Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Kara Bey said:
Biraz kel alaka muhaliflik olmuş seninkisi.
Di mi? 1vs200 takılan onlar zaten :lol:

Şaka bir yana, Türk ve Yunan hükümetleri Ege'nin ortak kullanımı ile alakalı bir protokol imzalasa şu alandaki bütün sorunlar çözülebilir. Ne sahil güvenlik mevzuları kalır, ne de UNCLOS'un imzalanmaması için bir engel. Maalesef Yüce Lider diplomasi yoluyla sorun çözmek ("komşularla sıfır sorun" politikası) yerine saldırgan bir tutum takınıyor. Sonra da "kimse bizi sevmiyeah!" Diplomasi denilen zımbırtıyı kullanıp anlaşma yoluna gitmeyerek kendi başına herkese karşı iş yaparsan kim seni niye sevsin ki?

Quora'da konuyla alakalı güzel şeyler yazılıyor şükür. Bu linki bu konuya daha önceden de atmıştım aslında, sorunu gayet öz bir şekilde açıklıyor;
https://www.quora.com/How-would-the-US-intervene-if-Turkey-doesnt-stop-drilling-in-Cyprus-EEZ/answer/Georges-Gritsis

Bunda direk soruyu atacağım. Paul Turner isimli arkadaşın yazdığına bakmayabilirsin; bias dolu. Başka bir yerde Rum birine "nasıl sizi işgal eden Türklere iyi bakabilirsiniz" gibi hede hödö yaptığını okudum
https://www.quora.com/Who-is-right-in-the-Cyprus-drilling-dispute

Mesele 1 vs 2000 takılmak vs. değil. Yani şu yorumu yapan birisi Yunan hükümetinin temsilcisi. Buna bakarak uluslararası hukuktu carttı curttu gibi bir yaklaşımda bulunmasının sebebi kendi ülkesinin menfaatini düşünmesi. Yani hiçbir devletin uluslararası hukuku gözetme gibi bir arzusu ve şehveti olduğunu düşünmeyenlerdenim. Uluslararası ilişkilerde tek taraflı olaya bakmak, a kişisi şunu dedi de b kişisi buna şu tepkiyi verdiyle bir konuyu oldu bitti, sulh, diplomasi böyle olmaz, ohh yeahle özetlemek biraz abes oluyor kanımca. Onların bir stratejisi var senin bir stratejin var. Onlar bir hamle yapıyor sen bir hamle yapıyorsun. Bu adama karşı misal Mevlüt Çavuşoğlu cevap verse şu şu şu meseleden dolayı biz oradayız dese. Birkaç da uluslararası hukuk, etiklik gibi süslü cümleler kursa he lan bu da doğru söylüyor deriz. Çünkü herkes kendince haklı. Her ülkenin kendince problemlere karşı reaksiyon verme yahut vermeme gibi bir durumu var. Bunu anlatmaya çalışıyorum.

Afrandez said:
Şaka bir yana, Türk ve Yunan hükümetleri Ege'nin ortak kullanımı ile alakalı bir protokol imzalasa şu alandaki bütün sorunlar çözülebilir. Ne sahil güvenlik mevzuları kalır, ne de UNCLOS'un imzalanmaması için bir engel. Maalesef Yüce Lider diplomasi yoluyla sorun çözmek ("komşularla sıfır sorun" politikası) yerine saldırgan bir tutum takınıyor. Sonra da "kimse bizi sevmiyeah!" Diplomasi denilen zımbırtıyı kullanıp anlaşma yoluna gitmeyerek kendi başına herkese karşı iş yaparsan kim seni niye sevsin ki?

Çok masum.

