Savaşa Hazırlık Stratejileri ve Taktikleri (Singleplayer)

Savaş Sistemi Sizce Anlattığım Şekilde Olmalı mı?

• Düşüncelerine katılıyorum.

• Katılmıyorum, bence sistem yeterli.

Results are only viewable after voting.

Users who are viewing this thread

WouLinX

Sergeant
Warband'de savaşa girdiğimizde hiçbir askeri dizilim yapmadan dümdüz giriyorduk ve askerler biz emir vermeden direkt olarak düşmana karşı saldırıya geçiyordu. Daha sonrasında zaman akıyorken hızlı hızlı bu dizilimi yapana kadar zaten düşman üzerimize gelmiş oluyordu. Bannerlord'da bu sistem yerine Total War oyunlarından aşina olduğumuz sisteme benzer ve gerçekçi olarak savaş alanına belli bir dizilimle gitme seçeneği olsa güzel olur. Savaşı başlatmadan önce 3D kuşbakışı olarak (performans sıkıntısı olabilir) veya 2D bir harita üzerinde (performanslı olur) hangi asker gruplarını birbirlerine göre nereye konumlandırabileceğimizi seçebilseydik. Misal mızraklılar ön sırada olsun, arkasında okçular, onların da arkasında kılıçlılar ama süvariler bunların uzağında en sağda bir tepenin arkasında beklesin. Böyle harita üzerinden kendi stratejimize göre konumlarını seçebilelim. Tabiki bu yerleştirmeleri de savaş bölgesi haritasında sadece bize izin verilen ordumuza ait kısımda yapabileceğiz. Düşmanın dibinde veya olması gerekenden uzakta yapamayacağız. Sonra dizilimimiz bitince de "Savaşı başlat" diyerek belki bir savaş borusu eşliğinde savaşa kendi stratejimizle direkt olarak girebileceğiz ve biz emir vermeden de askerlerimiz saldırı yapmayacak, emir bekliyor vaziyette olacaklar. Bu sistem daha gerçekçi ve oyunun savaş kısmında gelişimine de katkılı bir sistem olduğunu düşünüyorum.​

Taktik kısmına gelirsek de asker dizilim formasyonlarının lordun taktik seviyesine göre açılması ve kullanılabilmesi taraftarıyım. Misal henüz eğitimsiz, sıradan bir asker olarak oyuna başladık diyelim, kendi ordumuzu da kurduk yavaştan. Ama karakterimiz askeri eğitim almamış yani taktik seviyesi 0 (sıfır) olan tecrübesiz bir önder. Savaş sırasında formasyon olarak sadece dağınık formasyon kullanabilecek. Bu da düzenli bir orduya karşı savaştığında taktiksel olarak onu geri düşürecek ve düzenli ordunun savaşı kazanma olasılığı daha yüksek olacak. Taktik seviyesini geliştirdiği her kademede yeni formasyonlar kullanabilecek. Misal bu bahsettiğimiz lord savaşlara girdi ve seviyesini atlattı, artık savaş konusunda tecrübeli ve tecrübe puanını taktikten yana kullanmış, yani taktik seviyesi 1 (bir) olmuş. Artık "line formation" yani çizgi formasyonunu daha sonra taktik seviyesi 2 (iki) olduğunda da kare formasyonunu kullanabilecek. Bu sayede askerler düzenli bir ordu sistemine geçmiş olacak. Hatta sadece taktiği belli bir seviye üzerinde olan önderler yukarıda bahsettiğim savaşa hazırlık stratejisini kullanabilecek. Bu şekilde savaşta taktiğin, stratejinin ve tecrübenin önemi büyük ölçüde artacak. Bu konuda katıldığınız veya katılmadığınız, başka bir görüşünüz varsa belirtin. Benim düşüncelerim bu şekilde.​

Last edited:
Kesinlikle ama kesinlikle olması gerekiyor bu özelliğin kaldı ki bu özelliği oyuna dahil etmek o kadar da zor olmasa gerek erken erişimde belki değerlendirmeye alınır bu özellik yani umarım :sad: ..

