WB Savaş alanı taktikleri...

Users who are viewing this thread

ben genelde sarranidlerle oynuyordum ama genelde memlüklüleri alıp direk daldığımdan savaşın zevki çıkmıyordu şimdi rodoklarda oynuyorum gerçekten rodoklarda taktik uyguluyarak oynamak süper ben genelde okçuları öne piyadeleri arkaya koyuyorum okçular düşmanları mafediyor süvariler yaklaşınca piyadelere emir veriyorum hücüm sonra iş bitiyo  :razz: bilmediğim taktiklerde varmış güzel rehber

sağ olasın ben normalde düz taktiksiz savaşırdım senin taktiklerle içime heyecan girdi bende taktik kullanabilirim  :mrgreen:

Tatura ağabey verdiğin taktikler için emeğine sağlık ben de bir rts oyuncusu olarak klasik bu taktikleri kullanırım. okçular hemen arkasında piyade yanda toplamaya veya acil bir karşılama gerekirse diye atlılar. Peki daha komplike taktik kullananlarınız var mı? Açıkçası ben medieval total war hastasıyım warbande de çok sardım. medievalda hep mızraklılar-kılıçlılar-baltalılar hepsini ayrı ayrı kullanırım warbandde de ayırıyorum gruplara. zırhlı askerlerin hattını yarmak için baltalı birlik kullanmak mantıklı mı? yoksa herhangi birini yollasak fark yapmaz mı? fazla detaya inip oyunun tadını mı kaçırıyorum yoksa  :smile:

Hani derler ya satranç öğrenmek istiyorsan ustalarla oyna diye. Bu oyunda öyle bir şey. Karşımızda oyun motoru çok fazla taktiksel hareket yapmıyor. Karga tulumba dalanlar olduğu gibi bir kısmı sağa kayarak ilerliyorlar. Veya en geride bekliyorlar. bunların dışında taktik hareketleri yok.

Ayrıca savaş meydanında mtw2 de olduğu gibi ağaçlık alanların tepelerin ardına gizleme gibi olayda yok.Önceden düzen alma da olmadığı için taktik kabiliyeti zayıf bir oyun. Ancak ilerde bunların düzenleneceğini umuyorum.

Şahsen strateji ve taktik yapılan oyunları severim. Karşımdaki bot da olsa taktik yaparsa oyun zevki artıyor.
Mtw2 de türlü türlü taktikler uygulardım. özellikle düşman moralini bozma yönünde. Ancak bu oyunu mtw2 den ayıran özellikleri oyunda bizlerinde savaşabilmesi.

İşte mtw2 nin taktikleri buna eklenirse müthiş bir oyun olur. mtw2 yi ağzımıza almayız herhalde.

Evet ayrıca warbandde savaşın karmaşası daha gerçekçi yukarı bakış açısından değil içinde olduğumuzdan mı bilmem bir yerden sonra savaşmayı bırakıp komutan kimliğini hatırlayıp adamları  toplama ihtiyacı duyabiliyosun yoksa işler iyice çığrından çıkıyor büyük savaşlarda ne oluyo ne bitiyo anlaşılmıyo. Lordların bir arada savaştığı savaşlarda yapay zeka neye göre taktik yapıyo ben anlamış değilim en itibarlı lord komutan olup savaşı yönetse emirler verse daha zevkli olabilir.

eline sağlık gerçekten benim gibi acemiler için çok iyi bi rehber olmuş.. benim bi sorunum var siz bunları öyle bi  anlatıyosunuz ki bende savaşta uygulucam diyom ama savaş geliyo bi bakıyom ben taktik uygulayana kadar düşman çoktaan dibime gelmiş bana bodoslama dalmış :grin: benim zorluk seviyem düşük sıfır hileyle oynamaya yeni başladım. bide vaegir oldum vaegirlerde galiba taktiksiz oynayınca çok kayıp veriyomuşuz bende hep taktik yapmak istemişimdir onun için çok zor olmasın diye düşürmüştüm onu yükseltirsem karşı tarafta taktik uygular mı? çünkü bu seviyede düşman taktik uygulamadan bodoslama dalıyo bende düşman öyle dalınca vakit bulamıyorum direk saldıttırıyorum askerlerimin bi çoğu gidiyo.

Yapay zekayı yükseğe çekince taktik yapıyor diyenler var ama ben emin değilim. Umarım öyledir çünkü sıkılmaya başlıyorum bi yerden sonra. Akıllıca stratejiler yapıp zorlasa da keyif alsam sadece sayı yada asker kalitesine bağlı olmasın.

Bu arada @abdulbakitr Vaegir krallığının tarihi pek taktik görmemiş sanırım oyunda. Onlar daha çok düşmana vahşice saldıran bi ülke diye tanıtılıyor  :mrgreen: ben de vaegirim. sıkıntı yapma sen onu

hadi ya o zaman hangi krallıkta tatktik uygulayarak savaşabiliriz çünkü ben öyle bi krallık arıyorum burda da vagirlerde taktik gerekir diye bi yazı gördüm onun için vaegir seçtim. Hangi krallıkta taktik yapabiliriz

Yanlış yazılmış.Genelde zorluk seviyem %129 oluyor,ne Vaegir ne Rodok ne de Nordlar taktik yapıyor.Kergit dışında hepsi biz niye gidiyok düşman bize gelsin diye bekliyorlar.Zorluk seviyesi sadece aldığımız hasarı değiştiriyor,az hasar alırken ön saflarda süper hiro komutan oluyoruz aldığımız hasarı artırınca geride kalıp askerleri kapıştırıyoruz.Sayı da mühim değil,Al bir ülkeden elit 100 asker,sefere çıkmaya gerek kalmadan kendine şehir,kale falan al.karşında 800 kişi bile olsa sonuçta 800'ü birden savaşa girmediği için askerler elitken az adamla çok adam kesebiliyoruk.