Kara Bey said:
Mesele 1 vs 2000 takılmak vs. değil. Yani şu yorumu yapan birisi Yunan hükümetinin temsilcisi. Buna bakarak uluslararası hukuktu carttı curttu gibi bir yaklaşımda bulunmasının sebebi kendi ülkesinin menfaatini düşünmesi. Yani hiçbir devletin uluslararası hukuku gözetme gibi bir arzusu ve şehveti olduğunu düşünmeyenlerdenim. Uluslararası ilişkilerde tek taraflı olaya bakmak, a kişisi şunu dedi de b kişisi buna şu tepkiyi verdiyle bir konuyu oldu bitti, sulh, diplomasi böyle olmaz, ohh yeahle özetlemek biraz abes oluyor kanımca. Onların bir stratejisi var senin bir stratejin var. Onlar bir hamle yapıyor sen bir hamle yapıyorsun. Bu adama karşı misal Mevlüt Çavuşoğlu cevap verse şu şu şu meseleden dolayı biz oradayız dese. Birkaç da uluslararası hukuk, etiklik gibi süslü cümleler kursa he lan bu da doğru söylüyor deriz. Çünkü herkes kendince haklı. Her ülkenin kendince problemlere karşı reaksiyon verme yahut vermeme gibi bir durumu var. Bunu anlatmaya çalışıyorum.
Uluslararası hukuk olayı pek oturmuş değil, doğru. Sıkıntı şu ki bu konuda bizimkilerin uluslararası hukuk anlayışı farklı, bu yüzden iki taraf da uluslararası hukuka uyduklarını söylüyor ki burada uluslararası hukuk = UNCLOS oluyor. Ege mevzularından dolayı bizimkiler UNCLOS'u imzalamıyor, çünkü UNCLOS'ta üzerinde yaşanabilecek adaların kıta sahanlığı olduğu kabul ediliyor. Ama bizimkiler Ege'de yeterli alana sahip olmadıkları için adaların kıta sahanlığının olmadığını söylüyor. Fakat böyle bir durumda ne İngiltere'nin MEB'i var, ne Japonya'nın MEB'i var :grin:
Bu yüzden masaya oturulması gerektiğini söylüyorum. Bu şekilde bir yere kadar gidilebilir, evet; ama bu şekildeki heheheyt tavrı dolaylı yoldan ülkeye zarar verebilir.

Erozbey said:
Afrandez said:

Çok masum.
Bu konuda Hz. Erozbey'in fikirleri nelerdir?

Kara Bey said:
Yazmıyım dedim de yazacağım. Hükümetin bu konuda yanındayım. Uluslararası siyaset herzeler üzerine kurulu bir düzlemdir. Yunanlı bilmem ne bakanı bunu bahane ediyorsa kendileri Rumların çıkarlarını korumak amacıyla kendi devletlerinin kaç bin Türk'ü eşkıyalara geçmişte öldürttüğünü söylemez ama. Tabiki de meşruluk kazandırmak için böyle söyleyecek bizimkiler. Biraz kel alaka muhaliflik olmuş seninkisi.

Ayrıca bu Yunan bakanın aynısını ABD'nin Akdeniz'e gönderdiği filolar için de söylemesi gerekir fakat yemez tabi. Bu konuda Türkiye'nin girişimlerini önlemek amacıyla da Amerikalılarla işbirliği yapmak da ne biliyim uluslararası bilmem ne hukukiliğiiii imiş.
+1

Afrandez Yunan’a bağlanın mutlu mesut yaşayın.
Bu sayfada Ege sorunu, Kıbrıs sorunu ve UNCLOS ile alakalı uzun uzun yazdığım gönderiler vardı. Tekrar tekrar yazmak istemiyorum, yalvarın Rum kesimine oraya bağlanın mutlu mesut yaşayın bu daha mantıklı herhalde senin için. Annan Süreci ve devam eden dönemde müzakere çalışmaları yaptı Türk hükümeti, halkın önemli bir kısmı karşı çıkmasına rağmen bu süreçte rol aldı. Senin yazdıklarını görünce “bu kadarı da fazla gerçekten, haklı da olsa haksız da olsa her koşulda kendi ülkene tavır almak hainliktir” diyorum.

