RAM mi almalıyım SSD mi?

Users who are viewing this thread

Ürünü aldıktan sonra bu mesajimi alıntılayarak,fps farkı olup olmadığını,fps droplarin kalkip kalkmadigini yazar mısınız?
Tabii yazarım ama en erken Pazartesi gelir gibi.

Windows un hala Hard diskte kurulu olması evet gerçekten can sıkıcı bir durum baya rahatlama görürsün o konuda.

Daha önce hiç lexar kullanmadım, açıkcası duymadım markayı bile.

Vermiş olduğun modeli arattım 256 GB modelin DWPD(Drive Writes Per Day / Günlük Yazma Oranı) oranı 0.46'mış.

3 yıllık garanti ile birlikte burdan anlaşılırkı sen bu SSD'ye günde 556 GB bilgi yazabilirsin önündeki 3 yıl boyunca. (SSD Büyüklüğü / Günlük yazma oranı)

556 x 365/yıllık x 3 yıl dersek = 600 TBW lık bir ömür çıkıyor karşına. Yani bu SSD nı değişmeden 600 TB lık yazma işlemi yapabilirsin üstüne, ki bence bu baya yeterli :smile:

270 TL ye aldığını düşünürsek hiçte fena değil.

Samsung un 250 GB lık 860 EVO SATA 3.0 modeline oranla (430TL) onda 750 TBW lik bir oran var.

Hız olarakta farkları çok değil samsung bıraz daha hızlı kalsada.

Güzel almışsın umarım sorunun çözülür :smile:

Adata'nın şu https://www.hepsiburada.com/adata-s...e-nvme-ssd-asx6000lnp-128gt-c-p-HBV00000IK6HC modeli ile arada kaldım ama tercihimi kapasiteden yana kullandım. Aslında anakartımda m2 slotu mevcut ama zaten aldığım SSD 3 yıl götürsün yeterli benim için.

Önceliğinizi SSD alarak iyi yapmışsınız.
Öyle umuyorum. :smile:

Adata da güzel bir ürün. Bilgisayarınızda M.2 portu varsa tabiki en hızlısı onlar. Ancak yeni alacak arkadaşlar dikkat etsin M.2 ile Sata karışmasın. İkisi de bam başka.

Disk alırken kesinlikle USB veya "harici disk" olarak geçenleri almayın. Hatta daha da ileri gidersek NAS diski falan. Onların amacı veri yedeklemek olduğundan ciddi hız farkı var.

Lexar ismini duydum sadece; ama piyasaya sonradan girdiler. Samsung Evo diğerlerine nazaran ekstra avantajları var:
* Rakamları hatırlamıyorum ama ciddi miktarda yazma garantisi var. Bu da en yoğun sistemde bile en az 5 yıllık garanti demek.
* Akıllı algoritma sayesinde yazma işlemi en hızlı, en az ve en düzenli şekilde ayarlanmış. Yani bad sektör olursa 512 KB'lık bir veri kaybı oluyor sadece.
* Beyan ettiğinin biraz fazlası kadar sanırım ya 20 ya da 50 GB gibi gizli bir alan var. Bu da sektör bozulması ihtimali tespit edilirse arkaplanda o alanın verilerini buraya taşıyarak kapasite ve dosya kaybı olmadan kullanılmasını sağlıyor.
* Şuan en performanslı ürün Samsung Evo. Zaten karşılaştırma testlerinde de hep referans alındığını görmüşsünüzdür.

Tüm bu güzelliklerinin yanında da fiyatı diğerlerine nazaran 1.5 katı. F/P değerlendirmesi yapıp tercih edebilirsiniz. Ben 3 yıl önce HDD bozulunca acil almam gerekti. O an bütçem uygun olmadığından Hi-level almıştım. O zamana kadar kasılıp duran, saç baş yolduran laptop bir anda uzay mekiğine döndü. İşte o gün dedim bir daha asla SSD'siz ne sistem kullanırım ne de birilerine öneririm :mrgreen:

MSI Afterburner kurulu hocam ne sıcaklık konusunda ne de VRAM kullanımı konusunda bir sıkıntım yok. Hatta ben sıcaklık değeri 70'leri görüyor zannediyordum onda da yanlış değeri baz alıyormuşum. Afterburner açıkken bu akşam önce GTA 5 sonra Bannerlord daha sonra da Kingdom Come Deliverence açıp 2,5-3 saat oynadım sonuç ise:

CPU: Yüzde 93 kullanım, 59 derece max. sıcaklık

GPU: 60 derece max sıcaklık, 3196 MB VRAM usage, yüzde 99 güç kullanımı ki bu sorun değil çünkü zaten Bannerlord'da değil GTA 5'te bu değeri görüyorum o oyun da ultra ayarlarda yağ gibi akıyor.

RAM kullanımı ise sadece yüksek grafiklerde 500vs500 özel savaşta 7000 MB'yi geçiyor ki singleplayerda değil 1000 kişilik savaş 400 kişilik savaş görecek kadar bile ilerleyemedim malum sıkıntılardan dolayı. Benim sorunum turnuvaya girişlerdeki, şehre girişlerdeki, yükleme anlarındaki, savaşa girişlerde ve savaş esnasındaki drop problemleri ki drop yaşadığım anda RAM kullanımı 5900 de olabiliyor 6100 de yani sorun RAM değil gibi gözüküyor.

