Sancaktar (Bannerman) Unit

Sizce bu fikir nasıl?

• Çok beğendim, kesinlikle böyle olmalı.

• Güzel ama üzerine daha fazla düşünülebilir. (Konuya kendi fikrimi belirteceğim.)

• Kötü fikir, rezalet. (Konuya kendi fikrimi belirteceğim.)

Results are only viewable after voting.

Users who are viewing this thread

WouLinX

Sergeant
Herkes Bannerlord'da banner olması konusunda hemfikirdir diye düşünüyorum. Banner oyunun vanillasına neden konulmuyor bunu hiçbirimiz bilmiyoruz. Bu konu bir çok kez tartışma konusu olmuştur ama benim amacım burada bunu tartışmak değil. Getirilirse eğer nasıl getirilebilir? Bunun hakkında fikirler öne sürmek. Benim de bu konu hakkındaki fikrim şöyle:

Öncelikle bu konu hakkındaki modları falan kafanızdan silin atın. Onlar var olan unitlere sadece sancak ekliyorlar. Burada vanilla hakkında konuşacağım. Benim fikrime göre her kültür için bir unit oluşturulsun ve oyuna eklensin. Bu unit Sancaktar (Bannerman) olarak geçecek ve nadir olarak sadece şehirlerde bulunacak. Ya da kendi kalemizde, şehrimizde bir bina kurarak ürettiğimiz ve başka yerlerde bulunmayan bir unit de olabilir. Milisler gibi. Misal Khuzait askeri ağacı için Khuzait Sancaktarı ve bu ağacın devamında başka bir dala ayrılan Khuzait Atlı Sancaktarı gibi iki tür sancaktar olacak, biri atlı biri yaya. Bu unit bir elinde Sancak taşıyacak diğer elinde ise kültürüne göre bir kılıç. Sancaktarları her formasyona sınırlı sayıda yerleştirebileceğiz. Atıyorum Formasyon 1 için maksimum 5 sancaktar koyabileceğiz, Formasyon 2 için yine 5 sancaktar. Ayrıca bu unitleri upgrade edip daha iyi ekipmanları olan sancaktarlar edinebileceğiz. Tabiki bu unitlerin yayları ve kalkanları olmayacak. En son upgradeli haline ise sadece Kral olanlar yükseltebilecek. Sancaktarlar bu son upgradeli halinde çok daha gösterişli sancaklar taşıyacak, misal bizim Osmanlı sancakları gibi kenarları altın rengi iplikle falan örülmüş şekilde (tabiki Roma İmparatorluğu'nun falan da böyle kraliyet sancakları var ama yakın örnek olsun diye söyledim) Ve kraliyet ordusunun ihtişamı da diğer ordulardan bu sayede daha öne çıkmış olacak. Sancaktarların asıl olayı sancak taşımanın yanında orduya moral vermek de olacak. Sancaktar yokken ordu moralini daha çabuk kaybedip kaçıyorken sancaktar olduğunda çok az kişi kalana kadar savaşmaya devam edebilecekler. Bir sancaktar öldüğünde ise ordunun değil bağlı olduğu formasyonun morali de makul bir ölçüde düşecek. Bu avantajı dezavantaja çeviren bir durum olsa da moral kazanma oranı daha yüksek olacağı için ve yaşadığı müddetçe ordunun kaçmasını daha çok önlediğinden dolayı oyuncu sancaktar eklemeyi kendine avantaj olarak görecek. Özellikle büyük ordulu savaşlarda moralin etkisi çok büyük. Ordu büyüdükçe moral etkeninin önemi de bizim için artacağından ötürü sancaktarlarımızın sayısını da buna göre ordumuz büyüdükçe artıracağız.

Böyle bir özellik sancakları Bannerlord oyununa eklemek için muazzam bir yol olurdu bana kalırsa. Hem daha yapılabilir bir çözüm, hem herkes memnun olur hatta üzerine oyunu oynarken oyuncuya da daha çok heyecan katar diye düşünüyorum. Bilmiyorum sizler ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Yukarıdaki oylamada oy kullanmayı ve bu konu hakkındaki fikirlerinizi de belirtmeyi unutmayın.

Last edited:
Çok mantıklı bir fikir. Ayrıca detaylandırarak anlatman daha iyi olmuş. Hile gibi olmadığı gibi dezavantaj da eklemişsin. Bence yapısı bu şekilde düşünülebilir. Destekliyorum.

