Savaş Taktikleri Yardım

Users who are viewing this thread

ecocetin

Recruit
Arkadaşlar selamlar batı imparatorluğundan gariosla savaş halindeyim. Rakip benden sayıca kalabalık ve güç olarak üstün benim 750 küsür gariosun 870 küsür askeri var.Benden güçsüz orduların olduğu yerde bekleyip savunma yapmasına alışkınım ama bu adam benden üstün olmasına rağmen kesinlikle üstüme gelmiyor.Beklesem oda yüzyıllarca bekleyecek. Birçok strateji denedim tam işler lehime gidiyor derken yeni doğan rakibin orduları özellikle atlıları okçularımın bütün kimyasını bozuyor. Birde anlamadım oyun bilerek mi yapıyor yeni süvarileri tam okçularımın dibinden doğuyor.Mecburen ben üstlerine gittiğim için benim yeni doğan askerler 200 metre koşuyo savaş alanına anca geliyor. Adamı ne yapsam üstüme çekemiyorum garip bir taktisyen. Elalemin piyadeleri iki ok yiyince depar atar bununkiler hiçbir şey yokmuş gibi takılıyor. Bu savaş benim için ölüm kalım savaşı mutlaka kazanmam lazım :smile: Fikirlerinizi bekliyorum.

Edit:
Arkadaşlar 28 dakika süren bir savaş sonunda kazanmayı başardım. Aynı savaş koşullarını yaşayanlar için nasıl kazandığımı yazıyorum belki birilerine yardımı dokunur.

Aklıma taktik yapamamaları için bütün komutanlarını bir şekilde öldürmek geldi. Bütün süvarimi taktım peşime tek tek komutaları indirdim ölmemeye çalışarak çünkü piyadelerin içine kaçıyor komutanlar çok zor oldu gerçekten. 30 küsür süvarimden kalanlarla piyadelerini yokladım saldırsınlar üstüme diye yine saldırmadılar inatla. Süvarileri geri çektim bu kez okçuları taktım peşime 10 kişi kadar kayıp verdiklerinde koşmaya başladılar bende okçuları tekrar peşime takıp yüksek bir tepeye çektim geriye, piyadeleride dizdim önlerine artık her doğduklarında düz koşmaya başladılar komutanları taktik veremediği için ama yinede çok zor kazandım savaş sonunda 30 askerim fln kaldı baya ter döktüm

Last edited:
Yapay zekayı elden geçirmeleri lazım. Kuşatma ve Meydan savaşlarında çok mantıksız davranışları oluyor. Sayıcı üstün olmalarına rağmen okçuların saldırmak yerine geri çekilmesi bu esnada saldırı emri verdiğiniz taktirde kendilerini savunmadan öldürülmeleri, Kuşatmalarda kapının önünde duran askerlerin kapı kırıldığında saldırıya geçmek yerine savunmada kalması ve bu yüzden etraflarının çevrilip kolayca alt edilmeleri gibi sürüyle sorun var.

Kanka işe yarıyordu diye hatırlıyorum ama yine savunmada kal sen atınla beraber düşmanın yanına atlı okçularınla varsa git uzaktan ok at 1-2 kişi düşünce direk saldırıyorlar zaten atlı okçun yoksa sen ok at veya okçularınla git.

@MasterRai kale kuşatma ve savunmaları apayrı bir sıkıntı zaten yazsan sayfalar yetmez. En tilt olduğumda saldırıken kaleye adamların paso senin koçbaşına çalışması ve çoğunlukla kırması ama sen savunurken senin hiçbir askerinin koçbaşına ateş etmemesi.

@szcenyz bro yazıda da belirttiğim gibi gelmiyor adam en kötü atlı yollayıp uzaktan ok atıyor oda.Adamla satranç oynayan iki eleman gibiyiz resmen savaş alanında geziyoruz. Bir sefer arkasına dolanayım dedim başardım bir şekilde adam benim doğduğum yere kaçtı orda beklemeye başladı yer değiştirdik :smile:

Arkadaşlar 28 dakika süren bir savaş sonunda kazanmayı başardım. Aynı savaş koşullarını yaşayanlar için nasıl kazandığımı yazıyorum belki birilerine yardımı dokunur.

