Problem GPU değil CPU

Users who are viewing this thread

GPU'nuz 1060 ise, 1060 oyunu rahatlıkla kaldırıyor.Nvidia denetimden ve oyunun ayarlarından herşeyi yükseltmeme rağmen.Problem GPU'nuza yetişemeyen CPU'nuz oluyor.

GPU'nuz 1060 ise, 1000 kişilik savaşlarda %20-%60 arasında kullanılıyor.Burada ki terslik CPU'nuzda.CPU'nuz oyunun işlemleriyle boğuşurken ekran kartından gelenleri işleyemiyor.Ortaya da %80-%99 civarında CPU kullanımı çıkarken GPU'nuz köşede uyuyor.Yani demek istediğim GPU'nuzdan endişeleniyorsanız endişelenmeyin. GTX 1060 Bannerlorda ultra ayarlarda yeterli.Ama ben yinede bazı ayarları kısmanızı öneriyorum 1000 kişilik savaşlar güzel oynanıyor. İşlemcinizden şüphelenin. Benim işlemcim Ryzen 5 1500X. Eski bir CPU ve oyuna yetmiyor.Ryzen 7 3700X almayı planlıyorum.

Eğer siz de sırf bu oyunu oynayabilmek için GPU yükseltmeyi düşünüyorsanız boşa yükseltmeyin. CPU'nuzu yükseltin. Ve ayrıca 16 GB RAM şart. Optimizasyon bakımından sıkıntılı bir oyun ileride bu durum düzelir mi bilmiyorum ama şuanlık CPU ve RAM miktarı aşırı önemli.

GTX 1060'ınıza overclock yapmanızı öneriyorum.Bu da önemli birşey. Ayrıca ramizini biosdan max hızında kullandırtmayı unutmayın.

Last edited:
Genelde bu şekilde strateji oyunları GPU'dan ziyade CPU'ya yükleniyor haklısın... Total War'da aynı şekildeydi...
Tüm güncel AAA oyunlar genelde GPU'yu zorladığı için çoğu kişi GPU'dan şüpheleniyor. :sad:

GPU'nuz 1060 ise, 1060 oyunu rahatlıkla kaldırıyor.Nvidia denetimden ve oyunun ayarlarından herşeyi yükseltmeme rağmen.Problem GPU'nuza yetişemeyen CPU'nuz oluyor.

GPU'nuz 1060 ise, 1000 kişilik savaşlarda %20-%60 arasında kullanılıyor.Burada ki terslik CPU'nuzda.CPU'nuz oyunun işlemleriyle boğuşurken ekran kartından gelenleri işleyemiyor.Ortaya da %80-%99 civarında CPU kullanımı çıkarken GPU'nuz köşede uyuyor.Yani demek istediğim GPU'nuzdan endişeleniyorsanız endişelenmeyin. GTX 1060 Bannerlorda ultra ayarlarda tamamen yeterli.Ama ben yinede bazı ayarları kısmanızı öneriyorum 1000 kişilik savaşlar güzel oynanıyor. İşlemcinizden şüphelenin. Benim işlemcim Ryzen 5 1500X. Eski bir CPU ve oyuna yetmiyor.Ryzen 7 3700X almayı planlıyorum.

Eğer siz de sırf bu oyunu oynayabilmek için GPU yükseltmeyi düşünüyorsanız boşa yükseltmeyin. CPU'nuzu yükseltin. Ve ayrıca 16 GB RAM şart. Optimizasyon bakımından sıkıntılı bir oyun ileride bu durum düzelir mi bilmiyorum ama şuanlık CPU ve RAM miktarı aşırı önemli.

GTX 1060'ınıza overclock yapmanızı öneriyorum.Bu da önemli birşey. Ayrıca ramizini biosdan max hızında kullandırtmayı unutmayın.
Bildiğim kadarıyla oyunun cpu ve ram kullanışını azaltmak için çalışmalar devam ediyor optimizasyon yönünde,çözüme kavuşacaktır ileri ki günlerde.

Yıllık bir durum yok optimizasyon için,geliştiricler ihtimal bile vermiyorlar hatta bu kadar uzun sürmesine,1.0.8 patch ile oyunun memory leak problemi çözülmüştü,drop problemlerı(hepsi değil tabi ki),ilerleyen günlerde ve gelecek olan performans patchleri ile oyun daha smooth olacaktır.
AYRICA;dediklerinde haklısın dostum fakat bu sorun daha çok oyunun optimizasyon sorunuyla da ilgili.Oyun temiz bir şekilde iyileştirilirse,oynayan kişi oyunu düzgün oynayabilir fakat 1000 kişilik savaş yapamayabilir.(düşük ram ve işlemci yüzünden) gibi gibi...

