Sistem gereksinimleri

Users who are viewing this thread

Cevabınız için teşekkür ederim.

Şöyle bir durum var. Güncellemeler geldikçe performans iyileştirmeleri bekliyorduk. 1.2.0 ı şuan yüksek ayarlarda oynayabiliyorum akıcı şekilde. Dün akşam 1.3.0 a güncelleyip oynadım performans iyileştirmesi olacağına öncekine göre savaşlarda fazla kasmalar oldu ve hiç yaşamadığım bir sorunu yaşadım. Save dosyalarım çöp oldu crash yiyorum.

Korkum acaba güncellemeler geldikçe performans sıkıntısı yaşayacak mıyım yoksa 1.3.0 beta olduğu için mi bu sıkıntı oldu.

Rica ederim, ama bak şu olayı da bir bak yüksek ayarlarda açmaman adına bunları söylüyorum, şimdi senin yerinde olsam en son ayarlarda oynamazdım, yani her şey bir yana FPS icat edildiği günden itibariyle insanlar oyunlarını hep son ayarlara stabil etme peşinde, yani o makinanın fanı kaç rpm devir atıyor ve bir yere kadar çalışır ve ardından afallar :smile:

1050ti oynuyorum, custom ayarlarda oynuyorum oyunu, 4096mb boşluğun 2000 küsüratını kullanıyorum, göz zevki mesele değil oynadığım bilgisayar her ne kadar oyun bilgisayarı bile olsa fazla zarar vermek istemiyorum, hiç bir şey eski teknoloji değil o devirler şu an gözümde canlandı 1GB ekran kartı olan her şeyi açardı, oyunlar 512MB idi, işte bu FPS kavramı ile bazı şeyler değişti, eskiden de vardı ama sistemler bu kadar ısınma/performans kaybı sorunları yaşamazdı, sana tavsiyem şöyle yap ayarları costum ayarlara düşür ve bazı şeyleri yüksek bazı şeyleri düşük-orta ayarda çek, ve her gelen güncellemeden sonra dosyalarını doğrula, birde save game olayına gelecek olursak ben her gelen güncellemeden sonra bütün savegame dosyamı tamamen siliyorum, yeni save'den başlıyorum böylesi daha sağlıklı oluyor.

Rica ederim, ama bak şu olayı da bir bak yüksek ayarlarda açmaman adına bunları söylüyorum, şimdi senin yerinde olsam en son ayarlarda oynamazdım, yani her şey bir yana FPS icat edildiği günden itibariyle insanlar oyunlarını hep son ayarlara stabil etme peşinde, yani o makinanın fanı kaç rpm devir atıyor ve bir yere kadar çalışır ve ardından afallar :smile:

1050ti oynuyorum, custom ayarlarda oynuyorum oyunu, 4096mb boşluğun 2000 küsüratını kullanıyorum, göz zevki mesele değil oynadığım bilgisayar her ne kadar oyun bilgisayarı bile olsa fazla zarar vermek istemiyorum, hiç bir şey eski teknoloji değil o devirler şu an gözümde canlandı 1GB ekran kartı olan her şeyi açardı, oyunlar 512MB idi, işte bu FPS kavramı ile bazı şeyler değişti, eskiden de vardı ama sistemler bu kadar ısınma/performans kaybı sorunları yaşamazdı, sana tavsiyem şöyle yap ayarları costum ayarlara düşür ve bazı şeyleri yüksek bazı şeyleri düşük-orta ayarda çek, ve her gelen güncellemeden sonra dosyalarını doğrula, birde save game olayına gelecek olursak ben her gelen güncellemeden sonra bütün savegame dosyamı tamamen siliyorum, yeni save'den başlıyorum böylesi daha sağlıklı oluyor.
Tekrar teşekkür ederim tavsiyelerinize uyacağım.

Rahat bir şekilde oyunu oynayabilirsin, bende 1050ti kullanıyorum ama işlemcim i7 7700Hq, ayriyeten yukarıda ki arkadaşın söylediği gibi 8'lik bir ram daha tak, hayatı yaşa. Bende ki 16GB ara sıra bizde de optimizasyon sıkıntısı olsa da en yüksek ayarlarda 30 40 FPS almaktayım.

Teşekkkür ederim yardımlarınız için ek kısa zamanda aynı model frekanslara sahip ram almam gerekli bire bir aynı modeli yok tabi baktım biraz ama kırmızı renkli olan var onu alıcaz artık.

Lenovo z500 laptop. İ5 3230m, geforce 740m ekran karti 8gb ram.

