• Please note that we've updated the Mount & Blade II: Bannerlord save file system which requires you to take certain steps in order for your save files to be compatible with e1.7.1 and any later updates. You can find the instructions here.

WB MB Süvarinin El Kitabı

Users who are viewing this thread

Apox

mb190.jpg


Merhabalar. :lol:

İyi bir süvari olduğumu ve süvari taktiklerini uygulamada gayet iyi olduğumu düşündüğüm için bu rehberi hazırlayayım dedim.

Öncelikle bu rehberde tüm silah türlerini teker teker inceleyeceğim. Ama ağırlığı gönderli silahlara vereceğim. Ondan sonra tüm tarafların süvarilerinin özelliklerini. O zaman başlayalım.

SİLAHLARIN KULLANIMI
GÖNDERLİ SİLAHLARIN KULLANIMI

Eğer karşınızda başka bir süvari varsa...
Kesinlikle onu solunuza alın; kargıyı fazla sağa eğemezsiniz çünkü, bu yapacağınız ilk şey. İkincisi, zamanlama. Rakibinizin konumu iyi hesaplayıp ona doğru zamanda vurmak kesinlikle çok önemlidir. Üçüncüsü, rakibinizle her zaman eşittirsiniz. (Svadyan olup ta plakalı ceket sahibi olmadıkça. :grin:) Eğer çok dikkat etmenize rağmen kesilirseniz hiç üzülmeyin,  çünkü bazen çok dikkat etmekte yanlıştır. Dördüncü bahsedeceğim şey ise, soğukkanlılık. Rakibiniz üstünüze doğru tam hızıyla geliyorsa ve panik ediyorsanız olduğunuz yerde durun ve ona öyle karşılık verin. Unutmayın, hasarı aynı zamanda rakibin hızı etkiler. Son olarak, rakibinize göre mutlaka yan durun; solunuza almayı da unutmayın ha! Örnek vermek gerekirse, rakibinizin atı güneye bakıyorsa, sizinki de doğuya bakarsa hem rakibe göre yan durur hem de onu solunuza alırsınız. Bunu yaparken dörtnala gitmek pek akıllıca olmayabilir aslında.

mb20.jpg

Resimde başka bir süvariye göre durma yollarından birini görüyorsunuz, rakip süvariye karşı böyle durursanız onu bir kargı darbesiyle alt edebilirsiniz.
Duruşu yapan: Apox_TR Saldıran atlı: Rabbitstayla


Eğer karşınızda bir okçu varsa...
Zırhsız bir atınız varsa atınızın ölmesi olasıdır, bu durumda yapılacak tek şey olabildiğince mesafeyi hem kısa tutmak hem de olabildiğince atı hareket ettirmek. Ha at yine 1-2 ok falan yer, nasıl olsa insandan daha büyük at. Ayrıca okçuya vurmak ayrı bir dert, siz tam ona vurmak üzereyken çektiği bir oku göğsünüze yedirip ya sizi geri püskürtür, ya da bi' güzel hedşat yersiniz de afiyette olur. Bu durumda yapılacak tek şey, 2 defa zamanlama yapmak. Hem kargıyı ne zaman sallamanız gerektiğini, hem de okçunun oku ne zaman atabileceğini veya atacağını hesaplamalısınız; bu ölçülere göre en sonunda okçuya kargınızı sokacaksınız. Zırhlı atlarda ise okçunun atı öldürmesi zor gibi gelebilir ama mümkün, siz siz olun, kesinlikle zırhlı at ile dümdüz okçuya gitmeyin. Artı okçunun atı değil de sizi vurması olası, yukarıda söylediğim gibi. Ancak zırhlı atlarla bir şey daha yapılabilir, okçu sizi vurmak üzereyken atla zıplarsanız atı kendinize kurban eder ve o sırada kargıyı okçuya denk getirirsiniz.

