Rus Uçağı düşürdük!+IŞİD petrol ticareti belgeleri yayınlandı+RusTürkiye

Users who are viewing this thread

İlk başlarda esip gürleyen ISIS şu an niye geri çekilmek zorunda bırakılıyor? Kobane meselesi anlaşılabilirdi (patlayıcı döşenerek ağır kayıplar verdirilmesi, yerel halkın silah altına girmesi, destek birliklerinin havadan vurulması v.b) ama bir anda özellikle YPG'ye karşı geri çekilişlerini algılayamıyorum.

Para mı bitti? Stinger ile uçak düşürecek para mı yok? Toyota'lara benzin mi yetmiyor?

Işid Kobane'den beri sürekli düşüşteydi zaten. Fetihler yavaşladı, bankalardan rehinelerden tarihi eserlerden yağmaladıkları paralar tükendi, özellikle Kobane'den sonra gönüllüler daha az gelir oldu, rafinerilerinin ve tankerlerinin pek çoğu koalisyon güçleri tarafından vuruldu, Amerika'nın baskısını arttırmasıyla Türkiye üzerinden Işid'e geçişler azaldı. Ama Cerablus ve çevresine YPG'nin girmesine Türkiye engel oluyordu ve önceden Amerika'yla bu bölgeye YPG'nin girmeyeceği üzerine anlaşılmıştı. Şimdi ne değişti bilmiyorum.

redstone

Savaşı takip ediyor musun? O zaman bu soruyu sormazdın.
1.YPG'nin şu an ilerlediği bölge Kürt bölgesi
2.nüfus yoğunluğunun düşük olduğu düz arazi
3.hava saldırıları çok pis vuruyor
4.işid'nn kadroları eridi, şu an Ramadi'yi kaybediyorlar, hiç bir yerde ciddi ilerleme kaydedemiyorlar aylardır
5.işid'in moraller finito, inançları yıkıldı, zorla savaştırılan tipler çatur çutur kaçıyor, işid sürekli savaştan kaçanların idamlarını yayınlıyor
6. YPG hem çok tecrübeli hemde çok genişledi hemde çok moralli

Şu an İşid sahası YPG için bir an önce alması gereken "Turkey shoot"...ama Türkiye yüzünden ilerlemedi batıya. Lakin bugün Fırat'ı geçtiler. Türkiye'yi sustururlarsa Afrin ve Kobani birleşecektir.

Bu arada IŞİD'in askeri başarısı ve güçleri çok abartılıyor. İşgal ettikleri toprakların çok ufak bir kısmını çatışmaya girerek aldılar. Propagandalarının başarısı da aşırı şiddet üzerine kurulu. Irak'da ABD ordusunun boş bıraktığı şehirleri işgal ederken, infaz görüntüleri sayesinde ünlü oldular.

Karşılarına düzgün bir askeri güç çıkınca kaybedecekler tabii.

Erdoğan suriye'nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına müsaade etmeyiz demişti. Ypg hayatının hatasını yapacak sıcak günler başlayacak gibi. Bizim için iyi ypg'nin ilerlemesi. Fırsat doğar.

Valla başta akıllı bir hükümet olsa eyvallah da, AKP baştayken her şey beklenir. Ne tükürdükleri sözleri yuttular. Bari bu konuda dirayetli dursunlar.

Açıkçası ben AKP'nin terör örgütüne suriyede karışmayacağını düşünüyorum. Malum AKP'nin "terörist de olsa insan" anlayışı daha çok masum canını yakacak. Ha karışırsa benim için sürpriz olur, seviniriz insanlık adına

Calradianın Bilgesi said:
Türkiye YPG'ye saldırırsa Suriye müzakerelerinde azıcık söz hakkı varsa onu da kaybeder.

Genelkurmay başkanı bu sözünden dolayı çok korkmuş, derhal obüsleri sınırdan çekmiş. Kurtardın olmayan vatanı tbrklr

Türkiye YPG'ye saldırırsa Suriye müzakerelerinde azıcık söz hakkı varsa onu da kaybeder.
Senin söz hakkın ortadoğu'da gücün kadar oluyor. Mal mal bekleyerek söz hakkı olmuyor, görüyoruz son gelişmeler ile. Pkk uzantısı bir örgüte saldırmak en doğal hakkımız milli birlik ve bütünlüğü tehdit eden bir oluşum.

