Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Pentagram said:
İşte Türk muhalifi (Aydınlıkçılar ve ulusalcıları dışında tutuyorum) otokrasiye yöneltmeli enerjisini. Bacağımızı kesecekler, başımızı zorla kapatacaklar muhabbeti çok boş.
artık nadiren tvye bakıyorum, çünkü bıktım şu ülkenin saçma gündeminden. erdogan çıkıyor başımızı açacaklar bunlar diyor, camiler ahır olacak diyor muhalefet de geri kalmamak için bunları konuşuyor. üniversitedeki rektör kalkıp reise itaat farzdır diyor. herifler bal gibi dini kullanıyor. iktidar hep din üzerinden saldırıya geçiyor ve muhalefet de hep iktidarın belirlediği gündem hakkında konuşuyor ve oraya saplanıp kalıyor. gündem o kadar aynı ki baydı. artık haber kanalları bana boş geliyor, neredeyse hepsi taraflı zaten.

Tek bir anketten buyuk sonuclar cikarmak yersiz olur. Belki milletin dindar muhafazakardan ne anladigi degismistir.

Bir de kamusal alanda icki icilmesi, escinsellik, ateist komsu, kurtaj, ramazanda kamusal alanda yemek yenilmesi, televizyonda toplumsal ahlaka aykiri materyal vb. konularda tutumlari olcsunler o ne cikacak bakalim.

Calradianın Bilgesi said:
Tek bir anketten buyuk sonuclar cikarmak yersiz olur. Belki milletin dindar muhafazakardan ne anladigi degismistir.
Doğru. Çünkü 5 yılda hayatım iyileşti şeysinin olduğu tablo çok garip geldi bana.

https://www.birgun.net/haber-detay/hurriyetin-carpitma-haberine-buyuk-tepki.html

Doğan Medya bi o yana bi bu yana oynuyordu ama en azından yalan haber yapıp üste çıkmaya çalışmıyordu. Demirören ise Turkuvaz'la kapışmaya çalışıyor giderek.

Niye 2019 yerel secimlerinde il adaylarindan daha cok televizyonda, meetinglerde parti baskanlari boy gosteriyor? Tayyip, Binali'nin ya da Ozhaseki"nin secilmesi icin Binali'den ve Ozhaseki'den daha cok konusma yapmistir. Cahilligimden soruyorum, kusuruma bakmayiniz.

https://twitter.com/sputnik_TR/status/1107246246610251777?s=19

Offf şu tayfa kadarını da görmedim. Adamlara bak 40-45 yaşında emekli olmak istiyorlar ne güzel he. Türko genci de 65 yaşına kadar vergileriyle bunların maaşını ödesin.

Zorla AKP bas diyorlar ha.

Bırak insanlar emekli olsun sana ne yav hayret bişi? Niye öğretmenler çok maaş alıyor onlar da asgari ücret alsın bizim gibi köpek gibi çalışsınlar diyenler gibisin şu an.

Ne alakası var? Öğretmenlerin, sarf ettiği çaba ve emeğin sonucu olarak asgarî ücretten fazla maaş almaları gayet normal ve haklılar da. Öte yanda emekliliğin şartlarından sadece prim gününü tamamlayanlar, diğer şart olan belli bir yaşa gelmeyi kabul etmeyip "Bizi emekli yapsınlar. Bu bizim hakkımız." diyorlar. Kanun metni açık, emekli olmaları konusunda hakları yok. Benim babam da emekli olmak için belli bir süre bekledi. Onlar da beklesinler.

Hem 25-30 yaşında çalışmaya başlıyorlar hem de erken yaşta emekli olmak istiyorlar. Bedavadan ceplerine girecek 1000-2000 lira maaşın peşindeler. Benim de babam yıllarca yaşını bekledi. Bu adamların zihniyeti pis kolay yoldan paranın peşindeler.

Tamam babama iletiyorum teşekkürler görüşleriniz için. Az daha beklesin moruk herkes beklemiş. Yalnız işe de iade etmediler onu neyapacağuk?