Eğer karşınızda bir piyade varsa...
Gönderlisi yoksa sorun yok, ki Uzun Büyük Balta ve Uzun Baltalı Mızrak da vız gelir tırıs gider. Zaten genelde sanki bu silahlar batırılmıyormuş gibi sağa sola sallanır atlı karşısında, artık pingden midir neydendir bilinmez... Neyse, dediğim gibi tek elliler ve çift elliler kolay lokma. Gelelim mızrak tarzı silahlara, bu silahlara mümkün olduğunca uzaktan vurun. Hatta bu silah türlerinden birini taşıyan piyadelerin etrafında çember çizin, bu adamlar silahı saplama hareketini yaptığı anda silahı pek çeviremezler. Ancak siz bir süvari olarak bir ata sahipsiniz ve bu at size silahı hareket ettirme olanağı sağlar. Yani maddenin eylemsizliği gibi bir şey, at giderken siz de gitmeye ediyorsunuz ama piyade zaten saplama yaparken kendini biraz öne attığı için pek hareket edemiyor. Kısacası piyadeler üzerinde bu taktiği kaptınız mı önünüze hiçbir mızrakçı çıkıp "Höyt! İzin vermem ulen!" diyemez, elbette ki Rodokların uzun mızrakçılarını hariç tutuyoruz; çünkü onların mızrağı Svadyanların büyük kargısından bile uzun.

Eğer karşınızda başka bir menzilli atlı varsa...
Atlı okçudan bahsedersek, ne diyor bu yoldan çıkmış gençlik? Hayat kötü, kolla *dııt*… Ancak biz burada atı kollayacağız, bunu yapmanın da tek yolu ya atlı okçudan uzak durmak ya da doğru anı kollamak ve oklardan sıyrılmaktır, bu doğru zaman genelde atlı okçunun sizi ya da atınızı ıskaladığı andır. Bu anı yakaladığınız an kargıyı saplayın ata… Sonra düşen okçunun sizden kurtulma olasılığı fillerin uçma olasılığından biraz daha fazladır diyelim.

Koltuklanmış kargı vuruşu mu? Onun canı cehenneme!
Böyle diyorum çünkü bu vuruş neredeyse zaman zaman çift elli spammerlara karşı bile başarısız olabiliyor. Hatta bizzat böyle üstüme gelen ağır kargılı bir süvariyi çift elli olarak kullandığım dikenli sopayla öldürmüştüm. Bu vuruş sadece birer fazladan hasar verme hikâyesinden başka bir şey değildir. Siz kargı kullanırken hasar değil de taktiği tercih edin.

Kargı at üzerinde dörtnala giderken adama soktuğun bir sopadan ibaret DEĞİLDİR.
Kim demiş hızlanmadan kargı kullanılmaz diye? At üzerinde olduğun yerde durarak savunma, diğer atlılara karşı yaya iken koruma, hatta mızrağın daha uzun sürümü görevini görür kargı. Kargı, kısacası bir sanattır ve herkes istediği gibi kargı kullanabilir.

TEK ELLİ SİLAHLARIN KULLANIMI

Eğer karşınızda başka bir süvari varsa...
Aptalca. Evet, aynen öyle. Genelde karşınızdaki kargı kullanacağından uzunluk konusunda karnede bir alıp aşağıya oturmak gibi. Söylenecek fazla bir şey yok ama karşınıza bu durumdayken kargılı biri çıkarsa, dörtnala basın gidin ve hayatınızı kurtarın.

Eğer karşınızda bir piyade varsa...
Tek elli silahların bence at üstünde tek kullanım alanı. Evet, piyade avlamak. İyi hız, iyi hasar, uzunluk piyade mızraksız oldukça söz konusu bile değil. Kısacası tek elli silahlar piyadeler karşısında gayet iyi iş görecektir, özellikle piyade ile yakın temas yaşadığınızda. At üstünde savrulan bir tek elli silah orta-iyi arası elle blok yapmayı bilen biri için bile şaşırtıcı olabilir, hatta adamın ağzı açıldığı anda ikinci vuruşu indirip adamı Tahtalıköy’e korucu olarak atayabilirsiniz.

Eğer karşınızda okçu varsa...
Gönderli silah kullananlar için ne geçerliyse aynısı tek elliler için de geçerli. Ancak tek fark burada okçunun at yerine sizi vurma olasılığının daha düşük olmasıdır; çünkü silahı gayet hızlı sallayacaksınız. Ayrıca, gönderli silahlar at üzerinde tek yönden engellenirken burada üç tane yönden daha vurabildiğiniz için piyadelerde olduğu gibi hem şaşırtıcı hem de bloklaması zor olacaktır.

Eğer karşınızda başka bir menzilli atlı varsa...
Gidin, yatın. Sabah uyanınca kargı kullanmanın daha yararlı olacağını anlayın. Zaten bu tür atlıları kargıyla bile kesmek zorken, söz konusu tek elli silah olursa o zaman insanın aklına fillerin uçma olasılığı geliyor.