Aklıma taktik yapamamaları için bütün komutanlarını bir şekilde öldürmek geldi. Bütün süvarimi taktım peşime tek tek komutaları indirdim ölmemeye çalışarak çünkü piyadelerin içine kaçıyor komutanlar çok zor oldu gerçekten. 30 küsür süvarimden kalanlarla piyadelerini yokladım saldırsınlar üstüme diye yine saldırmadılar inatla. Süvarileri geri çektim bu kez okçuları taktım peşime 10 kişi kadar kayıp verdiklerinde koşmaya başladılar bende okçuları tekrar peşime takıp yüksek bir tepeye çektim geriye, piyadeleride dizdim önlerine artık her doğduklarında düz koşmaya başladılar komutanları taktik veremediği için ama yinede çok zor kazandım savaş sonunda 30 askerim fln kaldı baya ter döktüm.
İşte bu yapay zekanın zayıflığından kaynaklanıyor. Benim de bir savaşımda iki katıma yakın sayıda olmalarına rağmen bir türlü saldırmıyorlardı. Biraz yaklaşıyorlar ve ileri geri gidip duruyorlar ama menzil dışındalar tamamen. Bunun iyileştirilmesi gerek. Zayıfken bunu yapmasını anlarım ama iki katıma yakın sayıda bir ordu var bunu yapmamalı. Savaş biran önce bitsin diye benim saldırıya geçmemem lazım.

İşte bu yapay zekanın zayıflığından kaynaklanıyor. Benim de bir savaşımda iki katıma yakın sayıda olmalarına rağmen bir türlü saldırmıyorlardı. Biraz yaklaşıyorlar ve ileri geri gidip duruyorlar ama menzil dışındalar tamamen. Bunun iyileştirilmesi gerek. Zayıfken bunu yapmasını anlarım ama iki katıma yakın sayıda bir ordu var bunu yapmamalı. Savaş biran önce bitsin diye benim saldırıya geçmemem lazım.

Modcular bunun için bir kaç şey denedi. Kaçmalarını engelleyen ve kendilerini savunmalarını sağlayan geçici çözümler var. Onlara bakabilirsiniz aksi halde çok can sıkıcı oluyor.

@panzer1699 Ben öyle düşünmüyorum. Ordum okçu ağırlıklı sayıca üstün olsalar da amacım üstüme çekmek zaten adamları. Adamlar akıllılık yapıp gelmiyor bence mantıklı :smile: Komutanların hepsi ölünce beyinsizleştiler yoksa imkan yoktu o savaşı almama.

Modcular bunun için bir kaç şey denedi. Kaçmalarını engelleyen ve kendilerini savunmalarını sağlayan geçici çözümler var. Onlara bakabilirsiniz aksi halde çok can sıkıcı oluyor.
Evet görmüştüm onları ama bu talewords'un yapması gereken bir şey. İleride düzelteceklerdir tabiki
@ecocetin Atladığınız konu şu. Benden iki katı fazlalar ve zaten kaybedicem savaşı çünkü ordu acemiydi. Saldırmayarak benim işimi daha da zorlaştırıyorlar ve ben de saldırmayınca oyunu iki saat açık bırak öyle devam eder savaş. Çıkmaza girer oyun :smile: Bu yüzden belirgin üstünlükleri olduğunda bunu kullanmaları gerekir. Sayıları azken saldırmak zaten çılgınca olur ve bunu yapmıyorlar genelde.

@panzer1699 Senden korkmuşlar demek ki :smile: Şaka bir yana komutanların taktik becerilerine göre değişiyor orduların davranışları. Bazen sayıca az olanlarda yürek yemiş gibi direk saldırabiliyor. İyi komutanlar ama kesinlikle fark yaratıyor o yüzden çokta eleştirmiyorum yapay zekayı.

Daha dün 360 vs 560 yaptım. Atlı okçular, oklarıyla ordumu taciz ediyor. Bende tier 6 ve 7 atlı okçularımla onları hacamat ediyorum. Düşman ordusu yerinde kaldığını gördüğümden gidip iyice oklayarak delirtiyorum ve üstüme geliyorlar. Sonrası klasik taktik.