İşe iade edilmemesi başka bir hukuk skandalıdır, kimsenin bunu savunduğu yok ki zaten. Onun dışında ben bunu destekliyorum çünkü bana yararı dokunacak anlayışı oldukça yanlış. EYTlilerin emekli yapılması hem ahlaki değil hem de sadece seni değil çocuğunu bile etkileyecek bir gelişme. Bazı kişiler benden daha erken doğdu ve bazı aptal siyasetçiler seçilebilmek için ülkenin geleceğini zamanında sattılarsa bu benim sorunum değil.

Mezara kadar çalışmak daha iyi bir şey yani? Babam olduğu için savunmuyorum. 50 yaşında adam. Zaten 2-3 yılı kalmış. Psikolojisi harap olmuş. Kim bilir kimlerin ne derdi var. 65 yaşında mezara bir ayağı sokmuşken emekli olmak doğru bir şey mi asıl bunu sormak lazım. 60 yaşında avrupalı çiftler alıyor valizleri dünya turuna çıkıyor.

60 yaşında emekli olmak ne lan? Hayır vereceğin performans maksimum 45'ten sonra dibe vuruyor zaten. 45'ten sonra çalışman hem genç nüfusun iş bulma kapasitesini düşürür, hemde üretim performansını.

Maalesef burada zamanında yaptığın tasarruflar ve yatırımlar ön plana çıkıyor. Hepimiz aksilik olmazsa 65imize kadar çalışacağız bizim suçumuz ne? Yapılması gereken insanın kendisine yatırım yapması ki ancak öyle refaha erişilebilir.

Pentagram said:
Hepimiz aksilik olmazsa 65imize kadar çalışacağız bizim suçumuz ne?
İşte protesto etmen gereken kısım burası zaten. Öğretmen maaşı örneğini verdim çünkü o insanlar bizi niye asgari ücretle köle gibi çalıştırıyorsunuz demek yerine niye başkaları bizden çok para alıyor diyerek çemkiriyor. 65 yaşında emekli olunacak sektör var olunmayacak sektör var. Şu şekilde hiçbir şey adil değil. Herkes için adaletsiz olsun istiyorsun.

Cioss Julius U.X. said:
Pentagram said:
Hepimiz aksilik olmazsa 65imize kadar çalışacağız bizim suçumuz ne?
İşte protesto etmen gereken kısım burası zaten. Öğretmen maaşı örneğini verdim çünkü o insanlar bizi niye asgari ücretle köle gibi çalıştırıyorsunuz demek yerine niye başkaları bizden çok para alıyor diyerek çemkiriyor. 65 yaşında emekli olunacak sektör var olunmayacak sektör var. Şu şekilde hiçbir şey adil değil. Herkes için adaletsiz olsun istiyorsun.
Farkında mısın bilmiyorum ama ekonomi kıt kaynakları doğru kullanma sanatıdır. Hiç kimse 65 yaşına kadar çalışmayı bırak çalışmak bile istemez ama başka türlü medeniyet biter zaten. Sizin sorununuz hayalci olmanız ve en gerçekçi çözüm yerine hayalci çözümlere yönelmeniz. Eğer bir kişi geleceği olmayan bir sektöre yöneldiyse bu kendisinin hatası, bunun bedelini ödemek zorunda olan ben değilim. Dahası bu kişi ağlamak yerine durumun farkına varıp tasarruf ederek yatırım da yapabilir, sonucunda kimseye muhtaç olmadan yaşar.

EYT’liler protestoya devam etsin, hiçbir siyasi iktidar bunlara istediğini vermeyecek aksi olursa saçmalık zaten. Sektörden sektöre emeklilik yaşı değişimi yapılabilir ama ayarı tutturmak çok zor, suistimale açık olabilir.

Zaten Yunanlar, İtalyanlar vb dışında emeklilik yaşı 62-70 arasında geziyor. Çoğu ülkenin resmi emeklilik yaşı 65.

Back
Top Bottom