Atım çabuk nalları dikiyor, ühühü...  :cry:
Aslında attan düşüldüğünde bu tek elli silah belki de yaşam sürenizi uzatacak tek şeydir, tabii etrafınızda akbabalar gibi dolaşan 4-5 süvari daha yoksa... Özellikle Svadyanlar ve Vaegirler'in süvarileri bu tek ellileri kalkanla iyi kullanırlar çünkü kalkanları bir süvari için gayet sağlamdır. Kısacası tek elli silah kullanma sanatını bir piyade olarak bilenler belki de at üstünde öldürdüklerinden daha çok adam alabilirler, belli olmaz.

ÇİFT ELLİ SİLAHLARIN KULLANIMI

Eğer karşınızda başka bir süvari varsa...
Bu da, aptalca. Ha biraz uzundur, hadi bir de belki gelen kargı saplamasından kurtuldun diyelim; ama birader, bu ne yavaşlık böyle? Bu tür silahlar genelde at üzerinde yavaş olur ve SP dışında at üzerinde başka hiçbir süvariye işlemezler, zaten bu tür silahları süvarilik sanatını bilmeyen kullanır, beleşe adam öldürmeden başka bir işlevi yoktur, ki zaten beleş adam öldürenleri Osman Baydemir'in karşısına dikiyoruz. Ha hız randımanı alıp daha da feci bir silah hâline geliyor ama unutmayın, taktikle kaba kuvvet kesinlikle mağlup edilir.

Eğer karşınızda bir piyade varsa...
Burada aslında neredeyse piyadeden bir farkınız yoktur, tek avantajınız hasar ki zaten bu avantajı rakip de alıyor, o zaman böyle düşünürsek eşit. Cida atan veya sizi "mızraklamaya" çalışan birileri varsa, ya attan inip savaşın ya da olduğu gibi tabanları yağlayın. Ha bir de şu var, karşınızdaki piyade zıplarsa ve siz o sırada saldırınızı yapıyorsanız, pijamalarınızı giyip yatın. Çünkü sizi kesme olasılığı %100'dür.

Eğer karşınızda bir okçu varsa...
En baştan, Amerikanlar ne diyordu ona? Ha! Owned. Kalkanınız olmadığı için ok ziyafeti çekersiniz ki gerçi bu gayet iyi olabilir aslında, eğer takım oyunuysa. Çift elli ve kalkansız olduğunuz görülünce okçular bunu şans olarak görürler ve *tıkıt* *tıkıt* *tıkıt* *tıkıt* *pınk* * pınk* *ayy* *tukump*. Yani vurulursunuz, ama bu sırada başka süvariler okçuları gafil avlayabilir ya da piyadeler baskın yapar. Hatta sizin okçular hedşat manyağı bile olabilirler. Gerçi birkaç kalkanlı piyadenin arasından aniden fırlayıp okçuları alabilirsiniz ancak pek mümkün değil aslında. Siz siz olun, at üzerinde çift elli kullanmayın.

Eğer karşınızda başka bir menzilli atlı varsa...
Tek elli silahtan beter, fillerin uçma olasılığı sıfırsa bir çift elli silahla atlı okçu veya at üstünden cida atan bir adamı kesme olasılığınız eksi birdir.

Unmaıntıd taym!
Atınız öldü, yazık. Ama neredeyse tüm okçular etkisizleştirildi, n'apacaksın? Çözüm basit, *kvuu* *kvuu* *kvuu*. Spam yani, ya da şöyle diyelim. Çift elli çılgınlığı, at bulursanız bile binmeyin zaten. Süvariler at üzerinde avlandıkları için atletizm becerileri düşüktür ama eh, idare edin artık işte.

FIRLATMALI SİLAH KULLANIMI

Eğer karşınızda başka bir süvari varsa...
Aslında başka bir süvari ile kafa kafaya kargı saplama turnuvası yapmak istemiyorsanız gayet iyidir; hatta üstünüze gelen kargılı süvariye bunu fırlattığınız an, afiyet olacaktır. Tek olumsuz yönü az olması, ha 4-5 tane fırlatmalı silah var zaten, 1-2 tanesi kaçarsa etraftaki biri alıyor, size karşı kullanıp sizi öldürebiliyor; sonra gelecek el, o da ne?! Onunda ciridi var! Ancak bunların üçü bir süvari kalkanı parçalar zaten, kalan ikisini adama atarsanız onlarla da adam ölür. Gerçi bu zor ama imkânsız değil, hatta bazı kişiler kolaylıkla yapıyor.

Eğer karşınızda bir piyade varsa...
Bir sözcük grubu sarf edeceğim, kalkan katliamı. Bunlardan bir deste alırsanız ve hepsini bir ağır ahşap kalkana atsanız o kalkanın bir dokunumluk gücü kalır; sonra kargıyla daldınız diyelim, öyle de adamı alırsınız. Kısacası bu fırlatmalılar çok etkili olabilir.

Eğer karşınızda bir okçu varsa...
Siz> Okçu. Çünkü bu fırlatmalı silahların bir diğer güzelliği ise genelde atılan oklar kalkana geliyor ve okçu diğer oku çekene kadar cidayı kafasıyla buluşturuyorsunuz; ha birde hareketli olmanız ayrı bir yarar, ayrıca kalkanla kullanılan tek mesafeli silahı kullandığınız için 4-5 Nord gözcüsü kesinlikle 7-8 okçuyu alır.

Eğer karşınızda başka bir menzilli atlı varsa...
Kalkanınız sizi koruyacaktır ama atınızı, cık. Hem atı kollayıp hem de atlı okçunun dibine sokulmanız gerekecektir, ancak başka bir cidalı atlıdan bahsedersek durumlar eşit olur. Eğer durum böyle ise tek yapmanız gereken rakibin atını kesmek, hatta rakibin atını hiç cida falan harcamadan kargı ile falan öldürün.

Ahanda at gitti, kel kaldık kel!
Olmaz bir şey... Okçular sadece kalkanınızı daha çok tutturur o kadar, onun dışında ciritlerinizi henüz okçulara yağdırabilirsiniz; aynı şey piyadeler için de geçerli, sadece piyadeler söz konusu olduğunda yakın temastan kaçınmanız gerekiyor o kadar.

OKLARIN KULLANIMI

Eğer karşınızda bir süvari varsa...
Öncelikle ata hedef alın, at düştükten sonra düşen adam Küçük Emrah gibi koşmaya başlayacak ve ardına saklanacak kaya veya ağaç arayacaktır. Adam piyade kalınca zaten 2-3 atlı okçu başına üşüşür ve bu ok yağmuru sırasında kesinlikle tüm okları engelleyemez. Bir de oklarınızı boşa atmayın, altı üstü 30 tane okunuz olur ve genelde ben elleri okum bitmiş hâlde kapatıyorum. Ama 60 tane ok almak da mümkün, karar sizin.

mb22r.jpg

Resimde görüldüğü gibi düşmanın atını öldürmelisiniz. Sonra zaten piyade durumuna düştüğü için rakibinizi kolaylıkla alt edersiniz.
Atlı okçu: Apox_TR Süvari: Rabbitstayla


Eğer karşınızda bir piyade varsa...
Bu bölümden hiç bahsetmiyorum, çünkü 10-15 atlı okçudandan oluşan bir atlı okçu sürüsü 20-25 kişilik bir piyade grubunu kolaylıkla alır. Zaten haritada atlı okçu varsa piyade olmak deliliktir, atlı okçuların bulunduğu haritalarda ya herkes atlı ya da herkes okçu olur.

Eğer karşınızda bir okçu varsa...
Olabildiğince hızlı olmaya çalışın, tek faydalı özelliğiniz at sahibi olmanız. Eğer at üstünde iyi nişan alamıyorsanız bu iş tarafların birinin okları bitene kadar devam eder. Ancak at üstünde nişan almada ve rakibin yerinin hesaplamada gayet iyi olan bir atlı okçu bu işleri tıkırında yürütecektir.

mb27a.jpg

Bir atlı okçu ve okçu karşı karşıya, atlı okçu iyi nişan almalı yoksa ya okları biter ya da oklarını bitirmeden vurulabilir.
Atlı okçu: Apox_TR Okçu: Rabbitstayla


Eğer karşınızda başka bir menzilli atlı varsa...
Bu atlı cidali ise yapmanız gereken tek şey atını tökezletmek; ama söz konusu başka bir atlı okçu olursa nişan almayı iyi bilen ve hızlı hareket eden taraf kazanacaktır. Elbette ki iki tarafta birbirinin atını öldürmeye çalışacaktır; bu durumda yapmanız gereken tek şey oklardan kaçınmak, yani okçulara yaptığınızın aynısını yapmak. Ancak, nişan almak gerçekten zor ki rakibinizi öldürmek yerine ilk önce atını almak daha kolay ve daha iyidir. Ayrıca böyle karşılaşmalar genelde iki tarafında okunun bitmesiyle sonuçlanır ve at üstü bir tek elli savaşına döner, tabii atlılardan biri yerden kargı çekmemişse…

mb25.jpg

İki atlı okçu karşı karşıya, bu durumda anlatıldığı gibi atı düşüren taraf üstünlük sağlayacaktır.
Atlı okçular: Apox_TR, Rabbitstayla


mb26.jpg

Atlı okçulardan birinin atı düştü, bu durumda ata sahip olan taraf daha üstündür. Ve kalan atlı okçuya gereken tek şey iyi bir atlı okçu nişancılığı.
Atlı okçu: Apox_TR Atı düşen okçu: Rabbitstayla


Atımız gitti, bre bre…
Paniklemeyin, kalkanınız size geri çekilme imkânı sağlayacaktır. Yani bir taş veya ağaç bulana kadar kalkanla kendi korumanız iyi olacaktır, ancak oklardan kaçınmayı unutmayın çünkü Kergit kalkanları küçüktür. Ondan sonrasında artık rakibinizin atını düşürüp şartları eşitlemeniz iyi olacaktır.

ÜLKELERİN SÜVARİLERİ

Svadyanlar
- Svadyan süvarileri en iyi zırhı alabilen süvarilerdir, hatta bu süvarilerin tam donanımını alabilmeniz için 11000 altına ihtiyaç vardır ve bu kadar altın edecek adam kesmek her babayiğidin harcı değildir.
- Aynı zamanda çok abazalardır efendim, kargılarının maşallahı vardır.
- Kalkanı tüm süvarilerin aldığı en iyi kalkandır.
- Battal kılıçları attan düşüldüğünde gayet iyi bir çift elli silahı olup çıkar.

Vaegirler (Gri renk yoktu, ben de beyaz yaptım. :razz:)
- Beleşe şemşir alır bu hıyarağaları, bunlarla kendileri attan düşünce gayet iyi savunabilirler.
- En pahalı olanı değil de ikinci en pahalı kalkanları bir süvari için bence uygundur, en azından.
- Bu arkadaşlar attan düştüklerinde aynı zamanda at yerine teberlerine bağlı olarak yaşamaya başlarlar.

Sarranidler
- Atlıları gayet hızlıdır, kargı ile güzel hasar verebilirler.
- Piyadelerle aynı tek elli ve çift elli silahları paylaşırlar, paylaşmak güzelmiş derler zaten.
- Sarranidlerin savaş atı daha ‘oştur bea, demek ki Armağan ağabey unutmamış bizleri.
- Ayrıca kılıçları da güzel iş görür. Uzun, hızlı ve iyi hasar verirler ki böylece mızraksız ve cidasız piyadelerin korkulu rüyası olabilirler.
- Atlarının manevra yeteneği züpperdir, öyle iyidir ki mızraklı piyadelere karşı uygulanan taktiği kusursuz bir şekilde yerine getirebilirler.

Rodoklar
- Svadyan çakmasıdırlar, ayrıca en dayanıksız süvari kalkanları Rodoklarındır.
- Attan düştükleri an ya savaş satırları ya da seher yıldızları onların en iyi arkadaşları olur.
- Rodokların atsız kalmış atsızlarını üzmeyin, onlara çok yükleniyorlar. Özellikle kalkanlarına.
- Ama dur, Svadyanlardan ve Vaegirlerden ve belki de Sarranidlerden sonra en iyi atlı zırhı onlarındır.

Kergitler
- Atlı okçularıyla diğer süvarileri yatağa gözü yaşlı yatırırlar.
- Ayrıca atlı okçularının karşısına piyade çıktı mı, varlığı hissedilmez.
- Kargıcıları ise düşman okçularını almak için uygundur.
- Hızlıdırlar, öyle hızlıdırlar ki bir ağır kargı isabetiyle plakalı ceketli bir Svadyan şövalyesinin gücünün yarısını götürebilirler.
- Uzun saplı palayla olan ilişkileri ise ♥. Üstelik bu silah aykırı bir durumdur. Gönderli silahlar at üstünde saplanarak kullanılır ancak bu silah, sanki bir çift elli gibidir.
- Tek ellileri kısadır ve bir süvariye uygun değildir ama gayet iyi hasar verirler ve hızlıdırlar.
- Ayaklara dikkat, Kergitlerin en zayıf noktası budur.

