Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Bruh biraz liseliymişsin, ergen isyanı gibi olmuş entryin. Guney kore nin eski basbakani hapiste. Bisikletle isine giden hollanda basbakani, yolsuzluk yapmasa bile sirf itibarına golge düşürüldüğü icin istifa eden japonya da bir bakan...

Demek ki neymiş demokrasi yozlasmaktan kurtulamiyor diye bir sey yokmuş. Lisedeki tarih derslerinin yetersizliği bu iste. Adam gibi guncel dunya siyasetini ogretmeyi birak 15 temmuz ya da osmanli tarihi disinda bisiler öğretmiyorlar.

Haklısın ama eksik olmuş biraz. Yani o saydığın ülkelerin hakları eğitimli, belli bir doyuma ulaşmış ve belli başlı bir demokrasi kültürü oturmuş ülkeler. Bizim ülkemize (veyahut coğrafyamıza bakarsak) hala demokrasi denen şeyin sadece oy vermekten ibaret olduğunu sanan insanlarız. Yani evet demokrasi yozlaşmaktan kurtulabiliyor ama velakin ne yazık ki bizim coğrafyamızda bu çok zor. '' Aga çalııyor ama çalışıyor yaaaa '' mantığı var hala ülkemizde.

Ve hala X siyasi çok seviliyorsa (-ki hata eleştiren şahsın bile desteklediği, sevdiği siyasi) ise eleştirmek tepki çekiyor. Kötü olanı eleştirmek bizim ülkemizde suç teşkil ediyor. ( yani artık gerçekten suç teşkil ediyor :grin:). Siyasi dil desen; kahvehane ortamından farksız. Yarın çıkıp '' X siyasetçisi senin ananı bacanı '' diye küfür ederek devam etse, bunun tarafı fark etmeksizin alkışlayacak çok kişi var.

Uzun lafın kısası evet siyasi olarak arınmaya ciddi anlamda ihtiyacımız var. Ve bunun ben hala silah zoruyla veya kan ile yapılmasını istemiyorum. Ama şu da bir gerçek ki; artık içimde ki hümanist baya baya ölmeye başladı. Son günlerde içimden çok ciddi bir ırkçı çıkmaya başladı. Bu ise beni kişisel olarak korkutuyor açıkçası çünkü ben senelerdir karşı çıktığım ideolojiye doğru evirildiğimi fark ettim.

Yani o saydığın ülkelerin hakları eğitimli, belli bir doyuma ulaşmış ve belli başlı bir demokrasi kültürü oturmuş ülkeler. Bizim ülkemize (veyahut coğrafyamıza bakarsak) hala demokrasi denen şeyin sadece oy vermekten ibaret olduğunu sanan insanlarız.
Türk siyasal kültürünün demokrasiyle bütünleşememesi diyebiliriz buna. Çünkü Türkiye’de demokratik dönüşüm tepeden inmeci politikalarla yapılmaya çalışıldı. Tabanda böyle bir istek çoğunlukla hakim olmadığı için sandıktan ibaret kaldı. Oysa, batıda demokratik istekler aşağıdan yukarıya doğru yansıdı. Ona rağmen, Napolyon Fransa’da demokratik araçları kullanarak “bana darbe yapıyorlar” diyerek kendini imparator ilan etti ve demokrasiyi yozlaştırdı. Tabi o dönemin demokrasi anlayışıyla şimdikini eş değer tutmamak lazım. Tarihsel bir misal çünkü bu. Yani, 11x22 net haklı. Hiç de liseli ergen tribi falan değil. Türkiye’de demokratik dönüşüm isteyenler önce siyasal kültürü dönüştürmek zorundalar. Bu da on yıllar alacak bir şey. Aynı şekilde, Türkiye’de totaliter, otoriter, bürokratizm temelli idareler kurmak isteyenler de bunu siyasal kültürü dönüştürerek yapabilirler ki Türkiye’nin böyle bir dönüşüme ihtiyacı yok sanki, zaten zemini var. Eğer demokratik bilinç varsa halkta böyle bir rejim değişikliğine isyanlar patlak verir. Bu da bu yönde eğitim-öğretim görmüş kişilerin kurdukları aileler ve onlardan peydah olan çocuklar aracılığıyla topluma ve siyasete yansır uzun vadede.

Last edited:
Bruh biraz liseliymişsin, ergen isyanı gibi olmuş entryin. Guney kore nin eski basbakani hapiste. Bisikletle isine giden hollanda basbakani, yolsuzluk yapmasa bile sirf itibarına golge düşürüldüğü icin istifa eden japonya da bir bakan...

Demek ki neymiş demokrasi yozlasmaktan kurtulamiyor diye bir sey yokmuş. Lisedeki tarih derslerinin yetersizliği bu iste. Adam gibi guncel dunya siyasetini ogretmeyi birak 15 temmuz ya da osmanli tarihi disinda bisiler öğretmiyorlar.
"Atam ne isyanı ya liselimisin otur oturduğun yerde, Damat Ferit bisikletle işine giderse İngiliz işgali biter zaten." Aynen abi bu kafayla devam.

Hocam nolucak bu memleketin hali. Kemal Bey durdu durdu 75 yaşından sonra Cb hayelleri görmeye başladı hiç iyi olmadı. Bilinen 3 cb adayı var şuan sizce kim alıcak? Benim gönlüm İnceden yana..

Hocam nolucak bu memleketin hali. Kemal Bey durdu durdu 75 yaşından sonra Cb hayelleri görmeye başladı hiç iyi olmadı. Bilinen 3 cb adayı var şuan sizce kim alıcak? Benim gönlüm İnceden yana..

Muharrem İnce niye bu kadar gazlanıyor anlamıyorum açıkcası. 2018 de kendisine oy vermiş biri olarak, önce seçmenlerini '' bu iş daha bitmedi, yürüyün sandıkların başına, yürüyün YSK'larına '' diyerek hepimizi gazladı. Koştuk gittik, oyumuzun peşine, acaba bir hile dönüyor mu diye. Ne oldu peki? Oy verdiğimiz, lider olarak seçmek istediğimiz adam doğru düzgün bir açıklama yapmadan, hatta bir teşekkür bile etmeden '' adam kazandı '' diyerek seçim sonucu açıkladı. Ben niye bu adama oy vereyim ki bir daha?

Ayrıca Kılıçdaroğlu şuanda ki konjektürde gayette en mantıklı aday. Adam 2-3 sene temsili bir c.başkanı olacak, sonra zaten başkanlık sistemi değiştirilince muhtemelen İmamoğlu veya Yavaş ikilisinden birini aday gösterecekler.

Kendisi öyle ya da böyle asla ama asla aynı masa da oturamayacak insanları birleştirdi ki bu bence Türkiye'nin yıllardır en büyük sorunuydu. Ondan önce bazı konularda faşistlik boyutunda, keskin çizgileri olan, halktan tamamen kopmuş CHP'ni değiştirdi. Yani evet, en mantıklı aday olmayabilir ama şuanda insanların '' gılıjdaroğlu yaaa '' algısı çok yersiz ve saçma.

İnce'ye şuanda ( bunu kişisel olarak sana söylemiyorum, yanlış anlama ) destek veren kitlenin çoğu sosyal medya ergenleri veya sol kesimdeki anlamsız bir şekilde yükselen Kılıçdaroğlu düşmanlığı ki bu en çok da iktidarın işine yarıyor. O yüzden şu aşamada İnce'nin aday olması bana çok saçma geliyor. Umarım seçimi kaybettirecek kadar büyük bir hata olmaz. Çünkü şu aşama da iktidar karşısında tek yürek, tek aday olmamız lazım ki kazanalım.

6’lı masa Türkiye’nin koalisyon günlerini hatırlattı ne birleşmesi? Birisi bir karar alır öbür parti ben oynamıyorum der çeker gider, öbürü aday olur diğeri ben oynamıyorum der gider sonra geri gelir falan. Türk siyasal hayatının 70’li yıllarını anımsattılar şimdiden.