Okudum zaten ilk paragrafına cevap olarak yazdım
Eklenecek diye söylendiğini ben de biliyorum ama bu cevabı alalı uzun zaman olmuştu. Hala gündemlerinde mi değil mi bunu bilmiyorum. Belki de vazgeçtiler yani. Yakın zamanda böyle bir açıklama geldi mi bir yayında veya başka bir yerde? Malum bu merak edilen bir konu ama her yayını her konuşulanı takip etmek güç biraz. Biraz daha resmi yapsalar bu işleri TaleWorlds'ün youtube kanalında mesela, daha iyi olacak. Yakınlarda soru cevap yapılmıştı mesela. Sonradan öğrendim, 3 saat oturdum dinledim. Orada da konusu geçmişti ama bu konuya bir cevap verilmemişti geliştiricinin hakim olduğu bir yer olmadığı için. Kendisi biz bile oyundan bihaber olarak üretiyoruz oyunu demişti.

Eklenecek diye söylendiğini ben de biliyorum ama bu cevabı alalı uzun zaman olmuştu. Hala gündemlerinde mi değil mi bunu bilmiyorum. Belki de vazgeçtiler yani. Yakın zamanda böyle bir açıklama geldi mi bir yayında veya başka bir yerde? Malum bu merak edilen bir konu ama her yayını her konuşulanı takip etmek güç biraz. Biraz daha resmi yapsalar bu işleri TaleWorlds'ün youtube kanalında mesela, daha iyi olacak. Yakınlarda soru cevap yapılmıştı mesela. Sonradan öğrendim, 3 saat oturdum dinledim. Orada da konusu geçmişti ama bu konuya bir cevap verilmemişti geliştiricinin hakim olduğu bir yer olmadığı için. Kendisi biz bile oyunun son halinden bihaber olarak üretiyoruz oyunu demişti.
Erken erişimin olayı o zaten hocam. Oyuncuların da fikirlerine değer verip, onların önerileriyle birlikte oyunu geliştirmek. O yüzden çoğu şey hakkında kesin ve net cevap veremiyorlar.

Eklenecek diye söylendiğini ben de biliyorum ama bu cevabı alalı uzun zaman olmuştu. Hala gündemlerinde mi değil mi bunu bilmiyorum. Belki de vazgeçtiler yani. Yakın zamanda böyle bir açıklama geldi mi bir yayında veya başka bir yerde? Malum bu merak edilen bir konu ama her yayını her konuşulanı takip etmek güç biraz. Biraz daha resmi yapsalar bu işleri TaleWorlds'ün youtube kanalında mesela, daha iyi olacak. Yakınlarda soru cevap yapılmıştı mesela. Sonradan öğrendim, 3 saat oturdum dinledim. Orada da konusu geçmişti ama bu konuya bir cevap verilmemişti geliştiricinin hakim olduğu bir yer olmadığı için. Kendisi biz bile oyundan bihaber olarak üretiyoruz oyunu demişti.
bannerlord diye oyun yapıp banner koymazlarsa trajikomik olur bence :smile: o yüzden gelir, ama oyunun sonuna attılar bence bu konuyu.

Q/A yayınındaki bir arkadaş, başka bir sistemi beklediklerini söylemişti diye hatırlıyorum. Ne kadar doğrudur bilemem ama.

Sancak taşıyan birliğin gerçek savaşlar da önemi çok yüksek dediğin gibi moral açısından. Sancağı düşürmemek çok önemli olduğu bilinir. Düşürdüğünü gören birlikler savaşı kaybediceklerini zannederek ricat ederlermiş. Ancak bu oyuna nasıl yedirilir, dinamik olarak nasıl bir görüntü sağlar hiç bilmiyorum.

bence de sadece bannerman eklemeleri yetmez böyle detaylandırmaları lazım bannerlordun en büyük eksikliği herşeyin çok yüzeysel olması detay yok oyunda ama aslında oyunları güzel yapan şeyler detaylardır bence 1. şıkkı seçiyorum oyüzden :smile:

Bence de güzel olur ama sancak düştüğünde yerden alınması gerekmiyor mu? Böyle olursa hurra sancaktara hücum olur. Çok komplike diye uğraşmazlar buna da :grin: Görsel olur sadece

