Persistent Kingdoms Yeni Sunucu | Osmanlı

Users who are viewing this thread

Khan Khalid said:
Awake said:
Modu roleplay olarak görüp rp sunucusu mu açmak istiyorsunuz yoksa native gibi mi?
Roleplay planlıyoruz.
O halde kusura bakmayın irticai kafayla roleplay yapılamaz, sunucusu hiç olmaz. Rolde ben Allah'ım diyen, küfür eden birisini yasaklayacaksanız bu roleplay olmaz. ( Trolleme girişimli olarak yapılan rolleri ayrı tutuyorum.)

Awake said:
Khan Khalid said:
Awake said:
Modu roleplay olarak görüp rp sunucusu mu açmak istiyorsunuz yoksa native gibi mi?
Roleplay planlıyoruz.
O halde kusura bakmayın irticai kafayla roleplay yapılamaz, sunucusu hiç olmaz. Rolde ben Allah'ım diyen, küfür eden birisini yasaklayacaksanız bu roleplay olmaz. ( Trolleme girişimli olarak yapılan rolleri ayrı tutuyorum.)
Annenizle roleplay yapsalar bunu kabul eder misiniz?

Khan Khalid said:
Awake said:
Khan Khalid said:
Awake said:
Roleplay planlıyoruz.
Hahahaha. Öncelikle roleplay sunucusu açmak istiyorsanız rol kavramını araştırın. Yarattığımız karakteri oyuna yansıtıyoruz. Yani birisi küfür ettiğinde size değil oyundaki karakterinize ediyor. Ortaçağ küfürün olduğu bir dönem. İstanbul türkçesiyle roleplay yapılmaz.

Siz menzilden misiniz? Yoksa iskenderpaşadan mı?

Konuşmanın şu kısmındaki zekaya ve genişliğe bak hele:
- Rolde ben Allah'ım diyen birisini yasaklayacaksanız bu roleplay olmaz.
- Annenizle roleplay yapsalar bunu kabul eder misiniz?
- Hahahaha.

Bir de iş öğretiyor. İki tane kitap okuyup zekiyim diye gez sen. (Ne şekilde olduğu önemli değil.) Kendini tatmin ettin mi yeter sana.

Khan Khalid said:
Konuşmanın şu kısmındaki zekaya ve genişliğe bak hele:
- Rolde ben Allah'ım diyen birisini yasaklayacaksanız bu roleplay olmaz.
- Annenizle roleplay yapsalar bunu kabul eder misiniz?
- Hahahaha.

Bir de iş öğretiyor. İki tane kitap okuyup zekiyim diye gez sen. (Ne şekilde olduğu önemli değil.) Kendini tatmin ettin mi yeter sana.
Genişlik mi? "Annenizle roleplay yapsalar"...  buna gülmeyipte ne yapayım. Bende mi küfredeyim? Gökten indiği sanılan kitabın dogmaları yerine insan ahlakına tabi olalım bence.

Cevabını editlemişsin.
Bende mi küfredeyim?
İşte bu kısım verilmesi gereken cevaba birazcık daha yakın. İnsan anne kavramına değer vermeli ve değerlerini savunmalı. Bu kısımda siz annenizle rol yapılmasını kendinize küfür ediliyormuş gibi algıladığınızı belirttiniz.

Şimdi düşünelim bakalım; Anneyle rol yapmak size yanlış geliyor, ama Allah ile rol yapmak yanlış değil öyle mi?
İnanmıyorsam kimsenin kutsalını umursamam (Allah, din, vatan, bayrak, anne, namus) istediğimi yaparım kafası yakışır mı akıllı bir insana?

İnsan ahlakını kim belirler? Herkesin kendi doğruları var. Kimine göre annesiyle zina etmek ahlaksızlık değil. Kimisine göre küfür gibi. Hangisi ahlaksız şimdi? Eğer birincisini yanlış görüyorsanız (ki öyle belirttiniz) dogma dediğiniz şeye tabi oldunuz.