Bu özellik AWOIAF veya Diplomacy gibi modlarla gelmişti ama umarım Bannerlord için classic vanillada olur. AWOIAF modunda askerlerin stratejisini savaş ekranında belirliyip bunu askerlere iletince ve savaşa başlıyınca askerler bu belirlediğin pozisyonlarda başlıyordu çok daha kullanışlı yöntem

Bannerlord'da savaş alanı sandığımızdan çok daha büyük olacak büyük ihtimal. Ayrıca toplu savaşlarda sizden üst bir lord varsa savaşı o yönetecek biz onun emirleri uyacağız ve adamlarımızı onun emirlerine göre hareketlendireceğiz. Yani bir bakıma bu tarzda bir simülasyona ihtiyacımız kalmayacak.

Bannerlord'da savaş alanı sandığımızdan çok daha büyük olacak büyük ihtimal. Ayrıca toplu savaşlarda sizden üst bir lord varsa savaşı o yönetecek biz onun emirleri uyacağız ve adamlarımızı onun emirlerine göre hareketlendireceğiz. Yani bir bakıma bu tarzda bir simülasyona ihtiyacımız kalmayacak.

Ama bu söylediklerin her senaryoda geçerli değil ki. Belki de kendi senaryomuza göre bu anlattıklarını hiç yaşamayacağız, bir krallığa bağlılık yemini vermek zorunda değiliz. Genelde oyunun büyük bir kısmında kendi ordumuzla veya ufacık birliğimizle savaşlara gireceğiz. Savaşlar sadece krallıkların birbirleri arasındaki savaşlardan ibaret değil ki. İki haydut birlik bile aralarında savaşabilir. Böyle bir durumda haydutların formasyona falan girip düzenli ordu gibi saldırması mantıklı mı? Veya tüccar olarak oynuyorsan. Bir tüccarın bir savaş önderi ile aynı savaş taktiğini kurabilmesi saçma olmaz mı? Tabi daha önce savaş becerisi olan taktik seviyesini geliştirmiş emekli bir komutan falan değilse. Böyle senaryolar oynamak da mümkün. Belki koskoca savaşlara girdin komutan olarak ganimet kazandın, karakterin yaşlandı diyelim askerlikten elini ayağını çektin tüccar olarak hayatına devam etme kararı aldın. Bu durumda da tecrübenin farkı ortaya çıkacak işte.

Yapımcılar savaş meydanında sıradan bir savaşçı olduğumuz hissini vermeye çalışıyor. Bence anlattığın sistem bu oyuna gitmez.

Daha önce Mount & Blade serisini hiç oynamadın galiba? Aşağılamak için değil, gerçekten soruyorum. Sıradan savaşçı olduğumuz hissini vermeye çalışmıyorlar zaten oyunun başlangıcında yolunun başında biri oluyorsun istersen sancağı olan bir lord olarak da başlayabilirsin. Daha sonrasında ise istediğin senaryoyu çizmekte özgürsün. Yazımın da tamamını okumamışsın belli ki yolun başındaki biri bu taktikleri uygulayamayacak demiştim zaten. Seviye atladığımızda statlara verdiğimiz tecrübe puanları sayesinde karakterimiz şekilleniyor. Ben de bu şekillenmeyi savaş alanında daha fazla hissetmek için bu öneriyi sundum. Senin yorumun ise oyunun tamamından alakasız olmuş. Farklı görüşler demiştim ama böyle bir görüşü kabul edemeyeceğim kusura bakma. Sıradan savaşçı hissini vermek isteniliyor dediğin oyunda orduya komuta edebildiğini, krallık kurabildiğini falan bilmiyorsun sanırım.

Daha önce Mount & Blade serisini hiç oynamadın galiba? Aşağılamak için değil, gerçekten soruyorum. Sıradan savaşçı olduğumuz hissini vermeye çalışmıyorlar zaten oyunun başlangıcında yolunun başında biri oluyorsun istersen sancağı olan bir lord olarak da başlayabilirsin. Daha sonrasında ise istediğin senaryoyu çizmekte özgürsün. Yazımın da tamamını okumamışsın belli ki yolun başındaki biri bu taktikleri uygulayamayacak demiştim zaten. Seviye atladığımızda statlara verdiğimiz tecrübe puanları sayesinde karakterimiz şekilleniyor. Ben de bu şekillenmeyi savaş alanında daha fazla hissetmek için bu öneriyi sundum. Senin yorumun ise oyunun tamamından alakasız olmuş. Farklı görüşler demiştim ama böyle bir görüşü kabul edemeyeceğim kusura bakma. Sıradan savaşçı hissini vermek isteniliyor dediğin oyunda orduya komuta edebildiğini, krallık kurabildiğini falan bilmiyorsun sanırım.
Komutan da sıradan savaşçıdır. Oyunda kullanılan komutlarla orduyu yönetmek tam da gerçek hayattaki gibidir. Senin anlattığın şekilde oyuncu tanrı moduna giriyor. Sana tavsiyem Total War oynamaya devam etmen.