Bu sistem ile oyunu oynama ihtimalim vsr mi acaba? 20-30fps yeter bana. Gta v aciyordu, buna yeter mi acaba?

Windows 10, Bannerlord 1.2.1 Main Branch
Ryzen 3 1300X 3.7GHz İşlemci
DDR4 3000MHz 8GB RAM
GTX 1050Ti 4GB Ekran Kartı
1TB HDD

Fps sorunu yok ama takılmalar oluyor. Kuşatmalar oynanabilecek gibi değil. Tahmini sebepleriyle ne gibi şeyler yapılabilir dersek;

1.Oyun gereğinden fazla ram kullanıyor ve sistemi disk belleğini kullanmak zorunda bırakıyor olabilir. Şimdilik ram arttırmak veya memory cleaner kullanmak çözümü

2.Oyun sahne içinde yükleme yapıyorken hdd yetişemediği için donuyor olabilir. Ssd almak belki daha iyi yapabilir

3. İşlemciye bir komut bir anda yükleniyor ve kitliyor olabilir. Buna ne yapılır bilmiyorum ama güç planlarından nihai performans'ı seçmek ve görev yöneticisinden bannerlord'a işlemciye yüksek öncelik vermek belki işe yarar

Yukarida saydığım sistemle oyunu 1.1.0 surumu sanirim(ilk sürüm patchsiz)denemek için ssd'ye kurdum. Tüm Ayarlari minimuma getirdim, windowstan nvidia denetim masasindan falan da fps artiracak ayarlar yaptim.(cs go fps artirma diye google search yapılabilir, ben bunu biliyorum bunu arattım.) haliyle görüntüler çöp gibi oldu, ama o sorun değil warbandden sonra bannerlordu ne olursa olsun oynamak istiyordum.

1-2 saat kadar oynadım. 20-30 fps stabil oynaniyor. Kale kuşatması bu süre içinde tabii ki yapmadim. Ama denemek amaçli 150-200 kişilik savaslara girdim(haritada savaşan lordlarin yaninda savaşa girdim.) Bence çok sorunlu değil. Anlik fps düşmeleri takilmalar oluyor, ama genel olarak oynanabilir seviyede. Ama başka bir oyun olsa bu grafiklerle ve fpsle oynarmiydim, kesinlikle hayir.

Steamden satin aldim şuan iniyor, gelen patchlerle optimizasyon yapıldığını düşünüyorum belki daha akıcı oynanir.

İleride yeni sistem alırsam daha rahat oynarim, mb 3 günlük oyun değil sonuçta hala warband oynuyoruz. hesapta dursun hem de yerli oyuna destek olsun.

Deneyimlerimi yazarım. Saygılar.

Single game bir oyun için 30 fps yeterli oluyor. Zaten oyunun şuan ki sıkıntısı düşük fps değil fps droplar. Ayarları en düşüğe al istersen 800x600 çözünürlükte oyna 8 gb ram kullanıyorsan her türlü o donmaları takılmaları yaşayacaksın.8 gb ramle oyunu akıcı oynayanları da gördüm youtubeda ama istisnasız hepsi çift kanal (4x4) ram kullanıyordu.Çift kanal ram kullanımının oyun için avantajlarını hep biliyorduk ama bu oyunda çok işe yaradığı kesin. Ayrıyetten yine çift kanal kullanım 15-20 fps artışta sağlıyor.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Şöyle bir durum var. Güncellemeler geldikçe performans iyileştirmeleri bekliyorduk. 1.2.0 ı şuan yüksek ayarlarda oynayabiliyorum akıcı şekilde. Dün akşam 1.3.0 a güncelleyip oynadım performans iyileştirmesi olacağına öncekine göre savaşlarda fazla kasmalar oldu ve hiç yaşamadığım bir sorunu yaşadım. Save dosyalarım çöp oldu crash yiyorum.

Korkum acaba güncellemeler geldikçe performans sıkıntısı yaşayacak mıyım yoksa 1.3.0 beta olduğu için mi bu sıkıntı oldu.
1.3 Beta süreci yalnız. Yani erken erişim; bir süreç testlerin ve düzeltmelerin devam ettiği, oyunun hazır olmadığı bir süreç. Erken erişimin Beta'sıda test sürecinin test süreci yani böyle şeyler çoğunlukla yaşanacak, savler bozulacak, sistem kasacak, görüntü bozulacak erken erişim alarak bunları kabul ediyoruz ki bir de erken erişimin betası bana kalırsa bunlara takılıyorsanız betadan çıkın Ana Sürüme geçin ya da bunlara göz yummalısınız, benim de PC kasmaya başladı FPS düştü filan onlarda farkında. Not: Bende Beta'dayım yeniliklere açığım, PC kasıyor ki imkansız bu sistemde(AMD Ryzen 5 3600x/sapphire nitro+5700XT SE/Corseir Vengece Pro RGB 8+8GBRAM) razıyım rapor gönderiyorum okadar dahasına bir şey diyemeyiz. Mail veya forumdan tavsiyelerde bulunabiliriz.