Tv film/dizilerinde karakterler birbirine küfür ediyor. Karakterleri canlandıranlar oyuncular alınıyor mu? Aynı olay. Roleplay dahilinde küfür edilmişse sorun yoktur.

Awake said:
Tv film/dizilerinde karakterler birbirine küfür ediyor. Karakterleri canlandıranlar oyuncular alınıyor mu? Aynı olay. Roleplay dahilinde küfür edilmişse sorun yoktur.
Zaten sizin gencecik beyinlerinizi bu gibi şeyler zehirliyor. +18 filmlerde "anneye tecavüz", "kız kardeşe bilmem ne" gibi roller yapılıyor. Şimdi bu rolleri yapan insanlar birbirlerine alınmıyorlar diye bunları ahlaklı birer eylem olarak görebilir miyiz? Bunlar film bile olsa o kadar pis işler ki insan mecburiyetten bile olsa bu kelimeleri ağzına aldığında ağzını kirlenmiş hissediyor. Ama gel gör ki Türk gençliği bunlarla büyüyor. Artık düşünmeniz lazım ahlak kavramına kim karar veriyor diye. Film artistlerinin çok bilmiş hareketleri mi?

Khan Khalid said:
Awake said:
Zaten sizin gencecik beyinlerinizi bu gibi şeyler zehirliyor. +18 filmlerde "anneye tecavüz", "kız kardeşe bilmem ne" gibi roller yapılıyor. Şimdi bu rolleri yapan insanlar birbirlerine alınmıyorlar diye bunları ahlaklı birer eylem olarak görebilir miyiz? Bunlar film bile olsa o kadar pis işler ki insan mecburiyetten bile olsa bu kelimeleri ağzına aldığında ağzını kirlenmiş hissediyor. Ama gel gör ki Türk gençliği bunlarla büyüyor. Artık düşünmeniz lazım ahlak kavramına kim karar veriyor diye. Film artistlerinin çok bilmiş hareketleri mi?
Ahlaken bunların yanlış olduğu konusuna "Hayır, yanlış değil." diyemem zaten. Ama bunlar hayatta var olan gerçekler. Rol olarak yapılmasında bence bir sakınca yok. Ahlaksızlığında rollere yansıtılması gerek. Örneğin ortaçağ'da bir yerleşim yeri ele geçirilince düşman askerler öldürülür ve bu askerlerin evi,karısı,kızı ganimet olarak görülür. Warband'da ise ortaçağ rolü yapıyoruz. Bu rollerin içinde küfür olmamasına imkan yok.

Bence kaliteli yapılan rolleri trolleme amaçlı yapılan küfür vb. rollerden ayırmanız gerekiyor. Ben sizin oyundaki yakındığınız tiplemeleri anladım. Onlar zaten rol için değil oyun dışı bir şekilde küfür ediyor. Rolde yeri gelince gerçekçilik açısından her türlü küfür kullanılabilir.

Döndük başa. Rol içi bile olsa yapılmayacak şeyler var. Rol içinde iki oyuncu anne oğul rolü yapsa bunların zina rolüne izin verilemez. İzin verirsen +18 filmi çeken (halk arasında o.. denilen) oyunculardan ne farkın kalır? Onlar da film icabı rol yapıyor, gerçek anne evlat değiller sonuçta. Bu konuyu uzatmamak lazım. Çünkü bazı şeyler okulda veya kitaplarla öğrenilemez. Bu tür soyut kavramlar beyin tarafından bilişsel yönden algılanması ve kabul edilmesi zor olan şeylerdir. Mesela çocuk vicdan azabını çocukken öğrenmezse o çocuğun beyni büyük bir adam olsa da (İsterse prof. olsun.) bu kavramı anlayamaz. Kısacası kendini çok akıllı zanneden bir insan sabaha kadar o muhteşem beyniyle mantık yürütse kendisini küçük düşürmekten başka bir şey yapmaz.