Taktik becerimiz belli bir puanı geçtikten sonra savaşa girmeden formasyon ayarlayabilme gibi bir özellik edinebiliriz. Atıyorum taktik puanımız 7 ve üstü olduğunda(10 puan üzerinden konuşuyorum)savaşa girmeden olan o ekranda "diziliş/formasyon ayarlayarak savaşa gir" seçeneği sunulabilir. Bana mantıklı geldi.

Bu sistem eklenmiş olabilir. Yanlış hatırlamıyorsam gamescom videolarında buna benzer bi olay vardı...

+
şu ekranlar bahsettiğn 3d kuş bakışı ama askerleri yerleşirmedi, sadece kuşatma silahlarıyla oynadı..
Ama heralde asker konumlandırma da vardır. Çünkü kuşama kulesinin veya koç bakının yerini değiştirebiliyorsak bu silahlarla illerleyecek askerleri de ayarlayabilmemiz lazım.

Last edited:
Kale saldırılarında bu durum kullanılıyordu, meydan savaşlarında da olmasını tercih ederim açıkçası. Taktik seviyesine bağlı olarak başka özellikler edinilmesi mantıklı tabi ama formasyon seçeneğinin artmasını, kare mi olsun turan mı olsun bilemedim:xf-smile:

Komutan da sıradan savaşçıdır. Oyunda kullanılan komutlarla orduyu yönetmek tam da gerçek hayattaki gibidir. Senin anlattığın şekilde oyuncu tanrı moduna giriyor. Sana tavsiyem Total War oynamaya devam etmen.

"Sıradan" yanlış bir kelime tercihi. Anlatmak istediğini anladım. Fakat harita üzerinde de zaten ordunla kuşbakışı gidiyorsun, o zaman tanrısal bakış açısına geçmiş olmuyor musun? Total War da oynuyorum zaten ara sıra, orta çağ savaşlarıyla alakalı bütün oyunlar elimden geçti tavsiyen için teşekkür ederim. Bu yüzden aralarında en özgür seçimler yapabildiğim Mount & Blade serisi benim için daha önemli. Bu stratejiler zaten gerçek hayattaki gibi, sadece mekaniksel olarak oyuncuya sunulması daha rahat olacağı için 2D harita üzerinde diye kendi görüşümü sundum. Farklı şekillerde de yapılabilir, hatta farklı bir şekilde nasıl yapılabilir bunları da soruyorum işte sizlere, mantıklı bir görüşünüz varsa söyleyin. Komutlarla ordu yönetmek tam da gerçek hayat diyorsun ama senin gözünden bakarsak savaşın kaos ortamında millet çığlıklarla ölürken bağıra bağıra saldırırken komutanın bağırmasını 500 metre ötedeki tepede hangi asker duyabilir sence bunlar nasıl birebir gerçek hayattaki gibi olsun? Strateji yapmak bu oyunun başından beri var zaten. Hangi kaleye kaç asker koyman lazım gibi sürekli strateji hamleler yapıyorsun her safhada. Şartlar o dönemlerde bu sistemlerin gelişmesine el vermedi ama şimdi verebilir. Belki optimize olarak hala el vermiyor emin değilim ben sadece burada fikrimi belirtiyorum. Bir kaç grup ordu yönettiğinde bile zaman yetmiyorken büyük ordularda savaş düzeni kurmak tam bir curcuna olur. Dört yüz kadar askerim var diyelim. Belki ben bütün askerlerimi kırkardan on gruba ayırdım, farklı bir strateji düşünmüşüm. On grubu "zaman akıyorken" tek tek yerleştirene kadar zaten düşman askerlerime ulaşır, savaş çoktan biter.

Bu sistem eklenmiş olabilir. Yanlış hatırlamıyorsam gamescom videolarında buna benzer bi olay vardı...

