Sistem gereksinimleri

Users who are viewing this thread

Kiron

Archivist
Global Moderator
Bu konu altında sistem gereksinimlerini tartışabilirsiniz. Var olan optimizasyon sıkıntılarını veya sisteminizin bu oyunu kaldırıp kaldırmayacağı hakkında fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Minimum said:
  • MİNİMUM:
    • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
    • İşletim Sistemi: Windows 7 (64-bit only)
    • İşlemci: Intel® Core™ i3-8100 / AMD Ryzen™ 3 1200
    • Bellek: 6 GB RAM
    • Ekran Kartı: Intel® UHD Graphics 630 / NVIDIA® GeForce® GTX 660 2GB / AMD Radeon™ HD 7850 2GB
    • Depolama: 60 GB kullanılabilir alan
    • İlave Notlar: Entegre GPU sistem RAM’inden 2GB ek alan gerektirebilir. Nihai çıkışta bu tahminler değişiklik gösterebilir.
Önerilen said:
  • ÖNERİLEN:
    • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
    • İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit only)
    • İşlemci: Intel® Core™ i5-9600K / AMD Ryzen™ 5 3600X
    • Bellek: 8 GB RAM
    • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1060 3GB / AMD Radeon™ RX 580
    • Depolama: 60 GB kullanılabilir alan
    • İlave Notlar: Nihai çıkışta bu tahminler değişiklik gösterebilir.

Windows 10 1909 64-bit
8750H
GTX 1060
16GB ram

oyun mütemadiyen mavi ekran veriyor ve her seferinde de farklı farklı hata kodları çıkıyor, bırakın medium high neredeyse her şeyi low'a aldım hala daha bilgisayar 90 dereceleri buluyor.

Early Access tamam da bu kadar buglı bir oyunu nasıl oldu da yayınladınız anlamıyorum. Birçok insan belli oyun mekaniklerinin eksik ve sonradan yükleniceğini kabul ederek bunu alıyor ancak, bu oyun eksik mekanikleri dışında sırf crashlar ve laglar yüzünden oynanabilir gözükmüyor şu hali ile.

i 7700HQ
gtx 1050 4gb
16gb ram
Olan bir laptop da yüksek ayarlar-kenar yumuşatma fxaa ve hdr kapalı şekilde single da sabit 60 fps alıyorum.Yağmur ve kar yağan alanlarda ara ara droplar giriyor ama hiç yoktan iyi şu an durum.Oyun sonuçta erken erişimde bunu kabul etmek lazım.

CPU: Intel i5 4690k 3.5 Ghz (OC kapalı)
GPU: MSI GTX 970 (3.5 GB)
RAM: 16 GB Kingston HyperX Fury 1600Hz
Windows 10 Pro Sürüm 1909
1080p, 144hz Çözünürlük
7200 Rpm 2TB HDD'ye yüklü.

Orta seviye otomatik ayarlardan bir kaç ayarı kıstım. Görsel efektlerden güneş hüzmesi vs. yük bindireceğini düşündüğüm şeyleri kapattım. Özel Savaş'ta test ettim. 70 vs 70 oynadığımda 100 FPS'le başladığım oyunda güneşli de olsa 50 FPS altına düşmüyorum. En çok da güneşli yerlerde, savaşın ve ışık efektlerinin (meşale gibi) yoğun olduğu yerlerde FPS düşüyor. İşin garip yanı ayarlarda muharebe boyutu en düşük 200'e ayarlanabiliyor. Keşke onu 100'e kadar indirseler en azından şimdilik 50 FPS altını görmeyeceğimi garantilerdim. Durum bende böyle.

Özellikle ışık efektleri, güneş ışınları ve gölgelerin optimize edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlar çok fazla düşürüyor FPS'i. Beta'dayken özellikle dinamik gölgeleri kapatmak çok rahatlatmıştı. Bir de birşey farkettim ayarları çok fazla otomatik ayarın dışına çıkarırsanız düşürseniz dahi iyi bir verim alamıyorsunuz. Otomatik ayarlar üzerinden bir kaç ayar değiştirip deneyin faydasını göreceksiniz. Vsync'in etkisi var mı denemedim ama bazı oyunlarda açmak fayda sağlıyordu bunu da denemenizi tavsiye ederim. Son olarak evet ben de oyunun yeterince optimize olmadığını söyleyebilirim. 100 fps ile 50 fps arası çok büyük bir eşik. Minimum sistem gereksinimleri ile oynayan arkadaşların very low'da dahi işkence çektiğini tahmin edebiliyorum. Çözüm beklemek. Önümüzdeki updatelerle umarım rahatlar oyun, yağ gibi akar oynarız.

