Politik İdeolojiniz Nedir? Öğrenin! MkII

ÖNCELİKLE KONUYU OKUYUN! Anketi yaptıktan sonraki sonucunuz ağırlıklı olarak hangisi? (Oyunuzu değiş

• Sol-Otoriteryen (-,+)

Votes: 35 22.2%
  • Sol-Liberteryan (-,-)

Votes: 78 49.4%
  • Sağ-Otoriteryen (+,+)

Votes: 27 17.1%
  • Sağ-Liberteryan (+,-)

Votes: 18 11.4%

• Total voters
    158

Users who are viewing this thread

Sanki ne çıkabilir de linç yersin. Ayrıca linç nedir ya?

Bu konuya egzotik sonuç atmak için sürekli sabit seçenek seçenler, grafikte bir köşeyi zorlayanlar falan oldu. Adolf Hitlerle aynı yere denk gelmeye çalışanlar oldu. Kimin umurunda? :smile:

hesaplama yaparken orjini (0,5) sanmış sanırım sistem. hadi bu hata kabul de kardeşim gidip niye üstüne bir de noktanın y ekseni üzerine simetrisini alıyorsun? neyse.

Lalaitha said:
hatalı işte kardeşim, inanmayın diyorum.
Psst, sol otoriterliğimi yabana atamam.
Cahir Mawr Dyffryn aep Ceallach said:
Economic Left/Right: -3.63
Social Libertarian/Authoritarian: 1.38

0yVEd9.png

chart

Economic Left/Right: -3.0
Social Libertarian/Authoritarian: 1.59

chart

Economic Left/Right: -3.38
Social Libertarian/Authoritarian: -0.26

chart

Niye böyle oldu ya, sosyal demokrat olduk iyice.

Düşündüm de... makine cidden bozuk olabilir.
Ole Gunnar Solskjær said:
Düdüklesen inanmam. Bir insanın 2 yıl boyunca bu forumda olup bu skalada kıpırdamamasının imkanı yok.
Cioss Julius U.X. said:
Tam bir kripto-Tayyipçi.

Forumda ne kadar solcu varmış. Ekşide de böyle. bir çok forumda da böyle.

bizim milletimiz bir garip.

hele internetle erken tanışıp daha rahat adaptasyon geçiren son y kuşaklılar ve ilk z kuşaklılar daha bir garip. forumdaş yoldaşları tenzih ediyorum sözüm meclisten dışarı. solcu olmanın, zeki olmak, marjinalite, aydın olmakla eş değer olduğunu, safi solculuğun insanlık, eşitlik ve sosyal refah konuları üzerine çözüm getireceğini zanneden, daha doğrusu bahsettiğim bu konuların savunucusunun sadece solculara ait olduğunu zanneden çok fazla insan var gerçekten. bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi tam anlayamadım ama gerçekten böyle cahil bir yığın var aynısının bir benzeri sağda da var ama bu kesim ile kıyaslanamaz bir yanı var. bunun sebebi de internet ve bilgiye erişimin daha kolay olması, fırsatlarının, erişimlerinin daha rahat olması. ama buna rağmen vasat 'solcu' değerlere sahip olması.

şu zamandakinin aksine şişmiş ve oksi moron olmayan insanlığın -eski- burjuvazi kültürü olmasa şu internete bile giremeyecek insanlar ateşli sol savunucusu ya da sol temelli bir fikrin taşıyıcısı, vektörü olabiliyor. allahtan gelişmiş teknoloji ile, oturmuş bir barışcıl-demokrasi temelli dünya düzeni sayesinde, kaynakların, enerji kaynaklarının dolaşımını ve iletimini nüfusu gerçekten fazla artan gelişmekte olan ülkelere, mükemmel olmasa da iyi bir şekilde sağlayan, ileten şuan ki mevcut dünya düzeni sayesinde açlıktan gebermiyoruz, o kadarda vasat hayatlar sürmüyoruz. ve bu yığınlar ekstremiteye kaymak zorunda kalmıyor. ekstremiteye kayarak ülkede birikmiş olan neredeyse bütün entellektüeliteyi silerek (sscb) ülkede komünizmi ya da faşizmi ya da ne biliyim 'kemalizmi' 'şeriatı' falan ilan etmek zorunda kalmıyor. :grin:

testi yapmadım ama liboş ya da progressive çıkardım büyük ihtimalle. sosyal liberalde olabilir bak emin olamadım.

