Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

‘İdlib'de yeni hareketlenme NATO zirvesi ve Biden-Erdoğan görüşmesinden bağımsız değil'

Halk tv ya da ahaber de bu kadar detaylı konusulur mu sinirlarimizdaki gelismeler bilmem ama burada hic duymadığım seylerden bahsedilmis. Amerika bir tasla birkac kus vuracak gibi gözüküyor, cikarini gozeten, isini bilen siyaset ustadi ne de olsa. Bakalim Biden-Reis gorusmesinde neler aciklayacak liderler.

Seçimde İnce'ye oy vermiştim. Şimdi yaptıklarına bakınca mutlak güç arayan başka bir politikacı olarak görüyorum. Partisinin ideolojisi İnceizm. Kendisi olmasa parti dağılacak, tamamen saçmalık. %1 bile alamaz bence.

populist bir diger yayindan 'iktidar gitsin her sey duzelecekten' mantikli farkli bir sey isiten olursa yazsin bu konuya, okuruz.. ben her bir populist lidercigin yayinini analiz edemem, hele uykum da varsa.

mavi akpli nedir bilmem ama isteyenin istedigini istedigi kaliba sokma egiliminde oldugu bu ulkede, bu modanin aksine soyleyim; beni kaliba sokmak cehalet olur.

Siz gelecek seçimi normal bir seçim olarak görüyorsunuz. Gelecek seçime bir referandumdur. Güçlendirilmiş parlamenter sistem mi yoksa partili cumhurbaşkanlığı sistemi mi? Seçim bunun üzerine kurulu. 2 tarafın da anayasa çalışması yapmasından bunu anlamanız lazım. O yüzden 3. bir ittifak bile çıksa hatta 4. çıksın farketmez. Seçim 2 ittifak üzerinden ilerleyecek. Evet hayır seçimi gibi birşey. Ne iktidarı eleştirebilirsiniz "1 dönem daha yeni anayasa ile partili cumhurbaşkanlığı sisteminin aksaklıklarını giderip düzelteceğiz" konusunda ne de muhalefetin "iktidar gitsin güçlendirilmiş parlamenter sistem gelsin herşey düzelir" söylemlerini eleştirebilirsiniz. İnce tayfası yeni bir sistem önerisinde bulunmuyor ya da varolanın eksikliklerini düzeltme derdinde de değil. Yeni bir anayasa istiyorlar ama ne istedikleri belli değil. İlk yeni anayasa lafları çıktığında millet ittifakı en azından nasıl bir sistem olacağının temelini anlatıyor, cumhur ittifakı ise şuanki sistemde eksiklikler olduğunu ve düzeltilebileceğini söylüyordu. Öte yandan mpcilerin amaçlarının ne olduğu hiç belli değil. Demokratik anayasa diyorlar da ne istediklerini söylemiyorlar. Tamamen geniş konuşup boş yapma lafı. Boş yapıyolar ve mantıksız konuşuyorlar. Kişi partisi. Anketler iktidar değişimini gösterdiği zaman türeyen partilerden biri. Seçim sonrası ya da başındaki kişi kaybolduğunda yokolup gidecek partilerden.

Siz gelecek seçimi normal bir seçim olarak görüyorsunuz. Gelecek seçime bir referandumdur. Güçlendirilmiş parlamenter sistem mi yoksa partili cumhurbaşkanlığı sistemi mi? Seçim bunun üzerine kurulu. 2 tarafın da anayasa çalışması yapmasından bunu anlamanız lazım. O yüzden 3. bir ittifak bile çıksa hatta 4. çıksın farketmez. Seçim 2 ittifak üzerinden ilerleyecek. Evet hayır seçimi gibi birşey. Ne iktidarı eleştirebilirsiniz "1 dönem daha yeni anayasa ile partili cumhurbaşkanlığı sisteminin aksaklıklarını giderip düzelteceğiz" konusunda ne de muhalefetin "iktidar gitsin güçlendirilmiş parlamenter sistem gelsin herşey düzelir" söylemlerini eleştirebilirsiniz. İnce tayfası yeni bir sistem önerisinde bulunmuyor ya da varolanın eksikliklerini düzeltme derdinde de değil. Yeni bir anayasa istiyorlar ama ne istedikleri belli değil. İlk yeni anayasa lafları çıktığında millet ittifakı en azından nasıl bir sistem olacağının temelini anlatıyor, cumhur ittifakı ise şuanki sistemde eksiklikler olduğunu ve düzeltilebileceğini söylüyordu. Öte yandan mpcilerin amaçlarının ne olduğu hiç belli değil. Demokratik anayasa diyorlar da ne istediklerini söylemiyorlar. Tamamen geniş konuşup boş yapma lafı. Boş yapıyolar ve mantıksız konuşuyorlar. Kişi partisi. Anketler iktidar değişimini gösterdiği zaman türeyen partilerden biri. Seçim sonrası ya da başındaki kişi kaybolduğunda yokolup gidecek partilerden.