IŞİD'e karşı en çok ilerleme kaydetmiş ve bölgedeki silahlı güçlerden savaş suçlarına en az karışmışlardan(çocuk militanlar+mülklere el koymalar+etnik temizlik) birisine Türkiye saldırırsa zaten üstündeki IŞİDçi imajı iyice güçlenir. Türkiye YPG'nin Işid'den toprak almasının üstüne YPG'ye saldırarak IŞİD'e destek verdi sayılır. Bu benim yaptığım bir tehdit değil. Benim asıl merak ettiğim Amerika bu vakte kadar Kürtleri o bölgeye girmekten alıkoyarken, bugüne kadar girmemeleri sadece bizim tehdit etmemizden değil aynı zaman da Amerika'yı da bu yönde ikna etmemizdendi, şimdi ne değişti. Batı ve Rusya Suriyenin toprak bütünlüğünün korunmasını istiyor halbuki.
Castiello said:
Pkk uzantısı bir örgüte saldırmak en doğal hakkımız milli birlik ve bütünlüğü tehdit eden bir oluşum.
Böyle bir tehditin varlığı çok şüpheli.

Oha bi an Forumdaki komiklikler konusuna girdim o ne oyle:Malum AKP'nin "terörist de olsa insan" anlayışı daha çok masum canını yakacak.
Güzel malzemeler varmış bu konuda

Bana öyle geliyor ki Türkiye'deki medya buradaki insanların üzerinde çok etkili. Dünyanın ajandasından pek haber yok.
Türkiye'nin YPG'ye saldırması kimin sonu olur bilmiyorum vallahi.
Hala YPG'ye terörist demek nerden baksan bir enteresan. Cihatçılara arka çıkıp Suriye'de sicili en temiz ve uluslararsı camia ila en koordine hareket eden grubu düşman diye lanse etmek çok şükür ki sadece Türkiye'de satıyor.
Burada da artık Kürtlere ve sol-seküler kesime bile satamıyor.

Milli bütünlüğü tehdit ediyormuş...hangi bütünlük o?

Şu da haritası.
https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Syrian_and_Iraqi_insurgency_detailed_map

Tişrin alındı. Ve resmi kaynaklara yakın tipler Menbij operasyonu geliyor diyor. Menbij ve Al Bab Kürt nüfusun yoğun olduğu yerler. Al bab'dan batısı Türkmen, oranın batısındaki ÖSO bölgeside Arap. Sonrasında Afrin kantonu geliyor.

İşid'de artık dökülüyor. YPG Menbic ve Al-Bab'ı alırsa savaşçı sayısı ve ekonomik gücü de genişler, kontrol alanı büyür.
Kantonlar birleşir. Cerablus zaten köşede kalır, en sonunda YPG orayı alır.

Sonuçta şu durumda ne ÖSO ne de rejim oraya yetişebilir. Her türlü orası YPG'ye geçecek gibi gözüküyor.

Bir diğer detayda Rusların öc almak için bekliyor olduğu gerçeği. Bugün Rusya bölgede resmi tanınmış güç olarak bulunuyor. Sınırı bir F-16 geçse de vursak diye bekliyor.
Türkiye'nin Suriye politikası çöktü gibin birşey ekstrem bir durum olmazsa.

Dogukan said:
Bana öyle geliyor ki Türkiye'deki medya buradaki insanların üzerinde çok etkili. Dünyanın ajandasından pek haber yok.
Türkiye'nin YPG'ye saldırması kimin sonu olur bilmiyorum vallahi.
Hala YPG'ye terörist demek nerden baksan bir enteresan. Cihatçılara arka çıkıp Suriye'de sicili en temiz ve uluslararsı camia ila en koordine hareket eden grubu düşman diye lanse etmek çok şükür ki sadece Türkiye'de satıyor.
Burada da artık Kürtlere ve sol-seküler kesime bile satamıyor.

Milli bütünlüğü tehdit ediyormuş...hangi bütünlük o?
Hadi yaw bi tek sensin demek ki dünya medyasına hakim :grin: Kaç tane köyü göçe zorladıklarını kaç bin kişiyi zorla evlerinden ettiklerini mi atalım dünya ajanslarından ypg'nin?
Çok mu enteresan pkk uzantısı, amerikan alman beslemesi katliamcı esad ile işbirliği yapan bir örgüte ne diyecektim acaba :grin: 

İnşallah biraz daha ilerler ypg.