Yıllık bir durum yok optimizasyon için,geliştiricler ihtimal bile vermiyorlar hatta bu kadar uzun sürmesine,1.0.8 patch ile oyunun memory leak problemi çözülmüştü,drop problemlerı(hepsi değil tabi ki),ilerleyen ve gelecek olan performans patchleri ile oyun daha smooth olacaktır.
AYRICA;dediklerinde haklısın dostum fakat bu sorun daha çok oyunun optimizasyon sorunuyla da ilgili.Oyun temiz bir şekilde iyileştirilirse,oynayan kişi oyunu düzgün oynayabilir fakat 1000 kişilik savaş yapamayabilir.(düşük ram ve işlemci yüzünden) gibi gibi...
Şuanlık elle tutulan birşey olmadığı için umutlanamıyorum performans konusunda.

Şu bendeki sistemde ac oddsey oynadım low-mid ayarlarda rahat rahat . Ram ve cpu konusunda haklısın bende cpu yükseltmeyi düşünenlerdenim ama fiyatlar alev almış durumda en fazla ram yükseltirim

Fiyatlar pek de uygun değil maalesef,ben de patch bekliyorum bu duruma gelen son patch ile oyunum iyileşti diyebilirim büyük oranda,kale kuşatmaları ve kalabalık savaşlar da halledilirse (ki halledilecek,Tw hardcore çalışıyor bunun için:smile:) oyunum da problem kalmayacak :grin:
Özellikler bende soyle:
Gtx 1060 6gb
intel core i5 6402pu
8gb ram

1050 i5 9.nesil işlemcili 8gb ram laptopumda ne kasma ne donma nede oyundan atma sorunu yaşıyorum çok ağır sistem istemiyor sanırım oyun.

ram leak problemlerinin çoğu düzeldi yeni nesil iyi bir işlemci ve 1050ti 1060 1070 civarı bir ekran kartı fazlasıyla yeterli olur. Ama oyun her zaman aşırı cpu isteyecektir onu ne kadar optimize edebilirler bilmiyorum o yüzden kesinlikle imkanı olan iyi bir işlemci alsın.

750 ti kullanıyorum. Memory clenear programını yükledim. Tavsiye ediyorum aşırı oyun 7.5 ram yerken program sayesinde 6 aralarında dolaşıyor program 5 dakika da bir temizliyor Rami ve %80 i aşarsa da temizliyor. Ve arkadaşın dediğine gelelim daha düşük kartlar kasmadan gayet oynayabiliyor oyun boşa yükleniyor ram kısmına. 16 GB lazım demişsin ne alaka abi bu oyunun 16 gblik olayı var mı 5v5 çapulcu da kasan var. 1.1.0 yarın düzelmesini bekliyorum. Dediklerine haksizsin demiyorum bu olaylar tamamen oyunun suçu ve duzeltilicek o yüzden kasmayın o kadar dediğim programı indirin.

Emin olamaz kimse yanıt vermediyse yetkilerden biri ama gelmesi şart artık 1.1.0 a geciyoruz mantıken mantıklı. ?

Clear sistem %80 e
Clear sistem Cache every 5 minutes
Star.memory clenear with Windows a tık koy

750 ti kullanıyorum. Memory clenear programını yükledim. Tavsiye ediyorum aşırı oyun 7.5 ram yerken program sayesinde 6 aralarında dolaşıyor program 5 dakika da bir temizliyor Rami ve %80 i aşarsa da temizliyor. Ve arkadaşın dediğine gelelim daha düşük kartlar kasmadan gayet oynayabiliyor oyun boşa yükleniyor ram kısmına. 16 GB lazım demişsin ne alaka abi bu oyunun 16 gblik olayı var mı 5v5 çapulcu da kasan var. 1.1.0 yarın düzelmesini bekliyorum. Dediklerine haksizsin demiyorum bu olaylar tamamen oyunun suçu ve duzeltilicek o yüzden kasmayın o kadar dediğim programı indirin.
ben 1000 kişiliğe yakın savaşlarla oynamak isteyenler için yazdım bu postu. 5v5 çapulcu kasan için yazılacak birşey yok.

Back
Top Bottom