Rus Uçağı düşürdük!+IŞİD petrol ticareti belgeleri yayınlandı+RusTürkiye

Users who are viewing this thread

Kaynak yenişafak birader diyorum. İŞİD'e en çok operasyon düzenleyen Türkiye demek harbi komik yani şu an dünyadaki bu konuda konsensusa bakınca...

Baksana YPG'nin yaktığı köyün haddi hesabı yokmuş :smile:
Haberi yok ki Amnesty bile 1 tane köy için yaptığı suçlamayı çekti ve resmi değil dedi...

Emrehan said:
Rus uçağının vurulmasından sonra havadan müdahale işi zaten zor gibi, karadan top atisi yaparlar herhalde en fazla. Rusya'nin uçak krizi sonrası böyle bir fırsatı değerlendiregi kanaatindeyim.

İyi de biz önceki operasyonlarda da Suriye hava sahasını kullanmamıştık ki, GPS güdümlü bombalarla sınır gerisinden Suriye içindeki hedefleri vurmuştuk. Yani elimizde obüs topu mevcut olmasa idi bile, hava kuvvetlerinin suriye sınırına yakın bölgedeki bir hedefi vurması için suriyeye girmesi gerekmiyor.

Varrak said:
Emrehan said:
Rus uçağının vurulmasından sonra havadan müdahale işi zaten zor gibi, karadan top atisi yaparlar herhalde en fazla. Rusya'nin uçak krizi sonrası böyle bir fırsatı değerlendiregi kanaatindeyim.

İyi de biz önceki operasyonlarda da Suriye hava sahasını kullanmamıştık ki, GPS güdümlü bombalarla sınır gerisinden Suriye içindeki hedefleri vurmuştuk. Yani elimizde obüs topu mevcut olmasa idi bile, hava kuvvetlerinin suriye sınırına yakın bölgedeki bir hedefi vurması için suriyeye girmesi gerekmiyor.

Nokta atışlı bombalamalarla koca bir askeri harekatı durdurman için tepesinde dönmen dolaşman gerekmiyor mu? Füze atıp çekilinecek bir hedef yok ortada. 30 km öteye bombalama yapılıyor mu?

Teknoloji 2. dünya savaşından beri çok gelişti, sınırda yeterince optik hedef belirleyici var, eğer hedef hareketli ise lazerle aydınlatırsın ve füzeyi sınır gerisinden atarsın, füze gider hedefi bulur. Bunlar artık basit şeyler, en azından NATO ülkeleri için.

Varrak said:
Teknoloji 2. dünya savaşından beri çok gelişti, sınırda yeterince optik hedef belirleyici var, eğer hedef hareketli ise lazerle aydınlatırsın ve füzeyi sınır gerisinden atarsın, füze gider hedefi bulur. Bunlar artık basit şeyler, en azından NATO ülkeleri için.

Uçak hava sahasına girmeden hafif piyade bombalayacak. Bunu bir düşünmek gerek. Ve bu bombalama öyle bir olacak ki, ofansifi yürütenler paralize olacak. Sınırdan menbiçe 10 km üzerinde mesafe var. Bombayı Türkiye sınırından bıraksa, 10'larca km öteye düşürebilir mi?
Onlarca km ötedeki dağınık hafif piyadeye ve bir kaç tane doçkalı pickup'ı ne kadar caydırabilir? Lazeri kim tutacak hedefler üzerinde?
İşid'le mi çalışacak Türkiye?

Daha Rusya ve Suriye'ye girmedim bile..

Emrehan, bak bu oldu

9931035-1193x800.jpg

Daha ötesi olamaz. Türk askeri unsurları, NATO birimleridir. 3. dünya savaşı çıkmaz terör örgütü vurdun diye. Bizzat NATO'nun baş hedefindeki ülkenin uçağını düşürsen bile savaş çıkmaz/çıkmadı.

Suriye, terör ihraç eden bir devlet, ulsulararası hukukta kendimizi istediğimiz şekilde ve yöntemde koruma hakkına sahibiz.