Öncelikle sunucumuzun adam akıllı rp yapmadığını ben de kabul ediyorum. Bunun en büyük sebebi oyunculardır, ilk açtığımız ay gayet iyi roller döndü ve sunucumuz her gün 100 kişi ve üstündeydi. Rakip sunucular açıldıkça tabii ki oyuncularda başka  yerlere gitmeye başladı ve oyuncu kaybettiğimizde yanlış bir şeyler yaptığımızı düşünüp bizde gittiğimiz yoldan dönmeye başladık. HardcoreRPG açtık çok güzel roller dönüyordu fakat oyuncu sayımız olmadığından dolayı rol yapılmıyordu o yüzden kapatmak zorunda kaldım. Normal sunucumuzun şu anki durumu MRPG olduğu için dediğiniz roller pekte şaşırtacak türden değil zaten. Nedeni zaten TR oyuncularını ve kitlesini bildiğinizden dolayı adminlerinde elinden bir şey gelmiyor :smile:. Ne kadar düzgün bir ortam yapmaya çalışsakta her zaman baltalandı, saldırılar mı dersin, RDM atmak için adam toplayan başka sunucular mı dersin, admin ihanetleri mi dersin bunların üstesinden gelip yinede hala açık olmamızın başarı olduğunu düşünüyorum. Dile kolay 4 ay....

Öncelikle sunucumuzun adam akıllı rp yapmadığını ben de kabul ediyorum. Bunun en büyük sebebi oyunculardır, ilk açtığımız ay gayet iyi roller döndü ve sunucumuz her gün 100 kişi ve üstündeydi. Rakip sunucular açıldıkça tabii ki oyuncularda başka  yerlere gitmeye başladı ve oyuncu kaybettiğimizde yanlış bir şeyler yaptığımızı düşünüp bizde gittiğimiz yoldan dönmeye başladık. HardcoreRPG açtık çok güzel roller dönüyordu fakat oyuncu sayımız olmadığından dolayı rol yapılmıyordu o yüzden kapatmak zorunda kaldım. Normal sunucumuzun şu anki durumu MRPG olduğu için dediğiniz roller pekte şaşırtacak türden değil zaten. Nedeni zaten TR oyuncularını ve kitlesini bildiğinizden dolayı adminlerinde elinden bir şey gelmiyor :smile:. Ne kadar düzgün bir ortam yapmaya çalışsakta her zaman baltalandı, saldırılar mı dersin, RDM atmak için adam toplayan başka sunucular mı dersin, admin ihanetleri mi dersin bunların üstesinden gelip yinede hala açık olmamızın başarı olduğunu düşünüyorum. Dile kolay 4 ay....
Özeleştiri yapmanız güzel. Ama burada insanların bilmediği daha büyük sorunlar var. Kullandığınız scriptlerin önemli bir kısmı size ait değil. Benim Osmanlı klanımdan bir kardeşimin yazdığı /me /do komutları ve faction kayıt sistemi izni olmadığı halde sizin sunucunuzda kullanılıyor şu anda. Üstelik dün biri bana almak istersem 100 liraya satıldığını söyledi.. Şimdi de bana diğer konuda sunucu ve script konusunda yardımcı edebileceğinizi yazmışsınız. Gerçekten iyi niyetliyseniz insanları ikna etmeniz ve bu ayıbı çözmeniz gerek.
https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,382244.0.html

Pk scptinin son halini bence kimse sahiplenemez. Gloriayı açtığımda kullanılan script yabancı bir arkadaşın yazdığının üzerine yazıldı (kendisi bizzat pknın scripterı) ve onun üzerine başkaları daha bir şeyler ekledi ve bugünkü halini aldı. Son halinde ne var 5 aydır ortamdan uzağım bilmiyorum ama birisinin çıkıp scripti sahiplenmeye çalışması gülünç.

Ek : Eğer kendisi sıfırdan pw yazıp pw scriptini pkya çevirip eklemeleri yaptıysa şapka çıkartırım.

