Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Wow wow wow.

Bugün ki final başkanlık debatei fevkaladeydi. Hele öncekine göre. Gerçekten karşıt fikir ve düşüncelerin daha medeni bir şekilde çarpıştığını hissettim.

İki aday da çok iyidi bence. Ama ben Joe biden'i daha başarılı buldum. Seçileceğini de düşünüyorum. Büyük adamlar onu istiyor çünkü. Öyle ahım şahım bir hata da yapmadı kampanyasında. Seviyorum kendisini de.

Bakalım hayırlısı. Umarım dünya için en iyisi olur ve artık bı şeyler yoluna koyulur. iyi, kötü - kolay/zor artık nasıl olacaksa.

Last edited:

Ağırlıklı olarak 'Biden kazanirsa neler olabilir, nasıl ysklasilir, masada neler var' anlatılmış. Haberdeki egilimin aksine, Trump kazandiklarini ve mahkemeye gidip sayımı sonlandiracaklarini açıklamış bugün.

Trump Türkiye için gene riskli ama şans da barındıran bir aday. Daha popülist ama çıkarı için topyekun kazan kazancı. Biden ise daha saygın ama çıkarı için yalanlar içinde düzgün yürüyen biri.

Populisti de sevmem, yalanciyi da, fakat illa iki seçenekten biri olacaksa Trump iyi gibi. Benim esas President görmek istediğim Barnie Sanders , malesef yarışta yok.

Hepsinden öte, kim olursa olsun, Amerikada yerleşik politikalar değişmezse, üçü de Türkiye aleyhinde kararlara öyle ya da boyle imza atar. Ama akıl ve vicdan odaklı, tarafsız siralamamla, Türkiye icin adil ve doğru islere geçit verme potansiyel sıralamasında bu isimler: Barnie > Trump > Biden şeklindedir diye düşünüyorum.

oy çalındığını sanmıyorum. kesin bir kanıtta yok. rusların ?‍♂️ oyununa gelmeyin yoldaşlar.????

dezenforme olduğu belli olan yarım yamalak iddialar olacak iş değil. donald trump'un twitter hesabına rusların bot attığı kesin ama. :smile:)))

Bunu internetten aldım da ben olduğu an farkettim bunu zaten. Washington timesdan takip ediyorum. %94dü sayılan oy. %95 oldu Biden öne geçti. Geçmeden önce de rahat bi 200kya yakın fark vardı. Hatta Wisconsin imkansız alamaz diyodum. Tabi imkansız deme sebebim gelen her oyun Biden'a gitmeyeceği. Biden alsa bile oy Trump'ın az da olsa oy olacağı ve farkın kapanmasına yetmeyeceğini düşünüyordum. Hatta %lik dilimden total oyu falan hesapladım. Seçimin bu kadar uzun sürmesinden belliydi zaten birşeyler olacağı. Ne olduysa tek swing stateler oy sayamıyor. California bile 11 milyon oy sayarken diğer eyaletler 3-4-5 milyon oyu sayamadı. Trump yine 2000 Bush seçimi gibi supreme court ile kazanırsa bilemem. Ama geçti bence artık. İnsanı düşündürüyor ABD böyleyse artık...

Bir guncellemeyle birlikte, bir seçim alaninda, guncellemeyle eklenen 100bin kusur ek oyun hepsi tek bir adaya, Biden a gitmiş.

Bu doğruysa ya Trump kestirmeden mahkeme kanıtı sağlıyor kazanmak icin, ya Biden'ı Obama-Hillary destekliyor bu şekilde.. Üçüncü olarak hepsinin Bidene çıkma ihtimali, akıl işi değil, olamaz.

İlk iki seçenek için hiç mi güvenlik yok, ortak sayım elemanları vs? Merak konusu..

İlk iki seçeneğin birleşimi bir seçenek de olabilir tabi, ortak seçim güvenliği ekiplerine rağmen böyle 100klik tek adaya oy geçişi durumunda = ekonomik-siyasi kazanç, ulkede-dunyafa tarafları gorme için vs danışıklı dövüş organizasyonu, prodüksiyon Pentagon.

4secenekten 3u de olabilir.
Hicbi şey olmasa bir kesinlige yakinla, bir şeyler olmusa benziyear.

