Sanki Kalradyada değilim

sizce hissiyat olarak hangisi

• warband

• bannerlord

Results are only viewable after voting.

Users who are viewing this thread

Benim kendi yorumum sizce de öyle olmuyor mu mesela warband oynarken kendimi kalradya denen diyarda hissediyorum ama Bannerlordda sanki Kalradya değilde başka bir yerde gibiyim aslında Bannerlordun aurorası çok güzel ama Kalradyada değil gibiyim atmosferi beğeniyorum hoşuma gidiyor 300 saat oynamışım ama bilmiyorum sizin yorumunuz nedir ?

Ben de öyle hissediyorum, farklı bir haritada oynuyormuşum gibi. Şehir isimleri farklı, krallıklar farklı. Tabii zaman farkı olduğu için bunlar olacaktır normal ama ben de Warband'a alıştığım için Kuzait liderine Sancar Han, Aseray liderine Sultan Hakim falan diyorum :grin:

Ben de öyle hissediyorum, farklı bir haritada oynuyormuşum gibi. Şehir isimleri farklı, krallıklar farklı. Tabii zaman farkı olduğu için bunlar olacaktır normal ama ben de Warband'a alıştığım için Kuzait liderine Sancar Han, Aseray liderine Sultan Hakim falan diyorum :grin:
yok doğru karakterler farklı olacak nede olsa iki asır öncesindeyiz ama warband ile aynı kalradya değil burası sanki ama ben gene de çok zevk alıyorum

bu hissi almamak mümkün değil.harita,şehir tasarımları her türlü warband'i fersah fersah katlasada o ruh bu oyunda yok maalesef.bunun en büyük sebebi karakterlerle boşver harici bir diyaloğa giremememiz.aynı şekilde oyundaki karakterlerde çok boş.örneğin warband da az sayıda fakat gerçekten varlığını hissettiren yoldaşlar vardı.hangimiz bunduk ismini bilmiyor ki.bannerlord da ise yoldaşları birliğime alırken isimlerini bile okumuyorum açıkçası zerre ilgimi çekmiyor.hepsi birbirinin aynısı izlenimi alıyorum.

bu hissi almamak mümkün değil.harita,şehir tasarımları her türlü warband'i fersah fersah katlasada o ruh bu oyunda yok maalesef.bunun en büyük sebebi karakterlerle boşver harici bir diyaloğa giremememiz.aynı şekilde oyundaki karakterlerde çok boş.örneğin warband da az sayıda fakat gerçekten varlığını hissettiren yoldaşlar vardı.hangimiz bunduk ismini bilmiyor ki.bannerlord da ise yoldaşları birliğime alırken isimlerini bile okumuyorum açıkçası zerre ilgimi çekmiyor.hepsi birbirinin aynısı izlenimi alıyorum.
Çünkü hepsi gerçekten de birbirinin aynısının farklı isimli halleri. Warband üzerinde ne güzel hikayeleri olurdu kendi topraklarına gittiğimizde araya sohbet girerdi bundan dolayı o atmosfer ve hava çok daha iyi warbandde

ne alaka diceksiniz ama şehre girerken ekranı kaplayan şehir çizimi,savaşta yaralandığında seni taşıyan asker resmi daha çok moda sokuyor gibiydi.norddan sarranide gittiğinde bile bir ton değişiklik hissediyordun halk sen onların köyünü haydutlardan kurtarınca toplanıp elinde kalan son yiyeceği veriyordu sen almayarak onur kazanıyordun gibi gibi.ruhu yok yeni oyunun maalesef

oynadım tabi ki ama burdaki herkes native warband ile bannerlordu kıyaslamıyor warbandın yüzlerce modlu versiyonlarını kıyaslıyor
Bu biraz öznel bir tartışma. Açıkçası ben Warband'i modsuz 500 saat kadar oynadım ve çok daha samimi buluyorum Bannerlord'a göre. Ki, içerik bakımından Bannerlord ile gözü kapalı yarışır, sadece içerik değil dediğim gibi o ruh olarak. Normalde baktığında grafik olarak Bannerlord çok daha iyi ama Warband, atmosfer olarak oyunu yaşayabilmen için grafiklerin iyi olmasının yetmediğini sana çok iyi kanıtlayabiliyor.

