Politik İdeolojiniz Nedir? Öğrenin! MkII

ÖNCELİKLE KONUYU OKUYUN! Anketi yaptıktan sonraki sonucunuz ağırlıklı olarak hangisi? (Oyunuzu değiş

• Sol-Otoriteryen (-,+)

Votes: 35 22.2%
  • Sol-Liberteryan (-,-)

Votes: 78 49.4%
  • Sağ-Otoriteryen (+,+)

Votes: 27 17.1%
  • Sağ-Liberteryan (+,-)

Votes: 18 11.4%

• Total voters
    158

Users who are viewing this thread

70201df2b35.png

α Soft Aurora said:
faşist seni. Az daha yukarı olsa SP resmen.
İmkânı yok, çünkü http://www.oypusulasi.org sitesindeki grafiğin eksen değerleri ile https://www.politicalcompass.org/ sitesindeki grafiğin eksen değerleri farklı.

Cioss Julius U.X. said:
Cem Toker foruma girmiş faşist diyosun. :lol:
Kendimi, meselemi, herhangi bir görüşe dayandırmaktan mümkün mertebe kaçınıyorum -- buna kişiler de dâhil.

α Soft Aurora said:
Yorumlayın beni. Yarısını bilmiyorum akjshda.
Oy Pusulası şeyini de yeni gördüm ben. Kararsız kalma sitesini yaptığımda bana AKP ve MHP demişti %22-%24 şeklinde,
Burada da böle diyor. Bu da beni temsil edebilecek herhangi bir parti yok demek sanırım. Gerçi Cevaplara baktığımda en çok ortak noktamın SP , sonra HDP ve CHP ile eşit olması dikkatimi çekti. 2-3 tane AKP ile ortak noktam var, onlarda kürt sorunu gibi şeylerdi.

Cioss Julius U.X. said:
Vakit bulursan şunu da deneyebilirsin: https://8values.github.io/
Şöyle bir sonuç ile karşılaştım:
b411fc9da99.png

Hobeto13 said:
Bir liberal daha katılmış aramıza. :razz:
Sanıyorum ki bana yapılacak en büyük kötülüklerden birisin yaptın, bu mesajın ile. :razz:
Biliyorum, testleri çözerek kendim ile çelişiyorum -- bir yandan kendimi ve meselemi herhangi bir görüşe ve kimseye dayandırmaktan kaçınırken, testleri çözerek bizatihi kendimi kendim bir görüşe ve kişiye dayandırmaya çalışıyorum. :neutral: :lol:

Sağ-reform liberalizme denk geliyor. Biraz daha sola ve aşağı kayabilirsen merkez sağ oluyor. DP-ANAP-DYP ve olmaya çalıştığı haliyle İYİP gibi.

Edit: Yeni ileti. Liberal demek doğru olabilir aslında ama 8values'teki sonuç haklı. Liberal birisi bu kadar eşitlik savunamaz. Liberteryen demesi isabet olmuş. Aşağıdaki sonuçları da yorumlarsak şöyle bir şey oluyor: Özgürlükçüsün, dünya vatandaşısın, batılılaşma-medenileşme taraftarısın, ülke sınırları, kanunlar, yasalar ve yasakların seni bir şeylere zorlamasına karşısın, daha rahat, daha hür, daha kaliteli yaşamak istiyorsun, adetler, töreler, gelenekler, din vb. gerici şeyleri arkada bırakarak, sürekli daha yeni daha iyi bir sistem inşa edilmesi taraftarısın.