Bütün oyların hepsi bidena çıkmış evet oradaki oy sandığı benim arkadaşlar bu bilgi doğrudur (!)

Ne diyorlardı hani o, heh silent majority.
Bu da silent everity be abi. (!) Silent majority oluyosa niye buda olmasın lol.

Okuduğunuz her şeye inansin bazilari. Ekrem İmamoğlu da oy çalmış demişti Binali bey. Şimdi anca 23 Nisan da oturur İBB başkan koltuğuna. Peki Kim ne çaldı, gerçekten oldu mu böyle bişi?

hiç bı kesin bilgi yok. Hiçbir şey olmasa bile bir seyler olmuştur diyip gecistirdiler. Güya İmamoğlu dış minnaklarin projesiymis falan filan saçma sapan şeyler.

Bunlar hezimetin yaşattığı refleksi feedbacklerdir. Aglayin! Zibarin! ( Sözüm meclisten dışarı)

Nesiller değişiyor. Ama siz Pentagon deyin Rothschild falan daha kolay ikna edici çünkü.

Kırsalda yasayipta trumpa oy verenlere de aciyorum. Hayat stillerinin buglarini kullanarak aslında boş beleş olan ama karizmatik olan insanların populistik eylemlerine kurban oluyorlar. Hedoni kaynakları için ruhlarını satıyorlar. Beyinleri yıkanıyor. Gerçi sehirlilierinde ayrı bı beyni yıkanıyor.
Neyse

Ne demiştim? Heh. Zibarin

Last edited:
Hepsinden öte, kim olursa olsun, Amerikada yerleşik politikalar değişmezse, üçü de Türkiye aleyhinde kararlara öyle ya da boyle imza atar. Ama akıl ve vicdan odaklı, tarafsız siralamamla, Türkiye icin adil ve doğru islere geçit verme potansiyel sıralamasında bu isimler: Barnie > Trump > Biden şeklindedir diye düşünüyorum.
Hacım alınma ama sen gerçekten hiçbir şey bilmiyorsun.

Arkadaş benim anlamadığım bizim ülkedeki fanatikler niye ya aşırı Turpçu ya da Bidoncu. Bidon gelince Türkiye'nin başı göğe mi erecek, dünya barışı mı tesis edilecek? Ya da limon kafa kazanınca dolar mı düşecek de bu kadar agresiflik var anlayamadım.

(Turbun kazanacağını tahmin ediyordum bu netice beni şaşırttı açıkçası bu arada). :smile:

(Dönme ihtimali var mı seçimin pek takip edemiyorum. Eğer dönerse ben demiştim diyeceğim hehehe).

Amerikada yerleşik politikalar değişmezse
Bunun bizimle bir ilgisi yok. Amerika kendi içinde bile kördüğüm. Ama karşı çıktığım yer bunu bağladığın yer;

üçü de Türkiye aleyhinde kararlara öyle ya da boyle imza atar
Yaptırımlar geçti zaten başkanın sadece erteleme yetkisi var. Ahmet başkan seçilse o da Türkiye'ye yaptırımı engelleyemez. Burada Amerika'nın yerleşik politikası değil Türkiye'nin aptal dış politikasının değişmesi gerekiyor. S400'ün fişini bile takmayın kullanmayın yaptırım uygularız diyor adamlar. Suçlu olan biziz karşı taraf değil. Trump gelirse yaptırımlardan yırtarız falan sanılıyor alakası yok. Geride attığım yazıda alternatif çözümler var S400 için ben de mantıklı görüyorum. NATO ittifakı içerisinde biz bu silahları inceleyelim sonra da kaldıralım bir kenara yeter ki ilişkilerde normalleşme adımları atılsın.

Ama bizim hünkar ne yaptırımınız varsa beklemeyin koyun gelsin diyor. Burada sorunlu olan biziz, Amerikan değil. Şımarık velet gibi davranamazsın dış politikada.