Bahsettiğin sorunlar hakkında Türk diplomatlar ve akademisyenler tarafından yazılmış çok değerli kaynaklar var, Türk vatandaşı olduğumuz için uluslararası hukuk konusunda elbette kendi çıkarlarımızı savunacağız. Müzakere süreci denenmedi demek ya ahmaklıktır ya artniyetli bir söylemdir, bu konuda çok netim. Başa dönüp uluslararası hukuk nezdinde yaşanan bu sorunların sebebi nedir, UNCLOS’u kabul edip etmeme, Kıbrıs Harekatı 1-2 vb bahsetmeye karşı hiç istekli değilim çünkü şuan yaptığını iyi niyetli görmüyorum. Önceki tartışmada kaynak bile önerdim sana, hiçbir şey değişmemiş maalesef.

Sadece şunu söyleyeyim; bu mevzu sıkıntılı ve karışık bir mevzu. Haklı olma durumu ile suçlu olma arasındaki çizgi ince bir çizgi, bu kesin. Herkes kendince haklı ve karşısındakiler gerilimi artırır; fakat bu sorunun çözülmesi lazım ve gerekirse herkes bir şeylerden feda edecek. Gerilimi tırmandırmak kimseye bir şey kazandırmaz, kazandırmayacak da. Ama ortada çözüm odaklı bir çağrı olmadıktan sonra bu gerilim daha çok tırmanır. ki şahsen kimsenin gerilim istediğini sanmıyorum.

Cioss Julius U.X. said:
https://www.ebaumsworld.com/articles/russia-says-small-nuclear-reactor-blew-up-in-deadly-accident/86038973/
Müstakil eviniz varsa bir tane Fallout shelter yapın bence. Türkiye'de ne olacağı belli olmaz. Akkuyu için de mühendisler uyarıyor şuan. İstanbul havalimanı için de uyarmışlardı. Dinlemediler şuan orası aşırı sıkıntılı.

https://www.birgun.net/haber/avustralya-da-allahu-ekber-diye-bagirip-bir-kadini-olduren-erkegin-turk-oldugu-ortaya-cikti-264933
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49345784

Zihinsel sorunları mı vardı artık nedir. İşte bu yüzden küçük çocuklara islam öğretilmesine karşıyız. Doğru-yanlış kavramını bile bilmeyen çocuklara cennet-cehennem var Allah yakar cihad etmeliyiz diye şeyler öğretirsen büyüdüğünde nasıl bir bozukluk yaşayacağını bilemiyorsun. Bu eleman sonradan geçmiş bir de sanırım ama kişisel sorunları vardır muhtemelen. Din sadece tetikleyicisi olmuş bu sorunlarının.

Ben bilmiyorum ama sanırım henüz kimse "Allah yok din yalan yaşasın ateizm" diye kimseyi öldürmedi.

sıkıntı dinler değil sıkıntı fanatizm.

ateistliğin henüz fanatizmliğini çıkaran olmadı çünkü fanatizm gerizekalıların işidir ateist olup da gerizekalı olan sayısı az olduğundan böyle şeyler görmüyor olabiliriz.

Haklı olduğun için şaşırdım açıkçası. Fanatikler, radikaller hep sorunlu ve kaynak materyal radikalizme kolayca malzeme oluyorsa burada sorumlu olan materyaldir.

gofret bey said:
sıkıntı dinler değil sıkıntı fanatizm.

ateistliğin henüz fanatizmliğini çıkaran olmadı çünkü fanatizm gerizekalıların işidir ateist olup da gerizekalı olan sayısı az olduğundan böyle şeyler görmüyor olabiliriz.
Doğrudur.Fanatik Öğeler dünyadan tamamen çıkarılmalı bu yüzden ilk önce Din ve "Ahlak" dersinde insanlara ibadetler,kuran değil.Allahın kanıtı ve etik öğretilmelidir.

https://twitter.com/MAPanosian/status/1161923464107835397

Ahmet Arslan hocayla aynı fikirde olmak da insanı mutlu ediyor.

Back
Top Bottom