yapsa da sırf tepkileri azaltalım diye olmadik vaatler görmedik firma tarafından ve 2016 E3 gameplayine baktığımda oyun o sırada çıksa çıkarmış aslında. Ama işte beni umutlandıran şey adamların beceremeseler de inat edip kendilerini geliştirme hırsları. Yani bu tepkilere de yol açsa bi hedefleri olduğunu ve bu hedeflerine ulaşmak için bu tepkilere göğüs germeleri gerektiğinde de geri adım atmadıklarını görmek bende firmaya karşı bir saygı uyandırdı. E bide baktım bir kaç tw çalışanı ubisofta geçmiş. Bu da ümit veren bir gelişme bana sorarsanız. Çünkü bu artık bu işin şampiyonlar ligininde tw için ufukta göründüğüne dair bir işaret. (((Eğer bir sabah Bilgem Çakır gibi bir yazılım mühendisinin artık Twde çalışmaya başladığını görürsek işte o gün saatlerce o habere bakarak gülümseyebilirim)))

Oyun sorunsuz demiyorum ve körü körüne savunmuyorum zaten eksiklerinden bahsettiğim bir ingilizce (denedim :d) bir de Türkçe başlık da açmıştım. Ama oyunun potansiyeli ne kadar büyük size şu şekilde anlatayım bence daha MB:2 yolun başı . Yani diğer çok satan oyun serilerinin MBnin sahip olduğu fikrin yanından bile geçemeyecek olmalarına rağmen ne kadar başarılı olduklarına bakın. Bir de warbandda Allah aşkına ne var grafik yok teknik bir mucize de değil ama ne var oyun kavramının en önemli noktası şahane işlenmiş hatta okadar ki şuan da açar warbandı 10 saat oynar ve eğlenirsiniz. Çünkü oyun size hissettiriyor arkadaş. O dünyadaymış gibi kısmını çok iyi başarmış. Siz de bu fikri dehayi ve potansiyeli hissettiğiniz için o bütün eksiklik aksaklık göze batmıyor. Bakın ai yok diyaloglar da iyi değil. Ama fikir dahiyene ve ben inanıyorum arkadaşlar ve tekrar ediyorum beni meraklandıran, oyunun bir sene sonraki hali değil firmanın bir sene sonraki hali. Çıkaracağı MB:3 ve MB konsepti dışındaki oyunlar. Bilenler bilir Armağan Yavuz'un bir röportajinda evindeki klasörler dolusu oyun fikirlerinden bahsettiğini.
Bu kadar yazmayacaktım tutamadım kendimi. Sebebi ülkede okadar cok sey kötü gidiyorki son zamanlarda sanki tek iyi giden şey bu firmaymis gibi :grin:. İyi geceler.

Modlu ve modsuz oyun arasındaki farkı Puzzle benzetmesi açıklayabilir. Oyun yapımcıları bir özelliği eklediklerinde bütüne bakarlar, resme uymuyorsa çıkarırlar, mod yapımcıları mod eklediğinde sadece parça oluyor mu olmuyor mu ona bakarlar oluyorsa ekle , bütün kimin umrunda ki ? ?

Güzel bir örneklendirme, iyi oturmuş katılıyorum.

Dediğiniz gibi oyun yapısı bozan modlar var ama çoğunluğu yapımı geliştirmek,iyileştirmek ve düzeltmek için yapılıyor. Herkes bir hatanın çözülmesini iki ay yada bir yıl boyunca beklemek istemiyor. Burada imdadımıza modlar yetişiyor.

Dediğiniz gibi oyun yapısı bozan modlar var ama çoğunluğu yapımı geliştirmek,iyileştirmek ve düzeltmek için yapılıyor. Herkes bir hatanın çözülmesini iki ay yada bir yıl boyunca beklemek istemiyor. Burada imdadımıza modlar yetişiyor.
Benim görüşüm yine 7-8 yıl sonra bile sıkılmadan oynamamızı sağlayacak yine modlar.

1 ile 2 sene arasında erken erişimde kalacak. Tam sürüm çıktığında da sürekli güncelleme gelecek. Sebebi hala düzelmeyen problemler, eksikler v.s.

Orada devreye TW'nin deyimiyle "istediğimiz düzey de değil bu yüzden kaldırdık" giriyor. Bazı modlar oyuna cuk oturuyor. Bazı modlar oyuna adapte olabilse de yetersiz programlama nedeniyle hoş gözükmüyor. Bazıları başta iyi gözükse de oyunun ilerleyen safhalarında sorun çıkarıyor ve bütünün mantığına aykırı durumlar oluşturuyor. Bunu etkileyen sadece Puzzle değil biraz da modlamaya yönelik sundukları sınırlı imkanlar nedeniyle, Aslında hali hazırda yapılmış çoğu mod oyunun algoritmasına yönelik yetersiz bilgi kaynağı ve sınırlı imkanlarla yapıldığından saf versiyonuyla karşılaştırıldığında çok geri planda kalıyor.

Fakat ne olursa olsun Modlamaya karşı değilim ve desteklerim. Özellikle EA için geliştiriciye de oyuncuya da büyük faydaları var.

Çok sevilen modlar geliştiriciler için altın fikir kaynağı. Oyuncuların çok sevdiği modları oyuna daha uyumlu ve iyi bir şekilde ekleyebilirler. Acaba eklersek oyuncuların tepkisi ne olur, oyunda nasıl bir etki yaratır gibi sorulardan kurtuluyorlar.
EA'için mod desteğini genişletmenin diğer bir önemiyse Tam sürüm çıkana kadar hem oyuna yönelik baskıları azaltıcı etkisi vardır hem de oyunculara biraz nefes aldırır.

Yine de tercih meselesi, kimi geliştiricinin elinden görmek daha uyumlu ve iyi bir oyun oynamak ister , kimi bunu önemsemeksizin oyunu görmek istediği şekilde oynamak ister.

iki tarafında makul sebebi var.

Geçen sene ki oyunun halı, arayüz, campaign haritasında ki renkler falan çok berbaat şuanla kıyasladığımızda. kıyaslamasakta berbat gerçi. 1.5 sene önce bu halden bu hale geldiyse demek ki 1 sene sonra da çok daha güzel olacaktır bu oyun. üstelik satın alma oranları çok yüksek maddi sıkıntıları yok, motivasyonları da vardır diye düşünüyorum. tw ye bazı konularda kızsamda, eğer forumlarda oyuncuların isteklerini dinleyip yaparlarsa(çok güzel fikirler öneriler var onları kast ediyorum) beklentim hala yüksek.

Geçen sene ki oyunun halı, arayüz, campaign haritasında ki renkler falan çok berbaat şuanla kıyasladığımızda. kıyaslamasakta berbat gerçi. 1.5 sene önce bu halden bu hale geldiyse demek ki 1 sene sonra da çok daha güzel olacaktır bu oyun. üstelik satın alma oranları çok yüksek maddi sıkıntıları yok, motivasyonları da vardır diye düşünüyorum. tw ye bazı konularda kızsamda, eğer forumlarda oyuncuların isteklerini dinleyip yaparlarsa(çok güzel fikirler öneriler var onları kast ediyorum) beklentim hala yüksek.

Beklenti yüksekliğinde hakkın var dostum.
Söylediğin gibi olucak unutma :smile:

Kanka bir ara firmayı stalklıyordum twitterda gezerken bir tw çalışanının takip ettiklerinin arasında bir kaç eski tw çalışanı biosunda "eski tw çalışanı" ve "ubisoftta çalışıyor" yazmıştı.
bu iyi birşey değil. elinde tutamamış tw.belki de oyun bu yüzden gecikti önemli yazılımcıları kaybettiler.

bu iyi birşey değil. elinde tutamamış tw.belki de oyun bu yüzden gecikti önemli yazılımcıları kaybettiler.
Ben öyle bakmadım hala da bakmıyorum ama sizin bakış açınıza da saygım var. Neden sizin gibi bakmıyorum çünkü bu adamlar buralara gitti de dönüşleri artık yok yada biz bu yazılımcıları kaybettik gibi bir bakıştan ziyade bu insanların sektörün en önde firmalarında tecrübe kazanıyor olmaları, orada bu teknolojinin kalbinin attığı yerdeki gelişmelere ilk elden tanık olup oradaki çalışma kültürünü deneyimlemelerini bir kazanç olarak görüyorum. Ve bu bizim genç yetenekli yazılımcılarımıza da tw'nin artık iş kalitesini uluslararası düzeyde kabul gören bir seviyeye taşıdığını göstermesi açısından moral veren çok iyi bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Ayrıca oradaki Türk yazılımcılar başarılı olurlarsa yapacakları kaliteli işlerle hem tw markasına hem de belki yeni yeni oluşan Türk yazılımcılığı markasına büyük katkılar sağlayacaklardır. Ülkemizde en önemli teknolojik gelişmelerin çoğunluğunun (hepsi çok değerli insanlar, saygım sonsuz orası ayrı) yurt dışı geçmişli mühendislerimizden çıktığını bilirseniz siz de bunun güzel bir gelişme olduğunu kabul edersiniz. Yani işin en basit ifade edilebilecek güzel sonuçlarıından yalnızca biri bu mühendislerin sayısı artarsa, bu insanlar gibi orada deneyim kazanan insanlar geri döndüklerinde bir oyunu artık 8 sene beklememiz gerekmeyebilr mesela. Eğer biz bu teknoloji de lider olsaydık ben de sizin gibi bunu kötü bir haber olarak algılardım belki ama kabul edelim orada(yani yurt dışında) Türkiye'de kalsalar kazanabileceklerinden kat kat fazla bilgi birikimi ve deneyimi elde edebilecekleri de bir gerçek. O yüzden ben buna uzun vadeli bir yatırım olarak bakıyorum siz de öyle bakın bence. Ve bilmiyorum bir şey ifade ediyor mu ama hemen hepsi de Bannerlord'un çıkışıyla ilgili paylaşımlar yapmışlardı oyüzden kötü bir ayrılık yaşadıklarını da hiç sanmıyorum.

Back
Top Bottom