Pratik Yemekler, Atıştırmalıklar, Birbirine Yakışan Yiyecekler Platformu

Yoğurda en çok hangisi yakışır?

• Nane ve dere otu.

Votes: 17 21.0%
  • Nane ve karabiber.

Votes: 13 16.0%
  • Sarımsak ve salatalık.

Votes: 25 30.9%
  • Sarımsak ve karabiber.

Votes: 9 11.1%
  • Sarımsak ve nane.

Votes: 28 34.6%
  • Salatalık ve dere otu.

Votes: 4 4.9%
  • Nane ve salatalık.

Votes: 24 29.6%

• Total voters
    81

Users who are viewing this thread

Reçelli Yoğurt

Malzemeler:
Yoğurt
Reçel (İstediğiniz reçel olur. Önerim Kiraz.)
Şeker tozu (İsteğe göre)
Ekmek (İsteğe göre)
Yapılışı:
-Yoğurdumuzu kasemize döküyoruz.
-Üstüne reçelimizi ilave ediyoruz.
-Eğer istersek şeker tozu serpiyoruz.
Bekleme süresi yok
-İsteğe göre ekmek bandırıp yiyebilirsiniz.
Afiyetler olsun efendim.

Yoğurdun içine kimyon, kırmızı biber, nane, tuz ve isteğe göre kekiği basıp bir güzel karıştırın. Ekmeğin bi tarafına sıvayın. Diğer yanına anneannenin ev salçasını sürün. Şalgam suyuyla beraber bi ekmeği yiyin böyle. Kışın ne acıkır ne üşürsünüz.

Kahvaltıda sarelle yiyorsanız ekmeğe yoğurtla beraber sürebilirsiniz, daha hoş oluyor. İsteyen krem peynir de kullanabilir.  Böyle ilginç şeyleri çok yapardım çocukken hala arada yaparım ^^

Her zaman yaparım bunu;
Malzemeler:
Pişmiş Tavuk Göğsü
Beyaz Peynir/Kaşar Peynir (Tercih yumuşak beyaz peynir)
Ketçap
Mayonez
Hardal
Pulbiber

Yapılışı:
İlk önce tavuklar pişecek. Daha sonra pişmiş tavuklar orta boyda bir tavada kısık ateşle pişirilmeye başlanacak. Tam bu sırada peynirimizi atıp, hemen ketçap mayonez hardal ve pulbiber üçlüsü dökülecek. Bunu yaparken hızlı olmalıyız yoksa olay kopuyor. Bunlar harmanlanıp karıştırılacak. Peynir eriyip tavukla harmanlanınca (ki baharatlar da öyle olmuş olacak) çok güzel bir tat çıkıyor ortaya.

Bir kişiye 2 biber düşecek şekilde biberleri küçük küçük doğrayın. Kişi sayısı kadar yumurta kırın ve bir kasede çırpın.
Tüm bu malzemeler hazır olunca tavada tereyağımızı eritiyoruz. Güzelce eridiğini gördükten sonra biberlerimizi güzelce kızartıyoruz. Biberlerin rengi koyu yeşil (Siyaha yakın olursa başarısız) olduğunu görür görmez yumurtayı döküyoruz. Coss sesi içinizi cızırdattıktan sonra 1-2 dakika bekleyip yumurtaları ters çeviriyoruz. Yaklaşık 1 dakika bekleyip bir tabağa servis ediyoruz. Üzerini pul biber, isot, kekik, karabiber gibi baharatlarla süsleyip afiyetle yiyoruz.

Castiello said:
Her zaman yaparım bunu;
Malzemeler:
Pişmiş Tavuk Göğsü
Beyaz Peynir/Kaşar Peynir (Tercih yumuşak beyaz peynir)
Ketçap
Mayonez
Hardal
Pulbiber

Yapılışı:
İlk önce tavuklar pişecek. Daha sonra pişmiş tavuklar orta boyda bir tavada kısık ateşle pişirilmeye başlanacak. Tam bu sırada peynirimizi atıp, hemen ketçap mayonez hardal ve pulbiber üçlüsü dökülecek. Bunu yaparken hızlı olmalıyız yoksa olay kopuyor. Bunlar harmanlanıp karıştırılacak. Peynir eriyip tavukla harmanlanınca (ki baharatlar da öyle olmuş olacak) çok güzel bir tat çıkıyor ortaya.
castilloyoda bak ağzının tadını iyi bilirmiş ben bunun hardalsızını yapıyorudum bi aralar.