Bu biraz öznel bir tartışma. Açıkçası ben Warband'i modsuz 500 saat kadar oynadım ve çok daha samimi buluyorum Bannerlord'a göre. Ki, içerik bakımından Bannerlord ile gözü kapalı yarışır, sadece içerik değil dediğim gibi o ruh olarak. Normalde baktığında grafik olarak Bannerlord çok daha iyi ama Warband, atmosfer olarak oyunu yaşayabilmen için grafiklerin iyi olmasının yetmediğini sana çok iyi kanıtlayabiliyor.
benim de 200 saatim vardır warband native de ama bannerlord bence daha iyi şöyle daha iyi yani gelişime çok açık altyapısı iyi tabi warbandın duygusal seviyesine ulaşması 3 yılı bulur orası ayrı

Şu an için Warband derim -duygusal bir bağ da var tabii- fakat bir süre sonra (yeni diyaloglar eklendiğinde vb.) Bannerlord'un bu konuda bin basacağını düşünüyorum Warband'a

oynadım tabi ki ama burdaki herkes native warband ile bannerlordu kıyaslamıyor warbandın yüzlerce modlu versiyonlarını kıyaslıyor

Emin ol warband da kullandığı modaların 5 katını Bannerlord da kullanıyor herkes savunma yapacaksanız doğru dürüst bahanelerle gelin. Ben Nexus mods da gezerken sanki pazarda gibi hissediyorum ''şu özellikte olsun şu da olsun kafa da keseyim evet şu mekanik eklensin (içimden: niye yoksa artık ) demircilik düzelsin oyunun ayarlarını fixleyen mod kesin olmalı topluluk hotfix kesin olsun '' gibi

Katılıyorum, ben de aynı durumdan hoşnut değilim ve bunu lore ile etkileşim eksikliğine bağlıyorum özellikle.

Bannerlord'da, Warband'da bile çok az olan lore dan eser yok. Warband'da en azından @Emre DANACI'nın da dediği gibi yoldaşların bir hikayesi vardı ve seninle hikayesini yaşadığı yerlerde konuşuyodu. Hanlarda gezginler, ozanlar vardı. Sana Kalradya'da evlilik işinin nasıl yürüdüğünü anlatırdı. Her ne kadar okunamıyor olsalar da kitaplar vardı, kısaca bir şeyler vardı yani. Bannerlord'da bunlar henüz çok kıt durumda, diyaloglar zaten hak getire; ancak ea bitince Warband'da var olan temel şeylerin ekleneceğini(yoldaşlarla etkileşim hariç çünkü onlar random geliyor) ama fazlasını sunamayacağını düşünüyorum ben. Bannerlord'da lore diyebileceğimiz belki tek şey(başka varsa hatırlatınız) Neretzes Budalalığı mıdır nedir onda var sayılır, fakat ondan da pek bir şey anlaşılmıyor. Bu da sanki Kalradya biz oyuna başladığımızda yaratılmış gibi bir hissiyat oluşturuyor. Hiçbir tarihi varlığını veyahut yaşanmışlık hissini bize veremiyor maalesef. Devletlerin tarihleri, çağlar, milletlerin kültürleri, büyük olaylar, kahramanlar, hainler, arada kaynamış köylüler bunların hepsi oyunda rahatlıkla bahsedilebilecek şeyler. Okunabilir kitaplarda, tarihçiler vasıtasıyla, bazı soylularla olan muhabbetlerde bunların bahsedilmesi çok zor gelmiyor bana. Bu olayları canlandırmak gerekmiyor sonuçta, oyuna okunabilir kitaplar ekleyip içini doldurmak TW gibi bir firma için çok zor olmasa gerek diye düşünüyorum. Bunlar oyuna eklenseydi, Kalradya evreninin varlığını hissediyor olabilirdik. Mesela 200 yıldır İmparatorluk'tan kopmuş ve tüm çabalara rağmen geri alınamayan bir toprağı siz bir İmparatorluk lordu olarak feth ettiğinizde çok farklı bir deneyim yaşayabilirdiniz(tabii bir iki sahne de olsun bunu belli edecek). Kısaca oyunda aslında kuvvetli bir lore potansiyeli var, fakat TW basitleştireceğiz diye mi yoksa başka sebeplerden mi koymadı bilemiyorum. Ha bu arada ben ea'dan sonra oyuna lore geleceğini düşünmüyorum, 8 sene lore yazmadılarsa daha da yazmazlar zaten.

