Siyaset

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Sonunda Rüzgar Enerjisine dev yatırım, elektriğin %40'ının rüzgardan üretileceği söyleniyor. Bence bu uçuk bir rakam ama 8-9 bin adet rüzgar türbini, boyutuna göre, ülke elektriğinin %10'undan fazlasını üretebilir.

http://www.milliyet.com.tr/turkiye-nin-ilk-deniz-ussu-ruzgar-ciftligi-antalya-yerelhaber-1130412/

Birkaç gün önce İzmir Limanı'ndan

CIZqBBe.jpg

Devasa Rüzgar Türbinleri, bunlardan 8.000 tane Antalya-İzmir-Mersin bölgesine, özellikle denizlere yapılması planlanıyor ve açıkçası çok stratejik bir adım, ve yine geç kalınmış bir adım.

lorddarknes said:
"DEMİRTAŞ'I MECLİS'TEN ÇIKARSINLAR"
Ayakta durmakta güçlük çeken şehidin babası Fevzi Yenikapı, "Demirtaş’ı Meclis’ten çıkarsınlar. O itleri çıkarsınlar. Ortalığı karıştıran onlar. Kardeşi kardeşe vurduran onlar. Siyaset yapmasınlar. Yazıktır, günahtır. Ben de Kürt’üm. Anam Kürt, babam Kürt. Tek bayrağın altında yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vardır. Başka bayrak yok. Al yıldızlı bayrağımız var. Kimseden korkmayız. Kim gelirse gelsin" diye konuştu.

Vay hain baba diyecektir şimdi birileri :roll:

Yok yahu, onlar direkt kürtlükten çıkarıyor bu insanları  :mrgreen:

Varrak said:
Sonunda Rüzgar Enerjisine dev yatırım, elektriğin %40'ının rüzgardan üretileceği söyleniyor. Bence bu uçuk bir rakam ama 8-9 bin adet rüzgar türbini, boyutuna göre, ülke elektriğinin %10'undan fazlasını üretebilir.

http://www.milliyet.com.tr/turkiye-nin-ilk-deniz-ussu-ruzgar-ciftligi-antalya-yerelhaber-1130412/

Birkaç gün önce İzmir Limanı'ndan

CIZqBBe.jpg

Devasa Rüzgar Türbinleri, bunlardan 8.000 tane Antalya-İzmir-Mersin bölgesine, özellikle denizlere yapılması planlanıyor ve açıkçası çok stratejik bir adım, ve yine geç kalınmış bir adım.
geçen ben de gördüm de atmayı unuttum. Oğlum tamam anladık her şey için çok geç kalındı da ne yapalım yani şimdi  :mrgreen:

Yanlış bunlar casti, illa bir zor görmemiz gerekiyor çözüm üretmek için. Vizyon yok, bu tip bir enerji krizi yaşanacağı öngörülmüyor. Yaşanınca ise can siperane çözüm aranıyor, o konuda akp iyi eyvallah, kısa sürede çözüm bulabiliyorlar da, biraz öngörü sahibi olup bu adımların yıllar önce atılması lazımdı.

Bu arada, Niğde'de halk, Faşistleri kovalamış http://dinamithaber.com/nigde-halki-hdp-lileri-boyle-kovaladi/55069/

Demirtaş hakkında soruşturma da açılmış. Bunlar hep çok geç kalınmış adımlar. Resmen AKP, 3-4 yıl Yargı ve kolluk kuvvetlerini dizginledi HDPKK'ya yönelik operasyonların yapılmaması için. AKP'nin asker ve yargıyı özerk bırakması lazım ki görevlerini yapabilsinler, teröristleri rahatça cezalandırabilsinler.

haklısın hep bi yerlerimiz sıkışınca çözüm üretiyoruz bunu değiştirmemiz lazım. Benim dediğim her projeye geç kalınmış demenin bi faydası yok :grin: Bilinen bi şey yani geç kalındığı.

Korkma demirtaş seni asmayacağız adilce yargılayacağız. :grin:

Bilinen bir şey de, bunu en çok siz akpliler dile getireceksiniz ki tepedekiler tabanı memnun edemediklerini düşünüp ona göre politika devşirecekler. Bu çok önemli, "ya nasıl olsa hemencik çözüm bulunuyor boşveer" demeye devam edilirse, günün birinde patlak verecek olası bir soruna kısa sürede çözüm bulunamadığında sosyal veya ekonomik kriz patlak verir.

Ya elektrik hani, vücuttaki mitokondri ya. Damarlardan sonra (yol/tünel/trenyolu/köprü) en önemli şey.

Yani eskiden çok çok pahalı bir şeydi rüzgar enerjisi, hala fosil yakıta göre çok pahalı, o yüzden çok geç kalındı demek biraz haksızlık olur. Ama böyle şeylere yönelinmesi iyi yani, termik/HES/nükleerin karşılaştığı muhalefetle de karşılaşmaz.