+
şu ekranlar bahsettiğn 3d kuş bakışı ama askerleri yerleşirmedi, sadece kuşatma silahlarıyla oynadı..
Ama heralde asker konumlandırma da vardır. Çünkü kuşama kulesinin veya koç bakının yerini değiştirebiliyorsak bu silahlarla illerleyecek askerleri de ayarlayabilmemiz lazım.

Kale saldırılarında bu durum kullanılıyordu, meydan savaşlarında da olmasını tercih ederim açıkçası. Taktik seviyesine bağlı olarak başka özellikler edinilmesi mantıklı tabi ama formasyon seçeneğinin artmasını, kare mi olsun turan mı olsun bilemedim:xf-smile:

Kale kuşatmasında kuşatma silahlarının konumunu seçebildiğimizi biliyorum, tam olarak bundan bahsediyorum işte, aynı şekilde orduları da yerleştirebilmekten. Diğer arkadaşa da bahsettiğim şu gibi durumları bir düşünün: "Dört yüz kadar askerim var diyelim. Belki ben bütün askerlerimi kırkardan on gruba ayırdım farklı bir strateji düşünmüşüm. On grubu "zaman akıyorken" tek tek yerleştirene kadar zaten düşman askerlerime ulaşır, savaş çoktan biter." Sonra hak verip vermemek size kalmış.

Belki pusuya düştüğümüz gibi durumlar da olabilir oyunda, bu durumlarda yerleştirme yapamamamız falan, oyuna böyle etkileri olması güzel değil mi? Sonuçta ordu hazırlıksız yakalanmış. Formasyon konusunda oyunda etkili bir şekilde hissedelim diye öyle bir fikir geldi aklıma. Diğer şeyler pasif olarak etki ediyor ama formasyonu aktif olarak kullanıyoruz. Okçuluğa verip okun hedefe daha iyi gitmesi gibi düşün. Bu da bir pasif ama oyuna etki eden, oku germe hızımızı falan etkileyen bir pasif. Belki formasyonla alakalı başka bir stat da olabilir oyunda, ordu yönetimi adı altında. Ben yönettiğimiz karakterin gelişimini ve ordusunu yönetimini de görebilmek adına bu fikri söylemiştim. Başka fikriniz varsa söyleyebilirsiniz.

Sonuç olarak olay ordu sahibi olmak değil, orduları yönetebilmek. Taktiğe veya ordu yönetimiyle alakalı başka bir stat varsa bunlara verdiğimiz puanlar farklı mekaniklerle daha iyi komutanlık yapabilmemize etki etmeli. Bütün komutanlar iyi birer komutan olacak diye bir şey yok. Çünkü bu hem zekayla hem taktiksel yetenekle bir sürü şeyle alakalı. Tarihte de komutanların kimisi kendisi güçlüydü, cürretkardı ama savaş taktiği bilmiyordu, kimisi gelişen savaş aletlerini tanımıyordu, kimisi stratejik pozisyonları göremiyordu, kimisi olasılıkları önceden düşünmüyordu, kimisi de kör cesaretiyle kendi ve düşmanın gücünü tartmadan ordulara kafa tutuyordu. Hepsi hüsrana uğradı bir şekilde. Ama bazıları da vardı, sayıca belki iki belki beş kat daha az askeriyle tam bir savaş taktiği ve strateji uzmanıydı, ordusunu küçümseyenlerin sonu ise az önce bahsettiğim komutanlar gibi hüsran oldu. Tarih bunları da yazdı, yazmaya devam ediyor. Tam bir gerçeklik arayan arkadaşlar bu gerçekleri de bir düşünsünler.

Last edited:
Yanlış hatırlamıyorsam pusu kurma olayı vardı ancak kaldırdılar diye biliyorum.

Düzenleme: Doğru hatırlıyormuşum pusu özelliğini çıkarmışlar.

Ambushing was a planned feature, however, after implementing it, we found that it didn't really work well with the way our sandbox plays out, and ultimately, it wasn't much fun for the player.

Yanlış hatırlamıyorsam pusu kurma olayı vardı ancak kaldırdılar diye biliyorum.

Düzenleme: Doğru hatırlıyormuşum pusu özelliğini çıkarmışlar.