Bakalım yarın neler olacak...bugün havuz medyası vermedi YPG'nin Fırat'ı geçtiğini.

Bu arada PYD-YPG resmi olarak terör örgütü diye geçmemekle birlikte bugün koalisyonun resmi ortağı.

Türkiye, bir ülke tarafından tehdit edilirse o ülkeye boğazları kapatma hakkına sahip (askeri gemilere), bunun dışında hava sahasını ve birçok ekonomik çıkarı da kaybederler. Bakmayın Rusya'nın coğrafi büyüklüğüne, o karadenizden gemileri geçiremedikleri sürece Suriye'yi silahla beslemeleri çok büyük çileye dönüşür. Yani tutup da Türk jetini düşürmek falan, bunlar olmaz rahat uyuyabilirsiniz.

Hem bu arada ben halen AKP'nin müdahale edeceğine inanmıyorum. Sadece başta normal bir hükümet olsaydı, mevcut teknoloji ile operasyonun yerine getirilebileceğini söylüyorum.

Calradianın Bilgesi said:
Bu uluslararası hukuk değil, bu senin kurgun.

Bak şu sendeki de cahil cesareti, bari ne hakkında konuştuğun hakkında fikrin olsun.

Calradianın Bilgesi said:
Castiello said:
biz en fazla operasyon yapan ülkeyiz daeş'e. Adamlar dergilerinde bile erdoğan'a tağut dedi videolarda tekfir ettiler. Zilyon tane şey oldu. Dediğim gibi bölgede silahlı gücün yoksa şamarı vuran çok olur.

Niye öyle bir tehditin varlığı çok şüpheli olsun. 4
En fazla operasyonu türkiyenin yapması kısmını merak ettim ona dair bişiler atsan güzel olur. Tehditin varlığı şüpheli kısmına da başka bir ülkenin içine saldırı yapmanın haklılığını oluşturmak için çok fazla yük var, ve YPG uluslarası bir rockstar'ken Tr'nin Esad'dan onay alması da mümkün değilken böyle bir tehditin var olduğu argümanını sunup başarılı bir şekilde operasyon yürütmek çok zor.
Aldığım her bilginin ceremesini tutmuyorum maalesef. Araştırıp bulabilirsin. Başarılı bir şekilde operasyon yürütmek diye bi şey yok. Ypg zaten yıllardır işgalci bi konumda. Biz Türkiye Devleti olarak oraya gireceğiz, girmemiz lazım.

Dogukan said:
Kaynak yenişafak birader diyorum. İŞİD'e en çok operasyon düzenleyen Türkiye demek harbi komik yani şu an dünyadaki bu konuda konsensusa bakınca...

Baksana YPG'nin yaktığı köyün haddi hesabı yokmuş :smile:
Haberi yok ki Amnesty bile 1 tane köy için yaptığı suçlamayı çekti ve resmi değil dedi...
http://foreignpolicy.com/2015/06/15/kurdish-forces-seize-key-border-town-from-islamic-state-tal-abyad-raqqa/
http://aa.com.tr/tr/dunya/pyd-bizi-vatanimizdan-etti/35502
http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/turkmen-koyleri-ypg-tehdidinde
http://www.mcclatchydc.com/news/nation-world/world/article24785716.html
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2015/10/syria-us-allys-razing-of-villages-amounts-to-war-crimes/

suçlmayı çekmiş mi =) yeni şafak özgür gündem'den daha şerefli en azından. sen ne okuyorsun arslan?

Dogukan said:
Bakalım yarın neler olacak...bugün havuz medyası vermedi YPG'nin Fırat'ı geçtiğini.

Bu arada PYD-YPG resmi olarak terör örgütü diye geçmemekle birlikte bugün koalisyonun resmi ortağı.

terbiyesizdeki ülkenin başbakanı hakkında konuşmalara bakar mısın. Çok acımış silho'nun canı.