Sizle çok yediğim bir şey paylaşayım.

Yumurtalı tost.

https://www.facebook.com/video.php?v=932136203487759

Malzemeler:
1 yumurta
İstediğiniz kadar kaşar
İstediğiniz kadar sucuk
1 Ekmek

Ekmek içine fıstık ezmesi+bal. Çok muhteşem bir karışım deneyin.

Bir ara şöyle birşey yapmıştım
yutM4vH.jpg

Pratik falan değil ama, ne bulduysam koydum içine  :grin: acuka, patates, pırasa, sarımsak, peynir, sucuk, bol baharat, olsa pastırmada koyacaktım. Aslında en son yumurta kırılabilirmiş.

Yumurtalı patatesin çok çeşitli hali gibi olmuş,güzel gider.Bi pilav tarifi verirseniz sevinirim.

Inanch-Bilge said:
Bir ara şöyle birşey yapmıştım
yutM4vH.jpg

Pratik falan değil ama, ne bulduysam koydum içine  :grin: acuka, patates, pırasa, sarımsak, peynir, sucuk, bol baharat, olsa pastırmada koyacaktım. Aslında en son yumurta kırılabilirmiş.
Bir keresinde ıspanaklı, sosisli, yumurtalı patates yapmıştım. Aklıma o geldi.  Yemeğin tek kusuru üstüne isot kavanozunu devirmem oldu.  :neutral: Ama lezizdi yani deneyin.

İncili Arwa said:
Yumurtalı patatesin çok çeşitli hali gibi olmuş,güzel gider.Bi pilav tarifi verirseniz sevinirim.
Bir bardak pirinci yıka, suyunu değiştir ve bir daha yıka, bu arada şehriyeleri yağda kavurmaya başla. Şehriyeler biraz renk değiştirince pirinçleri tencereye dök, biraz karıştır ve tuz ekle. Genelde pirincine göre değişir ama bir ölçü pirince iki ölçü su kafidir (su çekmeyen bir pirinç olma olasılığına karşı 1.5 bardak yaparsan garanti olur), tencerenin kapağını yarı aralık bırakarak kapa, suyu bitince pilavın pişmiş demektir.

Tatari_okan said:
İncili Arwa said:
Bir bardak pirinci yıka, suyunu değiştir ve bir daha yıka, bu arada şehriyeleri yağda kavurmaya başla. Şehriyeler biraz renk değiştirince pirinçleri tencereye dök, biraz karıştır ve tuz ekle. Genelde pirincine göre değişir ama bir ölçü pirince iki ölçü su kafidir (su çekmeyen bir pirinç olma olasılığına karşı 1.5 bardak yaparsan garanti olur), tencerenin kapağını yarı aralık bırakarak kapa, suyu bitince pilavın pişmiş demektir.
+Demlenmeye koymayı unutma

Hospitaller'in Pizza Tarifi:

Sucuk
Kaşar
Zeytin
Mısır
Domates Salçası
Su
Hamur (Yaklaşık 10 tane fırından hamur alacağız.10 tane 3 tepsi pizzaya eşit.Buna göre ayarlayın ve yapın)

İlk önce hamurlarımızı bir güzel açıyoruz.Sonra sucukları kesiyoruz,kaşarları rendeliyoruz.Sonra zeytinlerin çekirdeklerini ayıklıyoruz.Sonra bir kaseye 1 kaşık domates salçası ve yeterli miktarda su koyup karıştırıyoruz.Elde ettiğimiz sosu hamurun yüzeyine iyice sürüyoruz.Sonra sırasıyla kaşar,sucuk,zeytin ve mısırı hamurun üzerine koyuyoruz.Hamurun kenarlarını katlıyoruz.Bu sırada tepsimizi birazcık yağlıyoruz.Hamuru tepsinin içine koyup fırında yaklaşık 1 saat pişirdikten sonra afiyetle yiyoruz  :mrgreen: .

Back
Top Bottom