Ama akıl ve vicdan odaklı, tarafsız siralamamla, Türkiye icin adil ve doğru islere geçit verme potansiyel sıralamasında bu isimler: Barnie > Trump > Biden şeklindedir diye düşünüyorum.
Bilmiyorsun dediğim kısmın ana temeli de burası. Bernie ağır Kürtçü. Başkan olsa açıktan YPG'nin Türkiye'den toprak almasını bile isteyebilir. Ağır önlemler alır Suriye'nin kuzeyinde. Biz girdiğimizde dümdüz Türkiye artık müttefik değildir dedi. https://www.realclearpolitics.com/v..._trust_us_after_trump_betrayed_the_kurds.html

Neyini anlayacağız acaba bir analiz çıkarsana şuraya. Nerden okuyorsunuz bunları anlayamıyorum. Bidonun seçim vaatlerine bakarak mı karar verdin buna?

öncelikle maalesef ki abd vatandaşı değilim ve bunların hepsi benim ya abdli olsaydım üzerine kurulu. ama soruları cevaplayayım.

joe biden'in geçmişini araştırdım. neler yaptı baktım. barack obama ile arasındaki bromancei beğendim. en verimli başkanlık çeşidinin ( cumhuriyetçiler obamaya iş yaptırtmasa bile) bu olduğunu anladım. 2016 da olsa trumpa basardım ama bu sene olsa bidena basardım. hem geçmişi hem de kendimi sosyal anlamda demokratlara yakın bulmamdan dolayı.

maslow'un hiyerarşisi. insanlar bir yerden sonra bağlanabiliyor insanlara olgulara. günümüzde de dünya böle. insanlar tok. ( ne kadar sefil olsakta tokuz :smile: . ) insanlar kendilerine daha çok vakit ayırabiliyorlar. ve bu yeni yeni olmaya başladı. o yüzden pürüzler var ve o yüzden bazı insanlar birbirine gıcık olabiliyo senin gibi. işte ben bunu anlayamıyorum kabullen abi herkesi sapkın olmadığı sürece.

neyse. insanlar farklı hayatlar yaşıyor artık her şey her şeyi etkiliyor. ben itici bulduğum durumlar olsa bile kabulleniyorum her şeyi belli çizgileri geçmediği sürece.

Valla ne dediğini tam anlayamadım. Argümanlarının geçerliliği yok yani. Yeni bir dünya düzeninden bahsediliyor ve bu yeni dünya düzeninde insanlar tok olduğu için Baydın seçiliyor dediğine göre. Zuhahah.

Biden gelince senin beklentin ne olacak yani? Pandemi olmasaydı Trump koyup geçerdi net. Pandemi sürecinde ülkeyi berbat etti. Onun öncesinde ekonomi hiç olmadığı kadar büyümüştü Abd'de. Amerikalıların tepkisi bunaydı bence ve siyahilerin olayı patlak verdi bu da toplumsal patlamaya sebebiyet verdi.

Last edited:
Valla ne dediğini tam anlayamadım. Argümanlarının geçerliliği yok yani. Yeni bir dünya düzeninden bahsediliyor ve bu yeni dünya düzeninde insanlar tok olduğu için Baydın seçiliyor dediğine göre. Zuhahah.

Biden gelince senin beklentin ne olacak yani? Pandemi olmasaydı Trump koyup geçerdi net. Pandemi sürecinde ülkeyi berbat etti. Onun öncesinde ekonomi hiç olmadığı kadar büyümüştü Abd'de. Amerikalıların tepkisi bunaydı bence ve siyahilerin olayı patlak verdi bu da toplumsal patlamaya sebebiyet verdi.

yanlış anlama diye paragraflara ayırdım ve tek soruya cevap vermediğimi ilk cümlemde belirtmişim. ancak birileri okuduğunu anlama dersinden kalmış gibi.

konyalı mantığınla yola çıkacak olursak joe biden'in ırak veteranı oğlu beyin kanserinden gitmeseydi 2016'da aday olup biden trumpa koyup geçerdi. net. zuhaha (!)

Abicim bir şey söyleyeyim mi çok cahilsin ya alınma bana. Post modern diye bir kavram öğrenmişsin onun üstünden Biden'ın kazandığını iddia ediyorsun yani okuduğumu anlamam tabiki de. Demokrat mantığıyla Cumhuriyetçi mantığı abd'de çok değişmez. Yani post modern bir dünya varsa ve demokratların adayı Biden seçiliyorsa o zaman biz Obama dönemindeki dünyaya geri dönmüşüz demektir.

Back
Top Bottom