Öte yandan iktidar cephesi tıpkı Demokrat Parti’nin son döneminde olduğu gibi otoritesini gittikçe artırarak sert politika kararlarının dozunu artırmış görünüyor. Zaten iktidar süresi uzadıkça sertleşmeler de artacaktır hele ki popülizmin gırla gittiği demokrasilerde ve iktidar da bunu yapıyor. Böylesine zor ve seçilme ihtimalinin bütün seçimlerden daha düşük olduğu bir dönemde Kılıçdaroğlu’nun aday olması ve Cumhur tarafına umut ışığı olması neresinden bakarsanız bakın kepazelik ve pespayeliktir. Bunların hepsi danışıklı dövüş gibi geliyor bana. Seçimde oy kullanmayı düşünmüyorum nasıl olsa aynı zihniyet yönetiyor her yeri. Hiçbirinden cacık olmaz benim hayatım yine benim çabalarımla rayında gidiyor onu anladım ben.

Bayağıdır da yazmıyordum forumda ölmediğimiz bilinsin. :smile:

Oyumu 1.Tur- 2.Tur farklı atmak istiyorumdum ama korkum şu ki 2.Tur'a kalırsak yüksek ihtimal 2.tura kalıcak olan muhalefet adayı da KK olacak büyük ihtimal, ee KK da oy alma açısından çok kötü bir durumda, yani bu iş 1.turdan hallolmalı. O yüzden sanırım direk KK bas geç yaaaaaa.

Böylesine zor ve seçilme ihtimalinin bütün seçimlerden daha düşük olduğu bir dönemde Kılıçdaroğlu’nun aday olması ve Cumhur tarafına umut ışığı olması neresinden bakarsanız bakın kepazelik ve pespayeliktir.
Conspiracy theory demesin kimse bana, seçim neyle sonuçlanır bilmem ama Bahçeli’nin sınıf arkadaşı Kılıçdar ve Erdoğan birbiriyle danışıklı dövüş yaparak ülkeyi yönetiyorlar gibi geliyor bana. Şu yazdığımı öngöremeyen andaval siyasilerin olması bu durumu ispatlar nitelikte. Türk siyaseti birileri tarafından net bir şekilde dizayn ediliyor millet de sanıyor ki ben oy veriyorum kendi kendimi yönetiyorum işte demokrasi, haha güleyim de boşa gitmesin.

Edit: Oy kullanmadığım için pişman değilim çok şükür. Milleti enayi yerine koyanlara oyum nasip olmadı bu seçim huzurluyum.

Conspiracy theory demesin kimse bana, seçim neyle sonuçlanır bilmem ama Bahçeli’nin sınıf arkadaşı Kılıçdar ve Erdoğan birbiriyle danışıklı dövüş yaparak ülkeyi yönetiyorlar gibi geliyor bana. Şu yazdığımı öngöremeyen andaval siyasilerin olması bu durumu ispatlar nitelikte. Türk siyaseti birileri tarafından net bir şekilde dizayn ediliyor millet de sanıyor ki ben oy veriyorum kendi kendimi yönetiyorum işte demokrasi, haha güleyim de boşa gitmesin.

Edit: Oy kullanmadığım için pişman değilim çok şükür. Milleti enayi yerine koyanlara oyum nasip olmadı bu seçim huzurluyum.
Benim için teoriden çok içselleştirdiğim bir şey. bahsedilen.
Kılıçdar ve Erdoğan birbiriyle danışıklı dövüş yaparak
Türk siyaseti birileri tarafından net bir şekilde dizayn ediliyor
ama tek fark olarak, bunun kılıçdaroğlu, erdoğan(belki) ve diğer siyasetçiler, seçmenler vs farkında değil.

bi farkında olan benim. (lol)

bunun işte tüm dünyayı 5 aile yönetiyor versiyonu var. o bana komplo teorisi gibi geliyor ama türkiye öyle değil. gene nüfuz sahibi güçlü insanlar var dünyada tabide. türkiye de olay farklı.

Back
Top Bottom