Varrak said:
sendeki de cahil cesareti
Yoo yoo, bu ben değilim. Uluslararası hukukta müdahale etme hakkının olması için terör örgütü saysak bile(ki Türkiye'nin bile YPG'yi terör örgütü saydığı şüpheli, başka da sayan yok zaten) senin topraklarının içine olan bir tehditi savuşturuyo olman(YPG türk topraklarına girmiycek) veya Esad'dan onay alman lazım(bunu da vermiycek). Hani bu YPG değil PKK olsaydı bile bu şekilde.
Castiello said:
Aldığım her bilginin ceremesini tutmuyorum maalesef. Araştırıp bulabilirsin. Başarılı bir şekilde operasyon yürütmek diye bi şey yok. Ypg zaten yıllardır işgalci bi konumda. Biz Türkiye Devleti olarak oraya gireceğiz, girmemiz lazım.
Benim okuduğum kaynaklar Türkiye'nin IŞİD'e hava operasyonlarının sayısının oldukça az ve göstermelik olduğunu yazıyor, ama güncel bir şey de okumadım bunun hakkında, bu kadar fazla hava operasyonu varsa bunun bir dökümü vardır. Zaten bugüne dek Türkiye'ye ışid'e operasyon yapmadığı için kızıyolardı, eğer en çok yapanlardan olsa böyle olacağını sanmıyorum. "İstediğimiz şekilde ve yöntemde" değil tehditi savuracak orantılılıkta deniyo ona da.

Bu dediğin kurgu, PKK ile PYD siyah-beyaz nevi ayrı örgütler olsaydı geçerli olurdu, Türk hastanelerinde tedavi olan PYD'lilerden aranan azılı PKK'lı katillerin çıkması, bunların hakkında yasal işlem başlatılması sonrası o devir geçti. Gerçi Tal-Abyad'daki Türkmen-Arap etnik temizliği bile Türkiye'nin "terör örgütü" ilan etmesi için kafi, tabi hastanede tutuklanan teröristler çok mis olduydu.

Tartışma bir terör örgütü tartışması değil. Topraklarının içine doğrudan o anda ve başka türlü savuşturulamayacak bir tehdit yoksa, kendi sınırlarının dışına müdahale etmen için müdahale edeceğin ülkeden izin alman lazım. Esad böyle bir izin vermeyecek. Bu yüzden diğer ülkelerin biz terörist temizliyoruz diye TR izni almaksızın Türkiye'ye saldırma hakkı yoktu, Afganistan Taliban temizlemek için Pakistan'a istediği gibi giremiyodu vs.. Hatta biz Suriye'ye girersek vs. asıl suriyenin müdafaa hakkı doğar. BM Misakı bu şekilde işliyor. Hastanede tedavi edilen PKK'lıları da ben duymadım açıkçası.

İçine demek fiziksel olarak içine demek, YPG militanlarının türk topraklarına girmesi lazım. O zaman vurursun o hastanede tedavi edilen PKKlıları. Ama YPG Türk toprakları içine girmeyecek. YPG=PKK olsa bile(bu kısım da herkesin kabul ettiği bir şey değil) PKK'yı Suriyenin içindeyken vurmak için izin almalısın.

Sen sanırım olayı çok yanlış biliyorsun, yada bilmiyorsun. Bir ülke, eğer kendi topraklarındaki terör örgütlerine karşı mücadele edemeyecek durumda ise, sen o ülkedeki terör hedeflerine operasyon yapabilirsin. İlla adamın senin sınırlarından içeriye girmesini beklemen gerekmiyor. Taliban da aynı şekilde, ABD ihaları Pakistan hava sahasına girip vurup çıkıyor. Neden ? Pakistan ordusu, Taliban'ı etkisiz kılacak güce haiz değil.

Ülkende PKK var, Suriye'de PKK terör örgütü var, ve Suriye bu örgütle mücadele edemiyor. Meşru müdafaa kapsamında istediğin yöntemle terör hedeflerini neutralise edebilirsin.

Back
Top Bottom