WB Persistent World Mod Üretim Rehberi

Users who are viewing this thread

REHBER'DEKİ BAZI KISIMLAR GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR.

Bu rehberde PW modda artık üretim alanlarının iyice çeşitlenmesi üzerinde neler yapabilirsiniz onu anlatacağım. Neyse, hemen başlayayım.

Odunculuk

PW'deki ilk mesleklerden biriydi bu, oldukça basitti ve kolaydı. Yapmamız gereken şey önce labouring yeteneği iyi bir sınıfın eğitimini almak. Mesela serf, gördüğünüz gibi 5 labouring var.
mb1gs.jpg
Daha sonra meslek aletimiz woodcutter's axe, bunu da satın alıyoruz tabi.
mb13ev.jpg
Devamında ağacı baltayla kesiyoruz, önce dalları düşüyor.
mb14j.jpg
Sonrasında ağaç yere düşünce artık kütüklerini alıyoruz kestikçe.
mb16cq.jpg
En sonunda da dalsa dalımızı, kütükse kütüğümüzü stockpile'a getirip, f'ye basılı tutarak satıyoruz.
mb17.jpg

Madencilik

Odunculuktan çok bir farkı yok hani, ağaç yerine demir cevheri, balta yerine kazma. Satma şekli aynı, istenen sınıf yine serf. Yine de gösterelim, kazmayı vuruyoruz cevhere ve de demir çıkıyor.
mb45.jpg
Ha bir de PW4 Beta 3 ile birlikte tuz madenciliği gelmiştir:
mb43.jpg
Madencilik de bu kadar, sadece tuzdan çıkanları sattığınız yer ayrı. Ha unutmadan efenim, bir de altın ve gümüş madenciliği vardır, bunları genelde haritada zor yerlere koyarlar. Bunların cevherine vurduğunuzda gold/silver nugget çıkar, bunları bu şekilde satabilir ya da 4 nugget'ı eritip bar yaparak daha yüksek fiyata satabilirsiniz. Hatta şöyle bir resmini ekleyeyim.
mb65r.jpg

Çiftçilik

Bu da labouring isteyen bir meslek, PW 4 Beta 2'yle geldiğinde çok heyecan verici olmuştu, normalde hemen madene gidip zırhlanıp haraç kesen insanlar, tohum ekip, ekmek yapmakla uğraşmıştı. Neyse, ilk yapmamız gereken tohum satın almaktır efenim. Bir de işiniz bitince kullandığınız kadar tohumu geri üretirseniz, insanların stockpile'ın kaç katı fiyatına tohum import etmesine gerek kalmaz.
mb8m.jpg
Tarlaya tohumlarımızı fırlatma suretiyle ekeriz.
mb9g.jpg
Bir kova suyla(kovayı suyun içinde sallayın, ya da kuyudan su çekin) tarlamızı sularız ki daha hızlı büyüsün ekinler, zorunlu değildir.
mb10f.jpg
Zamanla büyür bunlar da.
mb24f.jpg
Bunları biçmek içinse sickle ve scythe'miz var, ikincisi yani büyük olan daha hızlı yapar bu işi.
mb26u.jpg
Ve bu aletlerle tarlaya saldırarak(!) ekini biçeriz.
mb27h.jpg
Bu arada, ekini biçtikten sonra grinding stone ya da mill kullanılarak(mill çok daha hızlıdır) buğdayınızı una dönüştürebilir ve çuvalla satabilirsiniz. Büyük miktarda bir yer ekerseniz çiftçilikten çok iyi kar elde edilebilir.