Guclendirilmis parlamentel sistemi olusturacagiz-eskisinden iyi olacak sekilde iyilestirmeler yapacagiz soylemi siyasetten baska bir sey degil diyor hukukcular. Hukuken neden bos siyaset oldugunu soylediklerini anlamak icin, detay bilgi icin hukuklari dinle.

Gelelim esasa; parlemento eskisi gibi kararlarda cok daha etkin sekilde mi olsun yoksa yeni sistemdeki gibi cumhurbashani mi belirleyici olsun. Bunun tartisan millet ve cumhur ittifaki kitleleri var. Bu, uste yazdigimin aksine, hakli bir tartisma. Millet irtifakinin parlementoyu tekrar eskisi gibi etkin kilmayi istemesi hakkaniyetli bir durum. Lafim yok. İnce de millet ittifaki gibi düşünüyor, eskiyi istiyor. Onu burada tam tersini istiyor gibi anlatiyorsun, bunda haksizsin. Biraz sakin ol, bir seyler diyor ince, bi dinle.

Geleyim konuyla ilgili diger açiya; ister ince ister millet safinda baskasi olsun; ben 1 yildan once kimsenin eskiyi getirmeyeceğini, ve kisa vadede yeniyi kullanacaklarini düşünüyorum. Peki bu normal mi? İyi düzeltmeler yapip, eskiyi en kisa surede geri getireceklerse; normal.

Son olarak, ben eski sistemi mi savunuyorum yoksa guclu cumhur sistemini diye sorarsan;memlekete gercekten faydalı isler yapılacaksa hukuki yonetim sekilleri beni ilgilendirmez. Beni sadece o yonetim seklinin turkiye icin uygun olup olmadigi, iyi isler yapilip yapilmadigi ilgilendirir ama turkiyede patlamenter sistem(eskisi) daha uygun görünüyor. O yuzden eskisini ben de istiyorum.

Ve fakat, mandaci-temeli kayik chp yonetimi + turkiyede boluculuge ortak olan mevcut hdp yonetiminin parlamenda bulunmamasi kaydiyla. (Kk yerine yetkin ve demokrat, has chplilerin yonetimi + turkiye ile kaynasma amacında olacak hdpli yoneticilerle : parlamental sistem herkes için iyi işler )

Sistem tartismadi hakkında yanitlarim bunlar.

İnce eski sistemi istiyor ama neler yapicak? Millet ittifaki gibi belirsiz evet.
Dahs doğrusu, ben yeterli ve uzerinde Eskişehir kadrolariyla düşünülmüş proje açıkladığıni gormedim henuz incenin. Bekliyorum.

Parlamendoya bi zaman sonr gecmekle is bitmiyor. İnceden de milletin diger paydaslarindan da duzgun isler bekleniyor. Responding...

İnce, demokrasi icin CHP yönetimini elestirip parti orgutlemek, heryerdeki yanlisa karsi cikmak üzere ayrıldı chpden, chp yonetimi yuzunden. Hakliydi, iyi de yapti.

Memleket partisi ne icin olustu? 1 antidemokrasi 2 mandacilik 3 bolucu soylemi gecistirmeye tepkiden oluştu.

Kaftancioglu istifa etmedi, kk aksine kor kanat gerdi, gene kk cephesi; "hdp ile, bolucu her soylem ve partiliden uzaklaşması ve geregini yapmasi kaydiyla; secimde ittifaka variz" demek yerine:

"Atatürk e laf soylenmis, soylem ve eylemlerin sonu bölücülükmüş vs bunlari bosverin, her sey cok guzel olacak, secim mecburiyeti var canim yoksa tabi kizar geregini(Kaftancıoğlu) yapar/yapmalarini(bolucu soylemdeki hdp yonetimine ney ihtar) beklerdik bolucu soylemdekilerin"

tarzi bir yaklasimla Truva atligina soyundu bu KK yonetimi..

Bu gercek demokrasi degil ve avrupa İÇİNDE asla boyle soylemde bulunanlar partide tutulmaz ihrac edilir(Kaftancıoğlu). Türkiye olunca tersinin isyenmesi, KKnin siyaseti gibi ikiyüzlü bir siyaset, eger anlarssn hakkini savunursu herkes icin..