Akp'nin içi çok böyle işlemiyor, tepe taban işi yani. Uzun soluklu projeler olsa dahi mesela rusya ile anlaşınca enerji konusunda diğer tüm projeleri rafa kaldırıyorlar. Ekonomik yük vs'den bahsediyorlar. Böyle bi şey olmaz çok yanlış mesela bu, doğru diyorsun yani.

Calradianın Bilgesi said:
Yani eskiden çok çok pahalı bir şeydi rüzgar enerjisi, hala fosil yakıta göre çok pahalı, o yüzden çok geç kalındı demek biraz haksızlık olur. Ama böyle şeylere yönelinmesi iyi yani, termik/HES/nükleerin karşılaştığı muhalefetle de karşılaşmaz.
Deniz üzerine yapılıyor niye pahallı ki? Bi de deniz üzerine yapılıyor diye deniz ekosistemcileri türemesin?

Edit: Mesela bak Varrak Davutoğlu'nun da şu söylediği baştan başa bir yalan. Böyle bir şey gözümüzün içine baka baka söylenmez;
https://twitter.com/anadoluajansi/status/681477531875303424

Rüzgar teknolojisi hep pahalıydı, çünkü 1. Teknoloji yeterince verimli değil hala, kendi kendini amorti edemiyor türbinler 2. Enerji depolanamıyor ve anlık üretilmesi gerekiyor, rüzgarınsa anlık hızını kontrol edemiyorsun, o yüzden bazen çok çok düşük üretim yapabiliyor ve yine fosil yakıtlara güvenmek zorunda kalıyorsun.
Deniz üzerine yapılan tarlaların genellikle daha maliyetli olduğu söyleniyor, toprağın üstüne yapmaktan daha maliyetli olması normal bir şey bence. Yine bir muhalefet oluşur elbet de, HES'ler termikler direk insanların zeytinliklerini kurutuyo, köylerine su bastırıyo vs. o yüzden onların muhalefeti kadar büyük bir şey olmaz.

Maliyeti değil de uzun süreli düşündüğümüzde deniz üzerine yapılan daha aktif olmaz mı enerji açısından?

termik/HES/nükleerin karşılaştığı muhalefetle de karşılaşmaz.

Kuşlar var onlara çarpıyor ve ülüyorlaaar. Zemini hazırladılar yani.

http://cozumekoloji.com/index.php/blog/87-ruezgar-enerji-santralleri-ve-kuslar/110-ruezgar-tuerbinleri-bazi-kus-ve-yarasa-populasyonlarini-tehdit-ediyor-arastirmacilar-goekyuezuenue-yaban-hayati-icin-daha-guevenli-hale-getirmenin-yollarini-ariyor

Bu yüzden şu tasarımı isteniyor malum tipler tarafından, yani rüzgar enerjisini de standart tipte türbin ile ikna edemiyorsun insanları

mariah-power-windspire-wind-turbine-2.jpg

Bu, ileri geri sallanarak elektrip üreten ve kuşlara zararı çok çok az olduğundan çevreciler tarafından istenen tipte rüzgar elektrik jeneratörü. Fakat 10'larca kat verimsiz standart tiple kıyasla.

Düzeltme : Bu arada o tiplere "çevreciler" demişim. Ben çevreciyim yahu. Onlar akli sıkıntı çeken ve çevrecilik fikrinin arkasına saklanan tipler.

Şu da 2014-2015 (Ocak-Kasım) yakıta/kaynağa göre elektrik üretim kıyaslaması

UtlG9WU.jpg

En büyük handikap doğalgaz yakarak elektrik üretmemizdi malum Rusya-İran. Bu arada elektriğin %5'e yakınını halihazırda rüzgardan elde ediyormuşuz, bilmiyordum bunu, hiç yoktan iyi. Hidroelektrik santrallerine de nazar değmesin ya

Denize yapılanlarda rüzgarın önü çok daha az kesiliyor, çünkü deniz düz. Daha güçlü rüzgar elde ediyorsun yani. Ama kuşların göç ederken geçtiği yerlere yapmamak lazım, tek sıkıntısı o. Geceleri veya kötü hava koşullarında göç yapan kuşlar türbinlere çarpıp ölebiliyor. Ki ölmeseler bile denize kurulan türbinlerin varlığından dolayı farklı bir yolu tercih ediyorlar, daha uzun yol seyahat ederek daha fazla yoruluyor. Ya da tamamiyle bölgeden uzaklaşmalarına da yol açabiliyor bu türbinler. Kurulacak yerin iyi araştırılması önemli. Ama daha bir bölge belirlenmeden şikayete başlamak da gereksiz.

Benim gözümden dünya yani,

3Y9mR9.png

Yazık Moğollara, Ruslar gitsin votka içsin; bizde teröristler baskın yapsın Amerikanlar birşeye karışmasın, hatam varsa düzeltin.

Acilen kuralları okuman lazım, bir countryball'ı çizerken asla hazır yuvarlak kullanamazsın. Bu hassas bir konu.

http://polandball.wikia.com/wiki//r/polandball_Official_Tutorial

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom