• We'll be making a number of structural changes to the forums on Wednesday, 06.12.2023. No downtime is expected. Read more here.

RPG Elementlerinin Artırılması

Sizce de bu tür RPG geliştirilmeleri öne alınmalı mı?

  • Evet alınmalı.

  • Hayır, sırası gelince yapılır.


Results are only viewable after voting.

Users who are viewing this thread

WouLinX

Sergeant
İyi bir yayı kullanmak için okçuluk seviyemizin yüksek olmasını istiyor. Aynı şey diğer silahlarda neden yok?
Sadece paramızın yettiği her silahı ve her zırhı kullanabiliyoruz. Sonra da erkenden sıkılmaya başlıyoruz oyundan.
Zırhlar için belli bir seviye isteseydi, silahlar için de her silahın kendi becerisinin belli bir seviyede olmasını isteseydi oyundaki gelişme hissiyatını güçlendirirdi.
Böylece erkenden yüksek seviye silahlara ve zırhlara ulaşıp bize gelişmek için amaç sağlayabilecek bu tarz şeyleri erkenden elde edip oyundaki hevesimizi kırmazdık.
Misal sırf zırhını elde edip çok yüksek paralar vermemek için bir lordun kızıyla evlenenler var. (kesinlikle ben değilim) Böyle şeyler uzun vadede oyundan alacağımız keyifi hemen önümüze gümüş tepside sunduğu için oyunun ileriki saflarında karakteri geliştirmek için bize bir amaç bırakmıyor.
Eminim bu tür şeyler yapılacaklar listesinde bir yerlerde vardır. Ama bence bunları önceye alırsanız tam sürüme kadar olabilecek oyuncu kayıplarının da önüne büyük ölçüde geçmiş olursunuz. Benim şahsi fikrim budur. Yorumu diğer Bannerlord sever arkadaşlara bırakıyorum.
 
Yani oyunu oynadığım süre boyunca Warband'a kıyasla hiç şu zırha bu eldiven yakışmış mı gibi endişelerde bulunmadım. Çünkü oyundaki çoğu zırh görünüş bakımından ilgi çekici değil. Tek ilgimi çeken zırh değerleri. Oyun başında eşimizden romfalya alıp sağı solu da biçmek de eğlenceli ama bir o kadar da saçma. Aslında lordun kızından gelen eşyaların değerinden çok, daha dün ata binmiş adam nasıl lordun kızıyla evlenebilir konusunda yoğunlaşılması lazım.
 
RPG Elementlerinin kesinlikle arttırılması lazım özellikle diyaloglar ve diplomasi kısmına hayvani derecede geliştirme yapmaları lazım ama malesef ki sadece 1-2 ekleme yapıp tam sürüm diye çıkaracaklarından adım gibi eminim.
 
Her şeyden önce NPC'lere ses gelmesi gerekli ki kendimizi role kaptırabilelim. Son güncellemede harita diyalogları artık sesi destekliyor yazıyordu, umarım bir sonraki güncellemede ses eklerler artık. Aksi halde dilsizler ülkesinde savaşıyor gibi hissediyorsun bir süre sonra.
 
Keşke bu yazıyı görmeseydim, hiç bu şekilde düşünmemiştim ve artık bilinçaltıma girdi. Umarım unuturum :grin:
Diyaloglara ses eklemeleri bu kadar uzun sürmemeliydi. Gerekirse hepimize okuyacağımız ingilizce bir metin atsınlar, biz o metinleri okuyup kayıt alalım, ardından geliştiricilere ulaştıralım. Onlar ses kayıtlarını düzenleyip diyalogların arkasına yerleştirsinler. Kuzait ve Asaray seslendirmeleri için Türklerden daha iyisini mi bulacaklar hem? :grin: Hepimiz oyunda bir NPC olmuş oluruz bu şekilde. :grin::grin:
 
Profesyonel seslendirme için bionluk freelancer siteden destek alıp çizgi film de falan kullananlar vardı.
 
Yani oyunu oynadığım süre boyunca Warband'a kıyasla hiç şu zırha bu eldiven yakışmış mı gibi endişelerde bulunmadım. Çünkü oyundaki çoğu zırh görünüş bakımından ilgi çekici değil. Tek ilgimi çeken zırh değerleri. Oyun başında eşimizden romfalya alıp sağı solu da biçmek de eğlenceli ama bir o kadar da saçma. Aslında lordun kızından gelen eşyaların değerinden çok, daha dün ata binmiş adam nasıl lordun kızıyla evlenebilir konusunda yoğunlaşılması lazım.
Gerçekten zırhların hiçbiri ilgi çekici değil.Tasarımları gerçekten kötü ayrıca sivil kıyafetlerde güzel olmaya yakın bile değil.Yani zırhta hadi diyelim gösterişten kaçıcaz ama kral olarak şehirde gezerken bizi halktan ayırıcak bir kıyafet olması gerek değil mi?Bulduğum ilk şehirden cüppe alıp tüm oyun onla geziyorum ve bu da çok saçma geliyor bana
 
Seslendirmenin öne alınması mantıklı değil. Çünkü tam sürüme kadar bir sürü değişiklik yapılabilir hikayede ve diğer konuşmalarda. Ben seslendirme ve hikaye harici RPG elementlerinden bahsediyorum. Onlar da geliştirilmeli bu arada yavaştan geliştiriliyor da zaten en son duyduğum kadarıyla 1.5.7'de bir kadın karaktere daha seslendirme eklenmişti. Diplomasi konusunda da geliştirmeler yapılıyor. Zırhların ilgi çekici olmaması konusu mesela daha tartışılır bir konu olabilir. Çünkü yeni zırhlar eklense de eskileri üzerinde hiç geliştirilme yapılmadı gördüğüm kadarıyla. Mesela başka bir fikir olarak klan seviyelerine göre birliklerimizi seviye atlatabilmeliyiz. Yani klan seviyemiz 1 ise mesela 3 seviyeye kadar yükseltebilmeliyiz. Daha yukarısı için daha güçlü bir klan olmamız gerekiyor. Daha oyunun başında 50 tane yarma gibi son seviye askerle bütün Kalradya'ya hesap sormak saçma ve oyundan aldığımız hevesi kırıyor, bir noktaya kadar eğlensek de. Evlenme mevzusu da mesela. Warband gibi yıllanmış bir oyunda dahi bir merasim düzenleyerek evleniyorduk. O merasimi düzenlemek için gerekli erzağı, içkiyi vesaire yine bizim temin etmemiz gerekiyordu. Kız kaçırır gibi hadi ben seni aldım babana da paranı verdim yallah oldu bittiye getirmiyorduk. Herşeyi Warband'a bağlamak istemiyorum ama gerçekte olan şeyler zaten bunlar. Bence şuan yeni mekanik eklemek yerine var olan şeyleri daha anlamlı yapsalar, evlenmek, seviye atlamak gibi şeyleri daha sonra da yeni mekanikleri ekleseler, biz de bu geliştirme sürecinde sıkılıp oyuna sürekli ara vermesek daha iyi olur.
 
Back
Top Bottom