@Elensari Aslında savaşlarda sayılardan çok asker kalitesi belirleyici oluyor. Benim bu kadar zorlanmamın sebebi düşman hem sayıca üstündü hemde asker güç dengesi rakip lehine % 70 - % 30 civarlarındaydı.Yoksa sayıca az olup kolay savaşlar kazanmak mümkün tabi.

Düşman iki katımsa piyadelere güzel bi kalkan duvarı okçuları bi 15 20 metre arkalarına dağınık şekilde diziyorum adamların süvarilerinin durduğu yerede süvarilerimi yolluyorum zaten düşmanın süvari çoğu zaman ayrı duruyor sonra gör ortamı AFFETMEM :grin:

Sorun zaten iki katını almak veya alamamak değil. Tamamı son seviye 380 kişilik ordumla 1100 askeri aldım.(Savaş büyüklüğü :800) Bunlar saldırı yapıyordu bana. Akın akın akın saldırıyorlardı :smile: Yukarıda arkadaşında dediği gibi saldırı yapmayanlar var. Yaşayan bilir. İki katım olmasına ve beni yoldan geçerken onlar durdurmasına rağmen adamlar saldırmıyor hiç bir şekilde. Ben zayıf olan tarafım benim de saldırmamam gerekiyor. Böyle olunca savaş kitleniyor.

@panzer1699 Yaşayan bilir lafına istemsizce dakikalarca güldüm, bugün yaşadığım sinir harbi aklıma geldi :smile: :smile: Ah ulan kral garios delirttin beni :smile: Merak ettim demin bütün kralların taktik becelerilerine baktım en yüksek bu adamınmış 200 becerisi var maşallah. Niye bu kadar uğraştırdığı belli oldu.

@ecocetin
hahah sorma insanı krize sokuyor :grin: Çözümü arkadaşlarında dediği gibi düşmanı rahatsız edip oklayarak öldürmek. Bir süre sonra saldırmak zorunda kalıyorlar. Yine de biz uğraşıyoruz işte saçmalık :smile:

Last edited:
@Elensari Aslında savaşlarda sayılardan çok asker kalitesi belirleyici oluyor. Benim bu kadar zorlanmamın sebebi düşman hem sayıca üstündü hemde asker güç dengesi rakip lehine % 70 - % 30 civarlarındaydı.Yoksa sayıca az olup kolay savaşlar kazanmak mümkün tabi.
Bir keresinde denk gelmişti eski sürümlerde. Ne kadar oklarsam oklayım nuh diyor yerinden ayrılmıyordu. Bende süvarilerle arkadan saldırıp komutanın işini bitirmiştim. Ondan sonrası dağılıp gittiler. Asker kalitesine çok önem veririm. Sırf bu yüzden mod yükledim. Ordumu 300 kişiye çıkarıp yüzde 80 ni tier 7 yaptım. Sen ondan sonra şovu görür.

@Elensari Ben ilk defa böyle hamleme anında hamleyle karşılık veren bir komutan gördüm. Genelde komutanlar savaş başında tek bir formasyon seçip öyle savaşı bitiriyorlar. Adama piyade saldırtıyorum hemen okçularını öne çıkarıyo. Okçularla yaklaşıp çekmeye çalışıyorum üstüme,piyadelerine kalkan duvar yaptırıp okçularını tepeye alıp yükseklik avantajıyla okçularımı eritiyo. Savaşı kazanabilmemin tek yolu bütün birlikleriyle üstüme koşmalarıydı bir türlü başaramamıştım ta ki 5 komutanlarının hepsini öldürene kadar. Sonrasında patatese bağlayıp deparı attılar ama adamın birlikler ide hep üst düzeydi hiç çöp birimine rastlamadım savaşta. 80 sayı üstünlüğü vardı adamın benden bu oyunda hiç bir şey normalde senden iki kat üç kat büyük orduları yenebiliyorsun. Güç barında adamın bu kadar üstün olmasının sebebi birlik kalitesiydi o yüzden çok zorladı.