Nordlar
- Beleş cirit alan tek süvariye sahiptirler.
- Hızlıdırlar; ama Kergitler’in, Sarranidler’in ve Vaegirler’in tozunu yutmak değil, o tozla kardeş olurlar.
- Kargıyla aralarında kan davası vardır sanki, ağır kargı alamayan tek ülkedirler. Utanç verici.
- Aynı zamanda zavallılar bir savaş atı bile alamazlar.
- Kalkanları ayaklarını kollamıyor, tıpkı Kergitlerde olduğu gibi.
- Kısacası en zayıf süvarilere sahip ülkedir.

BAZI "TARTIŞMAYA AÇIK" KONULAR

Xaiei said:
Güzel bir rehber, saol.Yalnız soluna aldığın süvari seni sağına alıp vuruş pozisyonu yarattığında kargı sağ elinde olduğundan daha fazla uzatır.O yüzden rakibi sağına alıp doğru pozisyonu yaratmak avantajınıza olur at kullanırken.

Eğer rakibi sola alırsanız doğru hesaplamalarla onu öldürebilmek münkündür, oysa sağınıza alırsanız dediğiniz gibi daha uzağa vuracaktır rakip. Ancak buradaki tek caydırıcı nokta ise rakip zamanlamayı geç yapsa bile sizi öldürme şansı yüksektir, bu yüzden rakibi sola almak daha iyi bence. Hem rakip silahın çok uzağa savrulabileceğini düşünüp silahın erimini yanlış hesaplayıp yanlış anda kargıyı sallayabilir ve bu sırada kargıyı sokarsınız zaten. Ben genelde böyle yapıp öldürüyorum başka atlıları.

ZıgZag said:
Bence svadyalılar çok abartılıyor :roll:.Rodokların uzun mızrakları svadyanın tüm atlı ordusunu döker.(Bu süvari rehberiydi pek alakası yok ama)

Aslında bu da tartışmaya açık bir konu.  Bir kere Svadyanlar abartılmıyor zaten, özellikle Rodokların uzun mızraklıları karşısında. Ayrıca bir mızrakçının bir süvariyi öldürme şansı hiçbir zaman %100 değildir, aynı şey bir okçunun bir piyadeyi öldürmesi veya bir süvarinin bir okçuyu öldürmesi içinde geçerlidir. Ha taş-makas-kağıt tarzı oyunlarda yani Age of Empires gibi oyunlarda bu değer elbette ki %100'dür ancak burada M&B'den söz ediyoruz. Aynı şey Svadyanlar içinde geçerli, zaten rehberde de "Bir okçuyu süvariyseniz %100 öldürürsünüz." diye de bir şey yok. Dediğim gibi, Svadyanların abartılmıyor ki zaten Nordlar en iyi piyadelere sahip olmalarına karşın Svadyanlar piyadeleri karşısında bile buruk bir zafer kazanabilirler; kusursuz diye bir şey yoktur, zaten kusursuz olan abartılmış bir şeydir ki Svadyanlar kusursuz değildir.


İlk rehberim olduğu için hatalar olabilir, lütfen bunları bildirin de hepimize katkısı olsun. Saygılarımla. :smile:

Rabbitstayla resimler konusunda yardım etmektedir, kendisine çok teşekkür ediyorum.
Master Ronin ise atladığım noktaları hatırlattı ve Sarranidler konusunda birkaç tavsiyede bulundu, bunları rehbere ekledim. Kendisine en içten teşekkürlerimi sunuyorum.
Xaiei ve ZigZag tartışılabilecek bir iki noktaya dikkat çektiler, bunları yanıtladım ve rehbere de ekledim. Düşünceleri dolayısıyla ikisine de teşekkür ediyorum.
 

Apox

Klei'te attım bir mesaj. Bu kadar yazdım, taşınacak! :lol:
Ayrıca daha bu tamamlanmamış şekli. :razz:
 

Apox

Hayır, dikkat ettiysen Rehberler bölümüne öyle herkes zırt pırt konu açamıyor.
 

unknown57

Banned
WB
http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,114466.msg3577944/boardseen.html#new


buraya yazmış zaten taşınır rehberlere  :grin:
 

Apox

rabbitstayla said:
Resimlerle desteklersen daha iyi olur. İstersen yardım edebilirim.