Tek kanal 8gb ram gerçekten çok yetersiz kalıyor galiba forumda ki arkadaşlar sağ olsun yardımcı oldular bende 8 gb ram daha sipariş verdim aynı seri numaralı sadece sonunda R harfi var araştırmalarımı göre sorun teşkil etmiyor dediler geldiğinde kontrol edep buraya deneyimleri yazmayı düşünüyorum çift kanal nasıl oluyor bizde deneyimle yelim.

Rtx 2060
i5 9300h
8 Gb RAM
Oyun ssd' de kurulu.Her şey en yüksek ayarlarda 108-120 arasi fps alıyorum, bilginizs

Intel Pentium G4560
MSI H110M PRO-VD

8 Gb Ram (2133 Mhz)
Colorful GeForce GT1030 2GB
Tagan TG600-U33II (600w)
Drevo X1 Pro 128GB SSD + Seagate Barracuda 1TB (oyun Hdd'ye kurulu)
Windows 10 Pro (1909)
Acer VG220QBMIIX 21.5" 1920X1080

Grafik genel kalitesi düşük, ceset sayısı orta, ses kanalları orta, muharebe büyüklüğü 300, kumaş simülasyonu ve ışık haresi efekti açık. Ortalama 40-60 FPS arası alıyorum. Savaş büyüklüğünün maksimum olduğu yerlerde zaman zaman 20'e kadar düştüğü oluyor. Nadiren de olsa droplar yaşanmakta. Her gelen güncellemeyle performans değeri artıyor. İlk sürümlerde her dakika başı saniyeler süren droplar yaşıyordum fakat gelen güncellemeler ile birlikte bu sorunlar ortadan kalktı. Şu anda rahat bir şekilde oynuyorum.

EDIT: Grafik ayarını Nvidia GeForce Experience ile optimize ettim grafik ayarları şöyle oldu; kaplama kalitesi yüksek, kaplama aktarım bütçesi orta, gerisi ise düşük ayarda. Kumaş simulasyonu, ışık haresi efekti, film greni, hareket izi açık. Optimize ayar ile grafik kalitesi artmış oldu ve beraberinde performansttan hiç ödün vermedim aksine FPS artışı oldu ortalama 50 FPS civarı almaktayım (oyun sürümü e1.2.1).

Last edited:
Merhaba,

Arkadaşlar sizlere sormak istedim bir kaç soru var oyunla ilgili bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. Herkes gibi bende oyunu büyük merakla bekliyordum ve aldım yalnız sistem gereksinimleri erken erişimden dolayı mı bilmiyorum söylenenden farklı gibi duruyor, drop ve küçük çaplı savaşlarda bile donma ve kasma yaşıyorum aşağıya bilgisayar sistemi mi yazı cam bana iyi oyun deneyimi nasıl sağlarım yardımcı olursanız sevinirim bütçe sıkıntım yok yalnız bilgisayar toplamak istemiyorum şu salgın döneminde sizlere şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarımı yaklaşık olarak 2 yıl önce toplamıştım.

Sistem Bilgilerim;
Asus Prıme B350M-A Amd B350 Am4 Ryzen DDR4 3200+ (OC) (Anakart)
Asus Nvindia GTX1050 Ti Cerberus Oyun OC GDDR5 4GB 125Bit DX12 (Ekran Kartı)
Amd Ryzen 5 2400G Am4 3.60Ghz 6MB Ön bellek 4 Çekirdek (İşlemci)
Corsaır 8 GB Vengeance DDR4 2400 Mhz CL16 (Ram)

Daha önce sistemim alıntıda belirttiğim gibi idi forum arkadaşlarımız sağ olsun 8 gb bir ram takviyesi ile akıcı oynarsın demişlerdi bende öyle yaptım ve gayet iyi oynuyorum grafik ayarlarını orta ya çekiyorum birkaç ayardan sonra temiz bir oyun tabi arada droplar var yok denemez. Oyunun gerçek ram değeri 8 gb olmadığı herkes kanaat getirmiştir artık.