Aklıma taktik yapamamaları için bütün komutanlarını bir şekilde öldürmek geldi. Bütün süvarimi taktım peşime tek tek komutaları indirdim ölmemeye çalışarak çünkü piyadelerin içine kaçıyor komutanlar çok zor oldu gerçekten. 30 küsür süvarimden kalanlarla piyadelerini yokladım saldırsınlar üstüme diye yine saldırmadılar inatla. Süvarileri geri çektim bu kez okçuları taktım peşime 10 kişi kadar kayıp verdiklerinde koşmaya başladılar bende okçuları tekrar peşime takıp yüksek bir tepeye çektim geriye, piyadeleride dizdim önlerine artık her doğduklarında düz koşmaya başladılar komutanları taktik veremediği için ama yinede çok zor kazandım savaş sonunda 30 askerim fln kaldı baya ter döktüm
Şuan ki yapay zekaya göre en iyi ordu dağılımı 1) Full atlı okçu: Rakibe vur kaç yaparak bir yere mevzi alıyorsun ve düşmanın yaklaşmasını bekleyip yaklaşık 140m mesafeden ok atma emri veriyorsun. Yağmur gibi ıslık çalan okları dinlemek ayrı bir zevkli XD. Piyadeler fazla yaklaştığında yer değiştireceksin sonra ok bitene kadar aynı taktiğe devam. Oklar bitince savaştan çıkıp tekrar tekrar bir daha giriyorsun böylece oklar yenilenmiş oluyor ve çok az adam kaybederek savaşı kazanma ihtimalin var. Düşman sayısı 4 katın kadar fazla olsa bile kazanabilirsin. Ancak biraz uzun sürüyor bu taktik.

2) Bir miktar Süvari ve piyade dışında yarı atlı yarı yaya oklu birlikleri: Her zamanki gibi piyadeler en önde yaya okçular arkada Atlı okçular ise yaya okçuların da arkasında. Süvariler ise uzakta bir noktada beklemede. Düşman yine 140m kadar yakına geldiğinde ok atma emri veriyorsun. Hem yaya okçulara hemde atlı okçulara. Düşman süvari birlikleri yaklaştığında kendi süvarilerini o tarafa yönlendirip saldırı emri veriyorsun böylece süvariler oyalanıyor. Düşman piyadeleri yaklaştığında ise piyadelere emir veriyorsun. Bu taktikteki püff nokta piyadelerin ve süvarilerin fazla uzaklaşmadan okçuların yanına geri dönmesi gerek.

3. bir seçenek yok çünkü Bannerlordda Sadece süvari veya piyade birlikleri kullanmak tamamen mantıksız. Çünkü hasar alma oranı çok dengesiz en güçsüz acemi askerler bile iyi hasar veriyorlar. Gerçekçilik açısından baktığında gerçekçi ona bir şey demiyorum ama Warbandda iyi zırhların olduğunda güçsüz düşman askerlerinin arasına daldığın zaman sana 1-1-1 falan vuruyorlardı ama bannerlordda en az 4 vuruyorlar.

Ayrıca yorumunda bahsettiğin problemi çözmenin çok kolay bir yolu var. Atlı okçuları savunmaya çekilen düşmanlara yakın bir yere kadar getir ve ok atma emri ver. Bir süre sonra harekete geçiyorlar. O zaman tekrar mevzilere geri dön.

@anterias01 Öncelikle yorumların için teşekkürler. Warband geçmişim var bannerlordda da 290 saati devirdim bütün zorluk ayarları gerçekçide oynuyorum oyunu klasik taktiklerin farkındayım.Bu spesifik bir savaştı benim için o yüzden açtım başlığı. Sahip olduğum tek şehrimin önünde yaşandı saldırmasam şehirimi alacaklardı yani o yüzden ölüm kalım savaşıydı benim için. Normalde bu kadar güç dengesinin rakip lehine olduğu bir savaşa hayatta girmezdim güç dengeside yorumda bahsettiğim gibi yüzde 70 e yüzde 30 rakip lehineydi.İlk denememde gidim bi okçularda rakibi üstüme çekim dedim 90 küsür okçumu adamın okçuları 1 dakika içerisinde hacamat etti kaçmaya başladı adamlarım ordan hesap et yani rakibin gücünü:smile: Kazanmam imkansıza yakın bir savaştı uzun uğraşlar sonunda editlediğim taktikle bir şekilde 28 dakika süren savaşta galip gelmeyi başardım:smile:

Back
Top Bottom