Tatura said:
Bu rehber oyunda fazla tecrübesi olmayan arkadaşlar için savaş alanında yapılması gerekenleri aktaran bir rehberdir (meydan savaşı). Sp için.

Kergitler;

Kergitler full atlı olduklarından savaş alanında hızla düşmana doğru akarlar. bu konuda kaytıp vermemek için daha önce söylediğim ates kes ateş serbest yöntemini uygulayabilirsiniz.

Ne olursa olsun kergitleri haritada yayın ki düşmanda yayılsın. toplu savaşan piyade ordusu atlı askerleriniz için en büyük tehdittir. Ve asla zafer ışığı görünmeden atlı okçuları başı boş bırakmayın .

Kergitleri gruplandırmazsanız hepsi süvariler grubunda olurlar ve taktik kurmak oldukça zor olacaktır. özellikle kergit atlı okçusu ve kıdemli kergit atlı okçusunu okçular sınıfına alın ve sağ kanadınıza konuşlandırın. düşmanın sağından saat yönünün ters istikamette düşmanın etrafında dolaştırın. bunu harita üzerinde (backspace) yapabilirsiniz. Düşmanın etrafında kızılderili misali tur atarken düşmana rahatlıkla ok atabilecek aynı zamanda toplu duran düşman birliklerinin dağılıp haritaya yayılmalarını sağlayacaksınız.
Düşmanın haritada yayıldığını gördüğünüz anda iş artık kargıcılara kalmıştır.Düz bir kat halinde en geri de beklettiğiniz kargıcılara hücum emri verebilirsiniz veya biraz daha yaymak için grubunuzda varsa kergit atlısı ve avcısı piyade grubuna alıp düşmana saldırtabilir bu sayede düşmanı iyice bozabilirsiniz.

Unutmamanız gereken nokta yeni düşman grupları geldiği anda sizin tekrar ordunuza yeni düzen aldırmanızdır.Ne olursa olsun savaş alanını kontrol eden siz olmalısınır.

Süvariler için geçerli olan arazi konuları burdada geçerlidir.

Süvarili ordulara karşı süvarili ordu ile savaşıyorsanız mutlaka f2+f5 (at bin) yapın. arazi yapısı bozuk değilse. Atından düşmüş ,atı ölmüş asker hemen yakın atlara binmeye çalışacaktır.

tatura işi biliyor. rehberden kendin bulabilirdin

luckylancer said:
Tatura said:
Bu rehber oyunda fazla tecrübesi olmayan arkadaşlar için savaş alanında yapılması gerekenleri aktaran bir rehberdir (meydan savaşı). Sp için.

Kergitler;

Kergitler full atlı olduklarından savaş alanında hızla düşmana doğru akarlar. bu konuda kaytıp vermemek için daha önce söylediğim ates kes ateş serbest yöntemini uygulayabilirsiniz.

Ne olursa olsun kergitleri haritada yayın ki düşmanda yayılsın. toplu savaşan piyade ordusu atlı askerleriniz için en büyük tehdittir. Ve asla zafer ışığı görünmeden atlı okçuları başı boş bırakmayın .

Kergitleri gruplandırmazsanız hepsi süvariler grubunda olurlar ve taktik kurmak oldukça zor olacaktır. özellikle kergit atlı okçusu ve kıdemli kergit atlı okçusunu okçular sınıfına alın ve sağ kanadınıza konuşlandırın. düşmanın sağından saat yönünün ters istikamette düşmanın etrafında dolaştırın. bunu harita üzerinde (backspace) yapabilirsiniz. Düşmanın etrafında kızılderili misali tur atarken düşmana rahatlıkla ok atabilecek aynı zamanda toplu duran düşman birliklerinin dağılıp haritaya yayılmalarını sağlayacaksınız.
Düşmanın haritada yayıldığını gördüğünüz anda iş artık kargıcılara kalmıştır.Düz bir kat halinde en geri de beklettiğiniz kargıcılara hücum emri verebilirsiniz veya biraz daha yaymak için grubunuzda varsa kergit atlısı ve avcısı piyade grubuna alıp düşmana saldırtabilir bu sayede düşmanı iyice bozabilirsiniz.

Unutmamanız gereken nokta yeni düşman grupları geldiği anda sizin tekrar ordunuza yeni düzen aldırmanızdır.Ne olursa olsun savaş alanını kontrol eden siz olmalısınır.

Süvariler için geçerli olan arazi konuları burdada geçerlidir.

Süvarili ordulara karşı süvarili ordu ile savaşıyorsanız mutlaka f2+f5 (at bin) yapın. arazi yapısı bozuk değilse. Atından düşmüş ,atı ölmüş asker hemen yakın atlara binmeye çalışacaktır.

tatura işi biliyor. rehberden kendin bulabilirdin
ne :S

Tüfekçi olunca 1000 kişilik ordu bile olsa 1 2 kaybım oluyo bazen.Bazende herkez eriyo benim adamlardan sağ sollardan giriyolar herkez oraya yöneliyo öndekilerde yapışıyo

Benim ordumda memlük,vaegir svadya şovalyesi,kargıcı,10-15 tane nord kahramanı,arbaletçi ve okçu var.Çoğunluk(%95) atlı olduğu için taktik yapmadan direkt düşmana giriyoruz kayıp ta vermiyorum çok.Bazen koşu atlarına binen kargıcı ve atlı okçular en önden gidip bayılabiliyorlar :grin:

Zorluğu 22 yapmadan oyna en azından zorluk 100 olmadan bu konular hakkında yorum yapmayın lütfen

Back
Top Bottom