Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Kara Bey said:
Zaten bunlar organik teorici değil mi? Hitler ve Mussolini'nin hatta diğer faşizmi topluma egemen etmek isteyen devlet adamlarının esinlendiği filozof bunlar.
Teknik olarak evet. Ama pratikte şartlar çok farklı. Bu filozofların döneminde bir bireyin kendi başına fazla gücü yok. Doğada tek başına hayatta kalmak imkansız. Günümüzde üretimin kendisi bireye dayanıyor makineleşme sayesinde. İnsanlar kendi tepkilerini ortaya koyabiliyor. Kendilerini toplumsal alanda daha iyi ifade edebiliyorlar. İhtiyaçlar farklılaştı. Bunun dışında daha nice detay var.

Tartışmayı bilmezsen kavga edersin. Sorun siyasette veya tartışmakta değil insanların görüş alış-verişi yerine duymadan bağırmaya çağırmaya çalışmaları ve demagoji yapmaları.

KK; Mevlana'nın bir sözünü söyledi:

"Dikeni sularsan adaletsizliği perçinlersin."

Ulan dedim hakikaten var mı böyle bir sözü diye Google amcaya yazdım bulamadım. Cidden böyle bir söz var mı yoksa biraz element mi uydurmuş?

K.k çok skandal açıklamalar yaptı harbiden:
K.k, İnce'nin yeterli oy alamadığını söyledi.
AKP'nin oyu düşmüş, başarılıyız dedi. Bu seçimin tek kaybedeni Akp'dir dedi.
Ve en sonunda koltuk sevdalısı olanların partide işi yok dedi, manidardı.

Neresinden tutsan elinde kalır. Kendi adıma utandım, kendisinde en ufak utanç belirtisi yok bunları söylerken. Pü, yazıklar olsun.

1-2 saat önce de Meral açıklama yaptı. En azından kaybetmenin verdiği üzüntü ve sinir yüzünden, hallerinden anlaşılıyordu. 7-8 aylık parti %10 alıp meclise girdi. %20 gibi şeyler söyleyince hayal kırıklığı gibi duruyor ama aslında böyle bir ortamda gayet başarılı. Bu seçimde kazanan varsa sadece MHP'dir. O da onca saçmalığa rağmen oy alabilmesi, HDP ve İyi Parti'nin meclise girmesiyle ittifakın içerisinde daha da kilit bir noktaya oturmuş olmasıydı. İyi Parti ittifak yapmayıp baraj altı kalsaydı ya da HDP baraj altı kalsaydı MHP şimdiki kilit rolünü yakalayamayıp tekmeyi yemeyi beklerdi.

Konya eskiden 14 vekil çıkarıyordu artık 15 çıkarıyor. Son 3 genel seçim sonuçları şöyle.

7 Haziran 2015:
AKP %65,09 - 11 vekil
MHP %16,26 - 2 vekil
CHP %9,91 - 1 vekil
HDP %4,53
SP %3,0

1 Kasım 2015:
AKP %74,4 - 12 vekil
MHP %11,4 - 1 vekil
CHP %9,2 - 1 vekil
HDP %2,7
SP %0,9

24 Haziran 2018:
AKP %59,4 - 10 vekil
MHP %15,5 - 2 vekil
CHP %9,7 - 2 vekil
İYİP %9 - 1 vekil
HDP %3,7
SP %2,3

RTE %74,2
Mİ %13,7
MA %8,2
SD %2,3

1 Kasım'da AKP+MHP oyu %85,8 iken 24 Haziranda cumhur ittifakı olarak %74,9 olmuş. Ki bu oy RTE oylarıyla da hemen hemen örtüşse de biraz kayıp yaşanmış. Buradaki %11'lik farkın %9'u doğrudan İyi Parti'ye kaymış. %2lik kısmı ise Saadet'e dönmüş. Kalanlar ise CHP-HDP arasında dağılmış. Saadet'in milli görüşçüler çekmede hedeflerinin çok altına kaldığı bir gerçek. 7 Haziran'da bile Konya'da %3 almış. Milli görüş seçmeni Saadet'e dönmektense AKP'nin kötülüklerine göz yummayı tercih etmiş.

Yine de vekil sayılarında hem AKP kayıp yaşamış hem de CHP yıllar sonra ilk defa 2. vekilini çıkarmış, ekstradan da yeni sistemin getirdiği 1 ekstra vekili de iyi parti kapmış. Eyyorlamam bu kadar.

Ben hep diyorum. CHP'nin başına aklı başında bir Türk geçmeli. İnce geçseydi belki CHP'nin kötü imajını tazeleyebilirdi. Burada iş halka düşüyor. Öyle oturdukları yerden KK bıraksın diyerek olmaz.

https://eksisozluk.com/26-haziran-2018-chp-onunde-oturma-eylemi--5704699?a=popular

Gidebilen varsa lütfen gitsin. Ben burada bir şey yapamadığımdan dolayı çıldırıyorum. Tweet atmakla buraya yazmakla olmaz.

Muharrem İnce 81 vilayeti dolaşacakmış. https://twitter.com/vekilince/status/1011584898296090634

Oh be umarım miting de yapar. Tekrar bir mitingini görmeyi çok isterim İnce'nin.

Pentagram said:
https://eksisozluk.com/26-haziran-2018-chp-onunde-oturma-eylemi--5704699?a=popular

Gidebilen varsa lütfen gitsin. Ben burada bir şey yapamadığımdan dolayı çıldırıyorum. Tweet atmakla buraya yazmakla olmaz.

Bunu paylaşmaya gelmiştim güzel olmuş. Sonunda aklı başında insanlar harekete geçmiş.

Back
Top Bottom