Problem GPU değil CPU

Users who are viewing this thread

@TheHangover hocam 5v5 çapulcuda kasana birşey diyemiycem demişssin fakat benim ekran kartım RX580 8GB işlemcim Ryzen 5 2600 ekran kartımın yettiğini biliyorum işlemcim en yüksek ayarlara yetmiyor ama en düşük ayarlarda da mı çalışmaz yahu? Oyunun çok ama çok büyük optimizasyon sorunu var. minimuma almama rağmen bile 5v5 de drop yaşıyorum bu kadarda olmaz.
Dediğimi dene kesin..

Düşük-orta ayarlarda oynatıyor 200 vs 200 muharebe yapabiliyorum ama kuşatmalarda ne olur hiç denemedim umarım patchlerle falan biraz daha oynanabilir hale gelir.

İşlemcin 2 tık yetersiz ve ekran kartın direk yetersiz.Raminde yetersiz.Knk sen 1000 kişilik savaşı oynamazsın ki.
İşlemci i5 9600k öneriliyor ve yetersiz olduğunu sanmıyorum çünkü gayet güzel bir şekilde oynatıyor ve dediğim gibi %40 max gördüm, genelde uzun süre oynadıktan sonra ram yetersizliğinden gidiyorum çünkü kullanım 7'ye çıkıyor.

Hocam minimum ayarlarda kaldırması lazım en azından minimum grafiklerde Ryzen 3 1200 istiyor bunuda mı kaldırmıyor?
Kanka şöyle işlemcinin yetersizliğinden dolayı ekran kartın tam performans çalışamıyorsa ayarları düşürsende zaten zorlanmayan gpu yu dahada rahatlatacaksın ki zorlanan parçan cpu.Ve msi afterburnerdan 1000 kişilik bir savaş yapıp ultra ayarlarda oynayıp cpu gpu yüzde kaç kullanılıyor bi ss atarsan daha iyi anlayacağım durumunu.

Kanka şöyle işlemcinin yetersizliğinden dolayı ekran kartın tam performans çalışamıyorsa ayarları düşürsende zaten zorlanmayan gpu yu dahada rahatlatacaksın ki zorlanan parçan cpu.Ve msi afterburnerdan 1000 kişilik bir savaş yapıp ultra ayarlarda oynayıp cpu gpu yüzde kaç kullanılıyor bi ss atarsan daha iyi anlayacağım durumunu.
Tabii deneyip atıcam şimdi.

GPU'nuz 1060 ise, 1060 oyunu rahatlıkla kaldırıyor.Nvidia denetimden ve oyunun ayarlarından herşeyi yükseltmeme rağmen.Problem GPU'nuza yetişemeyen CPU'nuz oluyor.

GPU'nuz 1060 ise, 1000 kişilik savaşlarda %20-%60 arasında kullanılıyor.Burada ki terslik CPU'nuzda.CPU'nuz oyunun işlemleriyle boğuşurken ekran kartından gelenleri işleyemiyor.Ortaya da %80-%99 civarında CPU kullanımı çıkarken GPU'nuz köşede uyuyor.Yani demek istediğim GPU'nuzdan endişeleniyorsanız endişelenmeyin. GTX 1060 Bannerlorda ultra ayarlarda tamamen yeterli.Ama ben yinede bazı ayarları kısmanızı öneriyorum 1000 kişilik savaşlar güzel oynanıyor. İşlemcinizden şüphelenin. Benim işlemcim Ryzen 5 1500X. Eski bir CPU ve oyuna yetmiyor.Ryzen 7 3700X almayı planlıyorum.

Eğer siz de sırf bu oyunu oynayabilmek için GPU yükseltmeyi düşünüyorsanız boşa yükseltmeyin. CPU'nuzu yükseltin. Ve ayrıca 16 GB RAM şart. Optimizasyon bakımından sıkıntılı bir oyun ileride bu durum düzelir mi bilmiyorum ama şuanlık CPU ve RAM miktarı aşırı önemli.

GTX 1060'ınıza overclock yapmanızı öneriyorum.Bu da önemli birşey. Ayrıca ramizini biosdan max hızında kullandırtmayı unutmayın.

Güzel post olmuş bilgilendirme açısından, ancak ufak birşey düzeltmek isterim CPU'nun %80 de çalışıyor olması GPU'yu hala"bottleneck" e sokmaz %99 a dayandığı anda GPU sıkıntı çeker. tabi CPU'nun %80 e çıkması optmisazyon açısından kesinlikle iyi birşey değil orası ayrı konu.

Ayrıca 1000 kişik savaşlarda ÖZELLİKLE çok sayıda okçuların bulunduğu savaşlar CPU'yu ağlatıyor 350vs350 (500vs500 oyunu çökertiyor :grin: ) lik hepsi atlu okçu olan özel savaş kurarsam işlemci %99 dan aşağıya inmiyor. Fazla okçuların bulunduğu savaş var ise buna dikkat etmenizi öneririm her okçunun hedef alma yapay zekasi işlemciyi yok etmekte şuanda.

Merak eden olursa işlemcim i9-9900KS

Emin olamaz kimse yanıt vermediyse yetkilerden biri ama gelmesi şart artık 1.1.0 a geciyoruz mantıken mantıklı. ?
1.1.0 a geçtiğimizi kim söyledi?.yarın muhtemelen 1.0.10 gelecek.yani yarın büyük bir güncelleme gelmeyebilir.

1.1.0 a geçtiğimizi kim söyledi?.yarın muhtemelen 1.0.10 gelecek.yani yarın büyük bir güncelleme gelmeyebilir.

Versiyon numaraları o şekilde ilerlemez genelde, yapımcılar kullanmak istedikleri sayıları belirtir önceden, yanı dediğin olcak olsaydı 1.0.0.1 den başlarlardı diye düşünmekteyim.

Güzel post olmuş bilgilendirme açısından, ancak ufak birşey düzeltmek isterim CPU'nun %80 de çalışıyor olması GPU'yu hala"bottleneck" e sokmaz %99 a dayandığı anda GPU sıkıntı çeker. tabi CPU'nun %80 e çıkması optmisazyon açısından kesinlikle iyi birşey değil orası ayrı konu.

Ayrıca 1000 kişik savaşlarda ÖZELLİKLE çok sayıda okçuların bulunduğu savaşlar CPU'yu ağlatıyor 350vs350 (500vs500 oyunu çökertiyor :grin: ) lik hepsi atlu okçu olan özel savaş kurarsam işlemci %99 dan aşağıya inmiyor. Fazla okçuların bulunduğu savaş var ise buna dikkat etmenizi öneririm her okçunun hedef alma yapay zekasi işlemciyi yok etmekte şuanda.

Merak eden olursa işlemcim i9-9900KS
Ben 1000 kişilik özel savaş yaptığımda ki full atlı ve her takımın yarısı atlı okçu, işlemcim %80-90 arası oluyor GPU'm ise %30-60 demekki bir darboğaz var.Ki ben tamamen ultrada deniyorum bunu.Ama senin için tamamen atlı okçu deniyebilirim emin olamadıysan.

Versiyon numaraları o şekilde ilerlemez genelde, yapımcılar kullanmak istedikleri sayıları belirtir önceden, yanı dediğin olcak olsaydı 1.0.0.1 den başlarlardı diye düşünmekteyim.
umarım sizin dediğiniz doğru çıkar ve büyük bir patch gelir.

Ben 1000 kişilik özel savaş yaptığımda ki full atlı ve her takımın yarısı atlı okçu, işlemcim %80-90 arası oluyor GPU'm ise %30-60 demekki bir darboğaz var.Ki ben tamamen ultrada deniyorum bunu.Ama senin için tamamen atlı okçu deniyebilirim emin olamadıysan.

Belki işlemcin %99 a tırmanıp bi anda aşağına iniyor yada belki sadece oyun %90 kullanıyordur geri kalan %9 sistemde olabilir.... ama zaten gpu'un %60 dan yukarı çıkmıyor ise zaten bir dağboğaz kesin var doğrudur.