Sancak taşıyan birliğin gerçek savaşlar da önemi çok yüksek dediğin gibi moral açısından. Sancağı düşürmemek çok önemli olduğu bilinir. Düşürdüğünü gören birlikler savaşı kaybediceklerini zannederek ricat ederlermiş. Ancak bu oyuna nasıl yedirilir, dinamik olarak nasıl bir görüntü sağlar hiç bilmiyorum.
İşte benim söylediğimde birlik olarak değil tekil olarak sancaktar unitleri birliklerin içine yani formasyonlara yerleştireceğiz teker teker. Formasyonlara yerleştirme ve sancaktar edinme kısmını şehirlere Sancak Beyi koyarak da halledebilirler. Müttefik bir şehrin quick menusüne girip kolayca halledebiliriz bu şekilde. Sancaktar fiyatları da ona göre dengeli olacak sıradan deneyimsiz bir asker gibi takır takır sancaktar alamayacağız. Atıyorum 500 dinar falan olacak alması ama maaşı seviyesindeki askerlere denk olacak. Sancaktar almak klan seviyesinin 2 olmasını isteyecek mesela. Zaten ondan önce 20 kişiyle falan ufak bir party ile dolaşıyorsun. 2. seviyeden sonra genişlemeye başlıyor parti.

Şöyle düşünün şuanki moral sistemi nasıl çalışıyor? Anında çok fazla kayıp verirsen ordunun yarısı bile savaşmadan kaçabiliyor. Sancaktar eklenince birlikler yüksek moral ile daha fazla gayret gösterecek eğer sancaktar hala ayakta ise o formasyonda kaç sancaktarın ayakta kaldığına orantılı şekilde geri çekilme de o kadar azalacak. Bu sayede sancaktarın olduğu savaşlar hemen oldu bittiye de gelmeyecek. En azından sancaktar düşene kadar. Tabiki ordunun geneline etki eden diğer moral faktörleri de var. Savaşa girmeden önce partinin morali nasıldı, girdiğiniz savaş dengeli mi hava şartları nasıl partinin yiyecek oranı nasıl. Bunlar zaten şuan oyunda olan şeyler. Misal normalde savaşa girdiğimizde 100 moralimiz olsun diyelim 1 asker ölünce %1 moral düşüyorsa sancaktar düştüğünde sadece dahil olduğu formasyondaki birliğin %5 morali düşecek falan gibi düşün. 5 sancaktar varsa hepsi ölünce o formasyonun morali %25 düşecek. Zaten sayıları da azalmakta ise zaten korkarak kaçmaya başlayacaklar. Ama aynı zamanda 5 sancaktar da ayakta ise 1 asker öldüğünde %1 moral düşüyorsa artık 5 asker öldüğünde %1 moral düşecek. Yani aşağı yukarı böyle bir mantık. Deneme yanılma ile dengelenir zaten bu sistem. Bu arada sancaktarların silah yetenekleri de gelişmiş olacak öyle birebirde kolay kolay kesemeyeceksiniz. Bazı oyuncular uyanıklık edip sancaktarlara odaklanarak savaşı kazanmaya çalışacaktır ama öyle kolay olmamalı. Aynı tierdeki askerler de sancaktarları birebirde kesememeli. 10 kaplan gücünde olmalı :xf-grin:
Bence de güzel olur ama sancak düştüğünde yerden alınması gerekmiyor mu? Böyle olursa hurra sancaktara hücum olur. Çok komplike diye uğraşmazlar buna da :grin: Görsel olur sadece

Şöyle olabilir companionlara bir AI kod yazılır ve sancak düştüğünde companionlar yani savaşta çavuşlarınız oluyor bunlar en yakınındaki sancağı almaya çalışabilir. Sancağı aldığında yine companion düşene veya ölene kadar kendi formasyonuna moral vermeye devam eder. Zaten yukarıda bahsettiğim gibi sancaktarlar öyle kolay kolay ölmeyecek gerekirse 150-200 canları olsun yani hem kolay olmayacak hem de oyunun tadını kaçırmayacak şekilde dengelenebilir.

Elbette güzel olur ama denge konusunda çok hassaslar olan bi şeyi ellemek istemiyolar pek. Umarım görürüz ama bir feature güzel olur hayırlısı.

Back
Top Bottom