Khan Khalid said:
Özeleştiri yapmanız güzel. Ama burada insanların bilmediği daha büyük sorunlar var. Kullandığınız scriptlerin önemli bir kısmı size ait değil. Benim Osmanlı klanımdan bir kardeşimin yazdığı /me /do komutları ve faction kayıt sistemi izni olmadığı halde sizin sunucunuzda kullanılıyor şu anda. Üstelik dün biri bana almak istersem 100 liraya satıldığını söyledi.. Şimdi de bana diğer konuda sunucu ve script konusunda yardımcı edebileceğinizi yazmışsınız. Gerçekten iyi niyetliyseniz insanları ikna etmeniz ve bu ayıbı çözmeniz gerek.

Scriptler konusunda mevzularla yakından ilgilenen biri olarak kasıtlı veya kasıtsız yanlış bilgilendirme yaptığını düşünüyorum. Ortada bahsettiğin scriptler ASIL SCRİPT TABANININ YAZAN ARKADAŞ TARAFINDAN firmaya satıldı. Klanında ki "kardeşinin" iş bilmemezliğini hırsızlık olarak lanse etmeni doğru bulmuyorum. Fiyatlar konusunda ise klanındaki "kardeşin" yazdıysa ortada hiç bir sıkıntı olmaması lazım. Yetenekleri ve katkısı direk scriptlerin satışını hırsızlık saydıracak kadar genişse istediğin şekilde sana sunucunu açabilir. Mevzularda haklı bulduğum nokta yapımcıların isimlerinin yayınlanan scriptlerde lanse edilmemesi. Bu firmayı bağlar. Kimse zaten bu scripti ben yazdım diye sahiplenilmiyor. Ortada ortak bir iş var ve üzerine yapılan eklemeleri bunları ben yazdım kardeşim diyerek önceden anlaşılmadığı sürece çamura yatıramazsın. Burada muhattapların para karşılığı aldığı scripti para sahibi pazarlayan firma değil, bu ticareti anlaşmadan gerçekleştiren ortaklardır. Tıpçı olarak vardığın neticeleri HUKUKÇU olarak düzeltebilmişimdir umarım. Ortada yıllardır PW'den beri süregelen scriptleri bir anda ben 2 sistem ekledim benim scriptim şeklinde sahiplenmenin manası yok.

Ekstradan bu ne arkadaşım ya :smile:
Khan Khalid said:
Awake said:
Khan Khalid said:
Awake said:
Roleplay planlıyoruz.

İlk öncelikle sağlam gerçek hayatla oyunu birbirine karıştırmışsın. IC - OOC farkını kavrayamayacak kadar da internet ortamıyla alakasız olduğunu düşünüyorum. Yani senin mantığında roleplay kapsamında yapılan her şeyi gerçek hayata çekmemiz lazım. Ne diyeyim, senin mantıkla dizilerde insanlar birbirine küfür falanda etmemeli. Ekstra olarak şuan ki scriptlerin son halini kimse üstüne alamaz. Photogenez'e sonuna kadar katılıyorum. Scriptleri üstüne özelleştirmek ayrı bir komedi.

Bence olay tamamen Khalidin arkadaşının gereksiz yere scriptleri sahiplenmeye çalışmasından başka bir şey değil. Önceden de dediğim gibi scriptlerde birçok kişinin payı var. Ben zamanında pknın scriptini yazan arkadaştan rica etmiş ve onun üzerine yeni script yazdırmaya çalışmıştım sonra baktık iş içinden çıkılıcak gibi değil hatırı sayılır miktarda para koyup satın almıştım ama buda beni scriptin sahibi yapmaz.

Khan Khalid said:

Herhangi bir şekilde scriptleri satmıyorum zaten. Satış haklarıda benim arkadaşıma ait tamamen satılmış durumda bunu satan kişiye söylemeniz gerekiyor. Ben VDS satışını uygun fiyata sağlıyorum çünkü makinelerimiz var, script konusundada o arkadaşa yönlendirip aylık olarak isterseniz fiyat ayarlatabilirim diyecektim ve resmi olarak kim yazarsa yazsın aldığım kişinin bu scriptler.

Öncelikle bir açıklık getirmek istiyorum. /me /do komutları zaten SAMP Vendetta RPG'de yıllardır varolan komutlardır. Yani arkadaşınız bu komutun mucidi değildir burada anlaşalım.  :grin:

Back
Top Bottom