60 FPS'e Düşey senkronizasyon ile sabitleyip (ki fazla FPS istemiyelim CPU sadece yapay zeka ile uğraşsın)
1280x1024 çözünürlüğüne alıp(ki ekran kartı 60 FPS e kolay ulaşsın CPU yu yormasın)

Bu ayarlar ile 500vs500 atlı okçu savaşı denersen sevinirim. Oyun bu ayarlarda tam okçular birbirlerine hedef almaları gerekirken çökmekte, oyun motoru kaldırmıyor galiba emin olmuş olurum :smile:

Ahh boşver haklıymışsın CPU %90 a dayandi ekran kartı %60 bu ayarlar ile 60 FPS alamıyorum şuan 400vs400 atlı okçu savaşında.

150 kişi geberdi cpu %80 in altına indiği anda direk 60 görüyorum yine.

Belki işlemcin %99 a tırmanıp bi anda aşağına iniyor yada belki sadece oyun %90 kullanıyordur geri kalan %9 sistemde olabilir.... ama zaten gpu'un %60 dan yukarı çıkmıyor ise zaten bir dağboğaz kesin var doğrudur.

60 FPS'e Düşey senkronizasyon ile sabitleyip (ki fazla FPS istemiyelim CPU sadece yapay zeka ile uğraşsın)
1280x1024 çözünürlüğüne alıp(ki ekran kartı 60 FPS e kolay ulaşsın CPU yu yormasın)

Bu ayarlar ile 500vs500 atlı okçu savaşı denersen sevinirim. Oyun bu ayarlarda tam okçular birbirlerine hedef almaları gerekirken çökmekte, oyun motoru kaldırmıyor galiba emin olmuş olurum :smile:

Ahh boşver haklıymışsın CPU %90 a dayandi ekran kartı %60 bu ayarlar ile 60 FPS alamıyorum şuan 400vs400 atlı okçu savaşında.
Knk dediğini denerim de ben grafikden kısmayı hiç istemiyorum.Oyunun zevki azalıyor.2020 olmuş 1080p de sorunsuz oyun oynayamıyacaksak oynamıyalım knk.Ama tamamen atlı okçu deniyecem ultrada ve yazıcam ne oldu diye.

@TheHangover Hocam dediğinizi yaptım ekran görüntüleri ektedir.

"En yüksek grafiklerde 1000 kişilik savaş

En düşük grafiklerde 1000 kişilik savaş

Pencereli yüksek ayarlarda 1000 kişilik savaş

Bu arada oyunu pencereliye alınca yüksek grafiklerde 1000 kişilik savaşda 50-60 fps alıyorum şimdi farkettim. drop da çok az var

Knk dediğini denerim de ben grafikden kısmayı hiç istemiyorum.Oyunun zevki azalıyor.2020 olmuş 1080p de sorunsuz oyun oynayamıyacaksak oynamıyalım knk.Ama tamamen atlı okçu deniyecem ultrada ve yazıcam ne oldu diye.

Grafikten bilerek kısıyoruz ki, yapay zekadan mı oluyor CPU'nun ölümü onu anlayalım bu bir test, başka bir amacı yok zaten.

Bende gidip 60 FPS 1280x1024 çözünürlüğünde niye oyniyim 1440p 165hz IPS ekran varken delimiyim :grin:

@TheHangover Hocam dediğinizi yaptım ekran görüntüleri ektedir.

"En yüksek grafiklerde 1000 kişilik savaş

En düşük grafiklerde 1000 kişilik savaş
Pencereli yüksek ayarlarda 1000 kişilik savaş "]

Bu arada oyunu pencereliye alınca yüksek grafiklerde 1000 kişilik savaşda 50-60 fps alıyorum şimdi farkettim. drop da çok az var

Grafikler ultra idi hocam sadece çözünürlük ve düşey senkron 60 da sabit.

Ancak çökme yaşamadiysan demekki grafikleri düşürmek yardımcı oldu.

Back
Top Bottom