Bannerlord aslında bahane ya zaten SSD ve RAM almayı düşünüyorum ama ikisini aynı anda almak istemiyorum şu ortamda. Hazır almışken hangisini önce alayım diye düşünüyordum. Kararımı SSD'den yana kullanacağım çünkü RAM alırsam sırf oyun için almış olacağım ama SSD günlük kullanımda da işimi görecek. Bir ümit Bannerlord'da yaşadığım bazı sorunları çözmesini de bekleyeceğim artık :smile:
o zaman önceliğiniz ssd olsun sayın hocam

MSI Afterburner kurulu hocam ne sıcaklık konusunda ne de VRAM kullanımı konusunda bir sıkıntım yok. Hatta ben sıcaklık değeri 70'leri görüyor zannediyordum onda da yanlış değeri baz alıyormuşum. Afterburner açıkken bu akşam önce GTA 5 sonra Bannerlord daha sonra da Kingdom Come Deliverence açıp 2,5-3 saat oynadım sonuç ise:

CPU: Yüzde 93 kullanım, 59 derece max. sıcaklık

GPU: 60 derece max sıcaklık, 3196 MB VRAM usage, yüzde 99 güç kullanımı ki bu sorun değil çünkü zaten Bannerlord'da değil GTA 5'te bu değeri görüyorum o oyun da ultra ayarlarda yağ gibi akıyor.

RAM kullanımı ise sadece yüksek grafiklerde 500vs500 özel savaşta 7000 MB'yi geçiyor ki singleplayerda değil 1000 kişilik savaş 400 kişilik savaş görecek kadar bile ilerleyemedim malum sıkıntılardan dolayı. Benim sorunum turnuvaya girişlerdeki, şehre girişlerdeki, yükleme anlarındaki, savaşa girişlerde ve savaş esnasındaki drop problemleri ki drop yaşadığım anda RAM kullanımı 5900 de olabiliyor 6100 de yani sorun RAM değil gibi gözüküyor.

Bannerlord aslında bahane ya zaten SSD ve RAM almayı düşünüyorum ama ikisini aynı anda almak istemiyorum şu ortamda. Hazır almışken hangisini önce alayım diye düşünüyordum. Kararımı SSD'den yana kullanacağım çünkü RAM alırsam sırf oyun için almış olacağım ama SSD günlük kullanımda da işimi görecek. Bir ümit Bannerlord'da yaşadığım bazı sorunları çözmesini de bekleyeceğim artık :smile:

Performansa direk etki bekliyorsanız RAM almalısınız. 8gb da 5900Mb RAM kullanımıyla,16 gb da 5900Mb kullanımı performans olarak aynı düzeyde değildir.Ek RAM takviyesi sadece oyun için değil sistemin daha rahat çalışmasını sağlacaktır.

SSDye de her halükarda ihtiyacınız var.Oyunlarda da diskler yoğun olarak çalışılar diskin yetersiz kaldığı durumlarda fps dropları yaşayabilirsiniz.
Fps droplarına SSD çare olabilir diye düşünüyorum.

SSD siparişimi gece verdim ama yine de teşekkürler değerli yorumun için :smile: Bahsettiğiniz RAM yetersizliği durumu günümüz AAA oyunlarında da olmalıydı diye düşünüyorum ama ben sadece Bannerlord'da sorun yaşıyorum. PC'min Bannerlord'daki RAM kullanımı önerilen RAM gereksimi 16 GB olan oyunun kullandığı RAM'den farksız oluyor bahsettiğim gibi sadece yüksek ayarlarda 500vs500 oynadığımda RAM kullanımım 7000 MB'yi geçti ama sorun şu ki ben SP oynarken 400 kişilik savaş dahi göremedim daha :smile: Sorun tamamen HDD ile alakalı gibi geliyor. Win 10 zaten HDD'ler için başlı başına sorun 3. işi aynı aynı anda yapamadığım oluyordu.
Almışsınız zaten hayırlı olsun :mrgreen:

Yani oyun ssd ye kuruluyken yaşadığım sorunları ram takviyesinden sonra çözdüm.

SSD taktıktan sonra FPS dropların bittiğini söyleyen yorumlar da gördüm Steam'de ve burada. Başlangıçta RAM takviyesi düşünüyordum ama hem sorun HDD'den kaynaklanıyor gibi geldi hem de günlük kullanımda SSD'ye RAM'den daha çok ihtiyacım olduğuna kanaat getirdim. Bu düşünce ile SSD aldım artık :smile:

Almışsınız zaten hayırlı olsun :mrgreen:

Teşekkürler :smile:

SSD taktıktan sonra FPS dropların bittiğini söyleyen yorumlar da gördüm Steam'de ve burada. Başlangıçta RAM takviyesi düşünüyordum ama hem sorun HDD'den kaynaklanıyor gibi geldi hem de günlük kullanımda SSD'ye RAM'den daha çok ihtiyacım olduğuna kanaat getirdim. Bu düşünce ile SSD aldım artık :smile:

Teşekkürler :smile:
SSD eline ulaşınca disk klonlama yapmazsan iyi olur temiz bir windows daha sağlıklı olacaktır.Sonucu bekliyoruz :mrgreen:

Back
Top Bottom