Diğer bir konu ise M&B'in reklamını yaptığı "biz oyuncuya özgür bir diyar sunuyoruz istediğini yapsın" olayının aslında olmadığı. Oyunda yapılacak bir şey yok ki istediğimiz yolu seçelim. Ya lord ya kral(demeye bin şahit) ya da boş boş dolaşan haydut olmaktan başka bir şey olamıyoruz. Oyunda 8 senelik geliştirmenin arkasında(motor falan hariç tabi) birbirinden etkilenen sağlam bir quest dizaynının ve yaşayan bir evrenin olduğuna bağlıyordum ancak olmadı :smile: Dediğim 3 yol dışında tüccar, hırsız, suikastçi loncaları gibi loncalar olsaydı mesela, kendi questleri olsaydı ve seçimimizle farklı sonralara ulaşabilseydik çok güzel olurdu. Elbette bunların questleri de git 20 koyun getir gel gibi dandik olmasaydı müthiş olurdu diye düşünüyorum. Koskoca Kalradya ayaklarının altında ve yapacağın bir sürü şey var. Eşi benzeri olmayan bir oyun diyebilirdim o zaman kendimce.

Her neyse yardırdım biraz kusura bakmayın :smile: Ama oyunda belki en üzüldüğüm şeyler ve Kalradya'nın başlı başına bir dünya olduğunu hissedemememin sebepleridir bunlar. En azından Elder Scrolls evreni gibi dolu olabilmesini isterdim. Yine de bahsettiğim birtakım şeyler sağlam modlarla gelecektir diye umuyorum. Bir gün bu özellikleri vanilla bir M&B oyununda görmek üzere...

Bence bunun bir diğer sebebide warband ile bannerlord arasında bir bağ olmayışı. Dialogları geçiyorum. Onlar ileride bizi yüz üstü bırakmaz. Ama warbanddaki harita bannerlordda çok küçük bir alanda ve özensiz yapılmış. Kergit-Sarranid sınırındaki dağlar, Rodok dağları, Kergit-Vaegir sınırı, Praven ve Nord kıyıları bannerlorda yok gibi birşey. Oysa yıllarca warbandda oralarda at koşturduk. Ve son derece gerçekçiydi yollar. Oyunun modsuz yetersizliğine rağmen coğrafi bölgeye göre stratejimizi bile yapabiliyorduk. Bir diğer ısınamamızın sebebide şehirler. 200 sene çok birşey değil. Nasıl olurda oyundaki neredeyse hiçbir şehir, kale, köy 200 sene önce var olamaz? Yani bir başkent bile mi ayakta kalamaz? Baştan aşağı değiştirmişler de oyunun devamı değil başka birşey olmuş. Ne bileyim en azından warbanddaki şehirler bannerlordda köy olsaydı en azından vay be derdik ama alakası yok. Bannerlordun genel haritasıda zaten bir acayip. Saçma sapan. Alakası olmayan bambaşka bir kıta gibi.

Bence bunun bir diğer sebebide warband ile bannerlord arasında bir bağ olmayışı. Dialogları geçiyorum. Onlar ileride bizi yüz üstü bırakmaz. Ama warbanddaki harita bannerlordda çok küçük bir alanda ve özensiz yapılmış. Kergit-Sarranid sınırındaki dağlar, Rodok dağları, Kergit-Vaegir sınırı, Praven ve Nord kıyıları bannerlorda yok gibi birşey. Oysa yıllarca warbandda oralarda at koşturduk. Ve son derece gerçekçiydi yollar. Oyunun modsuz yetersizliğine rağmen coğrafi bölgeye göre stratejimizi bile yapabiliyorduk. Bir diğer ısınamamızın sebebide şehirler. 200 sene çok birşey değil. Nasıl olurda oyundaki neredeyse hiçbir şehir, kale, köy 200 sene önce var olamaz? Yani bir başkent bile mi ayakta kalamaz? Baştan aşağı değiştirmişler de oyunun devamı değil başka birşey olmuş. Ne bileyim en azından warbanddaki şehirler bannerlordda köy olsaydı en azından vay be derdik ama alakası yok. Bannerlordun genel haritasıda zaten bir acayip. Saçma sapan. Alakası olmayan bambaşka bir kıta gibi.
Oyunda aslında Warband'da olan şehirler var, fakat adları 200 yılda evrim geçirmiş gibi göstermişler. Mesela:
Shariz-Charas
Revvaydin-Revyl
Praven-Pravend
Yalen-Galend
Gibi gibi değişime uğramış olarak lanse edilmiş. Ama 200 yılda sanki 2000 yıl geçmiş gibi isim değişmesini garip buluyorum ben de.

Back
Top Bottom