Last edited:
i5 9300H
Gtx 1650 4gb
8gb ram

gta v, witcher 3, ac origins muadili oyunlari yuksek ayarlarda kasmadan oynayan birisi olaraktan;

orta grafik ayarlarında(golge ayarlari dusuk, kenar yumusatma kapalı) oyunda ani ve sürekli fps düşüşleri bulunuyor, arastirdim birçok insanda ayni problem. ayrıca örneğin savas arazisinde yerde ki taşlar objeler yok olup geliyor sürekli. ve loading ekranlarında cizirti sesi geliyor. optimizasyon problemi insanlari oyundan sogutacaktir ki ben mb serisine aşık birisi olarak yarim saat dayanabildim kasmalar yuzunden cok rahatsiz ediyor oyuna odaklanilmiyor, o yuzden hemen çözülmesi gereken bir problem. herkesin evinde yayinci pc si yok.

İ5 7300HQ
GTX 1050Ti
8 GB RAM

Forumda okudum, 1050 ve 1050Ti ile sorun yaşayan çok olmuş. Tamam vh oynamayı beklemiyorum ama mediumda ani FPS dropları oluyor. Birkaç şeyi kıstım ama sanki etki etmiyor gibi. Ekran kartım bal gibi oynatmalı, işlemcim zayıf onu da optimizasyonla azcık daha indirirsiniz =D

i5 7500
GTX 1050Tİ
8GB Ram
Oynayamıyorum 10 kişilik savaşta bile kasıyo :grin:
Düzenleme= Yamalarla birlikte bu sorunu baya çözmüşler ama yine de droplar giriyor umarım düzelir.

Last edited:
i7-9.
geforce 1660
8ram
256ssd
ama şehre girince 40fps den fazlasını alamıyorum ve 100 üstü savaşlarda 60ın altına iniyor

GTX 1050ti
8GB Ram
i5-3330
Leş gibi bir optimizasyon, en düşük ayarlarda bile saniyede bir fps drop, her köye girdiğimde 1dk yükleme ekranı, leş.
İnternette gördüğüm çözümlerin hepsini denedim (ses kalitesini 128 yapmak, fulscreen yapmak, fpsi sabitlemek, ekran kartım doğru mu diye kontrol etmek vs vs.) hiçbiri işe yaramadı. Umarım ilerki patchlerde düzelir, yoksa oyunu oynayamayacak bir sürü insan.

GTX 1050Ti, 8GB 2400mhz ddr4 ram, i3 7100 3.9ghz işlemci, Betada iken normal ayarlarda 50 civarı fps alıyordum gayet rahat oynatıyordu. Lakin bir çok kişinin fps ve drop üzerine şikayet etmesiyle açıkcası almakla almamak arasında kaldım. Benim sistemime benzer ve oyuna sahip kişiler görüşlerini bildirirse sevinirim.

i5 8250u 4gb ram nvidia geforce mx 110 ekran kartı arkadaşlar düşük ayarlarda oynamaya razıyım açar mı ona göre alacağım yardımcı olabilir misiniz?

Donanım anlamında pek bilgili biri değilim ama Gtx 1050 ti ekran kartlarında kronik bir optimizasyon problemi mi var diye düşünüyorum istisnasız her kişi ani droplar sebebiyle oynayamadığını söylüyor (evet ben dahil) ki aralarında işlemcisi gayet iyi olan arkadaşlar da var maalesef.

İ5-7300HQ
GTX1050Tİ 2GB
8GB Ram
Ben bu dizüstümle birlikte very low da 100vs100 kale kuşatmasında 35 fps felan alıyorum ama takılmalar oluyor. Mesela BF1 veya BF5 oynayıp 30 fps alsam son derece akıcıyken Bannerlordda saçma takılmalar oluyor kalenin belli kısımları yaklaştıkça ortaya çıkıyor vs. 200 kişi meydan savaşında ise 50-60 fps aliyorum ama orda da ani düşüşler olabiliyor. Bazı kişilere sordum optimizasyon iyiydi diyorlar. Belki de sistem yetersizdir ama warbandi oynarken aldığımız hazzı alamayacakmışız gibi bir hisse kapıldım. Zira warbandda kimse acaba kaldirirmi , optimizasyondan yana problem yaşarmıyım diye sormadan direk kalradyaya dalıp oyununu oynuyordu. Bannerlord ise oynamadan sorunlarıyla gündeme geldi bile :smile: . Taleworlds umarım sesimizi duyar bizi bannerlord gibi bir nimetten mahrum bırakmazsın