Last edited:
:grin:FSAAFasfddasf
birisinin çıkıp, bu devrimleeer solcular french communü falan olmasa şuan ki işçi haklarına sahip olamazdık demesini bekliyordum. ama buda idare eder. :razz: geleceğimiz için geçmişimizden güç almadan, günümüzde sağ ve sol üstü olmak gerek. :grin:

Last edited:
Siyasi görüşler sağ ve sol ile gruplandırılamayacak kadar çok boyutlu ve geniş. Çıkış yerine göre bakarsak monarşist, oligarşist, aristokrat yanlısı sağcıyken halkçı, eşitlikçi, özgürlükçü ise solcu oluyor. Daha bunun günümüze kadar evrilerek gelişi var. Üstüne ekonomik boyutu var sosyal boyutu var. Sol tü kaka, sağ allahümmessela değil. Tersi de değil.

Yalnız gençlerin solcu olmasının internetle bir ilgisi yok 68 kuşağını nasıl açıklayabilirsin o zaman? Ya da sağcılığın özünde muhafazakar olması, solculuğun progresif olması gibi olgular var bunları nasıl açıklarsın modern gençlik internet varken nası solcu oluyo yeaa diyerek?

Ayrıca evet, solcular olmasaydı patronlar sevgi kelebekleri saçıp sosyal haklar, maaşlar falan verirdi sanıyorsan Victoria Londrası'nın son dönemlerine, sanayi devrimi sonrası fabrikalarda çalıştırılan erkek, kadın, çoluk çocuk ne şartlarda çalışmışlar bunlara bakman yeterli. Aynı mantık hala daha geçerli. Hiçbir şirket, hiçbir patron "ayy canım çalışanlarım çok harikalar onlara daha fazla maaş vereyim, günlük daha az çalışsınlar, yıllık daha çok tatil yapsınlar" demez. Tek amacı kâr etmek olan bir yapıya aykırı zaten.

Bu konudaki testteki anket eski ve daha çok Kuzey Amerika'yı konu alıyor olsa da geçerli hala ama daha detaylısı var 8values diyerek aratınca bulunabilir. Zaten bu testlerin amacı vakit harcamak eğlenmek falan. X'e ait olmak, Y'ye dahil olmak gibi şeyler boş ve anlamsız o yüzden hiç üzerinde düşünmeye gerek yok. Ben de bayağıdır yapmadım en son merkeze iyice çapa atmıştım. En iyisi merkezcilik kim ne derse desin. :grin:

Siyasi görüşler sağ ve sol ile gruplandırılamayacak kadar çok boyutlu ve geniş. Çıkış yerine göre bakarsak monarşist, oligarşist, aristokrat yanlısı sağcıyken halkçı, eşitlikçi, özgürlükçü ise solcu oluyor. Daha bunun günümüze kadar evrilerek gelişi var. Üstüne ekonomik boyutu var sosyal boyutu var. Sol tü kaka, sağ allahümmessela değil. Tersi de değil.

Yalnız gençlerin solcu olmasının internetle bir ilgisi yok 68 kuşağını nasıl açıklayabilirsin o zaman? Ya da sağcılığın özünde muhafazakar olması, solculuğun progresif olması gibi olgular var bunları nasıl açıklarsın modern gençlik internet varken nası solcu oluyo yeaa diyerek?

Ayrıca evet, solcular olmasaydı patronlar sevgi kelebekleri saçıp sosyal haklar, maaşlar falan verirdi sanıyorsan Victoria Londrası'nın son dönemlerine, sanayi devrimi sonrası fabrikalarda çalıştırılan erkek, kadın, çoluk çocuk ne şartlarda çalışmışlar bunlara bakman yeterli. Aynı mantık hala daha geçerli. Hiçbir şirket, hiçbir patron "ayy canım çalışanlarım çok harikalar onlara daha fazla maaş vereyim, günlük daha az çalışsınlar, yıllık daha çok tatil yapsınlar" demez. Tek amacı kâr etmek olan bir yapıya aykırı zaten.

Bu konudaki testteki anket eski ve daha çok Kuzey Amerika'yı konu alıyor olsa da geçerli hala ama daha detaylısı var 8values diyerek aratınca bulunabilir. Zaten bu testlerin amacı vakit harcamak eğlenmek falan. X'e ait olmak, Y'ye dahil olmak gibi şeyler boş ve anlamsız o yüzden hiç üzerinde düşünmeye gerek yok. Ben de bayağıdır yapmadım en son merkeze iyice çapa atmıştım. En iyisi merkezcilik kim ne derse desin. :grin:

Eline sağlık. nereden başlayalım?