İste boyle bir ortamda, ince memleket partisiyle cikagelip diyor ki:

tamam iktidari bende yanlis buluyorum ve seçimde dahs iyi bir yonetim icin kazanmamalarini istiyorum ama *** siz ne yapıyorsunuz(KK yonetimi gibi milletteki yanlis yapan bazi siyasilere hitaben)? yaptiginiz is mi? ne farkiniz var o zaman. dun onlar bindi ulkenin sirtina, simdi mandacilik kartıyla siz mi binmeye talipsiniz? gercek demokrasi, herkesi yaşatacak, ulkeyi ilerletecek yapilanma sizin yaptiginiz da degil. Gercek demokrasi icin, gercek demokrasiyi benimseyen herkesle beraber iktidari kazanmaliyiz. Hem iktidarda hem de muhalefette yanlislara dur diyerek"

diyor..

Populer bi kelimede koydum yukarıya (***) yazilani daha iyi anla diye, populist soylemi hemen anliyan biri gibisin, anlaşılır bi uslup kazandirayim dedim metnin cehresine hani.

İste böyle, inceyi de memleket partisini de bi iktidar veya Kk yonetimi kadar hor görme bence. Adam hakli soylediklerinde, eger anliyorsan. Ha Eskişehir motifli projeler nerde hani dersen, ben de bekliyorum.

Buyuk anlam sapmasina yol acan hata varmi diye baktim, yok Ufak yazim yanlislarini duzeltmiyorum, o kadar olsun. Resmi yazimi bu? Telefondan bu yaniti yazmam gayet yeteri. Gerisi anlamak isteyene kalmış.

Last edited:
İnce CHP'nin başına geçemediği için kendi CHP'sini kurdu. Ben İnce'yi çok sevdiğimden değil, Erdoğan'ın karşısında en çok şansı olan aday olduğundan desteklemiştim. İnce kendisine gelen oyların çoğunun Millet İttifakı'na değil de kendisine geldiğini sanıyor herhalde. Kimsenin, İnce gibi eski CHP kafasında olan birine oy vereceğini düşünmüyorum.

CHP hakkında söylediklerinde haklı fakat seçimi kaybedinceye kadar ağzını açmadı. Parti içinde gayet güçlü bir yeri vardı. Parti içinde demokrasinin olmayışını seçimi kaybettikten sonra dillendirmeye başladı. CHP'ye sallayıp relevant kalmaya çalışıyor.

İnce o zaman için güçlüydü ve millete umut vermişti. Ama o seçim gecesinden sonra esprisi kalmadı artık; kurduğu partiyle az bir yer edinmeye çalışıyor şu an, fazla da bir etkisinin olacağını sanmam. Belki bir %1-3 arası bir şey alırsa artık; bilmiyorum

İnce CHP'nin başına geçemediği için kendi CHP'sini kurdu. Ben İnce'yi çok sevdiğimden değil, Erdoğan'ın karşısında en çok şansı olan aday olduğundan desteklemiştim. İnce kendisine gelen oyların çoğunun Millet İttifakı'na değil de kendisine geldiğini sanıyor herhalde. Kimsenin, İnce gibi eski CHP kafasında olan birine oy vereceğini düşünmüyorum.

CHP hakkında söylediklerinde haklı fakat seçimi kaybedinceye kadar ağzını açmadı. Parti içinde gayet güçlü bir yeri vardı. Parti içinde demokrasinin olmayışını seçimi kaybettikten sonra dillendirmeye başladı. CHP'ye sallayıp relevant kalmaya çalışıyor.
Adam kazandidan cok once baslayan bir rahatsizlik var chpde. Yillar yıllar oncesinde. KKnin genel başkanlığiyla birlikte baslayan rahatsizliklar(parti icinde secim yaptirmama, kaybedip kaybetip koltuga sarilarak karsit sesleri/delegeleri eleme, sonra kendi koyduğu delege cogunluguna kendini sectirme... yersen tabi bunlar senin rahatsız etmez ) var.

Eski kafa dediğin kisi, ataturk gosterisinde olmayan aksine, Atatürk un isaret ettigi bagimsizlik/egemenlik/cagdasligi benimseyerek; truva atı chp yonetiminden rahatsiz olan, avrupa icinde kabul edilmeyip tasviye olmasi kesin olan bolucu soylemdekileri eleştiren kisi, yani ince.

İnce eski kafa, yaptiklari da atsturkun isaret ettigi cizgide.
Sen diyorsun ki, yeni kafa var, hdp yonetiminin ne dedigi, Kaftancıoğlu nun ne dedigine bakmaz, yeni kafa; susar ve oy almaya bakar. tıpış tıpış herkes de buna alkis tutar (yersen)

Hdp ile nasıl kesinlikle normal, olmasi gerektiği gibi ve herkesin kuracagi sekilde ittifak kurulur. Su an oldugu gibi bir hdp ittifaki neden kurulamaz(yonetim soylem ve eylemlerden) vs defalarca yazdim ama sanki bir aktril gibi; " o gece nerdeydi. kendini dusunen kibirli biri. ittifaki boluyor. " soylemleri ile olaylara yaklasirsan, bir aktril gibi ya sadece kendin kazanirsin ya da kendinle beraber ulkede herkese kaybettirirsin.

