Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Hakany said:
Wuuthrad said:
t.A.T.u. said:
Acaba İYİ Parti aldığı oyun büyük çoğunluğunu MHP'den aldı da AKP mi MHP'ye emanet oy verdi? Yine de ben İYİ Parti'den de Meral Akşener'den de en az yüzde 15 bekliyordum. Beklentinin çok altında kaldı cidden.
7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde MHP %16.2 almıştı. 1 Kasım'da ise
AKP'ye 4 puan falan kaydı.

O zaman AKP'ye gidenler MHP'ye döndü, MHP'lilerin bir kısmı İyi Parti'ye kaydı. Değişen pek bir şey yok.
2015 Genel Seçimleri'nde "MHP'nin Kalesi" denilen Osmaniye de AKP'ye geçmişti hatırlatırım. Ayrıca o seçimlerde MHP Muhalefet tarafındaydı. Yani o günün MHP Kitlesiyle bugünün MHP kitlesi çok farklı.
7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Osmaniye'yi MHP almıştı, daha sonraki 1 Kasım 2015 Seçimlerinde AKP'ye geçti. MHP'den AKP'ye oy kayması yaşanığının kanıtlarından biri de budur zaten.

Ben o yüzden kaydığını düşünmüyorum. Bahçelinin tavırları içerideki muhalif MHP'lileri kaydırdı. Onun dışında MHP'de kalan kitle MHP'nin fanatikleri. Mesela tut ki CHP, AKP'nin yanında bir tutum sergiliyor (MHP Gibi), yine CHP'nin içinde kalan bir kesim olur.

Evet, ben de o kesimden bahsediyorum. Bahçeli'nin tutumları nedeniyle 1 Kasım 2015'de AKP'ye giden oylar, şimdi geri geldi. Bu yüzden İyi Parti'ye kayan oylar belli etmedi kendini, ki İyi Parti de öyle yüksek miktarda bir oy koparamadı MHP'den.

Bekir Bozdağ; "İrade çok açık, OHAL’in kaldırılması iradesi var ve bu iradenin çerçevesi, zamanı belirlenecek, ona göre adım atacağız.”

Ne zaman olacağı da belli değil ha. Belki bi' 5 yıla kaldırırlar. Canları ne zaman isterse.

Kasım 2017'de 2019 seçimleri için tahmin yürütmüşüm. Ortalama şu şekilde demişim:
akp: 19.000.000 %38
chp: 11.000.000 %22
iyip: 10.000.000 %20
hdp: 5.000.000 %10
mhp: 1.500.000 %3
diğer: 3.500.000 %7

İyi Parti MHP ve AKP'yi beklediğim gibi yolmadı ve MHP hepimizi *** etti. Burada %20'den direkt MHP'ye 9 puan ekliyoruz. Ayrıca diğer içerisine koyduğum yerde Saadet de AKP'deki milli görüşçüleri çekemedi o yüzden de %43 Akp çıktı. CHP'yi tutturmuşum ama bunu herkes bekliyordu İyi Parti'den ötürü.

Bence bir sonraki seçimde muharrem ince bir büyükşehir belediyesine aday gösterilmeli, tercihen İstanbul. Bu sayede hem görünürlüğünü korumuş olur, hem de reklamını en iyi şekilde yapar.

Finde said:
Bence bir sonraki seçimde muharrem ince bir büyükşehir belediyesine aday gösterilmeli, tercihen İstanbul. Bu sayede hem görünürlüğünü korumuş olur, hem de reklamını en iyi şekilde yapar.
"Genel başkan olamadı, cb olamadı, belediye başkanı mı yapacaksınız?" Gelecek ve işe yarayacak muhalefeti şimdiden söyleyeyim sana. Ciddi diyorum yıllardır sağcı partileri seçip, ülkeyi batırıp adamı gönderdikten sonra suçlayıp yine sağcı parti seçen halktan cidden bıktım. Ekşisözlükteki "türkiyeden fittir olup gitmek" başlığı gibi boş yapmayacağım. Üniversite diplomamı alayım iş arayıp gidiyorum. Memurluk güvencesi yok formasyona 2100tl vereceğime biriktiririm euro/dolar alırım. Celta ielts alırım. Ben artık emeğimin değerini bulduğu, temel besin maddelerini düzenli yiyebildiğim bir ülkede yaşamak istiyorum.

hızlı edit: akademisyenleri kafalarına göre atayabilecekler şimdi, emek emek 20-25 yıl okusan devrim açsan alanında yine boş tek imzada koltuk açmak için gönderirler adamı.

Ben de şahsen Erkut gibi düşünüyorum. Diplomamı alıp en kısa sürede yurtdışına açılıcam. Bu seçim açısından bir umut görüyordum ama çıkardığım tek sonuç bu ülkedeki halkın büyük bir kısmının vatandaşlık değerlerine dair bir şey bilmediği. Bunun sonucunda hangi kesim ne isterse istesin bir şekilde kaos yaşanacak. Bugünün hükümeti bunun en büyük sorumlusu, yıllardır en büyük ayrıştırıcı güç onlardı çünkü. Uzun vadede ben artık bu ülkede kendime ait hiçbir değer göremiyorum, savunacak bir ailem var onları da burada kurda kuşa yem etmemek için elimden geleni yapacağım. Kalan ümitlerim de çöpe atıldı.