Cioss Julius U.X. said:
Edit: Yeni ileti. Liberal demek doğru olabilir aslında ama 8values'teki sonuç haklı. Liberal birisi bu kadar eşitlik savunamaz. Liberteryen demesi isabet olmuş. Aşağıdaki sonuçları da yorumlarsak şöyle bir şey oluyor: Özgürlükçüsün, dünya vatandaşısın, batılılaşma-medenileşme taraftarısın, ülke sınırları, kanunlar, yasalar ve yasakların seni bir şeylere zorlamasına karşısın, daha rahat, daha hür, daha kaliteli yaşamak istiyorsun, adetler, töreler, gelenekler, din vb. gerici şeyleri arkada bırakarak, sürekli daha yeni daha iyi bir sistem inşa edilmesi taraftarısın.
Peki ya nötr ve emin olamadığım soruları nasıl değerlendiriyor? Bir bilgin var mı bu konuda? Yani, hangi tarafa ekliyor onu ya da eklemiyor mu, bunun hakkında bir bilgim yok -- belki de bazı değerlere ekleme yapıyorsa; olması gerekenden farklı bir konumda gösteriyor olabilir beni.
Yorumun için teşekkürler öncelikle, özgürlük yanlısı olduğum doğru fakat ana meselem bu değil -- zaten, dedin diye demiyorum fakat yorumunda göremediğim için belirtmeden geçmek istemedim. Peki ya ana meselem özgürlük değil de ne? Biriciklik.
Dünya vatandaşı sonucuna bir itirazım yok -- belki sadece 'vatandaş' kısmına bir itirazım olabilir belki de 'dünya' kısmına. :razz:
'Medenîleşme' ile neyi kastettiğini tam olarak anlayamadım. Eğer ki buradan çıkartmam gereken anlam 'kırsaldan kente' ise, ben buna karşıyım -- yok değil ise, bunun ile ilgili bir açıklama yapman çok iyi olur.
Sınırlara, kanunlara, yasalara ve yasaklara karşı olduğum sonucu, sonuna kadar doğru.
Rahat, hür, kaliteli yaşamı istemem ise kısmen doğru. 'Hür' ve 'kalite'nin ne olduğuna bağlı -- yine tam kastedileni anlayamadım.
Töreler, gelenekler, dinler ve gerici şeyler gibi ideallere karşıyım, doğru.​

Nang said:
Peki ya nötr ve emin olamadığım soruları nasıl değerlendiriyor? Bir bilgin var mı bu konuda? Yani, hangi tarafa ekliyor onu ya da eklemiyor mu, bunun hakkında bir bilgim yok -- belki de bazı değerlere ekleme yapıyorsa; olması gerekenden farklı bir konumda gösteriyor olabilir beni.
Her iki sitenin de nasıl bir algoritma kullandığını bilmiyorum. Her şeye nötr vererek 0,0 koordinatlarında çıkmak mümkün mü onu da bilmiyorum.

Nang said:
Yorumun için teşekkürler öncelikle, özgürlük yanlısı olduğum doğru fakat ana meselem bu değil -- zaten, dedin diye demiyorum fakat yorumunda göremediğim için belirtmeden geçmek istemedim. Peki ya ana meselem özgürlük değil de ne? Biriciklik.
Biriciklik gibi bir siyasi tanım bilmiyorum o yüzden bir şey diyemem. Bireycilik dersen o başka tabi. Liberteryenizm üzerine okuma yapmak daha faydalı olabilir tabi. http://www.wiki-zero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGliZXJ0ZXJ5ZW5pem0

Nang said:
Dünya vatandaşı sonucuna bir itirazım yok -- belki sadece 'vatandaş' kısmına bir itirazım olabilir belki de 'dünya' kısmına. :razz:
Buradaki vatandaş bağlılık olan değil, dünya da siyasi anlamda değil. Dünya vatandaşı biraz da milliyetçiliğin antisi gibi bir şey ama her zaman geçerli değil. Bir Almanla aynı bakış açısına sahip olabilmek, bir İngilizle aynı şekilde iklim değişikliklerine şüpheyle bakmak gibi. Bütün dünya bizi kıskanıyor herkes bizim düşmanımız, kötü olsun bizim olsun görüşünün tam tersi.

Nang said:
'Medenîleşme' ile neyi kastettiğini tam olarak anlayamadım. Eğer ki buradan çıkartmam gereken anlam 'kırsaldan kente' ise, ben buna karşıyım -- yok değil ise, bunun ile ilgili bir açıklama yapman çok iyi olur.
Kırsalden kente dönüşümden medeniyet anlamı çıkmaz. Türk tipi modernleşme çabası olabilir sadece. Kaldı ki Almanya'ya baktığında nüfusun oldukça dengeli olduğunu, bizdeki gibi ülkenin 5'te birinin megaşehre doluşmadığını görürsün. Medeniyet ya da uygarlık herkeste farklı çağrışımlar yapıyor. Laik kesim uygarlık derken, diğerleri medeniyet diyor bak burası bile ayrım. Özünde medeniyet üretim yapabilmektir. Avcı-toplayıcı toplulukların, tarım devrine, yerleşik hayata geçmesine, üretim yapmasına medenileşme denir. İnsanlığın medenileşmesi de bu yöndedir. Yani medeniyet deyince "tek dişi kalmış canavar" deyip medeniyet düşmanı olunursa barzoluk falan olur. Üretim yapılsın, sanayiler kurulsun, teknoloji ilerlesin, sosyal olarak toplum eski görüşlerini yıkıp akılcı ve bilimci olsun diyorsan medeniyet yanlısısındır. Batılılaşmadan kasıt da batının Osmanlı'ya göre önce ve görece başarılı medenileşmiş olması. Osmanlı medeniyeti yakalayamadığı için gücünü kaybetti. Coğrafi keşiflerle de doğal olarak gelen jeopolitik avantajlarını yitirdi. Tanzimat gibi geç gelen düzenlemeler de hastayı diriltmeye yetmedi haliyle.

Nang said:
Sınırlara, kanunlara, yasalara ve yasaklara karşı olduğum sonucu, sonuna kadar doğru.
Buna bir şey demem gerekmiyor aslında ama ben de benzeri düşünüyorum. Tabi ki bunların olmasının, olmamasına göre avantajlı olduğunu düşünüyorum. Sınırlayıcı, cezalandırıcı yasalar olmazsa özellikle Türkiye gibi toplumlar sapıtır yolunu bulamaz. Ama düzene karşı olmak, sürekli olarak muhalif olmak bir anlayıştır. Yani bugünkü muhalefet yarın iktidar olursa ben yine muhalefet olurdum.

Nang said:
Rahat, hür, kaliteli yaşamı istemem ise kısmen doğru. 'Hür' ve 'kalite'nin ne olduğuna bağlı -- yine tam kastedileni anlayamadım.
Hür deme sebebim daha çok iradeyi temsil ediyormuş gibi gelmesi. Yine Almanya örneği vereyim. İnsanların hayat standartları, bir bebeğin doğduktan sonra 18 yaşına gelene kadar geçirdiği süreç, eğitim ve iş bulması, sosyal yaşantısı gibi şeyleri bizim ülkeyle kıyaslarsan kaliteyi anlarsın. İnsan gibi yaşayabilmek için eşek gibi 50 sene çalışmak zorunda kaldığımız bir ülke pek de kaliteli yaşam standartları sağlayamıyor demektir.

Cioss Julius U.X. said:
Her şeye nötr vererek 0,0 koordinatlarında çıkmak mümkün mü onu da bilmiyorum.
Evet, aslında, o soruları sana sorarken aklıma gelmedi değil bu durum; fakat gerekli vakti bir türlü ayarlayamadım uygulayabilmek için -- artık birisinin bunu hem bizim hem de kendisi için yapması, beklentilerim içindedir. :iamamoron:

Cioss Julius U.X. said:
(1) Biriciklik gibi bir siyasi tanım bilmiyorum o yüzden bir şey diyemem. Bireycilik dersen o başka tabi. (2) Liberteryenizm üzerine okuma yapmak daha faydalı olabilir tabi. http://www.wiki-zero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGliZXJ0ZXJ5ZW5pem0
(1) Buradan şunu anlıyorum ki 'özgürlük' senin için bir 'siyasi' tanım -- eğer yanlış anlıyorsam düzelt lütfen. O zaman ben de şunu diyebilirim, 'özgürlük' nasıl bir 'siyasi' tanım ise, 'biriciklik' de keza öyle bir 'siyasi' tanımdır.
'Biricik'ten kastım, "benden başka hiçbir şeyin öneminin olmaması" durumudur. Yani kıstas ve esas olarak 'ben' varım, başkaları yok -- bir nevî 'ego'. Vurgum ve en önemli gördüğüm şey 'ben'lik, 'özgürlük' değil.
(2) Liberteryenizm üzerine okuma(lar) yaptım ve bu konu hakkında konuşabilecek kadar da bilgimin var olduğunu düşünüyorum. Öncelikle, testlerden birinin beni liberteryen yapmasını doğal karşılayabilirim -- çünkü nokta atışı yapabilecek sorular yoktu, ya da vardı ve ben yanlış cevaplandırdım, bilemeyeceğim. Ben liberter değilim. Çünkü, en basitinden ve herkesçe de bilindiği üzere liberter kimseler tarafından dile getirilen ve 'kendi'lerince bir meşruluk kazandırılan "minimal devlet" anlayışı vardır, ve ben bu anlayışa karşıyım -- burada karşı olduğum kısım 'minimal'liği değil, ister minimal ister maksimize olmuş olsun her türlü 'devlet' anlayışına karşı olmamdır -- yalnızca devlet de değil, tabii. Liberalizm ise, en 'tarzanca' tabir ile "liberteryenizm kadar aşırı olmayan"dır. Bana kalırsa liberalizm, Hristiyan yozlaşmasının devamıdır. Her ikisi için de 'insan', bir üst-anlatıdır -- ki ben de anlayabileceğin gibi üst-anlatıların hepsine karşıyım.

Cioss Julius U.X. said:
Buradaki vatandaş bağlılık olan değil, dünya da siyasi anlamda değil. Dünya vatandaşı biraz da milliyetçiliğin antisi gibi bir şey ama her zaman geçerli değil. Bir Almanla aynı bakış açısına sahip olabilmek, bir İngilizle aynı şekilde iklim değişikliklerine şüpheyle bakmak gibi. Bütün dünya bizi kıskanıyor herkes bizim düşmanımız, kötü olsun bizim olsun görüşünün tam tersi.
Sanırım anladım, biraz fazla 'teknik' işler. :ohdear:

Cioss Julius U.X. said:
(1) Kırsalden kente dönüşümden medeniyet anlamı çıkmaz. Türk tipi modernleşme çabası olabilir sadece. Kaldı ki Almanya'ya baktığında nüfusun oldukça dengeli olduğunu, bizdeki gibi ülkenin 5'te birinin megaşehre doluşmadığını görürsün. (2) Medeniyet ya da uygarlık herkeste farklı çağrışımlar yapıyor. Laik kesim uygarlık derken, diğerleri medeniyet diyor bak burası bile ayrım. (3) Özünde medeniyet üretim yapabilmektir. Avcı-toplayıcı toplulukların, tarım devrine, yerleşik hayata geçmesine, üretim yapmasına medenileşme denir. İnsanlığın medenileşmesi de bu yöndedir. Yani medeniyet deyince "tek dişi kalmış canavar" deyip medeniyet düşmanı olunursa barzoluk falan olur. Üretim yapılsın, sanayiler kurulsun, teknoloji ilerlesin, sosyal olarak toplum eski görüşlerini yıkıp akılcı ve bilimci olsun diyorsan medeniyet yanlısısındır. Batılılaşmadan kasıt da batının Osmanlı'ya göre önce ve görece başarılı medenileşmiş olması. Osmanlı medeniyeti yakalayamadığı için gücünü kaybetti. Coğrafi keşiflerle de doğal olarak gelen jeopolitik avantajlarını yitirdi. Tanzimat gibi geç gelen düzenlemeler de hastayı diriltmeye yetmedi haliyle.
Cevabıma, cevabında (1) numarasını verdiğim kalın kısım ile karşı çıktığın yer ve (3) numarasını verdiğim kalın kısım bana nedense çelişiyor gibi geldi. Bir taraftan "kırsal kente dönüşüm" olayının medeniyet olmadığını, diğer taraftan da medeniyetin, "üretim yapabilmek" olduğunu söylemek... Zahmet olmaz ise, buna bir açıklık getirirsen pek sevinirim.
(2) Orasını bilemeyeceğim artık, fakat, sanıyorum ki bu durum yalnız medeniyet için değil, her şey için geçerlidir -- aksini söyleyebilirsen, bu dediğimi geri alabilirim. Her şey için geçerli olduğundan dolayı da bir tartışma ortamı yaratılamaz, en basitinden. Bu yüzden, ortak mutabakat sağlamak gerekir.