Belki bizim kullanabildiğimiz bir özellik olmaktan çıkarmışlardır, AI belki hala bize pusu kurabiliyor olabilir. Warband'de şehir içlerinde kuruyorlardı en basit hali olarak. Komple çıkardılarsa ama bilmiyorum. Günümüzde bile bütün özelliklerin bir oyunda olması imkansız. Daha iyi bir özellik veya daha iyi içerik için bundan feragat etmiş olabilirler.

Belki bizim kullanabildiğimiz bir özellik olmaktan çıkarmışlardır, AI belki hala bize pusu kurabiliyor olabilir. Warband'de şehir içlerinde kuruyorlardı en basit hali olarak. Komple çıkardılarsa ama bilmiyorum. Günümüzde bile bütün özelliklerin bir oyunda olması imkansız. Daha iyi bir özellik veya daha iyi içerik için bundan feragat etmiş olabilirler.
Pusu kurmadan kastı harita üzerinde pusu kurmak veya pusuya düşmektir yoksa şehirlerdeki pusuların kalkması çok mantıksız olur diye düşünüyorum. Warband'de bile olan bir özelliğin Bannerlord'da olmaması ilginç olur :grin:

Pusu kurmadan kastı harita üzerinde pusu kurmak veya pusuya düşmektir yoksa şehirlerdeki pusuların kalkması çok mantıksız olur diye düşünüyorum. Warband'de bile olan bir özelliğin Bannerlord'da olmaması ilginç olur :grin:
Sıvı ihtiyacı olması da ilginç olur. Kale kapılarını kırmaya çalışanların üstüne kızgın yağ dökmek de ilginç olur. Ne de olsa bu oyun Orta Çağ oyunu değil.

Sıvı ihtiyacı olması da ilginç olur. Kale kapılarını kırmaya çalışanların üstüne kızgın yağ dökmek de ilginç olur. Ne de olsa bu oyun Orta Çağ oyunu değil.

Sıvı ihtiyacı sistemi gelirse sıcak havalarda, çöllerde suyun daha hızlı tükenmesi gibi şeyler de eklenmesi gerekecek. Ekonomiyi düzgün kurdularsa, orduyla beraber kervan da getirebiliyorsak, yoldaşlarımızı su ve erzak getirmek için gönderebiliyorsak ve bu sistem çok da oyuncuyu zorlayacak bir seviyede olmazsa belki o zaman mümkün olabilir. Aksi halde bu, büyük ordularda tam bir işkenceye dönüşebilir. Bannerlord'da ekonomi çok farklı çalışacak orası kesin gibi görünüyor ama Warband baz alarak konuşursak sıvı ihtiyacı sinir bozucu bir özellik olur.

Kızgın yağ konusu benim de önceden devbloglarda belirttiğim bir fikirdi. Ama ben sadece kapıya saldıranlara kullanma taraftarıyım diğer türlü surdan dökme fikri saldıran tarafında dengeli olmaz. Gösterdikleri gibi her kalede kapıya saldıranlara yukarıdan taş atmayalım. Gelişmiş kalelerde kızgın yağ veya yanıcı karışımlar da dökebilelim. Misal düşmanınız koçbaşı değil de şahmerdan kullanıyor, yani kızgın yağa ve taşa karşı korunaklı. Bununla kapınızı döverken yukarıdan taş atsanız da, kızgın yağ dökseniz de çok etkisi olmaz. Bunun yerine tahtadan yapılmış olan şahmerdanın üzerine yanıcı yağ veya karışım (rum ateşi gibi) döküp ateşe vermek veya ateşli oklarla direkt yakmak çok daha mantıklı. Bu sayede hem şahmerdanı hem de içindeki düşman askerlerini yakmış olursunuz. Kalenizin iç kapısı bu yüzden demirden olmak zorunda yoksa kendi kapınızı da yakarsınız. Yani iç kapıyı demir yapmak için kaleyi önceden geliştirmelisiniz, ikisi orantılı olur. Bu yüzden gelişmiş kaleleri fethederken kale kapısına koçbaşı veya şahmerdan yollamak yerine mancınıklarla dövme stratejisine yönelirdik. Veya önce kapı üstünü surlardan çıkarak ele geçirip sonra demir kapıyı yukardan açmaya çalışırdık. Süvarileri ve diğer askerleri de bu sayede içeri sokardık. Zorlayıcı olur ama gelişmiş bir kaleyi fethetmek de zaten bu kadar zordur.

Back
Top Bottom