Bu gerçekten harika olur, kimse 10-15 paragraflık resimsiz bir yazıyı okumak istemez.

unknown57 said:
http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,114466.msg3577944/boardseen.html#new


buraya yazmış zaten taşınır rehberlere  :grin:

Ehehe. :razz:
 

OhCamper

Banned
Karakalem yada photoshop,paint gibi programlar ile hikayeye uygun resimler yapılabilir.Kolay gelsin yardım edenlerede sanada.
Yarın devamını isterim haberin olsun hıı :grin:
 

Apox

OhCamper said:
Karakalem yada photoshop,paint gibi programlar ile hikayeye uygun resimler yapılabilir.Kolay gelsin yardım edenlerede sanada.
Yarın devamını isterim haberin olsun hıı :grin:

Sağol, merak etme şimdi azcık ekleme yapıyorum. :razz:
Ayrıca rehberler bölümüne taşındı konu, Klei'ye teşekkürler. (Ya da artık hangi admin taşıdıysa.) :wink:
 

The Lich

Master Knight
M&BWBWF&S
Nord ve khergit süvarilerinin kalkanları ayakları açık bırakıyor. Bence bunu da yazmalısın. Ayrıca Sarranid atları da en yüksek manevraya sahit atlardır ayrıca sarranid süvarilerinde tek elli süvari kılıcı vardır, uzunluğu baya iyiidir, tabi svadyanların piç kılıçları hariç. Svadyanlarınki at üstünde kalkanla beraber gayet güzel kullanılır.
Nordların beleş cirit alması sayesinde takıma piyadelere bedava cirit sağladığım olmuştu (at üstünde fırlatmalık silah zor)
Bu da benden sana bonus kapak resmi istersen kullanırsın. Bi yerde kullanırım diye çekmiştim :grin:
mb190.jpg
 

Apox

Trcaptain said:
Çok güzel yazmışsın klavyene sağlık  :grin:

Sağol, yorumun içn teşekkür ederim. :smile:

Master Ronin said:
Nord ve khergit süvarilerinin kalkanları ayakları açık bırakıyor. Bence bunu da yazmalısın. Ayrıca Sarranid atları da en yüksek manevraya sahit atlardır ayrıca sarranid süvarilerinde tek elli süvari kılıcı vardır, uzunluğu baya iyiidir, tabi svadyanların piç kılıçları hariç. Svadyanlarınki at üstünde kalkanla beraber gayet güzel kullanılır.
Nordların beleş cirit alması sayesinde takıma piyadelere bedava cirit sağladığım olmuştu (at üstünde fırlatmalık silah zor)
Bu da benden sana bonus kapak resmi istersen kullanırsın. Bi yerde kullanırım diye çekmiştim :grin:
mb190.jpg

Kalkanlarla ilgili bilgiyi yazmayı unutmuştum, hatırlattığın için sağol. Sarranidlere gelince beynim tekledi, pek sağlıklı düşünemedim. Tavsiyelerin için teşekkürler, hemen bu eklemeleri yapayım... :wink:
Bu arada resim süper. :lol:
 

OhCamper

Banned
Hehe bir ölüm maçında 80'den fazla yapamayan ölsün arkadaş :grin:.Konuyla alakasız ama kafamı kurcaladı.
 

Apox

OhCamper said:
Hehe bir ölüm maçında 80'den fazla yapamayan ölsün arkadaş :grin:.Konuyla alakasız ama kafamı kurcaladı.

Niye böyle dedin? İmzamdaki resmi mi gördün? :lol:
 

ZıgZag

Master Knight
WBWF&SNW
Bence svadyalılar çok abartılıyor :roll:.Rodokların uzun mızrakları svadyanın tüm atlı ordusunu döker.(Bu süvari rehberiydi pek alakası yok ama)
 

Xaiei

Sergeant
Güzel bir rehber, saol.Yalnız soluna aldığın süvari seni sağına alıp vuruş pozisyonu yarattığında kargı sağ elinde olduğundan daha fazla uzatır.O yüzden rakibi sağına alıp doğru pozisyonu yaratmak avantajınıza olur at kullanırken.
 
Top Bottom