Tamam.

Verdiğin örnek benim söylemlerimi doğruluyor. 68 kuşağı içinde internet yerine üniversiteyi, üniversitelerde yapılan propagandaları,i endoktrinasyonları veyahut ocakları ekleyebilirsin. cezbedicilik ve sadece dış görünüş marjinalliğini eklemleyebilirsin. farklı olmanın verdiği hazzı eklemleyebilirsin. bu 68 kuşağı ne işimize yarıyor şuan da peki? kimleri yetiştirebilmeyi başarmış bu vatan için?

solculuğun progresif olması değildir o. insanları solculukla arkasına almış ama kendi ülkesi için progresif atılım gerçekleştiren kadrolar ve liderdir o. :smile: aynı şekilde bu muhafazakarlık içinde geçerlidir. muhafazakarlıkla kitleleri arkasına almıştır progresif bir şekilde atılımlar gerçekleştirmiştir. ayrıca öz meselesi falan? konuyla çok alakasız bir kelime seçimi olmuş. yanlış bir kelime seçimi. solculuk özünde progresif falan değildir. bunu şimdi speküle ederek sallıyorum progresif olmak hiç bir kesimin özünde değil veyahut tapulu malı değildir.

Sanayi devrimi sonrası fabrikalarda çalıştırılan değil, 'çalışan' erkek,kadın,çoluk çocuk zaten bu kişiler daha en başta kendileri iyi şartlarda çalışmayı istememiş. bu adamlar çiftçiydi zaten yüz yıllar boyunca çook fazla çalışıyordu. komünizm,sosyalizm,komünler bu kişiler için o zamanın dini ve dogmatik bir imge olmuş bu kişiler için.çünkü zamanla bu insanlara da siz daha iyisini hakediyorsunuz diye telkinde bulunmuş bazı insan grupları. ve bu gruplarda bu insanların gücünü iyi niyetli ya da kendisi için kullanmak isteyen kişiler.

eğer toplum için, kendin-birey için kıymetli bir iş yapıyorsan ve iş gücünde, ürettiğin katma değerde kıymetli ise o kadar konuşma hakkın ve istediğini yaptırtma, konforlu hayat yaşama imkanın vardır. sovyetler yıkılmadan öncesi bir çok devletleri, askerlerin ve çelikten sinire sahip insanların yönetmesinin sebebi de budur. asker savaştığı için söz hakkına sahiptir ve ülkesinde istediği şeyi yaptırabilme hakkına sahiptir.

sanayi devrimindeki işçiler, proleterya içinde bu bahsettiğim refleks zamanla gelişmiştir. ancak bu komünizme mal olmuş bir şey değildir. bu kişilerin haklarını istemek için bunu illa ideolojiye yansıtmaya gerek mi vardı? bu soruya kendim cevap veriyorum. evet. vardı. bu ideolojiler o zamanlar için belli hakları talep etmek için insanoğlunun içinde bulunan dürtüler ile harekete geçmiş ve daha sonrada bir takım entelektüel birikinti, haline gelmiş. daha daha sonraları az-biraz okumuş insanları istediklerini yaptırtmak, kendi kurdukları sisteme eklemleyebilmek için, insanları kontrol, kitleleri konsolide etmek için bir propaganda malzemesi haline gelmiş zamanla. ancak bu ideoleojilerin hepsi zırva. heeepsi zırva. çöp boş beleş. şimdilerde bunların duygusal masturbasyonunu yapmaya hiç ama hiç gerek yok.

gerçek olan ise bu gariban işçi sınıfının gerçekten de iyi çalışma koşullarını hak ettiğidir. iyi bir hayatı hak ettikleridir.

aç kalmadığımız ve sokaklarda birbirimizi vuracak hallere düşmediğimiz sürece hepimiz için en iyisi merkezdir. :razz:

Last edited:
52bWzR.jpg

Şimdi ne desem yalan, her testte böyle ortada çıkıyor, bazen sol bazen sağ ama özgürlükçülük ile muhafazakarlık hep tam ortada. Merkezciyim ben, anketi de es geçtik mecburen, bakalım...

Back
Top Bottom