• We'll be making a number of structural changes to the forums on Wednesday, 06.12.2023. No downtime is expected. Read more here.

Satranç | TaleWorlds İkinci Satranç Turnuvası

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Realist Kupa

Sergeant Knight
                                                                                                                           

Vikipedi said:
Satranç, iki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu. Dünya çapında turnuvaları düzenlenir ve bir spor kabul edilir.

Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8'lik kare bir alan üzerinde satranç taşlarıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir.

Vikipedi said:
M.Ö. 2000'li yıllarda satrancın oynandığına dair bulgular Mısır'da piramitlerdeki kabartmalarda vardır. Satranç, MS 6. yüzyılda Hindistan'da ortaya çıktı. MS 10. yüzyıla gelindiğinde tüm Asya'ya, Ortadoğu ve Avrupa'ya yayılmıştı.[3] En geç 15. yüzyıldan itibaren Avrupa'da soylular arasında çok popüler bir oyun haline geldiğinden "kraliyet oyunu" olarak anılmaya başlandı. Kurallar ve dizilişler zaman içerisinde çeşitli değişiklikler gösterdi ve 19. yüzyılda bugünkü standart halini aldı. 20. yüzyıl Avrupa'sında toplumun entelektüel üst tabakaları arasında yayıldı ve dünyanın en popüler oyunlarından biri haline geldi.

Oyunun icadı konusunda birkaç efsane mevcuttur. Bunlardan biri buğday tanesi efsanesidir. 6. yüzyıldan beri satranç Îran'da bilinmektedir. Buradan 7. yüzyılda İslam'ın yayılışıyla birlikte Orta Doğu'da ve Kuzey Afrika'da yayılır. Endülüs Emevîleri, İtalya, Bizans İmparatorluğu ve Rusya yoluyla oyun, 9. ila 11. yüzyıllar arasında Avrupa'nın diğer yerlerine yayılır. Burada bir yandan şövalyelerin yedi yiğit erdeminden sayılırken diğer yandan kilise tarafından uygun bulunmuyordu. 15. yüzyılda oyun kuralları belirleyici şekilde değişir. Bu yüzyıldan sonra bugün oynanana benzeyen modern satrançtan bahsedilebilmektedir. İspanya (16. yüzyıl), İtalya (16./17. yüzyıl), Fransa (18./19. yüzyıl), İngiltere (19. yüzyıl) ve Rusya (20. yüzyıl), sırayla satrançta Avrupa'nın önder ülkelerinden oldular.

19. yüzyılın ortasından beri düzenli satranç turnuvaları yapılmaktadır. İlk resmî Dünya şampiyonu Wilhelm Steinitz'tir. 1924'te Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) kurulmuştur.

Bilgisayarların icadı ile birlikte 20. yüzyılın sonunda iyi satranç oynayabilen satranç programları piyasaya çıktı. Bu programlardan bazıları günümüzde dünya şampiyonları seviyesinde oynayabilmektedirler.


Soldan Sağa taşların adları Kale, At, Fil, Vezir, Şah tır. Taşları kafanıza göre dizemessiniz, siyahın veziri siyah karede beyazın veziri beyaz karede olmak zorundadır.

Elbette oyun bu kadar değil, dahasını Youtube'dan öğrenmenizi tavsiye ederim. Howcast kanalının How To Play Chess playlistni izleyebilirsiniz.

Yeterli sayıda kişi olursak haftasonu online turnuva düzenleyebiliriz daha önce bir tane yapılmıştı.Dıes Irae said:
Genel olarak;
- Turnuvaya herkes katılabilir.
- Maçlar tek veya 3 set üzerinden oynanabilir. İki tarafın anlaşması halinde 3 set olur. Eğer bir tarafın 3 set teklifi reddedilirse maç direk tek set olarak oynanır.
- Turnuva eleme usulü şeklinde olacaktır.
- Maçlar Facebook üzerinden veya mynet üzerinden oynanabilir. Bunun dışında herhangi bir alternatif site kullanımında sorun yoktur. (gibi)
- Başvuruları yapabilirsiniz. Başvurular ile aktif oyuncu alımı 32 kişiye kadar olacaktır.
- Eşleşmelerde her tur için makul bir süre verilir. (Bir hafta gibi) Bu süre içinde maçlar tamamlanır.
- Eşleştiğiniz kişi ile iletişimden siz sorumlu oluyorsunuz, sonucu her iki tarafın da kabul edeceği şekilde, ss atarak vs. konudan paylaşabilirsiniz.

KATILANLAR
halit21
TheDoctor
Emrehan
Astendrache
Kurnaz Beğ
Gorzil
Paradox
RєιЅ
Raydric
Toor
King12
FabrikatörTorunu
Calrathian
lortcush
Bahadır Hattab
Kral Faust
OliverQueen~
CarelessWarrior
Mosin Nagant
Farus
colombos
Noventa
Agression
NightWish
Ripper
Dies Irae
_Toi_
Carnavelle
Kara Arslan

Babamın bir sağlık sorunu yüzünden acil şehir dışına gitmesi gerekti bilgisayarıda aldı. Mobilden bu işi yönetmek zor. Bundan sonra Paradox konu ile ilgilenecek.
 
Tarih tem kesinleşince uygun olursa varım.
@ Wesley Sneijder: Rakip çıkmayalım seninle, yazık olur sonra  :razz:
 
halit21 said:
Tarih tem kesinleşince uygun olursa varım.
@ Wesley Sneijder: Rakip çıkmayalım seninle, yazık olur sonra  :razz:
Finale çıkalım  :razz:
Yok ama bizim forumda baya iyiler var galiba. Gecen turnuvada çok sacma bi nedenden maç yapmadan elenmiştim mi ne öyle bisey hatirliyorum bu seferkinde oynariz insallah  :neutral:
 
Wesley Sneijder said:
halit21 said:
Tarih tem kesinleşince uygun olursa varım.
@ Wesley Sneijder: Rakip çıkmayalım seninle, yazık olur sonra  :razz:
Finale çıkalım  :razz:
Yok ama bizim forumda baya iyiler var galiba. Gecen turnuvada çok sacma bi nedenden maç yapmadan elenmiştim mi ne öyle bisey hatirliyorum bu seferkinde oynariz insallah  :neutral:

İnşallah :smile: PC'de dikkatimi toplayamıyorum
 
geçen sene challonge ile yapılmıştı turnuva. bu sefer de öyle olsun, basit bi site.
beni de yaz.
 
Şimdi nası olcak oyun ne kullancaz ne etcez ona göre :grin:
Hamle yapmak için 1-2 saat beklesem karşımdaki çıldırsa yenmiş sayılır mıyım  :shifty:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom