Politik İdeolojiniz Nedir? Öğrenin! MkII

ÖNCELİKLE KONUYU OKUYUN! Anketi yaptıktan sonraki sonucunuz ağırlıklı olarak hangisi? (Oyunuzu değiş

• Sol-Otoriteryen (-,+)

Votes: 35 22.2%
  • Sol-Liberteryan (-,-)

Votes: 78 49.4%
  • Sağ-Otoriteryen (+,+)

Votes: 27 17.1%
  • Sağ-Liberteryan (+,-)

Votes: 18 11.4%

• Total voters
    158

Users who are viewing this thread

Pentagram said:
chart

Ulan ya ilk sayfadaki yerime bak bir de şimdiki yerime.  :lol:
Adım adım ılıklaşmışsın. :sad:

Pentagram said:
chart

Ulan ya ilk sayfadaki yerime bak bir de şimdiki yerime.  :lol:
Geçmiş olsun, liberal. :razz:

Politiscales bu testlerden açık ara en iyisi bence, reform ve devrim gibi diğerlerinde hiç olmayan kategoriler var. Sol tarafta kalanlar için önemli bir ölçüt.
JN67k.png
j5Jyp.png
42sky.png

Economic Left/Right: -3.63
Social Libertarian/Authoritarian: 1.38

0yVEd9.png

chart

Economic Left/Right: -3.0
Social Libertarian/Authoritarian: 1.59

chart

Economic Left/Right: -3.38
Social Libertarian/Authoritarian: -0.26

chart

Niye böyle oldu ya, sosyal demokrat olduk iyice.

Liath gibi 3 farklı test yaptım ben de.

chart
Screenshot-20190709-143024.jpg
8values.png

Bayağı merkezci olmuşum. Tamam Ali Babacan'a oy verebilirim o zaman. Gerçi İyi Parti'ye vermiştim son genel seçimde demek ki çoktan merkezciymişim. Yani her partiye yavşayabilirim ohh.
Edit: Şimdi baktım da bu konunun testinde sağ-sol çok kaymamış ama özgürlükçülük yönünde değişmiş bazı fikirlerim. Politiscales'te hiçbir görüş %50 üzerine çıkamıyor ve ortaları bayağı büyük genellikle. Soruya bağlı cevaplardan ötürü de isabetsizlikler oluyor. Ama merkeze yakın, özgürlük taraftarı ama her şeyin dengeli olduğu bir siyasi ideoloji üretmişim Türkiye'nin son 3-5 yılı sayesinde.

Hakiki serbest piyasa tekel oluşturacak çok uluslu avcı yeteneğine kısıtlamalar getirmesi gerekir. (?)
Sanırım bunun "Gerçek(cidden gerçek, hani hakiki gerçeklik) Serbest Piyasaya, Çok uluslu avcı firmaların, tekel (monopoli) oluşturmamaları için kısıtlamalar getirilmelidir"  diye çevirilmesi çok çok daha doğru olacak.

kısaca:
A genuine free market requires restrictions on the ability of predator multinationals to create monopolies.
Gerçek Serbest Piyasaya, Çok uluslu avcı firmaların, tekel oluşturmamaları için kısıtlamalar getirilmelidir

Çünkü serbest piyasa dediğimiz zaman firmaların rekabeti ve insanların kişisel talepleri olmalıdır bence, haliyle bu çok uluslu avcı firmaların devlet desteği olmadan tekel oluşturmaları imkansız. Yine bence. TSK'nın silah üretmesi ya da OtoKar'ın halk otobüslerini üretmesi gibi veya Yurtiçi uçuşların %90 THY olması gibi. Nitekim Xiaomi, Huawei, Samsung, Apple gibi fırmalar artık çok ulusludur ve piyasada avcı konumundadır, serbest piyasaya girmişlerdir rekabet dönmektedir. Bunlardan birinin tekel olması devlet desteklemedikçe (bknz ABD Huawei yaptırımları) mümkün değildir. Yarın ABD Android'i yasaklamaya çalışırsa serbest piyasa doğrudan Apple ürünlerine geçecektir.

Tabi bunlar bence.
Herkesin kendi hakları vardır, fakat hepimiz için en iyisi farklı tür insanların bunları kendilerine saklamasıdır.

yerinde de TÜR yerine IRK dememiz çok daha anlaşılır olur sanırım.  Yani
Herkesin kendi hakları vardır, fakat farklı ırka mensup insanların bunu kendi aralarında saklaması hepimiz için en iyisi olacaktır.
Yayın kurumuna gerek yoktur, ancak bağımsızlık konusu olursa kamu fonundan pay alınır.
Bu ise tamamen yanlış duruyor.
Sanırım şöyle yapılması (değerlendirilir) hepimiz için daha iyi olacaktır:
Hiçbir yayın kuruluşu (radyo,tv,gazete), yayınladığı içerikten bağımsız/ayrı olarak {ya da "içeriğini saymadan"}, kamu fonu desteği almamalıdır.
Bu ne demek?
Hiçbir yayın kuruluşu, yayınladığı içeriği baz almadan, kamu fonu desteği almamalıdır/devlet desteği almamalıdır.

Yani tüm yayın kuruluşları ticari olmalıdır. Resmi Gazete bile dahil sanırım. Ticari kuruluş nedir? Doğan, Demirören medya grupları gibi gruplar.
TRT ise kamu fonu desteği alan bir kuruluştur.
Tabi bunu destekleyip desteklememek yine size kalmış benim fikrim desteklememek. Sokuk ticari haber sitelerinin clickbait için marstaki taşları oo uzaylıya benziyormuş ya la bu diyip paylaşmalarından bıktım.

Derken hepsini şöyle evire çevire araştıra araştıra yapıncaaaa,
tlgklz said:
tlgklz said:
α Soft Aurora said:
Phyanaphos ¤ said:
Phyanaphos ¤ said:
AJ51AQ.png

Böyle bir şey çıktı. Tahmin ettiğim gibi.
chart

:lol: Çok değişmiş yahu. Keşke cinsel açlık konusunda kesinlikle katılıyorum demeseydim  :party:
chart
1 yılı daha geçtik.  bir şey oluyo ama hayırlısı
chart
falan filan derken dalaylama olmuşuz.

Economic Left/Right: -4.13
Social Libertarian/Authoritarian: -0.56

kayıyorum aşağıya doğru hadi bakalım. :razz:

https://www.politiscales.net/tr_TR/results/?b1=36&b0=33&t0=43&t1=38&p1=83&p0=5&c0=26&c1=52&e1=57&e0=29&j1=45&j0=31&m0=21&m1=62&s0=67&s1=14&femi=10&prag=100

Benden kapitalisti yoktur bu forumda heralde.

Edit: Komünizmin yüzdesi bile görünmüyor :grin:

Back
Top Bottom