Boyle gunluk siyaset pesinde oy vermekle ulke gercekten düzelmez.
Tabi ya henuz yeterince tarsfsiz degerlendiremiyorsun, ya da bilerek taraflı degerlendiriyorsun.

chp yonetimi hakkinda incenin soylediklerine gerçekten hak verip de gecmisiyle gelecegiyle turkiyedeki siyaseti degerlendirsen, inceye de hak verirdin.

Last edited:
Kusura bakma ama saçmalıyorsun. 2 ittifak anayasa konusunda en belirgin adımları atıyor. Belirsiz bir durum söz konusu değil. Her taraf konuşmalarında anlatıyor zaten ne olduğunu. İnce'yi dinlediğimizde hiçbir şeyi beğenmeyen kendi de ortaya bir şey koymayan birisi olarak çıkıyor. Çıksın yapsın kendi anayasa çalışmasını görelim. Bu işleri partiyi daha kurmadan önce başlatması lazımdı ve partinin vizyonuna yerleştirmesi gerekirdi. Şuan kuru gürültüden başka bir şey değil.

turkiyede boluculuge ortak olan mevcut hdp yonetiminin parlamenda bulunmamasi kaydiyla
Bu söylediğin mesela çok tuhaf. Adamların hdp öncesinde de başka partiler ile mecliste olduğunu bilmiyorsun sanırım. Adamların stabil bir oy kitlesi var. 6 milyon kadar oy alan bir parti. Adamlar mhpden daha fazla mv sokuyor meclise. https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.dagilim
Başka seçimde başka isimle yine girerler meclise. Seçmenlerinin fikrini değiştirebiliyorsan buyur. Öbür türlü abuk subuk terör şakşakçılığı yapan mvleri sürekli girecektir meclise. Ki yıllardır bu böyle oldu. Birini atıyolar siyasi yasak geliyo diğeri çıkıyo. Bunu önlemen çok zor. Anti demokratik ve otoriter rejim istemen lazım senin.

Şu hdp chp olaylarına hiç girmiyorum bile. Adamlar ittifakın içinde yok diyorlar. Terör örgütleri hakkında görüşlerini de açıkca söylüyorlar. Ben anlamıyorum siz ne bekliyorsunuz. Bugün mhp terör örgütleri için ne söylüyorsa aynısını chp de söylüyor ki. O zaman chp de çıkar mp ile cumhur ittifakı ortak derse karşı çıkma hakkınız yok. Mandacılık falan ne alaka gram anlamıyorum.Örneklendirin de bilelim. Kimin mandası hangi terör örgütlerini destekliyorlar?

Manda ve himaye :smile:

Buraya o kadar cok kapsamli yazdim ki nasil anlamadigini anlamiyorum ben de.

Neyse, hdpnin suca karisan soylem eylem ve milletvekilleriyle ilgili sunu soyleyim. Bunyen alisik olmayabilir, burasi ne de olsa gelismekte olan bir ülke ama neyse, hep bahsettigim gibi;

teroru kinamayan biri tasfiye edilir. Nerde? avrupa icinde. Turkiyedede boyle olmali diyorum. Bu kadar. Cok mu agir dilde yazdım da anlasilmiyor?

Daha once de tbmmdeydiler vs Hamgi parti ne zaman kuruldu vs hukuku ilgilendirmez. Biri bolucu soylemdeyse, hukuk tasviye eder (avrupadaki gibi) ve turkiyedede boyle olmali diyorum. Tum partiler bunu istemeli uygulamali diyorum. Nerdeki gibi? Avrupa icindeki gibi.

Geleyim KK yonetimine. Kaftancioglu halen chp teskilatlarinda duruyorsa, bu kknin trupa ati konseptindeki "yeni kafa" /populer siyaaetinden dolayi. Ve KK o kişiyi ihrac etmekle sorumludur.

Kaftsncioglu, Atatürk ve soykirim konularında nasil yaklasimlara sahip bak, arastir .

Ayrıca, hdp kurtlerin hakkını hakkaniyetle savundukca ben ancak mutlu olurum. Hdp hakkı olanlari savunmakta avrupadaki kadar ozgur olmali.

Bunu da soyledim defalarca inceki mesajlarimda.

Bolucu ayrıştırıcı soylem ve eylemler + bunlara kol kanat gelenler OUT
Gercek demokrasi hak ve baskalarinin ozgurlugunu sinirlamayan ozgurlukler IN

Bunu diyorum. Anla artık gözünü seveyim..

