Ram ve ssd aldıktan sonraki ilk deneyimlerim

Users who are viewing this thread

Arkadaşlar oyunu çıktığı gün almış birisi olarak ne çektiğimi az çok tahmin edebiliyorsunuzdur işte vay efenim oyun mu kasmıyor mutli mi oynayamıyorum türlü türlü sorunlarla baş etmeye çalıştım ta ki ssd ve ramim gelene kadar biraz uzatabilirim şimdiden kusuruma bakmayınız.
Sistemim ve aldığım ram + ssd modeli :
Sistemim :
  • İşlemci ModeliIntel Core i5-7300HQ
  • İşlemci Hızı:2.50 GHz
  • Çekirdek Sayısı:Dört Çekirdek İşlemci
  • İşletim Sistemi: FreeDos
  • Sistem Belleği: 16 GB
  • Sabit Disk (HDD):1 TB
  • Ekran Kartı Hafızası2 GB Paylaşımsız
  • Ekran Kartı:NVDIA GeForce GTX 1050
  • SSD : James Donkey 256 gb m2 pcı-e ssd
Aldığım ram ve ssd modeli
SSD :
James Donkey JD256 256GB 3D Nand 2000MB-1000MB/sn NVMe M.2 PCI-E SSD Disk
Crucial Basics SODIMM CB8GS2400 8GB DDR4 2400MHz CL17 Notebook Ram

1. Kısım : Nasıl kanser olunur ?
Başta da yazdığım gibi oyunu aldığım günden itibaren muazzam bir optimizasyon sıkıntısıyla baş başa kaldım oyunu oynamak işkence haline dönüşüyordu bannerlord açlığımı multiplayer oynarak dindirmeye çalışıyordum ama o da bir yere kadar zaten ilk versiyonlarında multiplayer'a da drop giriyordu ama onu çok geçmeden çözdüler neyse forumlarda yapmadığım aramadığım çözüm kalmadı ingilizce kaynaklara hatta rusça kaynakaları bile araştırmaya çalıştım ama rusça bilgim 0 olduğu için pek birşey anlamadım sonradan forumda ve steam topluluğunda oyunun memory leak sıkıntısı olduğunu ve üstüne hdd'de çok iyi çalışmadığını yazanları gördüm yaklaşık 2,5 ay sonunda sipariş ettiğim ram ve ssd geldi şimdi ise bu kısıma geçicem.

2. Kısım : Ben neden daha önce ram ve ssd almadım ki ....
Arkadaşlar ufak sancılı bir sürecin ardından ssd ve rami almayı ve kurmayı başardım.Yahu ufacık bir alet bu kadar mı farkeder ne drop sıkıntısı ne fps düşüşü , çok uzun zaman sonra tatmin olmamın verdiği heyecan amacıma ulaşmam, anlatamam.

Sonuç olarak bu sorunun şimdiki çözümü ram almak ssd alırsanız oyuna çok daha hızlı girer bekleme ekranını 2-5 sn bekler geçersiniz.
Aldığın ssdyi iade etmelisin bence.

Şimdi şöyle ekran kartları malesef bir düşüş değil sadece yükselme göstermekte. fiyat performans odaklı olarak 1660ti alabilirsiniz. Onun bir üstü gtx 1080ti ve dünya genelinde en yüksek performansı veren 2080ti var. Kart başına 20-30 fps oynamakta ancak tabiki fiyat olarak hepsi sizin cebinize göre olmalı. Bu durumda en ucuz ve fiyat performans odaklı en iyi kart olan 1660ti almanızı tavsiye ederim. 1080ti çıkış yaptığında dünyadaki en iyi kart olma ve hala daha performans olarak 1660ları ve rtx 2070e kadar olan seriyi tokatlamakta ama fiyatı malesef düşmemekte. Eski olunca fiyatı düşecek diye bir şey malesef bize yansımıyor. Bu kartların çıkış fiyatları 399 499 ve 699 dolar olarak belli bantlarda satışa sunulur ilk çıkış yaptığında ve bu kartların bize gelişi gümrük vergisi kdv cart curt vergisi, verginin vergisi + dolar kurundaki yükselişle birlikte malesef öyle 1 sene bekliyim fiyatı yarıya düşer gibi bir seçeneğiniz malesef yok ve bunun geçmişte örneği de yok.

Burda iki seçeneğiniz var ya bütçenize uygun sizi idare edecek fiyat performans odaklı bir kart almak, bu durumda 1660ti sadece bu iş için çıkartılmış bir kart ve tavsiye ederim.

Yada diyorsan ki param var ben bir kart alıcam beni en az 3 sene belki 4 sene götürecek ve ilerleyen teknolojide geri kalmış hissettirmeyecek bir kart alayım parayı basayım diyorsan 2080 süper veya 2080ti tavsiye ederim.

Bundan 1 sene önce olmuş olsa gtx1080ti tek geçerdim çünkü rtx lere kök söktüren üstte bahsettiğim ''param var ben bir kart alıcam beni en az 3 sene belki 4 sene götürecek ve ilerleyen teknolojide geri kalmış hissettirmeyecek bir kart'' tam olarak buydu ama artık onun için zaman geçti diyebiliriz.

Rtx ler nasıl doku süzme eşyönsüz 16x gibi standart teknolojiler ilk çıktığından sonra standarta yerleşmişse ray tracing teknolojisi de standarta yerleşti. Yani eski gtx kartları artık geleceği olmayan kartlar. Bundan sonrası önümüzdeki 5 yıl boyunca sadece rtx kartları görücez.

Senin yerinde olsam gtx1660ti alır yoluma bakardım. Çünkü yeni rtx3000 serisi kartlar da çıkacak fiyatı da dil uçuklatacak yani ilerisini yakalamaya gerek yok. Mevcut performansta fiyat odaklı olursak en mantıklısı 1660ti.

Ama 1 sene sonra seni tatmin etmeyebilir. Başka oyunlar oynuyorsan full grafikte yüksek fps yada 4k oynayamamak seni rahatsız edebilir.

Sonuçta elin amerikalısı tek asgari ücretle 3bin dolar yaklaşık 20bin tl ile ve bahsettiğim vergilerin çoğundan muaf olarak istediği zaman bilgisayarını değiştirebilir upgrade edebilir. Ama biz malesef 10-12 asgari ücretle ancak aynı sistemi dizebilmekteyiz düşün 1 sene çalıştın yemedin içmedin kira vermedin elin conisiyle arandaki alım gücü farkı bu.

Ona göre hareket edeceksen 1660ti en mantıklısı.
Bir kasa hakkında sorum olacaktı. webtekno itopya ile bir kasa toplamış kasanın ismi teknoking-2.
Kasanın özellikleri
- AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci MPK
- MSI B450M-A PRO MAX 4133MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart
- CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
- MSI Radeon RX 5700 MECH GP OC 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı
- MSI MAG FORGE 100R Tempered Glass ARGB USB 3.2 Mid Tower Kasa
- ADATA 480GB SU630 SATA 3.0 2.5" SSD (520MB Okuma / 450MB Yazma)
- Corsair VS Serisi VS650 650W 80PLUS PSU
- MSI ATLAS MYSTIC ARGB Ekran Kartı Tutacağı
Fiyatı ise 5999 TL. Ekran kartını MSİ Geforce RTX 2060 yaparsam 400 tl daha ödemem lazım. Bu kasa hakkında fikirlerin nelerdir. 6400 tl gibi bir fiyat piyasadaki bilgisayarlara göre ucuz mu yoksa aynı mı?

Bir kasa hakkında sorum olacaktı. webtekno itopya ile bir kasa toplamış kasanın ismi teknoking-2.
Kasanın özellikleri
Fiyatı ise 5999 TL. Ekran kartını MSİ Geforce RTX 2060 yaparsam 400 tl daha ödemem lazım. Bu kasa hakkında fikirlerin nelerdir. 6400 tl gibi bir fiyat piyasadaki bilgisayarlara göre ucuz mu yoksa aynı mı?
Bence işlemciyi 250-300 tl arası daha vererek ryzen 5 3600 seç. Ryzen 5 3500x 6 çekirdek 6 izlekken Ryzen 5 3600 6 çekirdek 12 izlektir.
Rx 5700 çok fazla güç tüketen ve rx 5600 xt den çokta üstün olmayan bir kart. Eğer 2k monitörün yoksa bence rtx 2060 da düşünme yerine gtx 1660 süper düşünebilirsin 1080p de oldukça yeterli bir kart.
Anakart ve ramler ve kasa güzel.
Daha iyi ssd ler yok mu var ama bende adata kullanıyorum şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım.
Fiyata gelince fiyat normal tek tek toplasan daha ucuza gelir tabi ama hazır aldığında nereden alırsan al hemen hemen fiyatlar aynı.

Kasanın özellikleri

Öncelikle amd işlemci seçmen fiyat performans olarak ve bütçe olarak cebini rahatlatır. Ekran kartı olarak bütçen ne kadar varsa o kadar zorla derim ekran kartını. Tabi aynı şey işlemci için de geçerli. Remlerin 3600MHz olanlarını seçtiğinde fiyat çok artıyor mu ?

Mevcut seçeneklerde remini işlemcini ve ekran kartını yükselttiğinde ne gibi bir fiyat çıkıyor ? Eğer bütçen varsa üstüne 2bin lira daha koyabilirsen bence uzun yıllar sorun yaşamadan rahatlıkla kullanırsın.

Windowsu ssdye kurmadan önce de tavsiye edeceğim bir kaç önemli şey var ama önce parça seçimini bir gözden geçir derim.

@Yasinrip o ramler o sistem için çok sırıtıyor. mhz en kolay fps artışı sağlayan birimdir pc için. 3000mhz ile 3500 arasında 10 fps fark var. 10 fps fark yakalamak için cpu ve gpu ya harcanacak fiyatı düşününce rami yükselt derim.

Benim sistemim oyunun gereksinimlerini karşılamayan, tam anlamı ile potato pc, zaten diğer oyunlardan da düşük fpslere alışkınım (25-30) ancak bu oyunda fps droplar oyunu oynanmaz hale getiriyordu özellikle 1 saatlik oyundan sonra ciddi droplar yaşıyordum. SSD'ye geçtikten sonra drop sorunum %90 oranında çözüldü, stabil şekilde oynayabiliyorum, eğer fps drop sorununuz var ise kesinlikle önceliğiniz SSD olmalı.

@Yasinrip o ramler o sistem için çok sırıtıyor. mhz en kolay fps artışı sağlayan birimdir pc için. 3000mhz ile 3500 arasında 10 fps fark var. 10 fps fark yakalamak için cpu ve gpu ya harcanacak fiyatı düşününce rami yükselt derim.
3000 Mhz yeterlidir.3600 olması için ek bütçe ayırmaya gerek yok.Ayrıca 3600 MHz Ramlar CL19 değerine sahiptir.Attan inip eşeğe binmekle aynı durum :mrgreen:

Kasanın özellikleri
Bu tarz teknik konuları oyun forumlarında değil de technopat,donanım forum gibi yerlerde açarsan teknik bilgisi üst düzey arkadaşlar var yardımcı olacaklardır.Burada ki yönlendirmeler sağlıklı değil.

Bu tarz teknik konuları oyun forumlarında değil de technopat,donanım forum gibi yerlerde açarsan teknik bilgisi üst düzey arkadaşlar var yardımcı olacaklardır.Burada ki yönlendirmeler sağlıklı değil.
Tamamdır. Fikirleriniz ve önerileriniz için hepinize teşekkür ederim.

Back
Top Bottom