Merhaba,

Arkadaşlar sizlere sormak istedim bir kaç soru var oyunla ilgili bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. Herkes gibi bende oyunu büyük merakla bekliyordum ve aldım yalnız sistem gereksinimleri erken erişimden dolayı mı bilmiyorum söylenenden farklı gibi duruyor, drop ve küçük çaplı savaşlarda bile donma ve kasma yaşıyorum aşağıya bilgisayar sistemi mi yazı cam bana iyi oyun deneyimi nasıl sağlarım yardımcı olursanız sevinirim bütçe sıkıntım yok yalnız bilgisayar toplamak istemiyorum şu salgın döneminde sizlere şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarımı yaklaşık olarak 2 yıl önce toplamıştım.

Sistem Bilgilerim;
Asus Prıme B350M-A Amd B350 Am4 Ryzen DDR4 3200+ (OC) (Anakart)
Asus Nvindia GTX1050 Ti Cerberus Oyun OC GDDR5 4GB 125Bit DX12 (Ekran Kartı)
Amd Ryzen 5 2400G Am4 3.60Ghz 6MB Ön bellek 4 Çekirdek (İşlemci)
Corsaır 8 GB Vengeance DDR4 2400 Mhz CL16 (Ram)

CoLL merhaba. Ekran kartın ve işlemcin genel olarak yeterli. Elbette en yüksek ayarlarda güzel performans vermez fakat ayarları isabetli seçtiğin takdirde işini görecektir. Ram çok kalabalık olmayan savaşlarda işini görür. Eğer imkanın varsa oyunu ssd'ye kurmayı deneyebilirsin, oyun anında yüklenen assetlerden ve birtakım gerçek zamanlı disk erişimi yöntemlerinden kaynaklı gecikmeyi elimine edecektir. Fps'in sürekli düşük değilse, ara sıra anlık düşüşler gösteriyorsa bundan kaynaklı olması muhtemel. Onun haricinde ram'i yükseltmek de performansını artırır elbette fakat 8gb'ın da yetmesi lazım savaş boyutuna bağlı olarak. Daha önce bu başlığa bir inceleme videosu göndermiştim, notebook'um ile düşük performans denemesi yapmıştım. O video'ya bakabilirsin.

Sistem özellikleri video açıklamasında yazıyor.

pc'nin sadece rx560 ekran kartını tutup ;
işlemci ryzen 5 2600
16 gb ram
oyunu da 240 gb ssd ye kurarsam orta ayarlarda akıcı bir şekilde oynayabilir miyim oyunu ?

pc'nin sadece rx560 ekran kartını tutup ;
işlemci ryzen 5 2600
16 gb ram
oyunu da 240 gb ssd ye kurarsam orta ayarlarda akıcı bir şekilde oynayabilir miyim oyunu ?
RX 560 ile grafik ayarları orta olursa akıcı oynamak mümkün olmayabilir. Aşağı yukarı GTX 1050 ayarlarında bir gpu RX 560 gördüğüm kadarıyla.

önerilen grafik ayarı rx 580 diğer donanımlar uygunsa oyunu yüksek ultra arası oynatıyor diye biliyorum. hali hazırda bana göre rx560 4gb ın rx570 den aman aman bir farkı yok. zaten bu oyunu fazlaca işlemci oynattığı için ekran kartını değiştirmeyeyim dedim.

önerilen grafik ayarı rx 580 diğer donanımlar uygunsa oyunu yüksek ultra arası oynatıyor diye biliyorum. hali hazırda bana göre rx560 4gb ın rx570 den aman aman bir farkı yok. zaten bu oyunu fazlaca işlemci oynattığı için ekran kartını değiştirmeyeyim dedim.
Oyunu low medium arasında oynarsın, ama her şey medium olursa nasıl davranır bilemiyorum. 1050 mobile ile performans testini gönderdim, 1050 mobile vs RX 560 kıyaslaması aşağıdaki gibi:

bu bahsettiğiniz şu an için mi ? tam sürüme gelene kadar bu değerlerin düşeceğini düşünüyorum. eğer 1 yıl geçse optimizasyon sağlansa da yine oynayamazsın diye düşünüyorsanız komple pc yi değiştirmem daha mantıklı olur.

aslında sormak istediğim şu - cahilliğime verin - bu oyun ne kadar yumuşatılırsa yumuşatılsın yine belirli bir nesilden aşağısı zorlanır mı ?

Back
Top Bottom