Cioss Julius U.X. said:
Buna bir şey demem gerekmiyor aslında ama ben de benzeri düşünüyorum. (1) Tabi ki bunların olmasının, olmamasına göre avantajlı olduğunu düşünüyorum. Sınırlayıcı, cezalandırıcı yasalar olmazsa özellikle Türkiye gibi toplumlar sapıtır yolunu bulamaz. Ama düzene karşı olmak, sürekli olarak muhalif olmak bir anlayıştır. Yani bugünkü muhalefet yarın iktidar olursa ben yine muhalefet olurdum.
(1) Burada da ben sana katılmıyorum. Bana kalırsa bir tane kabul ettiğin ve bir tane de atladığın nokta var. Birincisi, kabul ettiğin nokta, sen her ne kadar 'muhalif' olsan da bu tür şeylere karşı, dermanı yine bunlarda arıyorsun -- çünkü idealleştirme ve kabul etme durumu mevcut -- kabul ettiğin şey de bu şeylerin 'ideal' olma durumudur. Atladığın nokta ise, benim sana kendimi tam anlatamamış olmam -- senlik bir durum yok yani. Ben, 'karşı' olarak aslında 'olmama' durumunu savunurken, sen 'karşı' olarak 'olma' durumundaki hâl ve tavrını anlatıyorsun.

Cioss Julius U.X. said:
Hür deme sebebim daha çok iradeyi temsil ediyormuş gibi gelmesi. Yine Almanya örneği vereyim. İnsanların hayat standartları, bir bebeğin doğduktan sonra 18 yaşına gelene kadar geçirdiği süreç, eğitim ve iş bulması, sosyal yaşantısı gibi şeyleri bizim ülkeyle kıyaslarsan kaliteyi anlarsın. İnsan gibi yaşayabilmek için eşek gibi 50 sene çalışmak zorunda kaldığımız bir ülke pek de kaliteli yaşam standartları sağlayamıyor demektir.
Bu konu hakkında bir şey söylemeyeceğim, 'kendi'nce söylenmesi gereken şey(ler)i söylemişsin çünkü.​

Nang said:
Cioss Julius U.X. said:
Evet, aslında, o soruları sana sorarken aklıma gelmedi değil bu durum; fakat gerekli vakti bir türlü ayarlayamadım uygulayabilmek için -- artık birisinin bunu hem bizim hem de kendisi için yapması, beklentilerim içindedir. :iamamoron:
Asıl testimizde "neutral" yok, katılıyorum veya katılmıyorum. Ama diğer hepsinde 0,0, 8values'te centrist çıkıyor.​

α Soft Aurora said:
Nang said:
Cioss Julius U.X. said:
Asıl testimizde "neutral" yok, katılıyorum veya katılmıyorum. Ama diğer hepsinde 0,0, 8values'te centrist çıkıyor.

Anladım, teşekkür ederim.​

Centrist
Peaceful
Liberal
Very Progressive

Social Liberalism

Türkiyede böyle bir parti yok ki.

Hakany said:
Neanderthal Adam said:
Centrist
Peaceful
Liberal
Very Progressive

Social Liberalism

Türkiyede böyle bir parti yok ki.

1873917_0_1527065380Aje3m.jpg
https://twitter.com/sinankimkizaten/status/696417315559235585?s=21

Cioss Julius U.X. said:
Türkiye'deki siyasi partiler toplumun ne kadarını temsil edebiliyor ki zaten?
Yani zaten hemen hemen hepsi aynı şeyi savunuyor.

Back
Top Bottom