Manda ve himaye deyince kimin mandası ve himayesi altına kim giriyor onu açıklamış olmuyorsun. Şuan zaten terörle ilişiği olanın fezlekesi geliyor TBMM'ye ve mvlikleri düşürülüyor (Önce yargıda suçlu bulunup sonra düşürülmesi daha doğru benim açımdan). Yargılamanın nasıl olacağını bilemem. Ama hukuk zaten böyle işliyor. Halen neden rahatsız olduğunuzu anlamıyorum. Partinin ihraç etmesine gerek yok. Direkt yargı müdahale ediyor zaten. Ayrıca illa partiler içi de böyle bir sistem istiyorsan siyasi etik yasası diye bir şeyler konuşuluyor bu ülkede. Öyle bir yasayı çıkarırlarsa zaten senin istediğin partiler içi durum da sağlanmış oluyor. Bunun hakkında hangi partiler ne çalışmalar yapmış araştırabilirsin.

Şu kişiler üzerinden yapılan siyaseti de hiç anlamıyorum. Gören de Kaftancıoğlu milletvekili sanar. Varsa suçu yargılansın. Ceza yerse zaten yapacak bir şeyi yok. Mecbur içeri girecek. Halen parti teşkilatında duruyor olması onu yargıdan korumuyor. Gelelim chp iktidarı da yok şuan. Yargıya müdahale de edemez chp. Yargılanması önünde bir engel yok. Savunduğu şey üzerinden partiden ayrılmasını istiyorsan o zaman ona ben bir şey diyemem. Parti kendisi karar verir. Buna İnce'nin de laf etmeye hakkı yok. Sonuçta o partiden cb adayı oldu. O zaman kk iyi güzel şimdi mi kötü oluyor. Davutoğlu veya Babacan'dan pek farkı yok İnce'nin öyleyse. Eleştirisini zamanında yapacaktı. Sonuçta cb adayı olması ile Kaftancıoğlunun il başkanı seçilmesi aynı dönemde oldu. 2018.

Son olarak bunları istiyorsan ve önceki mesajında da dediğin gibi parlamenter sistem falan istiyorsan yapacağın belli. Senin oyunun gideceği ittifak belli olmuş oluyor. Bu istediklerini yapamayacak kişi ise İnce. Yapmak istese bile yapamayacak. Çünkü yeni sistemin seçim sistemi 2 aday üzerine kurulu. Meclise mpnin girip koalisyonlara katılamayacağı ya da gensoru, meclis komisyonları ve meclis konuşmaları ile iktidara ve bakanlara (meclise karşı sorumlu değiller artık) baskı kuramayacağı bir sistem olduğundan dolayı yapabilecek bir alternatifin yok. En başta bu seçimin bir referandum seçimi olduğunu söyleme sebebim bu. Evet hayır seçimi kısacası. O yüzden İnce kuru gürültü. Bu iki ittifaktan birine girmediği sürece de kuru gürültü olmaya devam edecek. 3. veya 4. ittifak da kuru gürültüdür bence. Çünkü şuanki siyasi konjonktürde ilk iki ittifaktan biri olması imkansıza yakın.

Manda ve himaye :smile:

Buraya o kadar cok kapsamli yazdim ki nasil anlamadigini anlamiyorum ben de.

Neyse, hdpnin suca karisan soylem eylem ve milletvekilleriyle ilgili sunu soyleyim. Bunyen alisik olmayabilir, burasi ne de olsa gelismekte olan bir ülke ama neyse, hep bahsettigim gibi;

teroru kinamayan biri tasfiye edilir. Nerde? avrupa icinde. Turkiyedede boyle olmali diyorum. Bu kadar. Cok mu agir dilde yazdım da anlasilmiyor?

Daha once de tbmmdeydiler vs Hamgi parti ne zaman kuruldu vs hukuku ilgilendirmez. Biri bolucu soylemdeyse, hukuk tasviye eder (avrupadaki gibi) ve turkiyedede boyle olmali diyorum. Tum partiler bunu istemeli uygulamali diyorum. Nerdeki gibi? Avrupa icindeki gibi.

Geleyim KK yonetimine. Kaftancioglu halen chp teskilatlarinda duruyorsa, bu kknin trupa ati konseptindeki "yeni kafa" /populer siyaaetinden dolayi. Ve KK o kişiyi ihrac etmekle sorumludur.

Kaftsncioglu, Atatürk ve soykirim konularında nasil yaklasimlara sahip bak, arastir .

Ayrıca, hdp kurtlerin hakkını hakkaniyetle savundukca ben ancak mutlu olurum. Hdp hakkı olanlari savunmakta avrupadaki kadar ozgur olmali.

Bunu da soyledim defalarca inceki mesajlarimda.

Avrupayla karşılaştırman komik. Avrupa'da terörist/bölücü/silahlı örgüt mü var? Avrupa için terörist işte ışidçiler el kaideciler. Bunları orada bulunan herkes kınıyor ve kınaması da kolay zaten.
Türkiye'de bölücü bir örgüt var, bu bölücü örgütü destekleyen bir nüfus var. Partiler, milletvekilleri halktan oy toplatacak şeyleri söyler. Bu düşünceleri destekleyen nüfus var olduğu sürece terörü kınamayanı hapse atsan neye yarar? Hdp'den önce kaç tane parti gelip geçti. Bir sürü parti kapatıldı, milletvekili hapse atıldı. Kürt sorunu çözüldü mü? Hayır. Çünkü direk Türkiye'den ayrılmak isteyen, ya da ayrılmak istemeyip daha çok kültürel-bölgesel hak(anadilde eğitim, yarı bağımsız bölgesel yönetim) isteyen hatırı sayılır bir nüfus var. Bu nüfus bu düşüncelere sahip oldukça bu sorun devam edecek.
Hukuka göre partiden atılmalı şunlar diyorsun, e atalım ama o nüfus zaten bu hukuku da hatalı buluyor. Teröre katılım artıyor, sorunun çözüldüğü yok, değişen bir şey yok.
60 yıldır defalarca denendiği halde bir işe yaramayan ve anlamı da olmayan bir kripto-chpli çözümü bu sunduğun çözüm.

Last edited:
Avrupayla karşılaştırman komik. Avrupa'da terörist/bölücü/silahlı örgüt mü var? Avrupa için terörist işte ışidçiler el kaideciler. Bunları orada bulunan herkes kınıyor ve kınaması da kolay zaten.
Türkiye'de bölücü bir örgüt var, bu bölücü örgütü destekleyen bir nüfus var. Partiler, milletvekilleri halktan oy toplatacak şeyleri söyler. Bu düşünceleri destekleyen nüfus var olduğu sürece terörü kınamayanı hapse atsan neye yarar? Hdp'den önce kaç tane parti gelip geçti. Bir sürü parti kapatıldı, milletvekili hapse atıldı. Kürt sorunu çözüldü mü? Hayır. Çünkü direk Türkiye'den ayrılmak isteyen, ya da ayrılmak istemeyip daha çok kültürel-bölgesel hak(anadilde eğitim, yarı bağımsız bölgesel yönetim) isteyen hatırı sayılır bir nüfus var. Bu nüfus bu düşüncelere sahip oldukça bu sorun devam edecek.
Hukuka göre partiden atılmalı şunlar diyorsun, e atalım ama o nüfus zaten bu hukuku da hatalı buluyor. Teröre katılım artıyor, sorunun çözüldüğü yok, değişen bir şey yok.
60 yıldır defalarca denendiği halde bir işe yaramayan ve anlamı da olmayan bir kripto-chpli çözümü bu sunduğun çözüm.
Var. İspanya sureci ilerletiyor:

Bu turkiye ile kiyaslayanamayacak kucuklukte girisime ozelde ispanyanin, genelde apnin tepkisi.

Artik EUda degil ama, ornek olarak ingiltere nasil yaklasiyor gucu sirf azalcak diye ayriliklara(terörden degil, zayiflayacak diye) buna da bak:
Bariscil bir sekilde londondan siyasi bagimsilik isteyenler ada sakinleri(irlanda iskocyay)var. İngiltere bunlari dillendirmeye bile sert karsi çıkıyor.

İlkinbizimle kiyaslanamayacak derecede zayif ayrilikcilik iceriyor. İkincisi sadece bariscil siyasi ozerklik arayisi.. İkisinde de "aman bu normaldir, secin-talep edin-buyrun" denmiyor kaldiki bunlar bizdeki terorun yakini bile degil. Ayrica bizde oyle veya boyle sans verildi ozerk olun ama teroru birakin diye. Gittiler hendekler acip catisma ile toprak koparma moduna girdiler..

Avrupada cok daha ufagina sakin haa diyorlar. Bizde tecrube etmisiz; gene teror denmiş ozerklik ayağına.. Durum buyken suca karisan herkes vekillik ve siyasetten hukuken ayrilmali.

Orta dogu bu kadar karisikken turkiyeyi bolme, en basta orada yasayan insanlara zarar verir. Siyasi ozerklik olur fakat once uygar ve degerlere bagli olmasi gerek hdpnin çıkartacağı vekillerin; bunu öğrenmeden, ozerk siyaseti degil bolucu teroru destekleyerek hak hukuk adalet diyemez hicbiri, avrupada da dedirtmezler burada da denmemeli.