Kişisel olarak konuşmayı bırakırsam, bu seçimin kazananı garip bir şekilde Devlet Bahçeli. Erdoğan kendi başına %42'lik bir kesimin desteğine sahip, bu tek başına ülkenin tek hakimi olmasına yetmiyor. Her seferinde Devlet Bahçeli'nin onayını almak durumunda. Ben Bahçeli'nin bu güçten kolay kolay vazgeçeceğini de düşünmüyorum. Ancak ana muhalefetin bir sonraki seçimlere kadar yerel seçimler dışında pek ortaya koyacağı bir şey kalmadı. Bundan sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın ve yakınındakilerin öne sunduğu politikalarla onları onaylayacak AKP-MHP koalisyonundan başka bir şey yok.

Açıkçası "size müstehak" kafasını aptalca buluyorum. Sen adamlara ne arz ediyorsun laftan başka? Millete bir şey gösteremiyorsun adam akıllı. Şöyle adam akıllı yönetilen kaç belediyesi var CHPnin? Ak partiye oy verilmesinin en büyük sebebi belediye zamanında yaptıkları ve Erdoğandır. Din falan olsaydı ne Hudapar ne de Saadet o kadar az oy alırdı. Mesela CHPnin her belediyesinde Mehmet Fatih Maçoğlu tipi adamlar olsa CHP %25te kalır mıydı?

Ben bulunduğum ilçedeki CHP belediyeyi önceki AKP belediyesinden daha etkin buluyorum. İlçedeki herkes de öyle buluyor zaten. Bunu belirtmeyen yok. Ancak sandıkta çıkan oranlar bunun tam tersi. Oyun var veya yok, çok umurumda değil. Ama seçim öncesi sesini çıkartmayıp seçimde sırf istikrar için aynı kişiye oy atan büyük bir kitle var. Biz bunu yok saymaya çalıştık, ama var. Bu insanların hiçbirinin vatandaşlık değerleri hakkında fikirleri yok. Sadece kişisel çıkarları ve duyguları var. Kimisi çıkarı olan memur, kimisi emekli maaşını alıp küçük şeylerle mutlu olan yaşlı kesim, kimisi kendi derdinde halinden memnun fazlasında gözü olmayan fakir kesim ve bir kategoriye sokamayacağım niceleri.

Uyarı...

ben %100 haksiz ama kendinden %100 emin bir sekilde 'ekonominin kotuye gitmesi dis guclerin operasyonu, secimden sonra duzelecek her sey' diyen insanlarin haksizliklarini yasayarak gormesinden biraz mutlu olacagim ne yalan solim. O yonden size mustehak diyorum.

zaten is de 'chp neleri yanlis yapti' seviyesinden cikti. erdoganin yerine ayni guclere sahip esek koy, yine benzer oyu alacak zaten. turkiyede hangi marka akp ve erdogan kadar reklamini yapip, rakip urunler ustune baski kurmus da bu kadar talep gormemis? 7/24 AKP yanlisi TV yayininin bir sonucu olmaliydi.

Lokal yönetimlerin genel seçimle çok alakaları yok. Özellikle çok küçük beldelerde her ne kadar parti için oy atan bir kitle varsa da herkes birbirini tanıyor. Aday kimdir nedir belli. Kişiler seçiliyor çoğu zaman, çok ekstrem istisnai bir durum olmadıkça. Ancak büyükşehirlerde durum farklı, orada esas partilerin etkileri görülüyor. Ben yerel yönetimlerin bu konuda bahsettiğim kitleye bir etkileri olduğunu düşünmüyorum. Bahsettiğim kesim baştaki kimse onu seçiyor, statükoyu seviyor. Durumu muhafaza ediyor.

Doğu Bey'den seçim değerlendirmesi:
Bu seçimi bir cümleyle değerlendirecek olursak seçmen bölücü teröre karşı tavrını ortaya koydu bu çok önemli. Bu kadar ekonomik sıkıntılar içindeyiz ama teröre karşı Türk Milleti tavır aldı. Güneydoğuda HDP oyları düştü. Türk ekonomisinin iflas ettiği bir noktada AKP oylarının çok düşmesi gerekirdi. Ama AKP'yi yine CHP kurtardı. Teröristle el ele vererek FETÖ ile el ele vererek AKP'yi kurtardı.

Belediye konusunda bence de iyisi de var kötüsü de. Misal bizim ilçe belediyesi Refah Partisi ile birlikte AK Parti'nin elinde kaç senedir. Sadece 2014'ten sonra sıvadı biraz. Ondan önce gayet iyiydi.

Ben İzmir'den örnek vereyim. Ulaşım altyapısını güçlendirdiler, 5 kmlik metro hattına devlet ödenek çıkarmamasına rağmen belediye kendi imkanlarıyla bitirdiler. Rahmetli Piriştina'nın projesi İZBAN'ı faaliyete geçirdiler. Körfezi temizleyip, yeni yaşam belirtilerinin ortaya çıkmasını sağladılar. Sahillere çevre düzenlemeleri yapıldı. Kırsal kesimlerde kooperatiflere ve tarıma yatırım yapıldı. Tarım ve hayvancılık bakımından büyümede Türkiye'nin üzerine çıktı. Daha çok uzar gider bu liste de merak edenler Google amcaya sorabilirler.

Uyarı: Siz iletinizi yazarken 2 yeni ileti daha gönderildi. Gönderilen iletiyi incelemeniz önerilir.

Back
Top Bottom