İ7-7700
GTX1050
8GB Ram
minimum sistem gereksinimlerinin gayet üstünde bir sistemim var bu sistemde daha ağır diyebilceğim oyunları akıcı bi şekilde oynadım bu oyunu 7-8 senedir bekleyenlerdenim o kadar heyecanlıydımki inmesini dakikası dakikasına izledim ve iner inmez planım sabahlamaktı fakat 80 dakika dayanabildim peformans ayarlarını en düşük seviyeye çekmeme rağmen 10v10 savaşlarda o kadar kasıyoki adamlara dahi düzgün vuramıyorum bu sorunu foruma baya bi göz gezdirerek yazdım 1050 ve 1050ti ekran kartına sahip arkadaşlar aynı sorunu yaşamış yani oyunu oynamak için bi yayıncı pc sine ihtiyaç var sanırım umarım sesimi yetkili kişiler duyar ve en kısa zamanda müdahale eder ve bizi bu mükemmel oyundan mahrum bırakmaz

i5-8250U
mx150
8GB Ram

Selamlar.Bütün ayarları en düşüğe almama rağmen aşırı ağır ilerliyor ve savaşlarda kasıyor.Bir çok oyunu yüksek ayarlarda oynadım ve bitirdim.Sistem gereksinimlerinde oyunu karşılıyor.Sorun nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim.Umarım diğer patchlerde düzeltirsiniz.Sonuçta herkes yayıncı değil.Teşekkürler.

i5-8250U
mx150
8GB Ram

Selamlar.Bütün ayarları en düşüğe almama rağmen aşırı ağır ilerliyor ve savaşlarda kasıyor.Bir çok oyunu yüksek ayarlarda oynadım ve bitirdim.Sistem gereksinimlerinde oyunu karşılıyor.Sorun nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim.Umarım diğer patchlerde düzeltirsiniz.Sonuçta herkes yayıncı değil.Teşekkürler.
İlginç bir şey var seninki gibi orta segment laptoplara sahip çoğu kişi (mx150,940m,950,1050,1050ti) bu sorundan muzdarip. Grafiklerimi uçurdular ne yaptilar anlamadık ama ben taleworldsden şunu anlamasini beklerdim , biz bu oyunu grafik veya inanilmaz etkileyici arayuz için değil bize verdiği kendi hikayemizi izleme, kendine has oynanışı için seviyorduk. Ve oynayabiliyorduk , şimdi elimizde çok ilginç bir oyun var daha deneyimliyemiyorsun bile çunku kuşatmaya giriyorsun 30fps civarinda geziyor en lowda kaleye yaklaşmadan surların belli kısımları gözükmüyor combat başladığında takilmalar iyice zirveye çıkıyor , ve oynayamiyorsun bile. Resmen beklentileri karşilamayi geç orta seviye pc ile bile oynayamadiğin ilginç bir oyun gelmiş. Umarim sorun optimizasyondur ve çözerler , eğer değilse ve sorun sistemse ne yazık!

Elimde 2 sistem var.

-i7 4770+ gt 1030 2gb ddr5 msi + 8gb 1600mhz ram ve 120+240 gbssd

-r5 1600+ msi rx580 8gb+ 8gb 3200mhz ram ve 480gb m.2 ssd olarak özet geçeyim.

testleri son patch ile az önce bitirdim.

yaptığım testler sonucu ilk sistem 720p de very low- low seviyesinde 45-65fps arası sadece oynatıyor ama savaşa falan gireyim 100 vs 100 savaş yapayım derseniz drop giriyor kasıyor sinirlerinizi zorluyor yükleme ekranları tam çıldırmalık.

2.sistem ise işlemci ve ramden dolayı medium-high arası denedim.Sonuç cidden kötü olunca kendimce gereksiz bulduğum parlama ışıklar gölge detayı gibi ayarları kapattım 54-70 fps arasına yerleştim. Kale savaşı yahut standart 500 kişilik savaşlar cidden droptan dolayı oynanabilir değil.
Low ayarları denedim sayısı 300'e ayarladım ama drop olayından kurtuluş yok. Yükleme ekranları patch sonrası crash yemekten kurtuldu evet ama olması gerektiği çalışmıyor.

zamanında benzer sistemi topladığımız arkadaşım ise r5 2600 rx580 4gb ve 16 gb ram ile de aynı sorunlardan şikayetçi olunca 8 yıl bekledik 3 ay daha bekleriz dedik. Taleworlds yerine başkası olsa iade eder düzelirse steam indirimlerinde belki 2.şansı tanırdık ama TW olunca (odtüde çok çaylarını içtik vaktinde kredileri var bizde :smile: ) bekliyoruz umarım geri dönüşlerimizi ciddiye alır ve ivedilikle sorunlar çözülür.

Sorun yaşayanların geneline baktığım da, oyun gerçekten en düşük ayarda bile 2 GB yakın VRAM tüketiyor. Bence doku kalitesin de, daha düşük bir ayarlanma yapılarak. Ekran kartı 2 GB VRAM olanları rahatlatmanız gerekiyor. VRAM yetmeyince bellekten kullanıyor, bu yüzden FPS düşme sorunu çok yaşıyorlar.

Back
Top Bottom