IŞİD'e karşı en çok ilerleme kaydetmiş ve bölgedeki silahlı güçlerden savaş suçlarına en az karışmışlardan(çocuk militanlar+mülklere el koymalar+etnik temizlik) birisine Türkiye saldırırsa zaten üstündeki IŞİDçi imajı iyice güçlenir. Türkiye YPG'nin Işid'den toprak almasının üstüne YPG'ye saldırarak IŞİD'e destek verdi sayılır. Bu benim yaptığım bir tehdit değil. Benim asıl merak ettiğim Amerika bu vakte kadar Kürtleri o bölgeye girmekten alıkoyarken, bugüne kadar girmemeleri sadece bizim tehdit etmemizden değil aynı zaman da Amerika'yı da bu yönde ikna etmemizdendi, şimdi ne değişti. Batı ve Rusya Suriyenin toprak bütünlüğünün korunmasını istiyor halbuki.
Castiello said:
Pkk uzantısı bir örgüte saldırmak en doğal hakkımız milli birlik ve bütünlüğü tehdit eden bir oluşum.
Böyle bir tehditin varlığı çok şüpheli.
biz en fazla operasyon yapan ülkeyiz daeş'e. Adamlar dergilerinde bile erdoğan'a tağut dedi videolarda tekfir ettiler. Zilyon tane şey oldu. Dediğim gibi bölgede silahlı gücün yoksa şamarı vuran çok olur.

Niye öyle bir tehditin varlığı çok şüpheli olsun. 4

Suriye şuan 4-5'e bölünmüş durumda, yıllardır söylenen şeyler gerçekleşti işte.

Castiello said:
Hadi yaw bi tek sensin demek ki dünya medyasına hakim :grin: Kaç tane köyü göçe zorladıklarını kaç bin kişiyi zorla evlerinden ettiklerini mi atalım dünya ajanslarından ypg'nin?
Saysana la nolur
Çok mu enteresan pkk uzantısı, amerikan alman beslemesi katliamcı esad ile işbirliği yapan bir örgüte ne diyecektim acaba :grin: 
Birader İsrail DEVLETİ kardeşimiz, lütfen. Gazze ve Kürdistan'da zulüm konusunda eylem ve söylem birliği var.

İnşallah biraz daha ilerler ypg.
Sen içini ferah tut.

Emrehan said:
Rus uçağının vurulmasından sonra havadan müdahale işi zaten zor gibi, karadan top atisi yaparlar herhalde en fazla. Rusya'nin uçak krizi sonrası böyle bir fırsatı değerlendiregi kanaatindeyim.
Benim merak ettiğim acaba angajman kuralları çerçevesinde Rusların top atışlarına cevap verip verememesi mevzusu.

Teknik olarak yabancı bir ülke senin sınırına sallıyorsa sen misliyle karşılık verebilirsin kendi sınırından. Rusya'da bugün Suriye'nin resmi askeri gücü gibi uluslararası hukukta...Türkyie'nin üzerinde de ciddi baskı var, YPG'de akıllı bir hamle ile SDG'ni kurdurtup bünyesine bir sürü ÖSO grubu aldı ve batının tamamen desteğini aldı.

Türkiye'nin eli kolu baya bağlı bence.

Castiello said:
biz en fazla operasyon yapan ülkeyiz daeş'e. Adamlar dergilerinde bile erdoğan'a tağut dedi videolarda tekfir ettiler. Zilyon tane şey oldu. Dediğim gibi bölgede silahlı gücün yoksa şamarı vuran çok olur.

Niye öyle bir tehditin varlığı çok şüpheli olsun. 4
En fazla operasyonu türkiyenin yapması kısmını merak ettim ona dair bişiler atsan güzel olur. Tehditin varlığı şüpheli kısmına da başka bir ülkenin içine saldırı yapmanın haklılığını oluşturmak için çok fazla yük var, ve YPG uluslarası bir rockstar'ken Tr'nin Esad'dan onay alması da mümkün değilken böyle bir tehditin var olduğu argümanını sunup başarılı bir şekilde operasyon yürütmek çok zor.

Back
Top Bottom