Yillarca partiler kapatildi vs diyorsun tamam da ben diyorum ki kim suca karistiysa vekillerde(sozlu/eylemli) hukuki mueyyideyi devlet avrupadaki gibi uygulasin. KK cikip desin ki:

biz basin aciplamasi yapicaz Kaftancıoğlu ile.

sonra kaftanci desin; soykirim vardir kesin yargimdan oturu ozur diliyorum, cahillik ettim. Bunyonde buyuk iddalar olsa da uluslararası hukuk isletilmedrn boyle bir yargiyi konumum geregi söyleyemezdim. Uluslararası hukukta bu iddalari arastirmak icin elimden geleni yapicam, idda sahipleri adina bunu mahkeyentasiyacam, delilleri sunacam, karsilikli deliller ve surec sonunda mahkemenin verecegi karari bekleyip saygi duyacagim..

ayrica sunu desin: ben Atatürk ilgili ima etmis olduum düşünülen sozlerden dolayi da ozur diliyorum. Atatürk sayesinde bu topraklarda yasayanlar savas yerine gercek baris ve ilerlemeye yoneldi. vs

Kk bunu aciklamalardan sonra, hicbir bolucu söz/Atatürk'e kin ve dusmanliga, ve ayrica herhangi bir dini degere hakarete asla goz tummayacaklarini soyleyip, kaftanci oglunu ihrac etsin partiden.

Sonra, bu ulkenin birligi, Atatürk'n isaret ettigi degerleri geliştirmek, herkese daha yasanabilir bir ulke sunmak, ozgur ve egemen olarak ilerlemek adina, hdpnin boluculuge yanasmamis ve yanasmayacagini kesin olarak surekli ifade eden bir vekilini, kendi partisine alsin.

Sonrada part ici olağanüstü delege secimi yapip, onursal baskan olarak koltugu ehil bir chpliye biraksin .

Bunu yaparsa; hdpyi sevenleri bu ulkeyi bolmeden, bu ulkeye katarak sitaset yapmis olur. Atatürk'e de saygi duydugunu gosterir. Partiyi degerli hale getirir. Ayrica hukuk devletinde, suclu herkesin hukuki mueyyidesini alacağını gormus de oluruz, bir yandan HDP hakkiyla siyaset yaprken.

Olmasi gereken bu. Sucluya ceza. Bolucu degil, birlestirici hdpli vekillere alabildigine siyaset imkanı..

Adam kazandidan cok once baslayan bir rahatsizlik var chpde. Yillar yıllar oncesinde. KKnin genel başkanlığiyla birlikte baslayan rahatsizliklar(parti icinde secim yaptirmama, kaybedip kaybetip koltuga sarilarak karsit sesleri/delegeleri eleme, sonra kendi koyduğu delege cogunluguna kendini sectirme... yersen tabi bunlar senin rahatsız etmez ) var.

Eski kafa dediğin kisi, ataturk gosterisinde olmayan aksine, Atatürk un isaret ettigi bagimsizlik/egemenlik/cagdasligi benimseyerek; truva atı chp yonetiminden rahatsiz olan, avrupa icinde kabul edilmeyip tasviye olmasi kesin olan bolucu soylemdekileri eleştiren kisi, yani ince.

İnce eski kafa, yaptiklari da atsturkun isaret ettigi cizgide.
Sen diyorsun ki, yeni kafa var, hdp yonetiminin ne dedigi, Kaftancıoğlu nun ne dedigine bakmaz, yeni kafa; susar ve oy almaya bakar. tıpış tıpış herkes de buna alkis tutar (yersen)

Hdp ile nasıl kesinlikle normal, olmasi gerektiği gibi ve herkesin kuracagi sekilde ittifak kurulur. Su an oldugu gibi bir hdp ittifaki neden kurulamaz(yonetim soylem ve eylemlerden) vs defalarca yazdim ama sanki bir aktril gibi; " o gece nerdeydi. kendini dusunen kibirli biri. ittifaki boluyor. " soylemleri ile olaylara yaklasirsan, bir aktril gibi ya sadece kendin kazanirsin ya da kendinle beraber ulkede herkese kaybettirirsin.

Boyle gunluk siyaset pesinde oy vermekle ulke gercekten düzelmez.
Tabi ya henuz yeterince tarsfsiz degerlendiremiyorsun, ya da bilerek taraflı degerlendiriyorsun.

chp yonetimi hakkinda incenin soylediklerine gerçekten hak verip de gecmisiyle gelecegiyle turkiyedeki siyaseti degerlendirsen, inceye de hak verirdin.
Ağzıma laf koyma, HDP ile ilgili konuşmadım bile. Ayrıca İnce, Atatürk'ün ideolojisine bağlı diye oto iyi olmuyor benim gözümde. Dünya çok değişti, Atatürk'ün bile ideolojisi artık eskimiş durumda. Atatürk kendisi dememiş mi fikirlerim ve bilim çakışırsa bilimi seçin diye? Solun da muhafazakarı oluyormuş Türkiye'de gördüm ilk kez.