Balıkçılık

Bu da Beta 2'yle gelen bir özellik. Balıkçılığın şöyle bir olayı var, şans işi. Belirli sularda gezinen, fish school denen balık sürülerimiz var. Bunlar bir bölgenin içinde dolanır durur, bunların uzaklığı da bizim balık tutma şansımızı etkiler. Balık tutma şansı balık tuttukça azalır, fish schoollar uzaksa azalır, labouring skillimiz azsa azalır. Evet yine labouring isteyen bir meslek. İki şekilde balık tutulabilir. Pratik olarak mızrakla avlanma vardır, mızrağı alırız, ve suyun içinden balık yakalamaya çalışırız.
mb3t.jpg
Bir de ağ ile yakalama vardır, ağı suyun içine koyarsınız, ve balıklar ağa düşer. Ağı uzun süre aynı yerde bırakmayın, yok olur.
mb4xr.jpg
Balıkçılık bu kadar.

Bağcılık ve Şarapçılık

Şarap yapımı ve bağcılık çok uzun süren ve zor bir iştir. Ürününüzü satabileceğiniz bir stockpile yoktur, üzümleri depolamak için mutlaka bir araç gerekir. Ve çok uzun süreli bir çabadan ancak bir fıçı şarap gelir. Neyse, başlayalım. Öncelikle bağ budamak için sıradan bir bıçağa ihtiyacımız var.
mb11rs.jpg
Bağı bu bıçakla budayabiliriz, kırmızı bar simsiyah olana kadar budayın.
mb12n.jpg
Bir süre sonra üzümler bağda spawn olacaktır.
mb18p.jpg
Bu üzümler toplanır ve pres alanına götürülür, 4 tane üzüm güzelce preslenir.
mb19t.jpg
Buradan elimize bir tane must barrel gelir, labouring yeteneğinin miktarına göre 3 veya 4 must barrel tekrar preslenir.
mb20m.jpg
Ve iyi labouring skilliniz varsa 12 üzümden 1 fıçı şarabınız olur. Lordunuza ya da bir tavernaya satabilirsiniz.
mb21c.jpg
Serve alanından 4 wine jar elde edersiniz bir fıçıdan da.
mb22k.jpg

Bira Yapımı

Bira da yine Beta 2'yle gelen bir özellik. Bunun da satılabilecek yeri yok, ama şaraptan çok daha kolay, tabi bir çiftçiyle anlaşabilirseniz.Gerekli malzemeler şunlar, 3 wheat sheaf, bir de su dolu kova:
mb28f.jpg
Brewing alanında elinizde wheat sheaf varken brewingini de halledebilirsiniz, mesela ben resimde elimde kovayla yapmışım, yanlış olmuş, ve de bira alamadım. Düzgün yaptığınız zaman duman çıkıyor zaten.
mb29.jpg
Birayı bir de rol içi çok satın alıyorlar, yapımı da kolay. Birayla para kazanılabilir.

Fırıncılık

Bu da labouring istiyor, zaten buraya kadar olanın hepsi de istiyordu. Ekmeğin de satılacak bir stockpile'ı yoktur, ama satın alanı çoktur. Ana maddemiz un, yanına da bir kova su:
mb31e.jpg
3 çuval un ve 1 kova suyla(labouring skilline göre 2 çuval da olur)  elimizde un varken ekmeği pişiriyoruz.
mb32h.jpg
Ve beş ekmeğimiz oluyor.
mb33b.jpg
Yakın zaman içinde meat pie'ında tarifini öğrendim, bu sefer 1 çiğ et ve 1 çuval un gerekiyor. Elinizde un varken cook komutu uygularsanız 5 tane meat pie elde edersiniz.

Hayvancılık ve Avcılık

Bir devrimdir bana göre, eklenen iki hayvandır, görüntüsü değişik atlardır belki ama, muhteşemlerdir. M&B'in öneriler bölümünde kaç yıldır dilenen şeydir. İki hayvanımız var, yaban domuzu ve de geyik. Bunlar bazı bölgelerde haritada sürü olarak kendiliğinden de spawn olabiliyor, oyuncu tarafından da yetiştirilebiliyor. Geyik daha dayanıksız, kaçmaya meyilli ve oldukça hızlı, yaban domuzuysa atlardaki charge yeteneğine fazlasıyla sahip, dayanıklı ve avlamak çok zor. Nasıl mı zor, siz bir yaban domuzuna ok atınca, 8 kişilik sürüsüyle üstünüze koşuyor, ve 2 tane yaban domuzunun çarpması yetiyor size, domuzdan ölen çok olur. Ondan dikkatli olmak lazım. Neyse, ben daha çok evcil hayvan yetiştiriciliğini anlatayım, ondan normal avcılık da anlaşılır zaten. Bu sefer önemli olan yetenek herding, huntsman militia ve serf'de 3 olarak bulunuyor.
Çiftlik alanlarında yerde çanta şeklinde geyik yavrusu ve domuz yavrusu import etmek için noktalar vardır, oldukça pahalıdır bunlar. Tabi haritacıya göre değişebilir.
mb6dd.jpg
2 geyik, 2 de domuz yavrusu aldım ben. (Görünüşleri bence de çirkin, yüksek görüntü ayarlarında ne kadar değişiyor merak ediyorum.)
mb7hs.jpg
Bir süre sonra büyüyor bu hayvanlar.
mb25z.jpg
Ve biz bunları önce istediğimiz şekilde öldürüyoruz.
mb34.jpg
Sonrasındaysa hayvanların ölülerine de saldırmak suretiyle  "butchering knife"ı kullanarak etini ve derisini çıkartıyoruz. Buğdayla önceden beslenmiş(buğdayla geyiğe vurun) yetişkin bir geyik, 4 parça ham deri ve 4 parça çiğ et çıkarırken, yetişkin bir yaban domuzu 2 parça ham deri ve 5 parça çiğ et çıkarır. Bir de dikkat ederseniz orada bir domuz yavrusu olduğunu görebilirsiniz, evet, hayvanlar zamanla çoğalıyorlar. Yeni yaptığım bir test sonucu hayvanların tek başına da çoğalabildiğini öğrendim.
mb35u.jpg
Çiğ eti ise ocakta pişirebiliriz.
mb38m.jpg
Ya da tuz ile saklayabiliriz, bunun için önce bir paket tuzu, preserve komutunu bulabileceğimiz bir masada açıp 4 parça tuza dönüştürmeliyiz.
mb61s.jpg
Devamındaysa bir tuza 3 parça et düşecek şekilde yine preserve komutu olan bir masadan 3 parça tuzlanmış et elde ederiz. Bu pişirme ve tuzlanma işlemlerinin aynısı balık içinde geçerlidir. Tuzlanmış etler ve balıklar yenilebilir, saklanabilir çünkü stockpile'ı vardır, oraya satılabilir.
mb62c.jpg
Gördüğünüz üzere tuzlanmış etler.
mb63up.jpg
Sıra derilerde, derileri bunun gibi bir platformdan işliyoruz ve bize 2 tane leather roll veriyor.
mb39l.jpg
Bu leather roll'ler kıyafet ve zırh yapımında kullanılır, satılabilir.
mb40z.jpg

Terzilik

Beta 3'le gelen bir özellik, zırhlar da değil de basit kıyafetlerin yapımını içeriyor. Gerekli malzemeleri toplayıp, ki bu genelde linen cloth oluyor, kıyafet yapıyorsunuz. Gereken sınıf craftsman, 3 tailor yeteneğiyle:
mb46.jpg
Bir hammaddemiz olan kumaşı yapmak için flax gerekiyor. Flax, yanına gelince harvest yazısı çıkan, labouring skilliyle harvesti yapılabilen yerdeki mavi çiçekler topluluğudur. Yanına geldiğiniz zaman f'ye basılı tutarak yaparsınız harvestini. Bir topluluktan 6 tane falan gelir. Bakınız şöyle bişi:
mb64r.jpg
Neyse, ben şu an elimdeki flax'ı ip olarak sarıyorum. Bunun için tailor yeteneğine gerek yok zaten.
mb47.jpg
4 tane ip makarası olduğu zaman kumaş için bunları dokuyorum. Weave olması gerekiyor, ve de tailor skilli gerektiriyor bu.
mb48l.jpg
Makas kumaşı ve deriyi keserek küçültmemi sağlar, küçük kumar parçaları tekrar büyüğe dokuma işlemiyle döndürülebilir, deriyi denemedim.
mb49q.jpg

Demircilik

Demircilik de bilinçli çalışıldığında güzel gelir getiren bir meslektir, engineer ya da master engineer(zırh yapabilmek için) sınıfları uygundur. Örnekle anlatmak istiyorum, mesela bir bastard sword yapmak istiyorum. Biliyorum ki bastard sword uzun bir demir bar'la yapılıyor. Bir iron ore alıp, eritiyor ve iki bar demir yapıyorum. Sonra bunları birleştiriyorum. Burada tek bilmek gereken ocağın sol tarafının ayrıştırıp, sağ tarafının birleştirdiği.
mb56q.jpg
Ve yapım noktasına gelip bastard sword yapıyorum.
mb57e.jpg
Zırh yapımıysa silahla aynı mantıkta işler, bir de tahtalarla olan craftingler var, tahta hammaddeleri alıp, onların kendi kesme yerinde kesiyorsunuz. Eritilen, kesilen her şey 2 tane daha küçüğünü oluşturur, bunların hepsinin geri dönüşü vardır. Ama bir wooden log kesilince wooden boardlara dönüşür ver geri dönüşümü yoktur.
Altın eritmeyle ilgili rehber talebi fazla geldi, ekliyorum buraya. Altın eritmek için en az 2 engineering skilli ve de 4 gold nugget gerekir.
mb66.jpg
Sonrasında bir altın barı elde edersiniz. Bu 4 tane altın parçasından biraz daha yüksek fiyata satılır. ( Altın kelimeleri yerine gümüş koyabilirsiniz.)
mb67n.jpg

At Besiciliği

Herding skilli gerektirir. Atları üretmek üzerine kurulu, bir charger'ı üreterek örnek vereyim. Resimde elimde bir semer, bir at zırhı, iki demet buğday var ve atı üretiyorum. Biraz saçmadır, haklısınız.
mb52z.jpg
Sonunda bitti, bu kadar.

Altın Rehber

Şu linkte, bütün craftingler var. Çok iyi ve göze iyi görünen bir şekilde hazırlanmış, içinde dediğim gibi tüm craftingler, hangi kaynak ve skill gerektiği, ne kadar zaman aldığı, hepsi yazıyor. Her eve lazım cinsten.

http://loppen.com/PW/

Son olarak Toprakg'ye resimleri imageshack'e attığı için çok çok teşekkür ediyorum.

Bu Modun Türkçe Yaması Ya Da Türkçe Dil Seçeneği Var Mı?

Calradianın Bilgesi said:
Hayır, henüz sadece Fransızca desteği mevcut.
Ya Şurda Ciddi Bir Şey Soruyoruz. Ona Göre Yükliycem.

Hayır, henüz sadece Fransızca desteği mevcut.
Neresi ciddi değil bunun. Bir tek Fransızlar kendi dillerinde de olsun diye uğraşmış işte.
Bende Başta Ciddi Anladım da Sonradan Bir Arkadaşın Dediği Aklıma Geldi Ve O Dediğine Göre Cevap Verdim. Her Neyse Sorumu Cevapladığın İçin Teşşekkür Ederim.
Edit: Resimlerde Neden İngilizce Yazıyor?

Güzel Rehber Olmuş , Onun Yerine Factiona Şövalye Olarak Katılmayı Gösterebilirmisiniz Bilgi Verirmisiniz :smile:

Galiba Persinant Mod Hatası?

Arkadaşlar Bakın Steam Kütüphanesine Geliyorum , Oyuna Başlatıyorum Mödül Seçiyoruym Persinant Mod Beta 4 Var , Napolyon , Native Falan Giriyorum Hepsinde Video Yu ESC'liyorum Geçipyorum Sonra Hata Raporu Veriyor Lütfen Yardım Edin

Oyunu Sildim Yükledim - Olmadı
Dosyaları 2 Kere Dogrulattım - Olmadı

Yardımm

Back
Top Bottom