Ben İnce'nin laflarının doğru olduğunu biliyorum. Baykal dönemi CHP'si ile şimdikinin farkını gayet iyi biliyorum. Fakat İnce CHP'nin iç demokrasisini eleştirirken kendini dışarda tutuyor, sanki yıllardır CHP'de en güçlü kişilerden biri değilmiş gibi davranıyor. Bunları CHP'yi sevdiğimden söylemiyorum yanlış anlaşılmasın fakat önümüzdeki seçim Türkiye'nin en önemli seçimi. Muhalefet ayrılığa düşerse sonraki "seçim" muhalefetsiz bile olabilir. CHP içinde bazı pislikleri barındırıyor diye demokrasinin tamamen yok olmasına göz yumacak değilim.

Kripto chpli veya solcu veya partili degilim. Rasyonel(pragmatiik degil, rasyonel) ve duyarli bir secmenim, bu kadar. İnancim, daha once kimlere oy verdiğim, su an kimi destekledigim beni kaliba koymana yetmez. Ha koyarsin da, gordugun bildiğin bir is sanırsın @11x22

Mpnin oyu ne kadar yuksek olursa, CHPnin bagimsiz ve deger tiraslamayan politika yapmasinin sansi o kadar acilir. Mp ne kadaroy alirsa, bu akpye yarar demiyorum; mp iktidarin secinde değişmesini isteyrn tarafta. Gormek istemedigin ayrinti bu herhalde? Muhalefet ayriliga duserse lafi ne demek, ayni tarafta olan bir parti icin? Ben diyorum bagimsiz/cagdas/ataturkun izinde chp + yeni iktidar , sen diyorsun " ataturkun ideolojisi eskimis-bilimiakli secmeliyiz"

Bilim/akıl ne zamandir; bagimli/bolucu hicbir avrupali devletin kabul etmeyeceği siyasi soylem ve yapilanmalari benimseyip truva misali taşımayı öngörür? Ataturkun isaret ettikleri/ ideolojisi, bağımsızlik/evrensel hukuk gibi konularda eskimez merak etme.

Gene, bilim/akil ne zamandir; iktidarin degismesi icin yolda olan ve de ayni taraftaki oy havuzunda bulunan bir partinin karsi tarafa oy götürdüğü görüşünü destekler? Bu, tipis tipis sandiga gidecekler sozunun sahibi gibi KKnin, populistce belirleyecegi tek bir adaya tipis tipis herkezi kanalize etme cabasindan baska bir sey degil, gercek degil cunku. KK yıllardır iç ettigi parti demokrasi misali, secimlerdeki demokrasiyi de sorgusuz sualsiz kendi istedigi gibi iç edip istedigi kadroyla iktidari yenme derdinde. Ben diyorum ki, gercek demokrasiyle, gercekten degerli kadrolarla, yeni bir iktidara kavusalim.

Şunu da soyleyim siyaseti sevmem. Hayvan gutme sanatidir siyaset.. Populist soylemler ve salt menfaat-öc alma hırsı siyaseten kitlelere ulasir; bir bakarsin siyasi yonlendirme sonucu kendi topuguna sıkmisken zevkle etrafa sevinc nidaları hsykiriyorsundur. Dikkat etmek gerek. Siyasiler sutten cikmis ak kasik olmayabilir.

Sorularından sonra gormek istemedigin yanitlarda takılıp konusmak istemiyorsun yani, dogruya dogru-yanlisa yanlis demen ve görüşünü sentez icin devam ettirsen yeterdi oysa, sen bilirsin.

Diger herkese yanıt verdiysem siyaseti degerlendirirken, sana da öyle yanit verdim bu arada, digerlerine yazdıklarımı da bi okumanda fayda var.

Gercekten deger uretmeye istekliysen canin ne zaman isterse yaz gene.

Onu bunu bilmem de İmamoğlu geldi sonunda bir hizmet gördük arkadaş. Apartmanda iki daireye tıkır tıkır her ay yardım gelmeye başladı, çevreden iki tane apartmanı da deprem riskli diye yıktılar yenisi yapılacak. Aynı anda 10 tane de metro hattı inşa ediyor çok şükür AKP'nin her sene geciktirdiği bir hattı da açtı sonunda rahat ettik. Anamı babamı kaç saat soğan kuyruğuna diken iktidardan sonra iyi oldu hizmet gördük helal olsun İmamoğlu'na. Gerçi şimdi de AKP yeni halk ekmek büfesi açtırmadığından ekmek kuyruğuna takılıyoruz. AKP iyi şeylere de muhalefet edip durmasa kim bilir daha neler yapılırdı.

Last edited:
Back
Top Bottom